Αθήνα: Υπέρ/Κατά

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Αθήνα, Κλεινόν Άστυ, Λεκανοπέδιο, L.A. (Lekanopedio Attikhs) ή όπως αλλιώς εσείς το αποκαλείτε. Αθήνα μία από τις παλαιόερες πόλεις της Ευρώπης!

Άνοιξα αυτό το θέμα με αφορμή την πόλη που ζούμε (όσοι είναι από Αθήνα αλλά και όσοι την έχουν επισκεφτεί).

Σας αρέσει η Αθήνα;
Ειναι όμορφη ή κακάσχημη όπως τη θέλουν μερικοί; Ποιά είναι η άποψή σας για την πόλη;

Επίσης πορείτε να συζητήσετε διάφορα θέματα γύρω από την Αθήνα. Όπως εκδηλώσεις, γεγονότα, νυχτερινή ζωή, μέσα μαζικής μεταφοράς, πράσινο, νέες ιδέες...
Πιστεύω είναι ένα καλό θεματάκι για την πόλη που ζούμε ή έχουμε επισκεφτεί. Και όλοι μπορύμε να γράψουμε για την πόλη μας! Ποιές είναι οι αγαπημένες μας γειτονιές-συνοικίες ή αγαπημένεας μας γωνιές. Ή που καθόμαστε συνήθως και που συχνάζουμε. ή ακόμα καλύτερα διαφημείστε σημεία της πόλης που είναι κρυφά και δεν τα έχουμε ανιχνεύσει ακόμα.

Όπως τί σας αρέσει, τί σας χαλά και τι θα κάνατε άμα ήσασταν Δήμαρχος. Μπορείτε να γράψετε και για τα προάστεια. Βόρεια-Νότια-Δυτικά κλπ.



-----------------------------------------
Μπορεί να τη χαρακτηρίζουμε τσιμεντούπολη, βρώμική ή ασφυκτικά γεμάτη. Αλλά μπορώ να πω πως σε μερικά θέματα η Αθήνα είναι όμορφη πόλη και καθένας μπορεί να κάνει πολλά!

Λίγα λόγια:Τεράστιο πρόβλημα για την σημερινή εικόνα της Αθήνας ήταν ένα μεγάλο κύμα εσωτερικής μετανάστευσης που κατέκλεισε την πόλη μετά τον Β'Παγκόσμιο οδηγώντας σε οικοδομικό οργασμό και ταυτόχρονη κατακόρυφη άνοδο του πληθυσμού. Από 700.000. σε 4.000.000., με αποτέλεσμα την άναρχη δόμηση και την άνιση αστική ανάπτυξη.Με αποτέλεσμα να είναι η πιο πυκνοκατοικημένη πόλη της Ευρώπης, με το λιγότερο πράσινο και την χαμηλή ποιότητα ζωής.
Αυτό δε σημαίνει ότι δεν αλλάζει...

Φυσικά συνεχώς εξελίσσεται και μετά τους Ολυμπιακούς το 2004, μεταλλάχθηκε ως ένα βαθμό με το μετρό, την Αττική Οδό και τις γενικές αναβαθμίσεις.

Αγαπημένες μου γειτονιές: Εξάρχεια, Πλάκα, Θησείο, Μοναστηράκι, Πλατεία Συντάγματος. Μπορείς να κάνεις τα πάντα και είναι μία από τις ομορφότερες γωνιές της πόλης! Είναι η ταυτότηα της.
Οι πεζόδρομοί της Αθήνας, όπου μπορείς να δεις οτιδήποτε.
Και φυσικά το σήμα κατατεθέν της η Ακρόπολη όπου είναι το μοναδικό στολίδι της, που γίνεται αντικριτό από παντού. Ειδικά στην Αοστόλου Παύλου και τις γύρω περιοχές.

Με ενοχλεί: Ο μεγάλος αριθμός αυτοκινήτων, η στάθμευση σε όποιο σημείο μπορείς να σκεφτείς. Σε λίγο θα σταθμεύουμε και στις ταράτσες. Ότι οι κάτοικοί της δεν τη φροντίζουν, πετώντας σκουπίδια όπου σκεφτούν. Η υποβάθμιση γειτονιών, που παλιά έσφυζαν από ζωή.Η αγένεια των κατοίκων της. Ειδικά τα νεύρα των Αθηναίων δε συγκρίνονται με κανέναν άλλο κάτοικο.

Θα μ'άρεσε: Να υπήρχαν ποδηλατόδρομοι και η αναβάθμιση όμορφιων γωνιών ίπως τα Εξάρχεια που τυχαίνει να γνωρίζω και είναι κακό να θεωρείται γκέτο.

Αυτά. Ξέρω σας φάνηκε παράξενο απλώς σκέφτηκα πως θα ήταν καλό να πούμε δυο πράγματα για τον τόπο που ζούμε.... Και γιατί όχι να τον κάνουμε καλύτερο, άμα άλλοι δε νοιάζονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγω γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα και μπορώ να πω ότι είναι μια πόλη που μου προκαλεί άγχος, μιζέρια, κατάθλιψη και άλλα παρόμοια συναισθήματα. Είναι τεράστια, πράγμα που για μένα είναι πολύ αρνητικό, χάνεις ΠΑΡΑ πολυ χρόνο στις μετακινήσεις πράγμα που δημιουργεί πολύ εκνευρισμό, όχι μονο σε μενα πιστευω αλλα σε ολους τους κατοικους της. Τωρα που ζω στο Ηρακλειο, το οποιο ναι μεν ειναι πολη σαν την Αθηνα (αρκετα γκριζα) αλλα ειναι αισθητα μικροτερη σε μεγεθος συνηδειτοποιησα ποσο ασχημο ειναι να ζεις σε μεγαλη πολη. Βεβαια εγω μενω στο κεντρο που μπορω να παω οπου θελω με τα ποδια, αλλα ακομα και πιο εξω δεν ειναι τοσο ασχημα οσο στην Αθηνα.

