Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

AgreSor

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Πάντος στις πανελλήνιες πιστεύω πως άνετα θα πιάσω τα μόρια που χρειάζομαι αλλά θα μου άρεσε η προοπτική του εξωτερικού όπως πχ Αγγλία...Από την άλλη είναι και τα δίδακτρα και δεν θέλω να επιβαρύνω τους γονείς μου, και ακόμη και αν δούλευα δεν νομίζω να βγάζω πάνω από 3500+ λίρες το εξάμηνο συν τα έξοδα διαμονής και τα καθημερινά έξοδα πχ φαγητά, νερά κτλ... Αλλά μεταπτυχιακό θα κάνω στο εξωτερικό 100% και αυτό θα πρότεινα σε όλους να κάνουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

purplebutterfly

Νεοφερμένος

Η purplebutterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
εχω ψαξει γ πανεπιστημια στ εξωτερικο κ εχω παθει τν πλακα μ!!!!οκ,καμια σχεση μ τ δικα μς...τ πραγματα ειναι πολυ π ζορικα εκει...πρωτα πρεπει ν δωσεις εξετασεις γ ν δουν αν ξερεις καλα τν γλωσσα...μετα δινεις κ τεστ γ ν δουν ντ επιπεδο σ κ τ αν ταιριαζεις στ προφιλ τσ σχολης...φυσικα υπαρχει κ τ οικονομικο θεμα...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
εχω ψαξει γ πανεπιστημια στ εξωτερικο κ εχω παθει τν πλακα μ!!!!οκ,καμια σχεση μ τ δικα μς...τ πραγματα ειναι πολυ π ζορικα εκει...πρωτα πρεπει ν δωσεις εξετασεις γ ν δουν αν ξερεις καλα τν γλωσσα...μετα δινεις κ τεστ γ ν δουν ντ επιπεδο σ κ τ αν ταιριαζεις στ προφιλ τσ σχολης...φυσικα υπαρχει κ τ οικονομικο θεμα...:thanks:

Γιατι τετοια υποτιμηση για τα δικα μας Πανεπιστημια? Περασες και εχεις διαμορφωσει αποψη?Τα πραγματα ειναι απλα, και εδω και στο εξωτερικο για να περασεις μαθηματα ειναι ευκολο αλλα να διακριθεις ειναι δυσκολο!Οι πανελληνιες ειναι πιο δυσκολες απ τα ''τεστ'' τους παντως, ειδικα οταν διαγωνιζεσαι με 90000 κοσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orestis17

Νεοφερμένος

Ο orestis17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Τράβα στο Deree στην Αθήνα , δεν χρειάζεται να φτάσεις μέχρι την Αγγλία. Και πάλι αυτά τα πανεπιστήμια που πάνε πολλοί απο την Ελλάδα δεν αξίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
της αδερφης μου της ειχε σταλει ενα χαρτη για σπουδες στην Αμερικη διοτι οι βαθμοι της ηταν παρα πολυ καλοι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Για να εισαχθει κάποιος μαθητής που έχει τελιώσει το λύκειο στην Ελλάδα σε μια μέτρια σχολή στο εξωτερικό, όχι ας πούμε για ιατρική και τέτοιες επιστήμες, τι βαθμό απολυτηριού πρέπει να έχει βγάλει περίπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Γίνεται κάποιος που έχει περάσει σε κάποια σχολή στην Ελλάδα είτε ΑΕΙ είτε ΤΕΙ να κάνει την εγγραφή εδώ και να μην πατήσει το ποδι του στην σχολή, αλλά παράλληλα να κάνει και μια εγγραφή σε κάποιο πανεπιστήμιο στο εξωτερικό και να σπουδάζει εκεί?....αλλά αν κάτι πάει στραβά εκεί και γυρίσει στην Ελλάδα μπορέι να πάει στο Ελληνικό πανεπιστήμιο που έκανε εγγραφή πριν π.χ πριν 2 χρόνια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Τράβα στο Deree στην Αθήνα , δεν χρειάζεται να φτάσεις μέχρι την Αγγλία. Και πάλι αυτά τα πανεπιστήμια που πάνε πολλοί απο την Ελλάδα δεν αξίζουν.

όχι,εδώ διαφωνώ..τι είναι το deree? ούτε καν κάποιο ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ,δεν εχει πίσω του...;) δε σου λέω να πάει σε ένα σούπερ μάρκετ πτυχίων,αλλά με τα λεφτά που θα δώσει κάποιον στο deree,και στο κάθε deree, μπορεί να πάει σε ένα ΠΡΩΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ξένο πανεπιστήμιο,αν φυσικά έχει τις προυποθέσεις κ τα προσόντα που χρειάζονται για να τον κάνουν δεκτό;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Γίνεται κάποιος που έχει περάσει σε κάποια σχολή στην Ελλάδα είτε ΑΕΙ είτε ΤΕΙ να κάνει την εγγραφή εδώ και να μην πατήσει το ποδι του στην σχολή, αλλά παράλληλα να κάνει και μια εγγραφή σε κάποιο πανεπιστήμιο στο εξωτερικό και να σπουδάζει εκεί?....αλλά αν κάτι πάει στραβά εκεί και γυρίσει στην Ελλάδα μπορέι να πάει στο Ελληνικό πανεπιστήμιο που έκανε εγγραφή πριν π.χ πριν 2 χρόνια?

