Γενικό -  Τι χρειάζεται από προηγούμενες τάξεις;

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,834 μηνύματα.
Όπως αναφέρω και σε άλλο μου post, δε σκαμπάζω από Φυσική :D (:( )
Η ερώτηση απευθύνεται σε άτομα που έχουν δώσει πανελλαδικές και κυρίως σε καθηγητές Φυσικής (που γνωρίζουν σφαιρικά την ύλη και των τριών τάξεων του λυκείου).
Ποιά κεφάλαια / παράγραφοι απαιτείται να γνωρίζει κανείς από τη Φυσική Α' και Β' λυκείου για να μπορέσει να αντεπεξέλθει στη Φυσική της Γ'; :(

Πέρσι το καλοκαίρι έκανα ακριβώς την ίδια ερώτηση σε έναν μαθηματικό για τα μαθηματικά (άλγεβρα) Α' και Β' λυκείου και μπορώ να πω ότι βοηθήθηκα πάρα πολύ. :)

thanks!


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για την ύλη της Γ' Λυκείου, μοναδικές προαπαιτούμενες γνώσεις είναι:
  • Α' Λυκείου - σχεδόν όλη η Φυσική
  • Β' Λυκείου:
    • 2ος νόμος Kirchhoff (χρειάζεται σε κάποιες ασκήσεις στα L-C)
    • (ισχύς αντιστάτη)
    • (πυκνωτής)
    • (πηνίο)
    • (ημιτονοειδές ρεύμα)
Αναφορικά με τον τύπο , κάποιοι τον γράφουν και .

Εγώ πάντως τον γράφω χωρίς το "-" και έτσι ο 2ος νόμος του Kirchhoff σε κύκλωμα L-C γίνεται:



Αν υπάρχουν κι άλλα θα τα προσθέσω. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΤΕΡΠΗ ΜΗΤΣΗ

Νεοφερμένος

Η ΕΥΤΕΡΠΗ ΜΗΤΣΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Στην Α' Λυκείου γίνονται όλα τα κεφάλαια του σχολικού βιβλίου ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marpl

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Στην Α' Λυκείου γίνονται όλα τα κεφάλαια του σχολικού βιβλίου ή όχι;


Δεν θυμάμαι να γίνονται όλα.. Πάντως το βιβλίο της Α' Λυκείου είναι το κυριότερο. Επίσης το βιβλίο της Β' Γενικής έχει στο τελευταίο κεφάλαιο τα κύματα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina

Νεοφερμένος

Η nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι να γίνονται όλα.. Πάντως το βιβλίο της Α' Λυκείου είναι το κυριότερο. Επίσης το βιβλίο της Β' Γενικής έχει στο τελευταίο κεφάλαιο τα κύματα ;)


ταλαντώσεις έχει το βιβλίο της Β' γενικής...αλλά ακριβώς επειδή βρίσκονται στο τέλος...ΔΕΝ διδάσκονται σχεδόν ΠΟΤΕ κι αν διδάσκονται...δεν διδάσκονται σωστά...μην ξεχνάτε ότι είναι και μάθημα γενικής και οι καθηγητές δεν πιέζουν καταστάσεις γιατί είναι και οι θεωρητικοί στη μέση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Έτσι κι αλλιώς διδάσκονται και στην Γ' οι ταλαντώσεις, βέβαια είναι πολύ καλό να έχουν ήδη διδαχθεί στην Β', στο δικό μου σχολείο έγινε και τώρα που άρχισα πάλι φροντιστήριο (το καλοκαίρι δεν έκανα) τα θυμόμουν μια χαρά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ταλαντώσεις έχει το βιβλίο της Β' γενικής...αλλά ακριβώς επειδή βρίσκονται στο τέλος...ΔΕΝ διδάσκονται σχεδόν ΠΟΤΕ κι αν διδάσκονται...δεν διδάσκονται σωστά...μην ξεχνάτε ότι είναι και μάθημα γενικής και οι καθηγητές δεν πιέζουν καταστάσεις γιατί είναι και οι θεωρητικοί στη μέση!
Yep. Ταλαντώσεις στο βιβλίο της Γ' Λυκείου, τα λέει καλύτερα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marpl