Ενταξει ας μην ειμαι και τελειως αδικη εχει και ωραια μερη η Αθηνα, οπως Εξάρχεια, Θησείο, Σύνταγμα αλλά ο χρονος που χρειάζομαι για να παω σε αυτα τα μερη με αποθαρρύνει πολύ. Γενικά πιστεύω πως οι ανθρωποι θα ζουσαν πολυ πιο ηρεμα και ομορφα σε μικρες πολεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ενταξει ας μην ειμαι και τελειως αδικη εχει και ωραια μερη η Αθηνα, οπως Εξάρχεια, Θησείο, Σύνταγμα αλλά ο χρονος που χρειάζομαι για να παω σε αυτα τα μερη με αποθαρρύνει πολύ. Γενικά πιστεύω πως οι ανθρωποι θα ζουσαν πολυ πιο ηρεμα και ομορφα σε μικρες πολεις...

Βασικά παντού περνάς γαμάτα αν βρίσκεσαι κοντά σε όλα, και σε μικρές πόλεις αυτό είναι πιο πιθανό να συμβεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Εγω γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα και μπορώ να πω ότι είναι μια πόλη που μου προκαλεί άγχος, μιζέρια, κατάθλιψη και άλλα παρόμοια συναισθήματα. Είναι τεράστια, πράγμα που για μένα είναι πολύ αρνητικό, χάνεις ΠΑΡΑ πολυ χρόνο στις μετακινήσεις πράγμα που δημιουργεί πολύ εκνευρισμό, όχι μονο σε μενα πιστευω αλλα σε ολους τους κατοικους της.

...από τις λίγες φορές θα συμφωνήσω με κάποιον :bye::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Λοιπόν... κι εγώ είμαι γεννημένη και μεγαλωμένη στην Αθήνα και μπορώ να πω πως μ' αρέσει πολύ... Μένω δίπλα στο κέντρο (10' από την Πλάκα π.χ.) άρα ευτυχώς μπορώ σε χρόνο dt να δω τα πιο όμορφα μέρη της...
Επίσης εδώ έχουμε τον λόφο του Φιλοπάππου που προσφέρει ένα κάποιο πράσινο (δυστυχώς πάρκα δεν υπάρχουν) όμως μια βόλτα στον πεζόδρομο της Δ.Αρεοπαγήτου είναι υπεραρκετή για να ξεχαστούν όλα...

Πηγα πρόσφατα στο Αιγάλεω κι είναι ίσως η μόνη περιοχή που μου προκάλεσε απέχθεια, ειλικρινά δεν βρίκα τίποτα όμορφο (σίγουρα παίζει ρόλό το γεγονός ότι ήμουν στο κέντρο, ίσως και να κρύβει μια πιο όμορφη πλευρά).

Βρίσκω την Κηφισιά και το Μαρούσι ιδιαίτερα χαριτωμένα αλλά μένω αρκετά μακριά τους οπότε δεν μπορώ να πηγαίνω συχνά...

Τα ΜΜΜ έχουν ευτυχώς βελτιωθεί πολύ τελευταία! Νομίζω κάποιο μέλος είχε πει σε άλλο τοπικ ότι είναι απαράδεκτο που το metro δεν έχει κλιματισμό και θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί του! Είναι γεγονός πως ο αριθμός των αυτοκινήτων είναι πολύ μεγάλος, αυτό γίνεται όμως επειδή υπάρχουν (νεόπλουτες συνήθως) οικογένειες που θέλουν να έχει ο πατέρας ένα αυτοκίνητο, η μητέρα το δικό της και μόλις ενηλικιωθεί και το παιδί να του αγοράσουν ένα >.<
Δεν λέω, χρειάζεται αλλά δεν μπορούμε να υποβαθμίζουμε τόσο πολύ τα Μέσα μαζικης μεταφοράς ώστε να μην τα χρησιμοποιούμε καθόλου!

Για τα σκουπίδια γίνεται μια προσπάθεια εδώ στο κέντρο τουλάχιστον, αλλά έχουμε πολύυυυυυυυυυυ δρόμο μπροστά μας. Αρχικά δεν υπάρχει η κατάλληλη ενημέρωση (πετάνε οι άνθρωποι τα πάντα στους ριμαδομπλε κάδους!) και ύστερα δεν είμαι απολύτως σίγουρη για το κατα πόσο ανακοικλώνονται όσα πετάμε...

Μ' αρέσει που η Αθήνα προσφέρει εναλλακτικούς τρόπους διασκέδασης, γειτονιές τελείως διαφορετικές... Μπορεί να είμαι υπερβολική αλλά μου θυμίζει έντονα το Παρίσι, με μια βέβαια αξιοπρόσεκτη διαφορετικότητα στην αρχιτεκτονική. Θεωρώ πως είναι μια πόλη που έχει δυνατότητες να γίνει ΠΟΛΥ όμορφη και δεν θα την άλλαζα παρα για κάποια μεγαλύτερή της!

