Προβληματικές συμπεριφορές

cardiguss

Νεοφερμένος

Ο cardiguss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δεν θα γινω εγω ο στοχος σου για να εκφρασεις την δυσανασχέτηση που χεις με τα καθημερινα προβληματα της ζωης σου .

Εσυ δλδ δε ξεκινησες σαν μετρο συγκρισης την προσωπικη σου εμπειρια και το μονο που προσφερες ηταν αυτην μαζι με την ασκοπη και ατοπη εντελως κριτικη σου πανω στους καθηγητες? Το παιδι σου φταιει?

Η δικια σου κακια πανω στο post χαλαει τη συζητηση και δε προσφερει τπτ. Μαθε να μιλας πριν κανεις κριτικη αν σου αρεσει ο τροπος που αντιδρουν σε σενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
H συντακτικη/γραμματικη ορθοτητα δεν αποτελει μετρο συγκρισης αποψεων , αμα εχεις κατι πεις πες το (καλυτερα σε προσωπικο μηνυμα αμα ειναι πριν 20 μερες το ποστ μου) επανω στην αποψη μου μη καταφευγεις στην ευκολη μεθοδο της ασκοπης κοροιδιας του τιποτα.Δεν θα γινω εγω ο στοχος σου για να εκφρασεις την δυσανασχέτηση που χεις με τα καθημερινα προβληματα της ζωης σου .Δεν προσφερεις τιποτα στην συζητηση

Ρε φίλε μας δουλεύεις? Ποιος κοροιδεύει ποιον? Κοίτα ποιος μιλάει δηλαδή! Εσύ μπήκες σε αυτό το thread και άρχισες τις επιθέσεις τόσο σε εμάς όσο και στα άτομα με διανοητική στέρηση. Η στάση σου είναι απαράδεκτη και μιλάς λες και τα ξέρεις όλα. Δεν έχεις καθόλου δίκιο. Το παιδί αν έχει κάποιο νοητικό πρόβλημα πρέπει να το συμπεροφέρονται λίγο διαφορετικά για το λέει και η λέξη! Διανοητική καθυστέρηση! Δηλάδη περιμένεις ίση μεταχείριση με εσένα? Δεν νομίζω. Τέλος και δίκιο να είχες με τις ειρωνίες, τις κακίες και τις επιθέσεις το έχεις χάσει. Καλύτερα να μην συμμετέχεις άλλο εδώ γιατί είσαι ο μόνος με άδικο. Γεια σου.

