Βιολογία - εντυπώσεις

SteliosGk

Νεοφερμένος

Ο SteliosGk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Λοιπόν έψαξα λίγο στο φόρουμ, και δεν βρήκα κάπου θρεντ καθαρά για τμήματα βιολογίας. Και αφού όπως καταλάβατε με ενδιαφέρει προσωπικά το αντικείμενο, είπα να ξεκινήσω μια συζήτηση πάνω στο θέμα. Έδωσα φέτος πανελλήνιες και έβγαλα γύρω στα 18.1, αρκετά κάτω από τα 18.632 που ήταν η περσινή βάση Βιολογίας Αθήνας που ήθελα. Επίσης μου έκανε εντύπωση ότι η βιολογία δεν αναφέρεται στις προβλέψεις ούτε του 2ου ούτε του 3ου επιστημονικού πεδίου. Πώς πιστεύετε ότι θα κινηθούν λοιπόν οι βάσεις για τα βιολογικά φέτος; Επίσης τι έχετε ακούσει/ξέρετε για τα τμήματα στις διάφορες πόλεις; Βιολογία μπαίνουν περισσότεροι από 2ο ή από 3ο πεδίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spakon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ευκαρπία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Στέλιο καλωσήρθες στο i-school! Βασικά είμαι άσχετος από Βιολογίες. Απλά ήθελα να υπάρχει post στο θέμα σου:D:P. Αν δε σου απαντάνε πάνε σε κάποιο hot θέμα (π.χ. Πανελλήνιες 2011 , Αποτελέσματα Πανελληνίων) και πόσταρε εκεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Γεια και εμενα με ενδιαφεορυν γενικα οι βιολογιες αλλα με την φετινη απογοητευση δεν μπορω να πιασω καθαρα βιολογια αν και θα τα δηλωσω..πιστευω ειμαι κοντα στο να περασω στο βιολογικων και τεχνολογικων εφαρμογων στα γιαννενα με μια πτωση 360 μοριων που μου φαινεται λογικη με 24% λιγοτερους αριστουχους σε βιολογια κατευθυνσης που εγραψα 18...και αφου μιλανε για τετοιες πτωσεις σε ιατρικες πιστευω ισως να περασω...μ αρσει πολυ η βιολογια..σου ευχομαι να περασεις και εσυ..και αθηνα η αν οχι θεσαλλονικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ιρις

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για το τμήμα βιολογίας στην Αθηνα...
Εσείς που είστε στη σχολή ,τί γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο τμημα?
Υπάρχει οργάνωση, ικανοποιητική ποιότητα σπουδών ,ευκαιρίες για τα ευρωπαΪκά προγράμματα "σωκρατης" και "erasmus"..??
Γενικά τι κατάσταση επικρατεί εκεί???

Ναι, τέτοια έχουμε... Ιδιαίτερα σε Ισπανία και Γερμανία στέλνουν για ERASMUS Placement με το οποίο μπορείς να κάνεις τη διπλωματική σου. Φυσικά και το κανονικό ERASMUS για 6 μήνες γίνεται. Οργάνωση... όση μπορεί να έχει το ΕΚΠΑ. Μπορώ να πω ότι από τις σχολές του ΕΚΠΑ έχουμε αρκετή, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλα βιολογικά. Στο πρώτο έτος θα πελαγώσεις και θα πεις ότι "δεν υπάρχει" οργάνωση, αλλά σιγά σιγά μπαίνεις στο κλίμα, συνηθίζεις το αλλόκοτο. Αν ψάξεις πάντως, βρίσκεις αυτό που θέλεις.
Συνοπτικά, σίγουρα από οργάνωση δε θα έλεγα ότι σκίζουμε. Πολλή δουλειά θέλει και όρεξη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lida Ι.

