Ναυτιλιακών Σπουδών ΠΑ.ΠΕΙ.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Δεν θεωρω πως ειναι εξειδικευμενα τμηματα.... Ειναι τμηματα οικονομικων με κλιση προς τα ναυτιλιακα. Και οικονομικα κανεις και λογιστικη και χρηματοοικονομικα και οικονομετριες και ολα! Και εκτος αυτου πλεον χρειαζομαστε ατομα εξειδικευμενα σε πραγματα και οχι γενικων γνωσεων που δεν εχουν ουσιαστικες γνωσεις σε κατι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Δεν θεωρω πως ειναι εξειδικευμενα τμηματα.... Ειναι τμηματα οικονομικων με κλιση προς τα ναυτιλιακα. Και οικονομικα κανεις και λογιστικη και χρηματοοικονομικα και οικονομετριες και ολα! Και εκτος αυτου πλεον χρειαζομαστε ατομα εξειδικευμενα σε πραγματα και οχι γενικων γνωσεων που δεν εχουν ουσιαστικες γνωσεις σε κατι!

ναι 1 μαθημα απο το καθενα που προανεφερες.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia_chios

Νεοφερμένος

Η georgia_chios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Κριση στη ναυτιλια ΔΕΝ υπαρχει!Ομως για να μπεις σε μια ναυτιλιακη σε πολλες περιπτωσεις χρειαζεται μια γνωριμια. Με το πτυχιο των ναυτιλιακων μπορεις να απασχοληθεις σε πολλα τμηματα μεσα στην εταιρεια και φυσικα αναλογα με τη δουλεια που κανεις μπορεις να εχεις εξελιξη. Σε ναυτιλιακες δε δουλευουν μονο αποφοιτοι των ναυτιλιακων σπουδων αλλα αν εχεις αυτο το πτυχιο σου ανοιγουν πολυ ευκολα πορτες. Πρεπει ομως να ξερεις οτι η δουλεια ειναι πολυ δυσκολη και σκληρη, υπαρχει πιεση και αγχος...οι συμβασεις εργασιας προς το παρον ειναι καλυτερες σε σχεση με οποιοδηποτε αλλο τομεα της οικονομιας. Ομως θελει γερο στομαχι, ο ανταγωνισμος ειναι σκληρος και αναλογα την εταιρεια σου μπορει να χρειαζεται να πηγαινεις και κανενα Σαββατο το μηνα, τα πλοια ως γνωστον "δουλευουν" και Σαββατοκύριακα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Commander

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Απο μισθους πως παει? Ειναι αξιολογοι οπως και στους αλλους κλοαδους της ναυτιλιας (π.χ. πλοιαρχος)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Απο μισθους πως παει? Ειναι αξιολογοι οπως και στους αλλους κλοαδους της ναυτιλιας (π.χ. πλοιαρχος)?
Ψιλοάκυρη σύγκριση:P
Το θέμα σου είναι να εργαστείς αποκλειστικά στο τομέα της Ναυτιλίας?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
2 ερωτησεις γιατι ενδιαφερεται ενας φιλος.
1η. Ποσους επιπλεον φοιτητες παιρνει το τμημα αν εισαι τριτεκνος
2η. Το αντιστοιχο τμημα στην Χιο ειναι ακριβως το ιδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
2 ερωτησεις γιατι ενδιαφερεται ενας φιλος.
1η. Ποσους επιπλεον φοιτητες παιρνει το τμημα αν εισαι τριτεκνος
2η. Το αντιστοιχο τμημα στην Χιο ειναι ακριβως το ιδιο;

Δεν ξερω για την ειδικη κατηγορια ποσα ατομα παιρνουν τα τμηματα παντως στο συνολο το Παπει παιρνει 150 ατομα και στη Χιο 115. Ειναι ακριβως το ιδιο με του Πειραια απλα εχουμε περισσοτερα οικονομικα μαθηματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Το οτι στην Χιο η βάση είναι πολύ χαμηλότερη δεν έχει να κάνει με την ποιότητα σπουδών,ε?
Επίσης, επειδη σε κάτι πίνακες που είδα το τμήμα της Χίου έχει κανει κατι τρελα "πανω-κατω".. θα μπορουσε να ανέβει πάνω απο 1000 μόρια φέτος?
ντα3..κανείς δεν μπορεί να ξέρει πως πανε οι βάσεις, αλλά ρωταω..

αυτό που λένε για το "μέσο" κλπ ισχύει 100%? εγω εχω ασ πουμε γνωστό σε καλή θεση, αλλά.. απο επαφή τιποτα (2 χρονια δεν τον εχω δει

επίσης, σε ενα site διαβασα αυτο:
"ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Η αγορά εργασίας για τους αποφοίτους των Τμημάτων είναι προς το παρόν προβληματική, το μέλλον όμως συναρτάται άμεσα με την εξέλιξη της ελληνικής ναυτιλίας."