(συγχωρέστε μου την μεγάλη απάντηση :$)

(:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βασικά είναι η πόλη μου και δεν την αλλάζω. Νομίζω είναι λογικό αυτό. Έχω πάει και σε πολύ πιο προσεγμένες πόλεις σε Ελλάδα κι εξωτερικό αλλά δεν την αλλάζω. Εννοείται ότι έχει πολλά προβλήματα όσον αφορά τον πληθυσμό κυρίως. Είναι η 8η μεγαλύτερη πόλη της Ευρώπης και περιορίζεται γεωγραφικά σε πολύ μικρότερο χώρο από άλλες με ίδιο ή και χαμηλότερη πληθυσμό, όπως το Βερολίνο. Η εσωτερική μετανάστευση έχει σταματήσει κι ευτυχώς ξέρω πολλούς Αθηναίους που πλέον προτιμούν να μετακομίζουν στους άξονες μεταξύ των πόλεων-δορυφόρων της Αθήνας (Χαλκίδα-Κόρινθος-Λαύριο) και να δουλεύουν στην Αθήνα καθώς πια οι μετακινήσεις είναι πολύ ευκολότερες και γρηγορότερες. Αυτό αποσυμφορεί κάπως την Αθήνα που το κέντρο της έχει αρχίσει να περιορίζεται σε επιχειρήσεις και όχι σπίτια. Βασικότερα προβλήματα είναι η κίνηση στους δρόμους, η καθαριότητα και η έλλειψη πρασίνου. Δεν θεωρώ σοβαρά προβλήματα πλέον τη ρύπανση και την ασφάλεια γιατί η πρώτη σήμερα είναι πολύ μικρότερη από τη δεκαετία του 80 και του 90, ενώ από άποψη ασφάλειας δεν ισχύουν οι εσχατολογίες των ΜΜΜ περί των εγκληματιών μεταναστών και ναρκομανών που κυκλοφορούν στους δρόμους κλπ. Υπάρχουν αλλά σίγουρα τα ρατσιστικά μέσα ενημέρωσης λένε ψέματα όταν λένε ότι είναι εγκληματίες. Εν σχέσει με περιστατικά που συμβαίνουν πχ. στο Λονδίνο, η Αθήνα είναι αρκετά πιο ασφαλής. Και φυσικά είναι πιο ασφαλής από κάθε άλλη πρωτεύουσα της ΝΑ Ευρώπης (εντάξει, μιλάμε για τις ηπειρωτικές, εξαιρείται η Λευκωσία). Η κίνηση περιορίζεται με τα ΜΜΜ και για μένα πια το πρόβλημα δεν το δημιουργεί ο δήθεν κακομαθημένος Αθηναίος με το αμαξάκι του. Νομίζω ότι περισσότερο πρόβλημα δημιουργούν τα εταιρικά αυτοκίνητα. Το πράσινο είναι λίγο κι προσωπικά νιώθω τυχερός που μένω σε μια περιοχή δίπλα στο βουνό που ακόμη τα σπίτια έχουνε κήπους. Αν προχωρήσει το σχέδιο με το Πάρκο του Ελληνικού, τότε αυτό θα είναι το μεγαλύτερο αστικό πάρκο της Ευρώπης. Είμαι υπέρ της 24ης λειτουργίας όλων των ΜΜΜ τουλάχιστον τα παρασκευοσαββατοκύριακα. Εφαρμόστηκε η επέκταση του μετρό μέχρι τις 2 και του τραμ ολονύχτια και στατιστικά φαίνεται ότι μειώθηκαν τα ατυχήματα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα στις εξόδους μου είναι το πως θα γυρίσω μετά. Γι'αυτό και του χρόνου θα πάρω αμάξι. Αν εφαρμοστεί το 24ωρο δεν θα πάρω. Νομίζω ότι καταλαβαίνετε κι εσείς την αξία του μέτρου. Δε μ'ενοχλούν και τόσο οι μεγάλες αποστάσεις. Το βρίσκω πολύ ωραίο να είμαι ώρα σε κάποιο μέσο και να παρακολουθώ τους ανθρώπους γύρω μου. Προσωπικά μου αρέσει, δεν ξέρω για σας. Δεν θα ένιωθα ωραία σε μία πόλη που τα πάντα απέχουν 5 λεπτά. Εκτός κι αν η πόλη είχε ταυτότητα δική της και δεν ήταν κακέκτυπο της Αθήνας. Αγαπώ την Αθήνα αλλά όχι τα κακέκτυπά της. Θα μπορούσα να μείνω στη Θεσσαλονίκη, στην Ξάνθη, στην Κομοτηνή, στα Χανιά, στην Καστοριά, στη Λιβαδειά, στο Ναύπλιο, στην Ερμούπολη, αλλά όχι και στο Ηράκλειο, την Πάτρα, τη Λάρισα ή την Κοζάνη.