Νεοφερμένος

Η Lida Ι. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ξέρει κάνεις αν το βιολογικό Αθήνας συνεργάζεται με κάποιο ξένο πανεπιστήμιο, όπως προαναφέρθηκε για το τμήμα της Κρήτης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouz93

Νεοφερμένος

Η annouz93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
μπορειτε να μου πειτε ποσα μορια θελεις να μπεις στην βιολογικη σχολη(ιδιωτικη) και ποσα στην μικροβιολογικη σχολη(ιδιωτικη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
μπορειτε να μου πειτε ποσα μορια θελεις να μπεις στην βιολογικη σχολη(ιδιωτικη) και ποσα στην μικροβιολογικη σχολη(ιδιωτικη)

Ιδιωτική σχολή?:confused:
Τι ακριβώς εννοείς, σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ιδιωτικό Πανεπισττήμιο Βιολογίας έχει καλό η Κύπρος και από ότι ξέρω κάνουν και εκπτώσεις για τους Ελλαδίτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τι πρέπει να κάνω για να σου αλλάξω γνώμη; Να περάσεις βιολογικό είναι από τις χειρότερες επιλογές που μπορείς να κάνεις. :P:P
Ούτε καν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
έτσι σε θέλω:D
Και επειδή δεν με βλέπω να γράφω πολύ καλά φέτος να με περιμένετε στη λάρισα:whistle::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σιγα η κοπελα μην καθεται να ακουει τις μαλακιες του καθενος εδω μεσα. Η βιολογια ειναι σπουδαια επιστημη και απο εργασιακη αποκατασταση εχει παρα πολλα πραγματα που μπορεις να κανεις (ναι ακομα και στην παρακμασμενη Ελλαδα). Φυσικα απαραιτητη προυποθεση να ενδιαφερεσαι και να ασχολεισαι:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σιγα η κοπελα μην καθεται να ακουει τις μαλακιες του καθενος εδω μεσα. Η βιολογια ειναι σπουδαια επιστημη και απο εργασιακη αποκατασταση εχει παρα πολλα πραγματα που μπορεις να κανεις (ναι ακομα και στην παρακμασμενη Ελλαδα). Φυσικα απαραιτητη προυποθεση να ενδιαφερεσαι και να ασχολεισαι:).
Από ότι με έχουν πει πάντως όταν τελειώσεις τη βιολογία μπορείς μετά να ασχοληθείς με κάτι πιο ειδικό πάνω σε αυτήν την επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Και επειδή δεν με βλέπω να γράφω πολύ καλά φέτος να με περιμένετε στη λάρισα:whistle::P
Πρώτα βιολογία θα σκέφτεσαι, τι βλακείες είναι αυτές? Θα διαβάσεις, θα προετοιμαστείς όπως πρέπει και θα γράψεις!! Και αν έρθεις Λάρισα θα είναι εξίσου επιτυχία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πρώτα βιολογία θα σκέφτεσαι, τι βλακείες είναι αυτές? Θα διαβάσεις, θα προετοιμαστείς όπως πρέπει και θα γράψεις!! Και αν έρθεις Λάρισα θα είναι εξίσου επιτυχία:)
Ε ναι δεν λέω αλλά έχω και άλλες σχολές στο μυαλό μου αν δεν γράψω τόσο καλά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ε ναι δεν λέω αλλά έχω και άλλες σχολές στο μυαλό μου αν δεν γράψω τόσο καλά:)
θα γράψεις είπαμε! τι άλλες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
θα γράψεις είπαμε! τι άλλες?
Βεβαίως:P

Βιολογία απθ, μοριακή βιολογία(που είναι στην αλεξανδρούπολη) και μετά η βιοχημεία-βιοτεχνολογία στη λάρισσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Βεβαίως:P

Βιολογία απθ, μοριακή βιολογία(που είναι στην αλεξανδρούπολη) και μετά η βιοχημεία-βιοτεχνολογία στη λάρισσα.
εγώ λέω να κάνεις μια αλλαγή στις 2 και 3..έχεις καιρό να το σκεφτείς βέβαια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
εγώ λέω να κάνεις μια αλλαγή στις 2 και 3..έχεις καιρό να το σκεφτείς βέβαια:)
Γιατί;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Προσωπική άποψη εκ των έσω και από όσα ακούω και για το άλλο τμήμα, δεν είναι το κατάλληλο θέμα όμως για να μιλήσουμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top