Πανελλήνιες για άτομα με αναπηρία

loukatoni

Νεοφερμένος

Ο loukatoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ρε παιδια μηπως ξερει κανεις για παιδια που εχουν καρκινο ή αναπηρια ανω των 67% αν δινουν πανελληνιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
δεν έχω ιδέα..πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο...
πως σου κατέβηκε αν επιτρέπεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Μπορεί να μιλάει για τον εαυτό του, ή για κάποιον γνωστό της.Έτσι θα του ''κατέβηκε''.

Ρώτα τους καθηγητές σου πάντως, θα ξέρουν εκείνοι σίγουρα.
Αν και νομίζω πως μάλλον δίνουν.Με ελάχιστη σιγουριά όμως. Κάτι θα υπάρχει και για τέτοιες περιπτώσεις δεν μπορεί.:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ρε παιδια μηπως ξερει κανεις για παιδια που εχουν καρκινο ή αναπηρια ανω των 67% αν δινουν πανελληνιες?

Δεν γνωρίζω τι ακριβώς αλλά μπορείς να επισκεφτείς το section του forum Πανελλαδικές εξετάσεις που είναι κατατοπιστικότατο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
99,9 % δεν δίνουν.Νομιζω πως δίνουν ενδοσχολικές και βάσει του βαθμού του απολυτηρίου βγαινουν και τα μορια τους.Με μια πολύ μικρή επιφύλαξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bloodymary1993

Νεοφερμένος

Η bloodymary1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
δινουν μας το ειπε ενας καθηγητης αλλα ειναι προφορικες και οι καθηγητες ειναι πολυ επιεικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Δίνουν όλα τα μαθήματα ενδοσχολικά (ακόμα και τα κατεύθυνσης) σε θέματα που έχουν βγάλει οι καθηγητές τους. Στη συνέχεια, κάνουν μηχανογραφικό και μπαίνουν βάσει βαθμού απολυτηρίου.

Ψάξε στο www.ypepth.gr τη σχετική εγκύκλιο, ή ρωτα στο σχολείο σου. (Νομίζω πως και κάπου εδώ στο φόρουμ είχε παρατεθεί)

Κοιταξε το έγκαιρα όμως γιατι απαιτείται μία διαδικασία για να γίνει αυτό, 1 ή 2 χρόνια νωρίτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
δινουν μας το ειπε ενας καθηγητης αλλα ειναι προφορικες και οι καθηγητες ειναι πολυ επιεικης
αν ειναι δυνατον ρε παιδια... βρισκουν αφορμες καθε φορα για να μην δινουν

οι δυσλεξικοι ας πουμε....δεν λεω και εγω θα μπορουσα στο δημοτικο να μην μαθω αναγνωση και τσουπ δεν θα ξερω να διαβασω και θα τα εδινα ολα προφορικα....εδω ας πουμε ο αλλος περασε τυφλος ΠΡΩΤΟΣ νομικη αθηνας....αν το λεει η καρδια σου θα περασεις και ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ευτυχώς προσωπικά απέχω πολύ απ'τη δυσλεξία, αλλά ειλικρινά δε μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει δυσλεξία. Δεν έχει καμία σχέση με γνώσεις ανάγνωσης και γραφής. Απλά, οι δυσλεκτικοί δεν είναι σε θέση να δομήσουν λόγο με το σωστό τρόπο, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να επικοινωνήσει ο διορθωτής με το γραπτό τους. Γι'αυτό κι εξετάζονται προφορικά. Κι αυτό, καλά εκτός των θεωρητικών που είναι ξεγραμμένα, έχει αντίκτυπο και στις άλλες δύο κατευθύνσεις, δεδομένου ότι ο αποδεικτικός λόγος που χρειάζεται δεν είναι σε μεγάλο βαθμό στις δεξιότητες των δυσλεκτικών. Προσωπικά τα μόνα μαθήματα που θεωρώ ότι μπορούν να δώσουν οι δυσλεκτικοί γραπτά είναι η Χημεία και η Ανάπτυξη και πάλι όχι στο θεωρητικό τους μέρος.
Από κει και πέρα, αν μιλάμε για αναπηρία 67% μάλλον ισχύει αυτό που ειπώθηκε, ότι παίρνουν Απολυτήριο και χωρίς Πανελλήνιες έχουν δικαίωμα μηχανογραφικού. Δεν ξέρω μήπως έχουν και δικαίωμα απευθείας αίτησης, καλύτερα να το ρωτήσεις σε κάποια σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μεταφέρθηκε στο 'Σχολές-Τμήματα':)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Ευτυχώς προσωπικά απέχω πολύ απ'τη δυσλεξία, αλλά ειλικρινά δε μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει δυσλεξία. Δεν έχει καμία σχέση με γνώσεις ανάγνωσης και γραφής. Απλά, οι δυσλεκτικοί δεν είναι σε θέση να δομήσουν λόγο με το σωστό τρόπο, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να επικοινωνήσει ο διορθωτής με το γραπτό τους. Γι'αυτό κι εξετάζονται προφορικά. Κι αυτό, καλά εκτός των θεωρητικών που είναι ξεγραμμένα, έχει αντίκτυπο και στις άλλες δύο κατευθύνσεις, δεδομένου ότι ο αποδεικτικός λόγος που χρειάζεται δεν είναι σε μεγάλο βαθμό στις δεξιότητες των δυσλεκτικών. Προσωπικά τα μόνα μαθήματα που θεωρώ ότι μπορούν να δώσουν οι δυσλεκτικοί γραπτά είναι η Χημεία και η Ανάπτυξη και πάλι όχι στο θεωρητικό τους μέρος.
Από κει και πέρα, αν μιλάμε για αναπηρία 67% μάλλον ισχύει αυτό που ειπώθηκε, ότι παίρνουν Απολυτήριο και χωρίς Πανελλήνιες έχουν δικαίωμα μηχανογραφικού. Δεν ξέρω μήπως έχουν και δικαίωμα απευθείας αίτησης, καλύτερα να το ρωτήσεις σε κάποια σχολή.
δεν ξερω αν αυτοι που ηξερα ηταν πραγματικα δυσλεξικοι ή το επαιζαν για να παρουν το χαρτι παντος απλα οι συγκεκριμενοι ειχαν προβλημα σε ορθογραφια και σε αναγνωση και οταν λεω αναγνωση δεν λεω σε κατανοηση αλλα απλα σε <<απαγγελια>>
μπορει να κανω και λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ε δεν είναι απαραίτητα δείγμα δυσλεξίας αυτό:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
δεν ξερω αν αυτοι που ηξερα ηταν πραγματικα δυσλεξικοι ή το επαιζαν για να παρουν το χαρτι παντος απλα οι συγκεκριμενοι ειχαν προβλημα σε ορθογραφια και σε αναγνωση και οταν λεω αναγνωση δεν λεω σε κατανοηση αλλα απλα σε <<απαγγελια>>
μπορει να κανω και λαθος