Αυτό που μου αρέσει στην Αθήνα είναι ο κοσμοπολίτικος και ταυτόχρονα γνήσιος χαρακτήρας της. Όταν κατεβαίνω στο ιστορικό κέντρο και προχωράω από την Ακρόπολη προς τα έξω, ξετυλίγεται η Ιστορία της. Από τον Περικλή στους Ρωμαίους, μετά στο Βυζάντιο, μετά στην Τουρκοκρατία, μετά στο πρώτο ελληνικό κράτος, μετά στα βήματα μετά τον πόλεμο και κατόπιν οι μοντέρνοι καιροί. Αυτός είναι ο ορισμός μιας πόλης φυσικά ανεπτυγμένης και όχι fake, όπως οι αμερικάνικες μεγαλουπόλεις. Όπως βέβαια συμβαίνει και σε άλλες ευρωπαικές πρωτεύουσες (όχι τόσο όσο στη Ρώμη και κυρίως στην Αθήνα, όμως) όταν περπατάς στο ιστορικό κέντρο, νιώθεις ότι είσαι μέρος της Ιστορίας. Τουλάχιστον έτσι νιώθω εγώ. Με ζηλεύουν πολλοί ξένοι όταν τους λέω ότι κάθε βράδυ απ'το μπαλκόνι μου βλέπω πανοραμικά Λυκαβηττό κι Ακρόπολη και δεν θα ήθελα με τίποτα να είμαι στη θέση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnastaZia

Νεοφερμένος

Η Ναστάζια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Χριστιανα το Αιγαλεω μπορει να μην εχει τιποτα της προκοπης αλλα εχει σε καθε γειτονια πλατειες και δεν εχει 8οροφα κτηρια να σου κρυβουν τον ηλιο...αλλα οκ συγχωρησε γιατι πηγες κεντρο :)
Εγω ειμαι Αθηναια με την βουλα...Ειναι ωραια πολη αλλα πιστευω οτι την χαλαει πολυ το κεντρο της..(ομονοια κτλ.) οποτε παω π.χ στην Ερμου αρρωσταινω...
Αλλα οταν με την παρεα μου πηγαινουμε στα περιχωρα ειναι πολυ ωραια...τωρα δεν ξερω γουστα ειναι αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αθήνα


Υποβαθμισμένη περιοχή του λεκανοπεδίου Αττικής που τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιείται για την μη-υγειονομική ταφή των απορριμάτων των Άνω Λιοσίων. Στο παρελθόν έχει αποτελέσει τον χώρο άφιξης όντων γνωστών ώς Ελληνίκιοι.
Ανάμεσα στους λόφους σκουπιδιών δραστηριοποιείται πλειάδα κρατικών, παρακρατικών αναρχικών και θρησκευτικών οργανώσεων.

Αθηναίοι

Πρόκειται για το όνειρο κάθε Έλληνα, αλλά το έχουν πετύχει μόνο 4 εκατομμύρια από αυτούς καθώς και 2 εκατομύρια αλβανοί, κινέζοι και Σλαβόφωνοι. *******************************************************************************************(ασύστολα ψέυδη:P. Ο αθηναίος είναι αιώνιος εχθρός , οποιονδήποτε ζεί έξω από τον νομό Αττικής. Οι αθηναίοι είναι από τους πλέον δεμένους κατοίκους πόλεως παγκοσμίως. Χαρακτηριστική είναι η άνεση με την οποία κάποιοι συμπολίτες μας εξασφαλίζουν τα χρήματα για τα εισιτήρια για να πάνε στο χωριό τους, να αγοράσουν κάτι να φάνε, να ταΐσουν το (άρρωστο) παιδί τους, τα χρήματα για εγχείριση του βαρειά άρρωστου πατερούλη τους (στο εξωτερικό πάντα) ζητώντας τα από συνεπιβάτες τους σε κάποιο λεωφορείo του ΟΑΣΑ και στον ΗΣΑΠ (Ηλεκτρικός Σιδηρόδρομος). Αυτή η αγάπη προέρχεται από το γεγονός ότι στη ουσία κανείς τους δεν είναι αθηναίος καθώς όλοι έχουν κάποιο χωριό που το θυμούνται κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα κατά τις εξόδους (αιματοβαμμένη έξοδος/είσοδος)

νυχτερινή διασκέδαση στην Αθήνα


Athens by Night

Η Αθήνα είναι η πιο ζωντανή πόλη της Ελλάδας. Η νυχτερινή της ζωή είναι πασίγνωστη σε έλληνες και ξένους και διακρίνεται από κλάση και χλίδα. Γνωστές περιοχές που συγκεντρώνουν την νυχτερινή διασκέδαση είναι η Philis Avenue, The Vlahika, και Sygrou Boulevard. Από τις απογευματινές ώρες ο αθηναίος ετοιμάζεται για την νυχτερινή του έξοδο. Αφού έχει χωνέψει τον φραπέ του φοράει την κυριλέ περιβολή του (αγορασμένη από κινέζικες πολυεθνικές που επιτέλους άνοιξαν και εδώ) και ξεκινάει την τσάρκα που με πολλή τύχη θα τον φέρει στο κρεβάτι κάποιας γκόμενας, πράγμα λίγο δύσκολο μιας και οι περισσότεροι την τρίζουν την όπισθεν.
Athens by Speaking(Αλλιώς και'Ελληνοαθηναικό,Αθηναιοελληνικό λεξικό:Οι πρώτοι Διάλογοι'