πόσο προβληματική δηλαδη..!?!?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Το οτι στην Χιο η βάση είναι πολύ χαμηλότερη δεν έχει να κάνει με την ποιότητα σπουδών,ε?
Επίσης, επειδη σε κάτι πίνακες που είδα το τμήμα της Χίου έχει κανει κατι τρελα "πανω-κατω".. θα μπορουσε να ανέβει πάνω απο 1000 μόρια φέτος?
ντα3..κανείς δεν μπορεί να ξέρει πως πανε οι βάσεις, αλλά ρωταω..

αυτό που λένε για το "μέσο" κλπ ισχύει 100%? εγω εχω ασ πουμε γνωστό σε καλή θεση, αλλά.. απο επαφή τιποτα (2 χρονια δεν τον εχω δει

επίσης, σε ενα site διαβασα αυτο:
"ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Η αγορά εργασίας για τους αποφοίτους των Τμημάτων είναι προς το παρόν προβληματική, το μέλλον όμως συναρτάται άμεσα με την εξέλιξη της ελληνικής ναυτιλίας."

πόσο προβληματική δηλαδη..!?!?

Η βαση ειναι πολυ χαμηλοτερη λογω μερους και εξαιτιας της οικονομικης κρισης! Η ποιοτητα σπουδων πλεον ειναι καλυτερη στα περιφερειακα πανεπιστημια διοτι και τα ατομα ειναι λιγοτερα και οι καθηγητες εχουν περισσοτερη ορεξη + το επιπεδο τους ( για το τμημα αυτο λεω παντα). Ε δεν νομιζω οτι με αυτα τα θεματα θα ανεβει 1000 μορια... να πεσει 1000 πιο λογικο μου ακουγεται! Σιγουρα ενα μεσον παντου ειναι καλο και σου λυνει τα χερια παντως εγω που γνωριζω τον ιδιο τον προεδρο ελληνων εφοπλιστων μου ειπε οτι προτιμουν τους αποφοιτους του παν.αιγαιου απ οτι του πειραια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
μαλιστα.. θανκς για τις πληροφοριες, και για αυτο ,αλλα και για το αλλο θεμα (εχουν ανοιξει2-3 και ξεχναω που εχω γραψει μετα :P )
τον ιδο τον προεδρο,ε? καλη φαση, φανταζομαι εισαι απο τους πολυ τυχερους τοτε..αν και οχι απαραιτητα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Εγω απ την αρχη της χρονιας ειχα ως πρωτο στοχο να περασω ναυτηλιακες σπουδες, αλλα εγραψα καλυτερα απο οσο περιμενα, και ετσι κατα πασα πιθανοτητα πιανω τις υψηλοβαθμες σχολες της ασοεε. Παιδια πειτε μου την γνωμη σας, να προτιμισω την ασοεε, η τις ναυτηλιακες σπουδες? γιατι ειμαι σε μεγαλο διλλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Εγω απ την αρχη της χρονιας ειχα ως πρωτο στοχο να περασω ναυτηλιακες σπουδες, αλλα εγραψα καλυτερα απο οσο περιμενα, και ετσι κατα πασα πιθανοτητα πιανω τις υψηλοβαθμες σχολες της ασοεε. Παιδια πειτε μου την γνωμη σας, να προτιμισω την ασοεε, η τις ναυτηλιακες σπουδες? γιατι ειμαι σε μεγαλο διλλημα!

απο ασοεε ποιες σκεφτεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
απο ασοεε ποιες σκεφτεσαι?

λοχρη(αν και δυσκολα την πιανω αν δεν πεσει η βαση), δετ, οδε ή οικονομικης επιστημης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Σκοπος ειναι να πας εκει που πραγματικα θες και να μην επηρεαζεσαι απο τα μορια αν εγραψες καλυτερα απο αυτο πιστευες... Μπορει να το μετανιωσεις αν πας καπου επειδη εβγαλες πολλα μορια και επιανες μια σχολη που δεν την ειχες σκεφτει καν... Απλα σκεψου πως θα εβαζες τις σχολες πριν γραψεις εξετασεις και με κριτηριο τι θες πιο πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Σκοπος ειναι να πας εκει που πραγματικα θες και να μην επηρεαζεσαι απο τα μορια αν εγραψες καλυτερα απο αυτο πιστευες... Μπορει να το μετανιωσεις αν πας καπου επειδη εβγαλες πολλα μορια και επιανες μια σχολη που δεν την ειχες σκεφτει καν... Απλα σκεψου πως θα εβαζες τις σχολες πριν γραψεις εξετασεις και με κριτηριο τι θες πιο πολυ...

