Σχόλια/Βοήθεια/Απορίες σχετικά με τις Κιθάρες

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Έχει διαφορά στις χορδές κατά βάση. Στην κλασσική κιθάρα οι χορδές είναι nylon ενώ στην ακουστική είναι steel. Επίσης είναι διαφορετική η απόσταση μεταξύ των χορδών(μεγαλύτερη στην κλασσική), και η κλασσική είναι καλύτερη για fingerpicking ενώ η ακουστική πιο πολύ για normal strumming συγχορδιών.

Συνοπτικά αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Έχει διαφορά στις χορδές κατά βάση. Στην κλασσική κιθάρα οι χορδές είναι nylon ενώ στην ακουστική είναι steel. Επίσης είναι διαφορετική η απόσταση μεταξύ των χορδών(μεγαλύτερη στην κλασσική), και η κλασσική είναι καλύτερη για fingerpicking ενώ η ακουστική πιο πολύ για normal strumming συγχορδιών.

Συνοπτικά αυτά.
+ διαφορετικη ταστιερα..αν δεν κανω λαθος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τί διαφορά έχει η κλασική από την ακουστική κιθάρα;

Λοιπον...
Διαφορετικος ηχος
Διαφορετικη ταστιερα (της κλασικης ειναι μαμουθ, τις ακουστικης απλος ελεφαντας)
Διαφορετικο σωμα
Η ταστιερα με το σωμα ενονονται σε διαφορετικο σωμα (η κλασικη στο 13, η ακουστικη στο 15)
Οι ακουστικες συνιθος ειναι πιο ευκαμπτες, η κλασικες ειναι "σκληρες" κιθαρες
Περνουν διαφορετικες χορδες
Ενδικνιονται για διαφορετικο παιξιμο
Κατασκευαζονται με διαφορετικο τροπο, απο διαφορετικα ξυλα
οι χορδες "δενουν" με διαφορετικο τροπο
εχουν διαφορετικο καβαλαρι
Θες να συνεχιζω;....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Ας μην πω τίποτα για τους rhcp και τη μουσική τους :Ρ
:nono::nono::mad::mad2:
.....Καλυτερα να μην πεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.

bloumis

Νεοφερμένος

Ο bloumis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Υπάρχουν ωδεία στα οποία δεν πληρώνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΟΦΙΑ-ΦΑΙΗ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λεχαινά (Ηλεία). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
αποκλειεται να υπαρχουν!!!εκτος κ αν εχεις πολυ ταλεντο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danaoula8

Νεοφερμένος

Η danaoula8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Οποιος παιζει κιθαρα ας δωσει ενα χερι βοηθειας.......................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Λοιπον.

www.kithara.gr πατα εκει που εχει την συλλογη τραγουδιων, εχει παρα πολλα.

Και επισης www.ultimate-guitar.com .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danaoula8

Νεοφερμένος

Η danaoula8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
υπαρχει ιστοσελιδα που να δειχνει και τον ρυθμο επειδη τωρα ξεκιναω να παιζω κανονικα κομματια και δε ξερω καλα ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
guitar pro... δειχνει ταμπλατουρα και παρτιτουρα συνχρονος, μπορει να παιζει το κομματι να δεις πως παει κλπ....
Ειναι επι πληρωμη βεβαια, αλλα ξερεις τωρα...

Εκτος αυτου η σελιδες που προτιναν τα παιδια, και αν δεν ξερεις καπιο ακορντο και θες να δεις πιο ειναι απλος γραφεις το γραματα του ακολουθουμενο απο την λεξη chord στον google, πχ E chord, και τα πρωτα αποτελεσματα ειναι για το πως πιανετε αυτη η συνχορδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Επίσης αν βάλεις το guitar pro που είπε ο Dark_kronos μπορείς να πατήσεις το Α πάνω από κάποιο bar και θα σου βγάλει μια λίστα με συγχορδίες σε όλα τα σημεία της ταστιέρας. Με τις πιο σύνθετες συγχορδίες γίνεται λίγο μπέρδεμα γιατί έχουν διαφορετικά ονόματα, αλλά με τις απλές όλα καλά.

Πάντως γενικά στην ταμπλατούρα πολύ σπάνια γράφουν ρυθμικά τις αξίες, με το σκεπτικό ότι απλά σου δείχνουν τις νότες και ακούς το κομμάτι για να βρεις τα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!eLenI...@!

Νεοφερμένος

Η !eLenI...@! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
εγώ πάντως ξεκίνησα να μαθαίνω μόνη μου και το μόνο που κατάφερα ήταν να σπάσω δυο τρεις χορδές απ' τα νεύρα μου....έτσι οι γονείς μου μου πήραν δάσκαλο στο σπίτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αφού δεν σου έμεινε καμιά τενοντίτιδα για ενθύμιο, καλά είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Καλά λέει το Αρνί. Από τις πρώτες συμβουλές που θα σου δώσει ένας δάσκαλος είναι να κάνεις ζέσταμα πριν παίξεις για να αποφύγεις τέτοια ενδεχόμενα. Ειδικά όταν μαθαίνεις που δεν έχεις και μια σχετική τεχνική ικανότητα και είναι πολύ εύκολο να κάνεις ζημιά στα χέρια σου αν προσπαθήσεις να κάνεις πράγματα που δεν έχεις ακόμη την τεχνική ικανότητα να κάνεις.

Και εγώ έπαιζα και καλά 1 χρόνο χωρίς μαθήματα και αυτά που νόμιζα ότι έπαιζα τα έπαιζα λάθος και έπρεπε να τα διορθώσω από την αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
εγώ πάντως ξεκίνησα να μαθαίνω μόνη μου και το μόνο που κατάφερα ήταν να σπάσω δυο τρεις χορδές απ' τα νεύρα μου....έτσι οι γονείς μου μου πήραν δάσκαλο στο σπίτι...
Θέλει πολλή υπομονή...
Τώρα συνεχίζεις κανονικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
και εγω θελω να μαθω κιθαρα αλλα οι γονεις μου λενε οτι ειναι αρκετα ακριβη η κιθαρα αλλα και τα μαθηματα με καποιον δασκαλο!!!θα δω στο μελλον αν μπορεσω να μαθω απο μονος μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top