1)Μπουγάτσα-Τυρόπιτα: Όχι, δεν είναι το ίδιο! Μπουγάτσα με τυρίΤυρόπιτα. Μπουγάτσα λέγεται το φύλλο που την φτιάχνουν. Κόμμενα λοιπόν τα ηλίθια ανεκδοτα (βλ. Sleeping Bag = Μπουγάτσα με τουρίστα και άλλα τέτοια ευφάνταστα)
2)Οι Τρανσέξουαλ:'Με-Σε, Μου-Σου': Αν εγώ εσένα ΣΟΥ λέω,και σε αυτόν ΤΟΥ λέω, τότε εσύ σε αυτούς τι κάνεις; ΤΟΥΣ λες! ΤΟΥ (Γενική) στο Γ' Ενικό ΤΟΥΣ( Αιτιατική, ή αλλιώς η πτώση transgender) στο Γ' Πληθυντικό
Οπότε ή με λες, σε λέω, τον λέω και τους λέω 'Η μου λες, σου λέω, του λέω και των λέω (των ανθρώπων)
[διόρθωση βορειοελλαδίτισσας: καλά τα τα λες όλα! Για να μη μας βγάλουν κάρτα όμως, λίγη προσοχή: Τα "μου", "σου", "του" άρα και το "τους" είναι αντωνυμίες, και στις αντωνυμίες ο τύπος της γενικής πληθυντικού ΚΑΙ στα τρία γένη είναι "τους" ("τα βιβλία μου-τα βιβλία τους") και συμπίπτει με την αιτιατική πληθυντικού του αρσενικού ("τους είδα"). Το "των" είναι άρθρο και πάντα συνοδεύει ένα ουσιαστικό («των ανθρώπων»). ΛΕΥΤΕΡΙΑ λοιπόν στα ΜΕ και ΣΕ, που είναι διαλεκτικά στοιχεία της Β. Ελλάδας και της Πόλης, που προτιμούν μία πτώση ως αντικείμενο, την αιτιατική (στον προφορικό λόγο πλέον, όχι στον επίσημο γραπτό). Δεν θα διορθώσουμε και τον Καβάφη, που τον καμαρώνουμε βόρειοι και νότιοι, ο οποίος έγραψε "η Ιθάκη σ' έδωσε το ωραίο ταξίδι...Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια..."]
3)Σουβλάκι-Καλαμάκι: Καλαμάκι: Σωληνοειδές αντικείμενο χρησιμέυον εις πόσιν υγρών (π.χ. φραπές). Σουβλάκι: Κρέας περασμένο σε ξυλάκι. Διότι ως γνωστόν, τον Αθανάσιο Διάκο τον Σουβλίσαν, δεν τον καλαμακώσαν. Εκτός, βέβαια, αν τον τύλιξαν με πίτα και του έβαλαν και τζατζίκι (απαραιτήτως).
4)Συμπρωτεύουσα: Συγγνώμη, αλλά όχι, δεν την βγάλαμε εμείς (οι Θεσσαλονικείς) αυτή την λέξη λόγω ζήλιας προς την πόλη-κράτος της Αθήνας. Γι' αυτό τρέξτε να κατηγορήσετε τους Βυζαντινούς αυτοκράτορες που την είχαν ως 2η πρωτεύουσα του Βυζαντίου και την ονόμαζαν Συμβασιλεύουσσα και αργότερα μετονομάστηκε σε Συμπρωτεύουσα.
5)Εγώ των είπα των Θεσσαλονικέων αλλά δε μου άκουγαν. Σουβλάκι με κρέμα ζήταγα και δεν μου καταλάβαιναν.
6)Πώς λένε οι Αθηναίοι τη βιταμίνη C; Βιταμίνη "σου".


ΑΠΟ ΤΟ ΧΘΕΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ

by jef
Στο L.A.(πολύ θα το 'θελαν),Λεκανοπέδιο Αττικής,κατοικούν 700.000 δημόσιοι υπάλληλοι , που προέρχονται κυρίως από τη Πελ/νησο,Κρήτη,Γεωργία,Αρμενία,Ρωσία. Οι λιγοστοί Έλληνες που ζούν στην Αθήνα ,μετακινήθηκαν εκεί , για ένα πιάτο φαί , τη δεκαετία του '60 , από το Πύργο Ηλείας και τη Καλαμάτα , οι οποίοι πρωτοασχολήθηκαν με οικοδομές(οικοδόμοι,όχι αρχιτέκτονες),λιμάνι(λιμενεργάτες,όχι εφοπλιστές),σταθμούς(αχθοφόροι,όχι σταθμάρχες) και οικιακοί βοηθοί(καθαρήστριες). Σήμερα όμως....., οι απόγονοι των πρώτων εποίκων , χαρακτηρίζουν την υπόλοιπη Ελλάδα ως, έπαρχία,βουλγαρία,τουρκία κλπ. Τα τελευταία χρόνια , προβάλονται,μέσα από τηλεοπτικές εκπομπές και τα 2.000.000 ,παρατράγουδα,τρελλοί,πρεζάκια,πόρνες,τρανσέξουαλ κλπ. , που ζούν εκεί. Τα σύνορα του σύχρονου αθηναικού κράτους , ξεκινάνε από τη Μαλακάσα ,μέχρι τα Μέγαρα και από το Αλεποχώρι,μέχρι το Σούνιο. Αξιόλογες περιοχές:Πλ.βάθης(Πακιστάν),Πατησίων(Μπαγκλαντές),Κυψέλη(Ινδία),Κολωνάκι(Γκέι),Συγγρού(Τραβεστί),Πλ.Συντάγματος(Βίζιτες πολυτελείας),Αγ.Βαρβάρα-Αιγάλεω(Αθίγγανοι),Γλυφάδα-Αλιμος-Βουλιαγμένη(Ρωσία),Παπάγου(ξεπεσμένοι,ξεχασμένοι στρατηγοί-στρατιωτικοί). Σύγχρονα επαγγέλματα των "Αθηναίων":λαμόγια,υπάλληλοι υπουργείων,λαμόγια,υπάλληλοι οργανισμών,λαμόγια,υπάλληλοι ασφαλιστικών φορέων,λαμόγια,υπάλληλοι τραπεζών,υπάλληλοι υπαλλήλων γραμματέων-φαρισαίων κλπ. Η μοναδική πρωτεύουσα , που στον εθνικό της κήπο,national garden,γίνονται κάθε λογής όργια.........