Είναι πολύ συχνό φαινόμενο να κάνουν apply στο εξωτερικό και μετά αφού περνάνε στην Ελλάδα να κάνουν το μηχανογραφικό αλλά παρόλα να φεύγουν στο εξωτερικό... δεν ξέρω αν γράφονται πάντως στα πανεπιστήμια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Μπορείς πάντα να πάρεις υποτροφία ή να πας π.χ. Σκωτία όπου η κυβέρνηση σου πληρώνει τα δίδακτρα του πρώτου πτυχίου αν είσαι μετανάστης φοιτητής από Ε.Ε.

Αυτό σίγουρα ισχύει Dythor? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιωργος Δεδες

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος Δεδες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
τι λετε για σπουδες σε χωρες οπως βουλγαρια ρουμανια κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό σίγουρα ισχύει Dythor? :hmm:

Ναι, το γνωρίζω κι εγώ. Στην Αγγλία, αντίθετα, χρεώνεσαι ως πολίτης της ΕΕ με τα ίδια λεφτά που χρεώνονται και οι Άγγλοι (3500 λίρες το χρόνο), αλλά όντως στη Σκωτία (και νομιζω και στην Ουαλία) είναι δωρεάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Εγω θελω να σπουδασω στην Σερβια καθως ο πατερας μου ειναι σερβος και γνωριζω την γλωσσα.Η απορια μου ειναι αν μπορω να αποφυγω (απαλλαγω) τις πανελλαδικες και να γραψω μονο για τα μαθηματα του σχολειου ωστε να παρω το απολυτηριο ? που ειναι το εισητηριο μου...
Γιατι εδω ουτε ιερατικη σχολη μπορω να περασω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
τι λετε για σπουδες σε χωρες οπως βουλγαρια ρουμανια κλπ?

Αν θες απλώς ένα χαρτί για να λες οτι είσαι γιατρός,δικηγόρος κλπ καλά είναι.

Εγω θελω να σπουδασω στην Σερβια καθως ο πατερας μου ειναι σερβος και γνωριζω την γλωσσα.Η απορια μου ειναι αν μπορω να αποφυγω (απαλλαγω) τις πανελλαδικες και να γραψω μονο για τα μαθηματα του σχολειου ωστε να παρω το απολυτηριο ? που ειναι το εισητηριο μου...
Γιατι εδω ουτε ιερατικη σχολη μπορω να περασω

Οι πανελλήνιες είναι υποχρεωτικές,δεν τις γλιτώνεις.

Σερβία για ποιό πανεπιστήμιο σκέφτεσαι? Εκεί δεν είναι τόσο εύκολα πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Παιδαγωγικο
Τι εννοεις δεν ειναι ευκολο ?
Σπιτι εχω,γλωσσα ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Παιδαγωγικο
Τι εννοεις δεν ειναι ευκολο ?
Σπιτι εχω,γλωσσα ξερω...

Ναι ενοούσα ποιας πόλης το πανεπιστήμιο σκέφτεσαι.

Τεσπα, αυτό που εννοώ είναι ότι στη Σερβία δεν πάιρνεις τόσο εύκολα πτυχίο πια όπως πχ πριν 8 χρόνια. Έχουν ανέβει πάρα πολύ οι απαιτήσεις τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Aleksinac ή Βελιγραδι.Παντως θα προτιμουσα το πρωτο γιατι στο Nis εχω σπιτι για να μενω και ειναι 20-25 χλμ μακρια απο το aleksinac.Ωστοσο το οικονομικο δεν ειναι το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιωργος Δεδες

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος Δεδες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Αν θες απλώς ένα χαρτί για να λες οτι είσαι γιατρός,δικηγόρος κλπ καλά είναι.
γιατι ομως?θελω να πω τι γινεται αλλα πραγματα τουσ μαθαινουν εκει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
θελω να πω τι γινεται αλλα πραγματα τουσ μαθαινουν εκει?

Ναι:P

Σοβαρά τώρα, το επίπεδο είναι υπερβολικά χαμηλό (σε ορισμένα πανεπιστήμια).
Δεν νομίζω να ναι η πρώτη φορά που θ ακούς πως οι φοιτητές πληρώνουν και περνούν τα μαθήματα τους (δυστυχώς, γνωρίζω προσωπικά πολλές τέτοιες περιπτώσεις)

Ακόμη, είναι χαρακτηριστικό πως γιατροί που τελείωσαν έξω, έρχονται στην Ελλάδα για ειδικότητα και δεν γνωρίζουν πολλά βασικά σημεία χειρισμού μηχανημάτων ή νέα φάρμακα.

Όλα αυτά βέβαια δεν σημαίνουν ότι κάποιος που έχει τελειώσει σε μία από αυτές τις χώρες δεν θα είναι καλός στη δουλεία του, όπως επίσης δεν σημαίνει και πως όλοι οι απόφοιτοι στη Ελλάδα αποκτούν σωστή κατάρτιση. Σχετικά είναι όλα, απλώς ειδικά σ αυτές τις ανατολικές χώρες η κατάσταση είναι τραγική και είναι έγκλημα οι "έξυπνοι" έλληνες να δέχονται τέτοιους επιστήμονες, ειδικά στον τομέα της υγείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
εγώ έκανα αιτήσεις μέσω ucas χθες για πανεπιστήμια της Βρετανίας,και τώρα,απλά περιμένω να δω,τι προϋποθέσεις θα μου θέσουν..πχ τι βαθμό απολυτηρίου κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top