Εισαγωγή σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Γεία σας,

Θα ήθελα να ξέρω κατα πόσο είναι εφικτό να μπει κάποιος σε ένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού (καλό πανεπιστήμιο) μέσω πανελλήνιων.
Έχω περάσει σε μία σχολή εδώ αλλά θα ήθελα να ξέρω τι παίζει και έξω.
1) Μπορώ να κάνω το 1ο έτος εδώ και να συνεχίσω έξω σε αντίστοιχη σχολή;
2) Πρέπει να πληρώνω δίδακτρα; (μιλάμε για πολλά λεφτά; γιατί ούτως ή άλλως στην ελληνική παιδεία πληρώνεις κάποια λεφτά)
3) Μπορώ να στηριχτώ στο βαθμό πανελληνίων και αν ναι μιλάμε για βαθμούς του στυλ 19900 ή και σε πιο ομαλά του στυλ 19.100;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
νομιζω οτι μετραει ο βαθμος του απολυτηριου η συγκεκριμενων μαθηματων αλλα μην στιριχτες πολυ στα λεγομενα μ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Πρέπει να μπείς στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου που θέλεις να κάνεις apply και να δείς τι χρειάζονται.. τις απαιτήσεις τους. Τι βαθμό απολυτηρίου χρειάζονται τι επίπεδο αγγλικών(ή καποιας άλλης γλώσσας. Συνήθως ζητάνε βαθμό TOEFL) και επιπλέον απαιτήσεις(εξωσχολικές δραστηριότητες κτλ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Πρέπει να μπείς στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου που θέλεις να κάνεις apply και να δείς τι χρειάζονται.. τις απαιτήσεις τους. Τι βαθμό απολυτηρίου χρειάζονται τι επίπεδο αγγλικών(ή καποιας άλλης γλώσσας. Συνήθως ζητάνε βαθμό TOEFL) και επιπλέον απαιτήσεις(εξωσχολικές δραστηριότητες κτλ.)
ναι αλλά υπάρχει περίπτωση να αναφέρουν βαθμό που θέλουν απο ελλάδα π.χ;

*με βαθμό απολυτηρίου πάει;; μεγάλη μλκια εγώ έβγαλα παραπάνω μόρια απο πανελλαδικές με κάψανε κάτι μλκες του στυλ κοινωνιολογία, αγγλικά κτλ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Οι απαιτήσεις των πανεπιστημίων διαφέρουν απο χώρα σε χώρα, ακόμα και απο πόλη σε πόλη. Αυτό που ξέρω είναι για Γερμανία, μπορείς να μπεις σε οποιαδήποτε σχολή θες αρκεί να γράψεις σε όλα τα μαθήματα στις Πανελλήνιες πάνω απο 10. Τώρα, ανάλογα τη σχολή, μπορείς να βρεις αγγλικά τμήματα, σε άλλες όμως απαιτείται πολύ καλή γνώση της γερμανικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
σε πια σχολη εισαι?και τι θελεις να σπουδασεις εξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
σε πια σχολη εισαι?και τι θελεις να σπουδασεις εξω?
ημμυ, δεν ξέρω τι θέλω να σπουδάσω έξω εξαρτάται απο το τι έχει το τμήμα..

υποθέτω electrical engineering εκτός αν έχει κάποιο τμήμα που δεν έχουμε στην ελλάδα και με συναρπάζει περισσότερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
ημμυ, δεν ξέρω τι θέλω να σπουδάσω έξω εξαρτάται απο το τι έχει το τμήμα..

υποθέτω electrical engineering εκτός αν έχει κάποιο τμήμα που δεν έχουμε στην ελλάδα και με συναρπάζει περισσότερο..
σε πιο τμημα ημμυ εισαι?δλδ το επιπεδο σου φαινεται λιγο και θες να φυγεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
σε πιο τμημα ημμυ εισαι?δλδ το επιπεδο σου φαινεται λιγο και θες να φυγεις?
ΕΜΠ

δεν σκοτώνομαι να φύγω, να ξέρω θέλω απλά :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Είσαι στο εμπ,και θα να πάς στπ εξωτερικό?RIBO,εσύ τι λές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
να μάθω τι παίζει θέλω.
το ΕΜΠ κάθε χρόνο και χειρότερα είναι! Τέσπα δεν έχω ιδιαίτερα παράπονα αλλά αν υπάρχει κάτι καλύτερο που με συμφέρει γιατί όχι, μέχρι το ΕΜΠ φτάνει η χάρη μας; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
ναι αλλά υπάρχει περίπτωση να αναφέρουν βαθμό που θέλουν απο ελλάδα π.χ;

*με βαθμό απολυτηρίου πάει;; μεγάλη μλκια εγώ έβγαλα παραπάνω μόρια απο πανελλαδικές με κάψανε κάτι μλκες του στυλ κοινωνιολογία, αγγλικά κτλ. :P

Κοίτα εγώ είχα δεί για το LSE και έλεγε για ελλάδα "Apolytirion over 17"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos7693

