Ποιοι είναι οι πραγματικοί λόγοι που σας οδήγησαν στην επιλογή της σχολής σας;

Για ποιον λόγο σπουδάζετε/θέλετε να σπουδάσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 235)
  • Με ενδιαφέρει το αντικείμενο της σχολής

    Ψήφοι: 181 77.0%
  • Λόγο κύρους της σχολής

    Ψήφοι: 9 3.8%
  • Επιθυμώ να αποκτήσω χρήματα/δόξα

    Ψήφοι: 14 6.0%
  • Γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση

    Ψήφοι: 17 7.2%
  • Mε πιέσαν οι γονείς μου

    Ψήφοι: 6 2.6%
  • Πέρασα τυχαία

    Ψήφοι: 6 2.6%
  • Πέρασα επειδή ήταν κοντά στον τόπο κατοικίας μου

    Ψήφοι: 2 0.9%

konstantinaki24

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εμενα παντα μου αρεσαν τα αρχαια..ειχα ενα σχετικο κολλημα..βεβαια μου αρεσε και μου αρεσει και η ψυχολογια(εχω διαβασει απειρα βιβλια)Εν τελει μετα τις πανελληνιες αποφασισα πως καλυτερα θα ταν κατι ποιο κλασσικο..Ετσι περασα αρχαιολογικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Το σκέφτηκα καλά πριν δηλώσω Ιατρική. Γιατί ενώ έβρισκα απίστευτα ενδιαφέρον το αντικείμενο, ήμουν πολύ καλή στα μαθηματικά. Όλο μου το σόι είναι στρατιωτικοί, από γονείς, θείους, θείες και ξαδέρφια (μέχρι και οι μικρότεροι προς τα κει πάνε) και δεν με πίεσαν ποτέ για Ιατρική, το επέλεξα. Με ζούληξαν βέβαια για ένα διάστημα να πάω ΣΣΑΣ ιατρικό αλλά τους είπα ότι δεν θα αντέξω και ότι στην ιδέα βγάζω αίμα από τα αυτιά και η γλώσσα μου γυρίζει ανάποδα. Έχει απίστευτο ενδιαφέρον η σχολή αλλά μου λείπει στις εξεταστικές η ξάπλα. Αυτά. Το ήθελα, μπούκαρα, μ αρέσει και ας κάτσω και τόσο καιρό. Επίσης, ανάμεσα στις ψωνάρες (τσου ρε Λάκη) γνωρίζεις και πολύ ενδιαφέροντα άτομα και δεν υπάρχουν και πολλά nerds όπως φαντάζονται πολλοί. Μάλλον μειοψηφία είναι. Θέλει στρώσιμο αλλά αν το πάρει κανείς με καλό μάτι αναπτύσσει και συνδυαστική σκέψη. Δεν είναι ξερή παπαγαλία after all.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kolokythi

Νεοφερμένος

Η Kolokythi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Εγώ σπουδάζω πληροφορική και επικοινωνίες.
Το επέλεξα γιατί από μικρή αυτό ήθελα να κάνω και χαίρομαι πολύ που το πέτυχα. (Να φανταστείτε στο μηχανογραφικό μου είχα δηλώσει μονάχα 3 σχολές)
Τυχαίνει το επάγγελμα αυτό ακόμη να έχει επαγγελματικές προοπτικές και ίσως υπάρχει χώρος στην (στριμωγμένη πιά) αγορά εργασίας, και αυτό είναι στα υπέρ της σχολής αλλά δεν ήταν κρητίριο επιλογής. Νομίζω πως όπως και να είχαν τα πράγματα αυτό θα επέλεγα γιατί αν δεν μου άρεσε κάποιος τομέας απλώς δεν θα μπορούσα να ανταποκριθώ ούτε στην δουλειά μακροπρόθεσμα αλλά ούτε και να πάρω το πτυχείο.

Το τερπνόν μετά του ωφελίμου λοιπόν!:thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pasxas13

Νεοφερμένος

Ο pasxas13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Η διοικηση επιχειρησεων, η σκηνοθεσια, η ψυχολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
"ποιοι ειναι οι πραγματικοι λογοι που σας οδηγησαν στην επιλογη της σχολης σας;"

η βλακεια που ειχα μεσα στο κεφαλι μου οταν ημουν μικρη & τριανταφυλλενια,διοτι μυαλο δεν το ελεγες αυτο που ειχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xazoulina

Νεοφερμένος

Η xazoulina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Η τύχη...μάλλον η μαμά μου.. ααχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Επέλεξα τη σχολή Η.Μ.Μ.Υ., κυρίως επειδή είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντά μου (μαθηματικά-φυσική-προγραμματισμός), και επειδή η σχολή είναι καλή. Σκεφτόμουν να δώσω εκεί ήδη από δευτέρα Λυκείου και μέχρι στιγμής δεν έχω μετανιώσει καθόλου για την επιλογή μου (θα ήθελα να είχε λιγότερο διάβασμα βέβαια, αλλά τι να κάνουμε...). :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicki

Νεοφερμένος

Η Vicki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Είμαι στο μαθηματικό.