Το αγαπημένο μου άρθρο της φρίκι το έχω διαβάσει άπειρες φορές:P




πέρα από την πλάκα. Έχεις και καλά και κακά. Τα καλά είναι:
Τα πάρα πολλά μέρη διασκέδασης, εναλλακτικές επιλογές κλπ κλπ
Τα κακά είναι το νέφος, οι δύσκολη μετακίνηση(μιας και είναι σχετικά μεγάλη), και η ασχήμια της:P
Μην μιλήσω για τον Πειραιά που όταν πήγα φρίκαρα, πραγματικά, ο 1 στους 2 ήταν μαύρος και ήταν κακάσχημη και αγχωτική. Δεν τολμούσες να προχωρήσεις με το αμάξι και υπήρχαν πάρα πολλοί οργισμένοι Αθηναίοι που κόρναραν για να περάσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Γιαυτό το διευκρύνισα, δεν με ξενάγησε κανείς, ένα μαγαζί ψάχναμε, άρα είναι λογικό να μην είδα τα "κρυμμένα" μέρη του ;)

(Όπου να 'ναι θα τελειώσουν και τα έργα στον σταθμό στο Μοναστηράκι και νομίζω θα γίνει μια όμορφη μικρή πλατεία (ή μικρός πεζόδρομος δεν έχω καταλάβει ακριβώς γιατί είναι περιφραγμένα ακόμα)

Ακόμα άκουσα πως προσπαθούν να αναβαθμήσουν το Γκάζι...

edit: Επειδή αναφέρθηκε η Βάλια στον Πειραιά ήθελα να ρωτήσω αν περιλαμβάνεται; (νομίζω πως όχι αλλά δεν είμαι σίγουρη :oops:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εννοείται ότι και ο Πειραιάς ανήκει στη μητροπολιτική περιοχή των Αθηνών. Απο κει και πέρα το βρίσκω ρατσιστικό. Έλεος, δεν ασχημαίνουν την πόλη οι μετανάστες, δεν είναι ρύπανση, σκουπίδια ή κάτι τέτοιο. Ηρεμήστε λιγάκι. Έκανα ένα τεράστιο ποστ και δεν αναφέρθηκα καν με τέτοια διάθεση στους μετανάστες. Δεν καταλαβαίνω τις λογικές αυτές.
Περί νέφους ξαναλέω ότι έχει μειωθεί πολύ κι ακόμα μειώνεται. Η Θεσσαλονίκη, την οποία γουστάρω για το στυλ της αν και αντικειμενικά δεν είναι από τις πιο ωραίες πόλεις, είναι πολύ πιο μολυσμένη λόγω μικρού μεγέθους, τεράστιας κίνησης συγκριτικά με τον πληθυσμό και το μέγεθος, αγροτικές και βιομηχανικές δραστηριότητες πολύ κοντά στην κατοικημένη περιοχή με ρύπους και φυτοφάρμακα. Και φυσικά είναι από τα πιο ραδιενεργώς μολυσμένα μέρη της Ελλάδος ως επίδραση του Τσέρνομπιλ. Δεν κατηγορώ τη Θεσσαλονίκη, δεν θέλω να εκληφθεί έτσι. Αυτή δυστυχώς είναι η αλήθεια όμως.

Πάντως κι εγώ ανυπομονώ να δω τι θα κάνουν με το Μοναστηράκι. Αν κι έπρεπε να το είχαν φτιάξει από το 2004.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μιας και ο μιβ ανεφερε τη ρυπανση, θελω να προσθεσω οτι οταν ανεβηκα για την 28η στην Αθηνα η διαφορα ηταν παρα πολυ αισθητη :/ Τι θα πει δε σε απασχολει επειδη ηταν περισσοτερη το 80 και το 90... αυτο σημαινει οτι ειναι σε καλα επιπεδα; Πραγματικα δε μπορουσα να αναπνευσω μολις εφτασα στο κεντρο...και μποχα απιστευτη απο τα καυσαερια...εδω στο κεντρο του Ηρακλειου ειναι ολο πεζοδρομοι και δεν εχει πολλα αυτοκινητα (δυστυχως καποιοι τους παραβιαζουν) και ο αερας ειναι πολυ πιο καθαρος, ειναι και η θαλασσα κοντα και ειναι πανεμορφα. Στην Αθηνα δεν εχουν διεξοδο τα καυσαερια και ο,τι και να πεις η κατασταση δεν ειναι καλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
το αρθρο που ποσταρε η βαλια χιουμοριστικο ειναι..(ΦΡΙΚΙ τα σπαει:lol:) δεν ειναι ακριβης περιγραφη της πραγματικοτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω γεννηθηκα και μεγαλωσα στην Αθηνα και δεν θα την αλλαζα ευκολα. Θεμα συνηθειας θα το ελεγα περισσοτερο. Μου αρεσει αυτο το "αχανες" που εχει, μπορεις να εισαι αγνωστος μεταξυ αγνωστων. Αντιθετα στο χωριο μου ας πουμε, και να.... βηξεις (εχμ αλλο ηθελα να πω :P) θα γινει το θεμα της ημερας για τις διαφορες θειτσες! :lol: Επισης με την ρυπανση κι αυτα δεν εχω προβλημα, εχω συνηθισει πλεον τοσο που δεν με πειραζει! :P