Νεοφερμένος

Ο Lazos7693 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα ηθελα να εισαχθω σαν προπτυχιακος φοιτητης σε καποιο πανεπιστημιο του εξωτερικου(οικονομικα ή ηλεκτρολος μηχανινος) και θα ηθελα να μπω με καποια υποτροφια.Προσπαθησα να βρω πληροφοριες στα site των πανεπιστημιων αλλα δεν εβγαλα καποια ακρη.Γι αυτο θα ηθελα να με βοηθησετε με καποιες αποριες που εχω:
1.πρεπει υποχρεωτικα να εχω τελειωσει και το λυκειο για να σπουδασω στο εξωτερικο?
2.τι προυποθεσεις πρεπει να εχω για να παρω υποτροφια?
3.αιτηση πως μπορω να κανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αρκετές πληροφορίες σχετικά , έχουν οι ιστοσελίδες των γραφείων διασύνδεσης των πανεπιστημίων.
πχ https://www.cso.auth.gr/ , https://career.duth.gr/cms/ , https://www.career.tuc.gr/ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Χοντρικά, δίνω εν συντομία κάποιες διευκρινίσεις σχετικά με τη Γερμανία και τη Δανία.
1. Πρέπει να έχεις απολυτήριο Λυκείου απαραιτήτως και απαιτείται και βεβαίωση πρόσβασης (που την παίρνεις αφού βγουν τα αποτελέσματα των Πανελλαδικών). Συνεπώς, έστω οτι αποφοιτείς το έτος 2009. Δε θα μπορέσεις να φοιτήσεις στο πανεπιστήμιο του εξωτερικού νωρίτερα από το 2010.
2. Για υποτροφίες διεξάγονται από κάποια ιδρύματα εξετάσεις, και από άλλα στέλνεις αίτηση με φορολογική δήλωση και τα τοιαύτα. Σε άλλες περιπτώσεις δίνονται αναλόγως των επιδόσεων (συνήθως των βαθμών γραπτών & προφορικών στα μαθήματα "βαρύτητας" των δυο τελευταίων ετών του Λυκείου).
3. Αίτηση κάνεις είτε απευθείας στο ίδρυμα είτε σε οργανισμούς που εξετάζουν τις αιτήσεις, αυτό γίνεται κατά γενική ομολογία ταχυδρομικά και οι διωρίες είναι μέχρι μέσα Ιουλίου για το χειμερινό και μέχρι μέσα Ιανουαρίου για το θερινό εξάμηνο. Πολλές σχολές απαιτούν μια συνέντευξη (interview).

Για να σπουδάσεις προπτυχιακός στη Γερμανία χρειάζεσαι Oberstufe ή Kleines ή Großes Sprachdiplom ή να έχεις περάσει το TestDaF ή το DSH σε επίπεδο ανάλογο από τη σχολή που θέλεις. Αλλιώς πρέπει να έχεις IB ή απολυτήριο από Γερμανική Σχολή ή γερμανική υπηκοότητα. Για τη Δανία χρειάζεσαι επίσης αποδεικτικό ανώτερης γνώσης της γλώσσας, υπηκοότητα ή IB.

Έγκυρες και σαφείς πληροφορίες μπορείς να βρεις στα προξενεία (ή τις πρεσβείες) των χωρών που σε ενδιαφέρουν. Αν ενδιαφέρεσαι για Γερμανία, στο Goethe Institut είναι πολύ συνεργάσιμοι και μάλιστα έχουν εκπροσώπους Γερμανούς που είναι εκεί για επαγγελματικό προσανατολισμό και για να σου δώσουν όλες τις αναγκαίες λεπτομέρειες σχετικά με τα διαδικαστικά των σπουδών εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
Οι απαιτήσεις των πανεπιστημίων διαφέρουν απο χώρα σε χώρα, ακόμα και απο πόλη σε πόλη. Αυτό που ξέρω είναι για Γερμανία, μπορείς να μπεις σε οποιαδήποτε σχολή θες αρκεί να γράψεις σε όλα τα μαθήματα στις Πανελλήνιες πάνω απο 10. Τώρα, ανάλογα τη σχολή, μπορείς να βρεις αγγλικά τμήματα, σε άλλες όμως απαιτείται πολύ καλή γνώση της γερμανικής.
Είσαι 100% σίγουρος γι αυτό??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

south

Νεοφερμένος

Ο south αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ξερει καποιος αν χρειαζεται να δωσω πανελληνιες για να παω σε πανεπιστημιο στο εξωτερικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
ξερει καποιος αν χρειαζεται να δωσω πανελληνιες για να παω σε πανεπιστημιο στο εξωτερικο?

Ανεξάρτητα από τα πιστοποιητικά που χρειάζεσαι για να γίνεις δεκτός σε κάποια πανεπιστήμια (Αγγλία, Αμερική μιλάω πάντα για τα άλλα δεν ξέρω) κάποια ζητάνε την αναλυτική βαθμολογία του απολυτηρίου. Δεν είναι δηλαδή αναγκαίο να δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

south

Νεοφερμένος

Ο south αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
αν καποιος θελει να σπουδασει εξω ειναι απαραιτητο να παρακολουθει φροντηστιρια στην 3η λυκειου ;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top