Μου αρέσει η Πληροφορική, αλλά δεν ξέρω αν θα τα βγάλω πέρα στη σχολή

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
έχω πρόβλημα.... από μικρή ήμουν πορωμένη με τους υπολογιστές΄αλλά είχα ένα μικρό προβληματάκι...... δεν είχα δικό μου..... πριν περίπου ενάμισι χρόνο κέρδισα έναν λόγω υψηλής βαθμολογίας στο σχολείο αλλά και πάλι δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ. θέλω αν τα καταφέρω να πάω σε κάποια σχολή πληροφορικής αλλά φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρω..... αν και είναι το ονειρό μου.... λέτε να αλλάξω όνειρο??:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Τι σου αρέσει στους υπολογιστές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
τα πάντα!!!!!! όπως λειτουργούν, όπως δείχνουν.... μ αρέσει να περνάω την ώρα προσπαθώντας να καταλάβω πως λειτουργεί ένα πρόγραμμα, ή προσπαθώντας να μάθω κάτι μόνη μου αφού δεν έχω κανέναν να μου δείξει το θαυμαστό κόσμο της πληροφορικής. φέτος που άρχισα να κάνω προγραμματισμό πάντως τα πάω πολύ καλά και ο καθηγητής μου μου είπε αν θέλω να με μάθει να κάνω αλληθινά προγράμματα σε κανονική γλώσσα προγραμματισμού.... τεσπά... σε ζάλισα..... γενικά μ αρέσει η πληροφορική....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
τα πάντα!!!!!! όπως λειτουργούν, όπως δείχνουν.... μ αρέσει να περνάω την ώρα προσπαθώντας να καταλάβω πως λειτουργεί ένα πρόγραμμα, ή προσπαθώντας να μάθω κάτι μόνη μου αφού δεν έχω κανέναν να μου δείξει το θαυμαστό κόσμο της πληροφορικής. φέτος που άρχισα να κάνω προγραμματισμό πάντως τα πάω πολύ καλά και ο καθηγητής μου μου είπε αν θέλω να με μάθει να κάνω αλληθινά προγράμματα σε κανονική γλώσσα προγραμματισμού.... τεσπά... σε ζάλισα..... γενικά μ αρέσει η πληροφορική....

...τις απάντηση την έχεις δώσει μόνη σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
...τις απάντηση την έχεις δώσει μόνη σου...
ναι αλλα δεν συγκρίνομαι με τα μυαλά που είναι εκεί μέσα.... θα πατώσω!:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
ναι αλλα δεν συγκρίνομαι με τα μυαλά που είναι εκεί μέσα.... θα πατώσω!:'(:'(


Δεν είναι δυνατό να αποδόσεις με τρόπο που δεν είναι αντίστοιχος με το πώς βλέπεις τον εαυτό σου

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Δεν είναι δυνατό να αποδόσεις με τρόπο που δεν είναι αντίστοιχος με το πώς βλέπεις τον εαυτό σου
ε????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Μπορείς να αποδώσεις όσο θέλεις να αποδώσεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Σιγα τους προχωρημένους...έχω συμφοιτητές που δε ξέρουν τα βασικά.Και είμα σε πολυτεχνική που πραγματεύεται τη πληροφορική....και όλοι απο κει μέσα θα πάρουμε πτυχίο:P.Το θέμα στη πληροφορική είναι να έχεις διάθεση να πειραματιστείς αρκετά.Γιατι για να γίνεις καλός ακα περιζήτητος σε θέματα πληροφορικής,θα χρειαστεί να διαθέσει πολύ χρόνο μόνη σου για πειραματιστείς με γνώμονα τις βασικές γνώσεις που θα σου δώσουν οι διδάσκοντες.
Παραδείγματα:
Mπορεί να σου μάθουν τις βασικές εντολές για μια γλώσσα προγραμματισμού και κανα δυο τρικ/τεχνικες για να κάνεις προγράμματα.Καλός προγραμματιστής θα γίνει αυτός που θα κάτσει μόνος του να δοκιμάσει να φτιάξει πρόγραμμα πιο προχωρημένο απο αυτά που κάνουν στα εργαστήρια.Η που θα ψάξει να διαβάσει και για άλλες γλώσσες,γιατι πολυ απλά το θέλει.
Αρχιτεκτονική υπολογιστών.Καλός στο τομέα θα γίνει αυτός που εκτός απο το βιβλίο έχει ψαχτει μόνος του μέσα απο περιοδικά/online πηγές και έχει μαθει ποια αρχιτεκτονική χρησιμοποιειται τώρα,τι δίαυλοι που υπάρχουν.Δεν πα να γράψει 5 στο τέλος.Αν έχει γνώση του αντικειμένου και έχει θέληση για περισσοτερο ψάξιμο(και κάψιμο:P),Αυτό θα φανεί μετά.
Υπάρχουν ενα σωρό παραδείγματα ακόμα,αλλα το βασικό είναι ένα:Άμα έχεις θέληση και όρεξη να ασχοληθείς μόνη σου...μη διστάζεις,και ο bill gates,στο γυμνάσιο δεν ήξερε τι είναι kernel...και όμως τη πάλεψε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Από την στιγμή που σου αρέσει εσένα δεν έχεις τπτ να φοβάσαι ή να αναρωτιέσαι. Από ότι είπες σου αρέσει και τα πας καλά με τον προγραμματισμό. Υπάρχει καλύτερη απόδειξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Στην σχολή μου έχουμε αρκετές κοπέλες και σε πληροφορώ ότι είναι καλύτερες από πολλούς εκεί μέσα... Και να μην σου άρεσε ο προγραμματισμός, πάλι έχει πολλά να διαλέξεις... Αλλά αφού τα καταφέρνεις τόσο καλά, μην ανησυχείς για τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agelos