Επειδη καταγομαι απο επαρχια (που τη θυμαμαι καθε Χριστουγεννα και Πασχα οπως λεει και το αρθρο :P) ξερω και την αλλη οψη του νομισματος. Και δεν θα επελεγα ποτε να ζησω σε καποια επαρχιακη πολη. Αν θα επρεπε ντε και σωνει να φυγω απο την Αθηνα, θα επελεγα Θεσσαλονικη. Μεχρι εκει ομως! :P
(ΦΡΙΚΙ τα σπαει:lol:)
Ερχομαι να συμφωνησω! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μιας και ο μιβ ανεφερε τη ρυπανση, θελω να προσθεσω οτι οταν ανεβηκα για την 28η στην Αθηνα η διαφορα ηταν παρα πολυ αισθητη :/ Τι θα πει δε σε απασχολει επειδη ηταν περισσοτερη το 80 και το 90... αυτο σημαινει οτι ειναι σε καλα επιπεδα; Πραγματικα δε μπορουσα να αναπνευσω μολις εφτασα στο κεντρο...και μποχα απιστευτη απο τα καυσαερια...εδω στο κεντρο του Ηρακλειου ειναι ολο πεζοδρομοι και δεν εχει πολλα αυτοκινητα (δυστυχως καποιοι τους παραβιαζουν) και ο αερας ειναι πολυ πιο καθαρος, ειναι και η θαλασσα κοντα και ειναι πανεμορφα. Στην Αθηνα δεν εχουν διεξοδο τα καυσαερια και ο,τι και να πεις η κατασταση δεν ειναι καλη.


Δεν τη συγκρίνω με επαρχία. Τη συγκρίνω με άλλες ίδιου επιπέδου πόλεις σε Ελλάδα (μόνο η Ξεσαλονίκη) κι εξωτερικό. Προφανώς δεν λέω ότι είναι σε καλά επίπεδα, είναι σε καλύτερα από χθες. Αυτό το ανέφερα απλώς για να απαντήσω στους εσχατολόγους για τους οποίους τα πάντα πάνε στραβά. Δεν είναι προφανές ότι ερχομενη από την επαρχία θα σου φανεί κάπως; Το καταλαβαίνω αυτό που λες γιατί κι εγώ μόλις γυρίζω μετά από ένα μήνα απ΄το νησί βλέπω, αναπνέω και μυρίζω τη διαφορά. Πάντως στην Ελλάδα ΔΕΝ είναι η πιο βρώμικη πόλη στον αέρα της. Έχει αιωρούμενα σωματίδια λόγω γεωμορφολογίας αλλά γενικότερα σε θέματα ρύπανσης και η Θεσσαλονίκη και το Ηράκλειο είναι σε χειρότερη μοίρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena901126

Νεοφερμένος

Η elena901126 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Απο κει και πέρα το βρίσκω ρατσιστικό. Έλεος, δεν ασχημαίνουν την πόλη οι μετανάστες, δεν είναι ρύπανση, σκουπίδια ή κάτι τέτοιο. Ηρεμήστε λιγάκι. Έκανα ένα τεράστιο ποστ και δεν αναφέρθηκα καν με τέτοια διάθεση στους μετανάστες. Δεν καταλαβαίνω τις λογικές αυτές.
Περί νέφους ξαναλέω ότι έχει μειωθεί πολύ κι ακόμα μειώνεται. Η Θεσσαλονίκη, την οποία γουστάρω για το στυλ της αν και αντικειμενικά δεν είναι από τις πιο ωραίες πόλεις, είναι πολύ πιο μολυσμένη λόγω μικρού μεγέθους, τεράστιας κίνησης συγκριτικά με τον πληθυσμό και το μέγεθος, αγροτικές και βιομηχανικές δραστηριότητες πολύ κοντά στην κατοικημένη περιοχή με ρύπους και φυτοφάρμακα. Και φυσικά είναι από τα πιο ραδιενεργώς μολυσμένα μέρη της Ελλάδος ως επίδραση του Τσέρνομπιλ. Δεν κατηγορώ τη Θεσσαλονίκη, δεν θέλω να εκληφθεί έτσι. Αυτή δυστυχώς είναι η αλήθεια όμως.