ναι εχεις δικιο, αλλα πολλοι λενε οτι ειναι μεγαλη βλακεια, ενω πιανεις ασοεε να μην πηγαινεις. Παντως αυτο που θελω να καταληξω, ειναι αν οι ναυτηλιακες σπουδες ειναι ισαξιο τμημα με ενα τμημα της ασοεε

Να σε ρωτησω, ναυτηλιακες σπουδες σπουδαζεις? αν ναι, μπορεις να μου πεις την μεχρι τωρα εμπειρια σου στο τμημα και πως σου φαινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
λοχρη(αν και δυσκολα την πιανω αν δεν πεσει η βαση), δετ, οδε ή οικονομικης επιστημης

εγω θα πηγαινα σε καποιο τμημα της ασοεε γιατι ειναι πιο γενικα τα τμηματα που αναφερεις απο ναυτιλιακα και επιπλεον η ασοεε ειναι το καλυτερο οικονομικο πανεπιστημιο στην ελλαδα( σαν φημη τουλαχιστον). αν θες για τα τμηματα της ασοεε, μπορεισ να δεις το θεμα: "οδε vs δετ vs loxri"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Powershifter

Νεοφερμένος

Ο Powershifter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
..Βέβαια είσαι και 17 ετών,οπότε δύσκολα εισαι απόλυτα σιγουρος για το τι θα ήθελες από τώρα.Πολλα πράγματα θα σε επηρεασουν μετέπειτα,οπότε πήγαινε Οικονομικών Επιστημών και όταν με το καλό βγεις κάνεις άνετα μαστεράκι στα Ναυτιλιακά ή όπου θελήσεις τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
ακριβώς..!
Είναι πλέον δεδομένο οτι όποιος θέλει να ασλοληθεί με τα οικονομικά/διοίκηση στον ιδιοτικό τομέα και δεν έχει σκοπό να ανοιξει/δουλέψει σαν "απλός" λογιστης κάπου στην ελληνική περιφέρεια, ΘΑ ΚΑΝΕΙ μεταπτυχιακό (ή τουλαχιστον θα προσπαθήσει.. ποτε δεν ξέρεις.. είναι και τα λεφτα θεματακι..) Όποιος έχει την δυνατότητα να πιάσει μια "ανώτερη σχολή πιστεύω πως θα έπρεπε να το κάνει..και μετά αν θέλει με ενα μετπτυχιακό στα Ναυτιλιακά σιγά σιγα θα βρεί το δρόμο του.. Σκέψου κ αλλιώς.. αν κάνεις τωρα ναυτιλιακα περιορίζονται (ετσι νομιζω τουλαχιστον) οι επιλογές σου όσον αφορά το μεταπτυχιακό..
Εγώ από την άλλη ΟΠΑ δεν πιάνω με τπτ..Δεν ξέρω καν αν έχω γράψει αρκετα για τα ναυτιλιακα παπει ή χιου.. Αν τα καταφέρω και μπώ μπορει να κάνω μετά και κανα MBA (το κερασακι στην τουρτα..) αλλά ναι..
στα 17 κανεις δεν ξερει τι πραγματικά θέλει.. οπότε η "εξειδίκευση" δεν φαντάζει η καλύτερη επιλογη.. ενώ με ενα πτυχιο απο ΟΠΑ (ΑΣΟΕΕ) π.χ. οικονομικων επιστημω εχω την εντυπωση πως έχει μια καλή βάση για να χτίσεις μετα προς την κατευθυνση που σε ενδιαφέρει.. είναι και θέμα κύρους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Γεια σας και από μένα! Είμαι ήδη απόφοιτος μιας σχολής (ασχέτου αντικειμένου από τα ναυτιλιακά) αλλά η σχολή αυτή στο ΠΑΠΕΙ ίσως και να με ενδιαφέρει, έστω και αν αυτό σημαίνει ξανά πανελλήνιες... Θέλω λοιπόν να ρωτήσω κάτι που δεν έχει ρωτήσει κανείς μέχρι τώρα, οι γλώσσες μετράνε ή δεν θα τις δουν καν; ξέρω καλά 4, έχω ζήσει στη Γαλλία και συν τοις άλλοις έχω και πτυχίο αγγλικής φιλολογίας. Παρ' όλα αυτά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τα μαθηματικά, αξίζει λέτε τον κόπο, λαμβάνοντας υπόψη και τις υπόλοιπες γνώσεις μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Γεια σας και από μένα! Είμαι ήδη απόφοιτος μιας σχολής (ασχέτου αντικειμένου από τα ναυτιλιακά) αλλά η σχολή αυτή στο ΠΑΠΕΙ ίσως και να με ενδιαφέρει, έστω και αν αυτό σημαίνει ξανά πανελλήνιες... Θέλω λοιπόν να ρωτήσω κάτι που δεν έχει ρωτήσει κανείς μέχρι τώρα, οι γλώσσες μετράνε ή δεν θα τις δουν καν; ξέρω καλά 4, έχω ζήσει στη Γαλλία και συν τοις άλλοις έχω και πτυχίο αγγλικής φιλολογίας. Παρ' όλα αυτά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τα μαθηματικά, αξίζει λέτε τον κόπο, λαμβάνοντας υπόψη και τις υπόλοιπες γνώσεις μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Κατατακτήριες δώσε.Οι γλώσσες είμαι σίγουρος πως θα κάνουν πιο δελεαστικό το βιογραφικό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top