(τα λεξικά κάνουν καλά την δουλειά τους....:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εσυ δλδ δε ξεκινησες σαν μετρο συγκρισης την προσωπικη σου εμπειρια και το μονο που προσφερες ηταν αυτην μαζι με την ασκοπη και ατοπη εντελως κριτικη σου πανω στους καθηγητες? Το παιδι σου φταιει?
Συγνωμη αλλα δεν εχεις ιδεα τι ειπα , κατι τετοιο συμβαινει βεβαια οταν εχεις στο νου σου να υποβιβασεις την αποψη
μου επειδη απλα διαφωνεις .Η προταση ερμηνευεται ως εξης "Αμα εχεις κατι που σε ενοχλει στην προσωπικη σου ζωη
δεν θελω να το βγαλεις επανω μου , επειδη εχεις αντιθετη γνωμη με εμενα".Η κριτικη μου πανω στους καθηγητες ηταν
εποικοδομητικη και στιγνη , αμα δεν βρισκεις τιποτα το χρησιμο αυτο ειναι δικο σου θεμα.
Δεν ειμαι κακος αλλα μπορω να γινω οταν βλεπω την αδικια , οταν μου επιτιθεσαι με μανια χωρις να τοποθετηθεις επι του θεματος
(βλεπε πρωτο ποστ της Kotatsuneko) τοτε δεν θα κατσω με σταυρομενα τα χερια
Η δικια σου κακια πανω στο post χαλαει τη συζητηση και δε προσφερει τπτ. Μαθε να μιλας πριν κανεις κριτικη αν σου αρεσει ο τροπος που αντιδρουν σε σενα
Μαλλον εδω ξεχασες ενα δεν , ξερω μια χαρα να μιλαω εσενα παρατηρω να δυσκολευεσαι.Οταν γραφεις πολλα σε
ενα φορουμ λογικο ειναι να κανεις και λαθη , θυμωνω ομως οταν επικεντρωνεται ο αλλος στα συντακτικα λαθη αφηρημάδας
μου και οχι στην ορθοτητα της αποψης μου επειδη ειναι κουφιος.Το θεωρω μια φτηνη μεθοδο για να βαφτησεις τον αλλο
ανικανο για συζητηση.
Οταν πιο πανω ειπα οτι σε βλεπω να δυσκολευεσαι το εκανα για σου αποδειξω ποσο ευκολο ναι να ξεχασεις καποια φρασεις στο
γραπτο λογο.
Ρε φίλε μας δουλεύεις? Ποιος κοροιδεύει ποιον? Κοίτα ποιος μιλάει δηλαδή! Εσύ μπήκες σε αυτό το thread και άρχισες τις επιθέσεις τόσο σε εμάς όσο και στα άτομα με διανοητική στέρηση. Η στάση σου είναι απαράδεκτη και μιλάς λες και τα ξέρεις όλα. Δεν έχεις καθόλου δίκιο. Το παιδί αν έχει κάποιο νοητικό πρόβλημα πρέπει να το συμπεροφέρονται λίγο διαφορετικά για το λέει και η λέξη! Διανοητική καθυστέρηση! Δηλάδη περιμένεις ίση μεταχείριση με εσένα? Δεν νομίζω. Τέλος και δίκιο να είχες με τις ειρωνίες, τις κακίες και τις επιθέσεις το έχεις χάσει. Καλύτερα να μην συμμετέχεις άλλο εδώ γιατί είσαι ο μόνος με άδικο. Γεια σου.
Δεν επιτεθηκα σε κανενα ατομο που να υστερει διανοητικα , αντιθετα τα υπερασπιστηκα δειχνοντας την χαζη τοποθετηση ορισμενων
ατομων πανω στο θεμα που ουσιαστικα με τις αποψεις τους δεν φαινονται στα ματια μου τιποτα αλλο παρα ρατσιστες στην συγκεκριμενη
ομαδα ατομων , με μεσαιωνικες αντιληψεις που στηριζονται σε καποια βιβλια και οχι κοινη λογικη.
Δεν μιλαω σαν να τα ξερω ολα , αν αυτο εξαγεις απ τα λογια μου τοτε ειναι κατι μεσα σου που σε οδηγει σε αυτο το
συμπερασμα και δεν σχετιζεται με εμενα.
Σου ηταν δυσκολο να μιλησεις ετσι πριν αντι λες "σε πληρώνουν και τα λες αυτα?" "κάνε μια επανάληψη σε κάτι βασικά ρήματα"
αλλα και παλι την απαντηση την εδωσα κατι ποστ πιο πισω ""Γιατι , τι ακουσες για αυτο το παιδι και θελει ειδικο?"δεν μιλάει καθαρά,βρίζει,δέρνετε με άλλα παιδιά στα διαλείμματα κτλ" --> Αυτα ειναι τυπικα για τα παιδια αυτης της ηλικιας μπορει φυσικα να ειναι νοητικα ποιο πισω αλλα οσο αναφορα την συμπεριφορα του δεν ειδα κατι εξτριμ που απαιτει αμεσα την βοηθεια ειδικου""
Οταν δεν εχει κατι το ακραιο η συμπεριφορα του που ειναι γεγονος για αυτη την περιπτωση ΝΑΙ περιμενω ίση μεταχείριση
και θεωρω απαραδεκτο απο καποια ατομα ( ξερουνε ποια ειναι ) να λενε οτι χρειαζεται αμεσα βοηθεια
Αμα η συμπεριφορα του γινει ακραια μιλαμε για αλλο θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-eleana-