Θα συμφωνήσω με μιβ όσο αφορά τους μετανάστες!Βρίσκω πολύ ρατσιστική αυτη τη συμπεριφορά και μπορεί ναι μεν στη Αθήνα να υπάρχουν πολλοί όμως και η Θεσσαλονίκη δεν πάει πίσω!Όταν πρωτοήρθα στη Σαλόνικα,σε μία βόλτα στην παραλιακή μόνο ελληνικά δεν άκουσα.Για να μην παρεξηγηθεί κανένας Σαλονικιός ξαναλέω οτι δεν θεωρώ αρνητική την ύπαρξη μεταναστών στις πόλεις ίσα ίσα που είναι και φυσιολογικό...αν δεν πάνε στα αστικά κέντρα,πού θα πάνε?
Οσο αφορά την κυκλοφορία,στην Αθήνα με ενοχλεί που οι δρόμοι είναι πάντα γεμάτοι και στην Αττική Οδό γίνεται πάντα πανικός...σε σημείο που για να φθάσεις στον κόμβο Περιστερίου θέλεις κ 4 ώρες!Στη Θεσσαλονίκη είναι πιο κούλ τα πράγματα...στις ώρες αιγχμής γίνεται ενας μικροπανικός αλλά κατα τ άλλα όλα καλά.Και σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω οτι είναι πιο μολυσμένη απο την Αθήνα,φτάνει να κοιτάξεις τον ουρανό κ καταλαβαίνεις!;)
Επειδή ξεφεύγουμε όμως,εμένα αυτό που μου αρέσει στην Αθήνα είναι η Πλάκα και το Θησείο.Απο συνοικίες θα έλεγα τα Εξάρχεια και την Κηφισιά,τελείως αντίθετες περιοχές όμως πολύ όμορφες αν τις γνωρίσεις.Η Αθήνα μου αρέσει στολισμένη τα Χριστούγεννα!Μου αρέσουν οι εκδηλώσεις στην Πλατεία Συντάγματος και γενικά το πνεύμα που επικρατεί τότε.Δεν συγκρίνεται με καμια άλλη πόλη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δεν τη συγκρίνω με επαρχία. Τη συγκρίνω με άλλες ίδιου επιπέδου πόλεις σε Ελλάδα (μόνο η Ξεσαλονίκη) κι εξωτερικό. Προφανώς δεν λέω ότι είναι σε καλά επίπεδα, είναι σε καλύτερα από χθες. Αυτό το ανέφερα απλώς για να απαντήσω στους εσχατολόγους για τους οποίους τα πάντα πάνε στραβά. Δεν είναι προφανές ότι ερχομενη από την επαρχία θα σου φανεί κάπως; Το καταλαβαίνω αυτό που λες γιατί κι εγώ μόλις γυρίζω μετά από ένα μήνα απ΄το νησί βλέπω, αναπνέω και μυρίζω τη διαφορά. Πάντως στην Ελλάδα ΔΕΝ είναι η πιο βρώμικη πόλη στον αέρα της. Έχει αιωρούμενα σωματίδια λόγω γεωμορφολογίας αλλά γενικότερα σε θέματα ρύπανσης και η Θεσσαλονίκη και το Ηράκλειο είναι σε χειρότερη μοίρα.

Άλλο ρύπανση, άλλο βρωμιά. Δεν νομίζω να έχει μεγαλύτερη συγκέντρωση ρύπων το Ηράκλειο απ' το κέντρο της Αθήνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η Αθήνα έχει κυρίως αιωρούμενα σωματίδια κι αιθαλομίχλη. Ο πραγματικός θάνατος δεν είναι το CO2 από τα αυτοκίνητα. Είναι τα φυτοφάρμακα και οι βιομηχανικοί ρύποι. Κι αυτά υπάρχουν κυρίως στην επαρχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μάλιστα :O. Κάθε μέρα μαθαίνεις και κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε ξερω κατα ποσο το Ηρακλειο εχει βιομηχανικους ρυπους και ρυπανση απο τα φυτοφαρμακα... στην πολη μεσα παντα. Τι εννοεις βιομηχανικους ρυπους; Ακομα και να εχει ομως ειναι η μορφολογια του εδαφους τετοια ωστε να μπορουν να φυγουν απο τον αερα. Η Αθηνα ειναι λεκανοπεδιο και ο,τι παραγεται παγιδευεται ευκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ρε παιδί μου βιομηχανικούς, από εργοστάσια, είτε με μορφή καυσαερίων, είτε με μορφή άλλων αποβλήτων που επηρεάζουν την ατμόσφαιρα. Πχ. ο Άγιος Δημήτριος Πτολεμαίδας που έχει 15 θερμοηλεκτρικές μονάδες σε 4 ΑΗΣ και παραδίπλα εξορρύσονται 55 εκατομμύρια τόνοι λιγνίτη το χρόνο, είναι πολύ πιο μολυσμένος από την Αθήνα. Προφανώς και στο λεκανοπέδιο παγιδεύονται, αλλά τόσο οι βιομηχανικοί όσο και οι αγροτικοί ρύποι συνήθως φτάνουν πιο μακριά και είναι ασύγκριτα πιο επικίνδυνοι. Είναι σκέτος καρκίνος δεν είναι μόνο αναπνευστικά όπως τα αιωρούμενα. Αξίζει κάποιος να δει τι γίνεται στην κυρίως αγροτική Βόρεια Ελλάδα με τους καρκίνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top