Δεν είμαι εκεί για κάποιο συγκεκριμένο λόγο. Ήταν περισσότερο η έλλειψη λόγων για οποιαδήποτε άλλη σχολή, που με οδήγησε εκεί. 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheBattleOfEvermore

Νεοφερμένος

Η Dirty Eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Επέλεξα τη σχολή Η.Μ.Μ.Υ., κυρίως επειδή είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντά μου (μαθηματικά-φυσική-προγραμματισμός), και επειδή η σχολή είναι καλή. Σκεφτόμουν να δώσω εκεί ήδη από δευτέρα Λυκείου και μέχρι στιγμής δεν έχω μετανιώσει καθόλου για την επιλογή μου (θα ήθελα να είχε λιγότερο διάβασμα βέβαια, αλλά τι να κάνουμε...). :D

ΟΟΟΟΛΕ η Δέσποινα!!!!!!! Λιώσε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Είπα μιας και δεν ειδα να υπαρχει να κανουμε ενα γκαλοπ που θα αφορα το λογο για τον οποιο ο καθενας σπουδαζει η σκοπευει να σπουδασει μια επιστημη.....:)
Αν καποιος απο τους mod κρινει απαραιτητο να αλλαξει κατι δεκτο.

Εγώ θα σπούδαζα για να μορφωθώ ακόμα κι αν δούλευα σερβιτόρος για όλη μου τη ζωή. Έχεις καλύτερη ποιότητα δουλειάς και ίσως και ζωής. Αντιλαμβάνεσαι περισσότερα πράγματα και λύνεις πιο εύκολα προβλήματα της καθημερινής ζωής καθώς έχεις πιο ευρύ γνωστικό πεδίο. Άσε που μπορείς να πας σε κανά τηλεπαιχνίδι γνώσεων και να γίνεις πάμπλουτος (:Ρ). Ένας μορφωμένος εμπνέει κύρος στην κοινωνία ανεξάρτητα από το εισόδημά του. Πιστεύω ότι οι επαγγλματικές ευκαιρίες είναιπερισσότερες αν κάποιος βγάλει ένα ΑΕΙ/ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Γιατί μ' αρέσει το διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο βασικός λόγος είναι ότι μου αρέσουν κάποια αντικείμενα τα οποία θέλω να μελετήσω. Ο παράγοντας δουλειά δε μπορώ να πω ότι μ'εχει απασχολήσει, άλλωστε όταν λέμε "γρήγορη αποκατάσταση" θα ήταν σίγουρα γρηγορότερη αν άρχιζα να ψάχνω δουλειά στα 18 χωρίς ειδίκευση κι όχι μετά τη σχολή στα 22-23. Αν και ο ίδιος ο όρος είναι βλακώδης. Τι πάει να πει αποκατάσταση; Μόλις βρεις δουλειά σημαίνει ότι έλυσες το οικονομικό σου πρόβλημα; Αποκατάσταση θα έχεις μόνο όταν βγεις στη σύνταξη, βλέπεις πίσω μια πετυχημένη πορεία κι έχεις αρκετές εισφορές για να σου εξασφαλίσουν μια πολύ καλή σύνταξη για χρόνια. Όλη η υπόλοιπη σταδιοδρομία είναι καθαρός αγώνας επιβίωσης, με μοναδική αδικαιολόγητη, μεροληπτική, άδικη, καταστροφική εξαίρεση το δημόσιο τομέα με τους μονίμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ο πραγματικος λογος που διαλεξα την σχολή μου ειναι οτι ψαχνοντας αρκετα καλα επιλογες που ειχα η πληροφορικη ηταν πιο κοντα μου...Μου αρεσει να ασχολουμαι με το αντικειμενο, τουλαχιστον τωρα και ελπιζω να μην εχω κανει λαθος επιλογη!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
H απόσταση της και το περιεχόμενο της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himemar