Νεοφερμένος

Η -eleana- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
λπν, θα το προσεγγισω απο εμπειριες που ειχα στο δημοτικο μ ενα τετοιο παιδι. ταιριαζει περιπου με τν περιγραφη στο αρχικο ποστ. ολα τα παιδια κρατουσαν αδιαφορη σταση απεναντι του κ νομιζω αυτο ήταν που του εδινε ενα μεγαλυτερο ερεθισμα για να τα κανει. ηθελε να τραβηξει προσοχη η να μας κανει να ενδιαφερθουμε. λπν αυτο το παιδι ειχε κακες σχεσεις με ολα τα παιδια της ταξης εκτος απο μενα. κ αυτο επειδη γενικα μπαινω ευκολα στη θεση τν αλλων και δεν ηθελα να επιδεινωσω τν κατασταση. καθε φορα που τν επιαναν οι κρισεις πηγαινα κοντα του και του μιλουσα με φιλικο τονο του ελεγα διαφορα, τν ρωτουσα διαφορα. αρχικα μιλουσα μονη μ μετα ομως μου απαντουσε και μιλουσαμε και μετα με τν βοηθεια τν δασκαλων τον πηγαιναμε ξανα στν ταξη. το παιδι αυτο ποτε δε μ μιλησε ασχημα η σηκωσε το χερι του να με χτυπησει.
αυτο απο τν πλευρα των παιδιων, νομιζω αυτο που πρεπει να κανουν οι συμμαθητες του, απο πλευρα καθηγητων δε ξερω νομιζω αυτο χρειαζεται επιστημονικη προσεγγιση και οι καθηγητες κατα καιρους κανουν τετοιου ειδους σεμιναρια..

πιστευω λοιπον πως το παιδι αυτο χρειαζεται πανω απ ολα Ενδιαφερον!!
απο ολους.

αυτή ηταν η γνωμη μου για το θεμα και μπορειτε να διαφωνησετε μαζι μ αν το θελετε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
λπν, θα το προσεγγισω απο εμπειριες που ειχα στο δημοτικο μ ενα τετοιο παιδι. ταιριαζει περιπου με τν περιγραφη στο αρχικο ποστ. ολα τα παιδια κρατουσαν αδιαφορη σταση απεναντι του κ νομιζω αυτο ήταν που του εδινε ενα μεγαλυτερο ερεθισμα για να τα κανει. ηθελε να τραβηξει προσοχη η να μας κανει να ενδιαφερθουμε. λπν αυτο το παιδι ειχε κακες σχεσεις με ολα τα παιδια της ταξης εκτος απο μενα. κ αυτο επειδη γενικα μπαινω ευκολα στη θεση τν αλλων και δεν ηθελα να επιδεινωσω τν κατασταση. καθε φορα που τν επιαναν οι κρισεις πηγαινα κοντα του και του μιλουσα με φιλικο τονο του ελεγα διαφορα, τν ρωτουσα διαφορα. αρχικα μιλουσα μονη μ μετα ομως μου απαντουσε και μιλουσαμε και μετα με τν βοηθεια τν δασκαλων τον πηγαιναμε ξανα στν ταξη. το παιδι αυτο ποτε δε μ μιλησε ασχημα η σηκωσε το χερι του να με χτυπησει.
αυτο απο τν πλευρα των παιδιων, νομιζω αυτο που πρεπει να κανουν οι συμμαθητες του, απο πλευρα καθηγητων δε ξερω νομιζω αυτο χρειαζεται επιστημονικη προσεγγιση και οι καθηγητες κατα καιρους κανουν τετοιου ειδους σεμιναρια..

πιστευω λοιπον πως το παιδι αυτο χρειαζεται πανω απ ολα Ενδιαφερον!!
απο ολους.