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Όχι,βέβαια δέν μπόρεις να αφήσεις το ονειρό σου για κάποια στραβοπατήματα...άκουσε με...Την πατήσα και εγώ έτσι και τώρα χτύπαω το κεφάλι μου στον τοίχο.Μην κάνεις αύτο το λαθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Όχι,βέβαια δέν μπόρεις να αφήσεις το ονειρό σου για κάποια στραβοπατήματα...άκουσε με...Την πατήσα και εγώ έτσι και τώρα χτύπαω το κεφάλι μου στον τοίχο.Μην κάνεις αύτο το λαθος...
τι λαθος εκανες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Απο τη στιγμή που σ' αρέσει η πληροφορική και θέλεις να ασχοληθείς με το αντικείμενο, δεν υπάρχει λόγος να αναρωτιέσαι. Ούτως η άλλως ό,τι θα κάνεις σε όποια σχολή και να μπεις θα το κάνεις από το 0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
το δυσκολότερο , είναι ότι υπάρχουν και άλλα περίπλοκα ρε παιδιά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Αν σου αρέσει η πληροφορική τότε δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι.Όπως όλα βέβαια τα επαγγέλματα μέχρι να γίνεις προγραμματιστής ή τίποτα άλλο σχετικά με υπολογιστές θα περάσεις αρκετές δυσκολίες.Εγώ θα σου πρότεινα αγοράσεις ένα βιβλίο προγραμματισμού να δεις πως είναι ο πραγματικός προγραμματιμός και να φτιάχνεις προγράμματα .exe,γιατί απο ότι φαντάζομαι μαθαίνετε με την Glwssomatheia που είναι ψευδοκώδικας.Βέβαια ο προγραμματισμός απαιτεί να ξέρεις τα βασικά για
υπολογιστές(οκταδικό,δυαδικό σύστημα κτλ) καθώς και αρκετά καλές γνώσεις μαθηματικών.Σου προτείνω το βιβλίο "C για αρχάριους"-> https://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1477062&prid=731414&deid=0 το οποίο αν και έχει σχετικά προχωρημένη ύλη για έναν σχετικά άπειρο μπορείς να μάθεις εύκολα να φτιάχνεις χρήσιμα προγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
ναι αλλα δεν συγκρίνομαι με τα μυαλά που είναι εκεί μέσα.... θα πατώσω!:'(:'(


θα σου πω κάτι...ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΠΟΡΕΙΕΣ!!!μην κρίνεις τον εαυτό σου με βάση τους άλλους...
ακολούθησε το όνειρό σου και κερδισμένη θα βγεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Όχι,βέβαια δέν μπόρεις να αφήσεις το ονειρό σου για κάποια στραβοπατήματα...άκουσε με...Την πατήσα και εγώ έτσι και τώρα χτύπαω το κεφάλι μου στον τοίχο.Μην κάνεις αύτο το λαθος...
τι λαθος εκανες?