Νεοφερμένος

Η himemar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αποφασισα απο το γυμνασιο πως θελω να γινω φιλολογος, στο λυκειο λατρεψα την φιλοσοφια απο μια καταπληκτικη καθηγητρια που ειχαμε, απο την σχολη μου μπορω να εργαστω αμεσως χωρις να χρειαζεται να παρω μετα το πιστοποιητικο παιδαγωγικης επαρκειας, και στην τριτη λυκειου μου τη δωσαν λιγο τα λατινικα (στο ΦΠ αν θες τα παιρνεις) και ετσι διαλεξα το ΦΠ. Τελικα αποφασισα οτι μαρεσουν πολυ τα λατινικα και οχι μονο θα τα διαλεξω στη σχολη, σκεφτομαι να συνεχισω μετα και στο κλασσικο ή το νεοελληνικο, γιατι η αγαπη για την φιλολογια και τις σπουδες δεν τελειωνει ποτε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και μία πιο σοβαρή απάντηση (σε σχέση με παλιότερη).

Ανέκαθεν το "πρόβλημά" μου ήταν ότι με ενδιέφερε ένα πολύ μεγάλο εύρος επιστημονικών πεδίων. Ενέργεια, Ηλεκτρονική, Επιστήμη Υπολογιστών, Τηλεπικοινωνίες, κτλ. Συνεπώς, η επιλογή μου βασίστηκε στο ότι:

  • Το ΗΜΜΥ καλύπτει πεδία που με ενδιέφεραν τότε.
  • Το ΗΜΜΥ διαθέτει ένα πολύ μεγάλο φάσμα επιστημονικών πεδίων. Συνεπώς, θα είχα την δυνατότητα να εξετάσω από κοντά τα πεδία αυτά, τόσο στην θεωρία όσο και στην εφαρμογή τους στην πράξη, οπότε θα μπορούσα να καταλήξω σε ποια πεδία με ενδιέφεραν περισσότερο, πράγμα που εν τέλει έγινε.
Συνεπώς, είμαι πλήρως ευχαριστημένος από την επιλογή μου, καθώς ανέπτυξα τα ενδιαφέροντά μου, αλλά παράλληλα πήρα γνώσεις και από συναφή πεδία, που είναι εξίσου όμορφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
γιατί λατρεύω τ'αγγλικά, και τους τομείς μαθημάτων της σχολής:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Για τα φακελάκια.


Not.
Πήγα Ιατρική για παρόμοιους λόγους που πήγε ο Γιώργος ΗΜΜΥ.
Επειδή η Ιατρική “ξεκλειδώνει” πολλά πεδία των επιστημών υγείας και ζωής. Αυτός ήταν ο βασικός λόγος που διάλεξα Ιατρική.
Οι γονείς μου δεν είναι γιατροί. Δεν είχα κόλλημα από μικρή να γίνω γιατρός. Δεν έλεγα ότι θέλω να βοηθήσω τον κόσμο κλπ. Ούτε με ενδιαφέρουν τα λεφτά. Αν ήθελα να βγάλω λεφτά, θα διάλεγα κάποια άλλη σχολή. Ομοίως, δεν με ενδιαφέρει το πουλ μουρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Επελεξα τη νομικη...γιατι θελω να αλλαξω τον κοσμο.(οσο ιδεαλιστικο ή ουτοπικο κι αν ακουγεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Επελεξα τη νομικη...γιατι θελω να αλλαξω τον κοσμο.(οσο ιδεαλιστικο ή ουτοπικο κι αν ακουγεται)
ειλικρινα αν δεν αστειευσαι και ειναι αυτος ο λογος που επελεξες την σχολη μπραβο...Μου θυμισες αυτο btw:
''Ας ειμαστε ρεαλιστες ας απαιτησουμε το αδυνατο''




on:εγω λοιπον,
1.γιατι μου αρεσε η πληθωρα των μαθημάτων
2.παντα ειχα το ονειρο να γινω μηχανικος(ή εστω μου αρεσαν λιγα πραγματα αυτο και να γινω δασκαλος)
3.αυτη η σχολη συνδιαζει τις 2 προτιμήσεις μου αφου μπορεις να γινεις και δασκαλος σε Επααγγελματικα σχολια...
4. λόγω των δικαιωματων που αναγνωρίστηκαν απο το ΤΕΕ
5.η αλλη καλη επιλογη μου ηταν στην Πατρα και προτιμω τα ΚΡΥΑ ΚΛΙΜΑΤΑ
6.θεωρω ειλικρινα ηταν η καλυτερη επιλογη που θα μπορουσα να κανω αν και μαλλον δεν θα μπω απο τους τελευταιους στη σχολη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top