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ναι, τα λέει καλύτερα, αλλά μπορεί και κάποιος να τους ρίξει μια ματιά και να πάρει καμιά ιδεα! ;)
Όταν πήγαινα δευτέρα, τις είχαμε κάνει στο φροντιστήριο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina

Νεοφερμένος

Η nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ναι, τα λέει καλύτερα, αλλά μπορεί και κάποιος να τους ρίξει μια ματιά και να πάρει καμιά ιδεα! ;)
Όταν πήγαινα δευτέρα, τις είχαμε κάνει στο φροντιστήριο..


κι εμείς ευτυχώς και είχαμε μια ιδέα!!!είχαμε κάνει αρκετά καλή προετοιμασία κι έτσι τώρα τα ξέρουμε!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitr00lini

Νεοφερμένος

Η em..nomizw fenetai!xixi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ποποοοο απαίσια η φυσική!!!Σπυράκια μου προκαλεί...:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
[υφάκι]Γαμάτη είναι.[/υφάκι]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ την λατρεύω φέτος :D Ειδικά οι ταλαντώσεις έχουν πολύ πλάκα :D Τώρα κάνω ηλεκτρικές! πυκνωτής-πηνίο-πυκνωτής-πηνίο-πυκνωτής! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,834 μηνύματα.
Εγώ την λατρεύω φέτος :D Ειδικά οι ταλαντώσεις έχουν πολύ πλάκα :D Τώρα κάνω ηλεκτρικές! πυκνωτής-πηνίο-πυκνωτής-πηνίο-πυκνωτής! :D
Πρασίνισα και μόνο που διάβαζα τις συνεχόμενες λέξεις :!::!:
/me κλείνει τα αυτιά του


:D




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Οι συγκεκριμένες ταλαντώσεις για 'μενα στην ουσία δεν έχουν νόημα. Πολλή πλάκα έχουν οι ταλαντώσεις στις οποίες μπαίνει τριβή κ.λπ. Δηλαδή αυτές που πλησιάζουν την πραγματικότητα. Γενικά όταν λέει στην άσκηση "θεωρήστε αμελητέα" κ.ά, μου τη δίνει απίστευτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
E σίγουρα σε μία πιο ρεαλιστική κατάσταση θα έχει πιο πολλή πλάκα! Θα γίνεται και αρκετά πιο δύσκολο όμως, φαντάζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina

Νεοφερμένος

Η nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Εγώ την λατρεύω φέτος :D Ειδικά οι ταλαντώσεις έχουν πολύ πλάκα :D Τώρα κάνω ηλεκτρικές! πυκνωτής-πηνίο-πυκνωτής-πηνίο-πυκνωτής! :D


ωχ!!αυτές απ'ότι θυμάμαι από πέρυσι που τις είδαμε λίγο....είναι κάπως!!!!:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ωχ!!αυτές απ'ότι θυμάμαι από πέρυσι που τις είδαμε λίγο....είναι κάπως!!!!:!:
Είναι σε πλήρη αντιστοιχία με τις μηχανικές ταλαντώσεις οι τύποι. Δεν υπάρχει κάτι να φοβάσαι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina

Νεοφερμένος

Η nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Είναι σε πλήρη αντιστοιχία με τις μηχανικές ταλαντώσεις οι τύποι. Δεν υπάρχει κάτι να φοβάσαι. ;)



ναι ξέρω αλλά πάλι μου φαίνονται κάπως!:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ναι ξέρω αλλά πάλι μου φαίνονται κάπως!:!:
Εδώ είμαστε να βοηθήσουμε σ' ό,τι χρειαστεί. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina

Νεοφερμένος

Η nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top