Χρειάζεται πολύ γερό μέσο πλέον για να πάρεις χαρτί για δυσλεξια ενώ δεν έχεις. Το νέο "τρικ" για να δωσεις προφορικά πανελλήνιες είναι η τενοντίτιδα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Χρειάζεται πολύ γερό μέσο πλέον για να πάρεις χαρτί για δυσλεξια ενώ δεν έχεις. Το νέο "τρικ" για να δωσεις προφορικά πανελλήνιες είναι η τενοντίτιδα:D

Αυτό ακριβώς θα έλεγα.

Ρε σεις, να ρωτήσω, αν κάποιος έχει σπάσει το χέρι του, τι γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
προφορικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marion1

Νεοφερμένος

Η marion1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Γνωρίζω κοπέλα που πέρασε στη Νομική ενώ είχε εξεταστεί ενδοσχολικά στα μαθήματα σε θέματα που έβαλαν οι καθηγητές του σχολείου της. Καταλαβαίνετε... Η κοπέλα είχε όντως κάποια αναπηρία, δεν είμαι ειδική, αλλά δε νομίζω να ξεπερνούσε το 67% που θέτουν ως όριο, αλλά πήρε το χαρτί που έλεγε ότι το ξεπερνούσε. Είχε πρόβλημα στο ένα της πόδι εκ γενετής και περπατά με μία πατερίτσα. Τίποτα άλλο, δε νομίζω ότι αυτό την εμπόδιζε να εξεταστεί κανονικά, αλλά ο καθένας χρησιμοποιεί ό,τι άκρες και μέσα έχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
υπαρχουν καποιοι που αξιζουν...ΟΧΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ
ενας γνωστος μου τυφλος περασε 2ος νομικη αθηνας εξεταζομενο προφορικα
Ε ΟΧΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΙΔΙΑ
αυτος ΔΕΝ μπορουσε να συνεννοηθει ΑΝ ΕΓΩ Ας ΠΟΥΜΕ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑΛΥΤΟς ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΑΠΟΤΡΕΨΕΙ ΑΠΤΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ?
ετσι μειωνεται η προσπαθεια παιδιων που το αξιζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ρε παιδια μηπως ξερει κανεις για παιδια που εχουν καρκινο ή αναπηρια ανω των 67% αν δινουν πανελληνιες?
ξερω εγω!
δεν δινουν αυτα τα ατομα πανελληνιες αλλα εξεταζονται σε ολα τα μαθηματα ενδοσχολικα με θεματα που σου βαζουν οι καθηγητες σου!Στο τελος δεν κανεις ουτε μηχανογραφικο ουτε τπτ και μπαινεις απλα με τν βαθμο του απολυτηριου..απλα τον Σεπτεμβριο ,οταν ειναι οι εγγραφες στις σχολες, κανεις αιτησεις για το ποιες σχολες θελεις...αναλογα με τν αριθμο των παιδιων που ανηκουν σε αυτη την κατηγορια,το λεγομενο 3%, θα παρουν τους 1ους μαθητες με το μεγαλυτερο βαθμο απολυτηριου...
αν θελεις καμια αλλη πληροφορια στειλε ΠΜ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukatoni

Νεοφερμένος

Ο loukatoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ρε παιδια δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα για παιδια με καρκινο οσο τα λετε .Αν ξερατε το τι περνανε δεν θα μιλαγατε ετσι οτι βρισκουν μια δικαιολογια για να αποφυγουν τισ πανελληνιες.Ξερετε ποσα παιδια εχουν πεθανει ή εχουν παθει νευρικεσ παθησεις:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
δεν ξερω αν αυτοι που ηξερα ηταν πραγματικα δυσλεξικοι ή το επαιζαν για να παρουν το χαρτι παντος απλα οι συγκεκριμενοι ειχαν προβλημα σε ορθογραφια και σε αναγνωση και οταν λεω αναγνωση δεν λεω σε κατανοηση αλλα απλα σε <<απαγγελια>>
μπορει να κανω και λαθος

Συνηθως ετσι ειναι αλλα υπαρχουν διαφορες μορφες της δυσλεξιας. Μπορει καποιοι να συλλαβιζουν ή να κολλανε στις δυσκολες λεξεις, ορθογραφικα λαθη πολλα κτλ. Δυσκολο πραμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top