αυτή ηταν η γνωμη μου για το θεμα και μπορειτε να διαφωνησετε μαζι μ αν το θελετε..


Ενδιαφέρον και κατανόηση.Κατανόηση από όλους εμάς, όχι μόνο τους συμμαθητές του.Απλά σεβασμός στη διαφορετικότητα του άλλου, όποια κιαν είναι αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greg Αλεξόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Greg Αλεξόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Τέτοια παιδιά αντιδραστικά αξίζουν να τα έχεις στο περιθώριο. Το σχολείο και το πρόγραμμα είναι από μόνα τους κουραστικά κάπου πρέπει γενικά τα παιδιά να ξεσπάνε. Κι οι γονείς του ας μην πάνε και κλαίγονται, ας έκαναν ένα παιδί της προκοπής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Τέτοια παιδιά αντιδραστικά αξίζουν να τα έχεις στο περιθώριο. Το σχολείο και το πρόγραμμα είναι από μόνα τους κουραστικά κάπου πρέπει γενικά τα παιδιά να ξεσπάνε. Κι οι γονείς του ας μην πάνε και κλαίγονται, ας έκαναν ένα παιδί της προκοπής.

:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heartless

Νεοφερμένος

Ο heartless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τέτοια παιδιά αντιδραστικά αξίζουν να τα έχεις στο περιθώριο. Το σχολείο και το πρόγραμμα είναι από μόνα τους κουραστικά κάπου πρέπει γενικά τα παιδιά να ξεσπάνε. Κι οι γονείς του ας μην πάνε και κλαίγονται, ας έκαναν ένα παιδί της προκοπής.

Σε στρατοπεδα συγκεντρωσεως εγω θα ελεγα να τα στειλουμε.. Ισως και σαπουνια να γινουνε.. :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Αρεε παιδιά....Για αυτό δεν τα χωνεύω!!
Θηλυκιά ηρώδης!!!!!
Χεχε!!!!
Πλάκα πλάκα η φυσική και ταξική διαφοροποίηση καταφέρνει μόνο να κάνει τα παιδιά να νιώθουν άσχημα και να επιδεινώνουν την παρούσα ασχημη καταστασή τους.Στο σχολείο του αδερφού μου (δημοτικό)έχουν ένα παιδί με ψυχολογικά προβλήματα..έτσι τουλάχιστον θα το χαρακτήριζα!Βρίζει τους γονείς του,βρίζει τους πάντες,κάνει τους γονείς του ότι θέλει,τους πιέζει να κάνουν οτι θέλει αυτό,χτυπάει τους συμμαθητες του,τους βρίζει ,ακόμα και την δασκάλα του και γενικά δεν συμπεριφέρεται όπως ένα κανονικό παιδί!
Η τάξη του αδερφού μου δεν του μίλαγε ,το είχε στο περιθώριο .Αυτό συμβιβάστηκε και πρόσεχε τι έκανε απο τότε αλλα μετά απο καιρό ξανά τα ίδια,δεν λέω σωστή η στάση τους αλλά πιστεύω οτι η καλύτερη στάση απέναντι σε ένα τέτοιο παιδί είναι με το καλό !Όπως ακριβώς και σε ενα με νοητικά προβλήματα!
Για το όνομα του Θεού επιτέλους!Εσείς κάνετε σαν παιδιά!
Απαπαπαα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassiliki

Νεοφερμένος

Η vassiliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Απαντώ λίγο αργά για το συγκεκριμένο θέμα όμως με ενδιαφέρει γιατί εργάζομαι κι εγώ στην εκπαίδευση. Έχουμε ένα παιδί με παρόμοια περίπτωση, δεν έχει νοητική υστέρηση όμως παρουσιάζει αποκλίνουσα συμπεριφορά τύπου ενόχλησης την ώρα του μαθήματος. Είναι έξυπνος, θα μπορούσε να είναι καλός μαθητής όμως ή δεν έρχεται στο μάθημα ή θέλει να βγαίνει έξω ή τον βγάζουν έξω- η τελευταία λύση είναι η χειρότερη. Η μαμά του είναι στο σχολείο συνεχώς, του φέρνει τα βιβλία, μας ζητάει άλλα όταν τα χάνει, ρωτάει συνεχώς για τα μαθήματα, είναι διαρκώς στον διευθυντή παρακαλώντας τον να μην τον τιμωρήσει σε κάποιο παράπτωμα.Γονείς χωρισμένοι, το παιδί έχει φάει ΤΟ ξύλο από τον πατέρα που έφυγε με άλλη γυναίκα!! Σαν σύλλογος έχουμε μεταχειριστεί τα πάντα, υπομονή, τιμωρία, αδιαφορία,συμβουλές προς την μητέρα- δεν δέχεται ότι το παιδί έχει πρόβλημα μάλλον ψυχολογικό, μας ζητάει να είμαστε επιεικείς μαζί του. Θα έλεγα πως το συγκεκριμένο παιδί έχει προνομιακή μεταχείριση- αυτή που ζητάει με τη συμπεριφορά του!! Κανείς δεν φτάνει στα άκρα να τον τιμωρήσει γερά για να κόψει την κακή συμπεριφορά! Εγώ θεωρώ ότι τον χαιδεύουμε, η άποψη του διευθυντή είναι ότι δεν θα του προσφέραμε τίποτα και να τον τιμωρούσαμε!!
Θέλω να καταλήξω στο ότι δεν είμαστε ειδικοί στο να βοηθάμε παιδιά με αποκλίνουσα συμπεριφορά. Είναι δύσκολο να έχουμε αποτέλεσμα όταν οι γονείς δεν συνεργάζονται. Σαφώς και καταφεύγουμε και σε βιβλία σχετικά, σε γενικεύσεις που ίσως δεν βοηθούν, ίσως όμως και να βοηθήσουν να ερμηνεύσουμε τη συμπεριφορά! Δεν μπορεί να κάνει τίποτα ένας καθηγητής μόνος του, πρέπει όλοι οι διδάσκοντες να είναι πρόθυμοι να χειριστούν το θέμα σοβαρά!Λείπουν οι ψυχολόγοι από τα σχολεία που θα μπορούσαν να αναλαμβάνουν δύσκολες περιπτώσεις! Ο καθένας κάνει ότι τον φωτίσει ο Θεός και πολλοί δεν ασχολούνται καθόλου. ΔΕν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος ότι ξέρει τι να κάνει. Ας μην γελιόμαστε, μόνο ο γονιός ξέρει ή πρέπει να αναζητάει λύσεις για να βοηθήσει το παιδί του! Δυστυχώς αυτό είναι το πρόβλημα, οι γονείς!Και εμείς είμαστε φορείς γνώσεων με κατάρτιση μόνο για να αναγνωρίζουμε τα προβλήματα, όχι να τα λύνουμε. Στην καλύτερη περίπτωση δεν πρέπει να οξύνουμε το πρόβλημα με την κακή μεταχείριση του παιδιού!!Γι'α υτό υπάρχουν οι αρμόδιοι φορείς, όπως ο Συμβουλευτικός σταθμός Νέων, για να ανατρέχουμε, καθηγητές, γονέις και παιδιά σε δύσκολες ή μη περιπτώσεις!!
Ελπίζω να συνεχιστεί η συζήτηση για τέτοια θέματα. Μας αφορούν!!Έχουμε όφελος από αυτές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
ρε παιδιά ξεφιγαμε λιγο νομιζω απο το θεμα μας! το θέμα μας ήταν το τι λύση ή αν θέλετε συμβούλη μπορουμε να τησ δώσουμε. τελσπαντ ποστεθω οτι το καλυτερο είναι οι καθηγητέσ να μιλήσουν στους γονείς για την συμπεριφορά του παιδιού και να τους συμβουλέψουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top