Οντος, τι λαθος εκανες; Μας λες οτι χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο και ... δν μας λες γιατι. Αναρωτιεμαι τι φοβερο λαθος μπορει να εκανε ενα παιδι Α' Λυκειου. Αφου ουτε λαθος κατευθυνση δεν πηρες αφου κατευθυνσεις παιρνεις Β' Λυκειου, ουτε ομως μπηκες σε καμια ακυρη σχολη(που ειναι σοβαροτατος λογος για να χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Σου προτείνω το βιβλίο "C για αρχάριους"-> https://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1477062&prid=731414&deid=0 το οποίο αν και έχει σχετικά προχωρημένη ύλη για έναν σχετικά άπειρο μπορείς να μάθεις εύκολα να φτιάχνεις χρήσιμα προγράμματα.
Η C είναι πολύ δύσκολη γλώσσα για κάποιον που έχει ελάχιστες ή καθόλου γνώσεις από προγραμματισμό.Και εμένα μου άρεσε πολύ ο προγραμματισμός και τα πρώτα μου βήματα τα έκανα με τη basic.Εύκολη και κατανοητή γλώσσα.Στη συνέχεια πήρα ένα βιβλίο για C αλλά δεν καταλάβαινα τπτ.
Αργότερα ρωτώντας και ψάχνωντας κατάλαβα ότι ένας αρχάριος είναι πολύ δύσκολο να κάτσει μόνος σου να μάθει μια αντικειμενοστραφή γλώσσα προγραμματισμού.Λόγω της σχολής μου έκανα πολύ fortran και αργότερα έπιασα μόνος μου την pearl που είναι μια καλή αντικειμενοστραφής γλώσσα και σχετικά κατανοητή αν έχεις κάποιες βασικές γνώσεις προγραμματισμού.

Πάντως για τη κοπέλα που ρωτάει να της πω ότι πρέπει να καταλάβει τί ακριβώς της αρέσει στους υπολογιστές για να πάει στην ανάλογη σχολή.
Αν σου αρέσει το hardware(μηχανικός υπολογιστών) τότε θα πας ΗΜΜΥ.Αν σου αρέσει το software καθαρά και μόνο τότε πας σε μια σχολή πληροφορικής.Αλλά και στους ΗΜΜΥ έχει πολύ προγραμματισμό και γενικά μεγαλύτερη ευελιξία επαγγελματικά.Αλλά οι ΗΜΜΥ κάνουν και κάποια μαθήματα που δεν έχουν άμεση σχέση με υπολογιστές(πχ ηλεκτρικά κυκλώματα,ηλεκτρονική και άλλα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Η C είναι πολύ δύσκολη γλώσσα για κάποιον που έχει ελάχιστες ή καθόλου γνώσεις από προγραμματισμό.Και εμένα μου άρεσε πολύ ο προγραμματισμός και τα πρώτα μου βήματα τα έκανα με τη basic.Εύκολη και κατανοητή γλώσσα.Στη συνέχεια πήρα ένα βιβλίο για C αλλά δεν καταλάβαινα τπτ.


Πάντως για τη κοπέλα που ρωτάει να της πω ότι πρέπει να καταλάβει τί ακριβώς της αρέσει στους υπολογιστές για να πάει στην ανάλογη σχολή.
Αν σου αρέσει το hardware(μηχανικός υπολογιστών) τότε θα πας ΗΜΜΥ.Αν σου αρέσει το software καθαρά και μόνο τότε πας σε μια σχολή πληροφορικής.Αλλά και στους ΗΜΜΥ έχει πολύ προγραμματισμό και γενικά μεγαλύτερη ευελιξία επαγγελματικά.Αλλά οι ΗΜΜΥ κάνουν και κάποια μαθήματα που δεν έχουν άμεση σχέση με υπολογιστές(πχ ηλεκτρικά κυκλώματα,ηλεκτρονική και άλλα).

Το χουμε πει και ξαναπεί, για υπολογιστές (hardware και software) σε σχολή επιστήμης υπολογιστών. Δεν κάνουν μόνο οι ΗΜΜΥ hardware. Μην περάσετε σε κάποια σχολή απλά επειδή ακούσατε οτι "στην πληροφορική δεν κάνουν hardware", δείτε τον οδηγό σπουδών, ξέρει καλύτερα απο τον οποιονδήποτε.


Και επίσης ξεκολλάτε με το "αν θες να πας πληροφορική, μάθε προγραμματισμό απο το λύκειο". Όσες γλώσσες και να μάθεις, προγραμματισμό δεν μπορείς να μάθεις πριν απο το λύκειο χωρίς να καταστραφείς.
Η ΑΕΠΠ για πρώτη επαφή με την ανάπτυξη εφαρμογών είναι μια χαρά. Η ενασχόληση με άλλη γλώσσα (ειδικά χαμηλού επιπέδου όπως η C) μπορεί να σας μπερδέψει καθώς μπλέκει πράγματα μέσα πράγματα και τεχνικές που έχουν να κάνουν με την εκάστοτε αρχιτεκτονική ή ιδιοτροπία της γλώσσας.

Μετά θα μπορείτε να ασχοληθείτε όσο σοβαρά θέλετε στο Πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top