Γενικό -  Βαθμός ή βάσεις για την κατεύθυνση του χρόνου;

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Αγαπητοί μου Φίλοι,

Πάει πολύς καιρός από τότε που άνοιξα ένα θέμα και έτσι αποφάσισα να ανοίξω, αυτή τη φορά, ένα σοβαρό θέμα.

Φέτος πάω Α' Λυκείου.Οι πρώτες δύο μέρες στο Λύκειο ''πέρασαν'' ομαλά.Είναι πράγματι μία νέα εμπειρία.Νέο περιβάλλον, νέα παιδιά, νέοι φίλοι, νέοι καθηγητές, νέα μαθήματα...

Ο λόγος όμως που ανοίγω το παρόν θέμα είναι τα μαθήματα και συγκεκριμένα, κάποια από αυτά.Λόγος για τη Χημεία, τη Βιολογία, τα Μαθηματικά και τη Φυσική τα μαθήματα δηλαδή της Θετικής κατεύθυνσης την οποία, εκτός απροόπτου και αν όλα πάνε καλά, θα επιλέξω στη Β' Λυκείου.Απευθύνομαι λοιπόν σε μαθητές της Α', της Β' και της Γ' Λυκείου αλλά και σε αποφοίτους με τους οποίους θα ήθελα να συζητήσουμε τον τρόπο διαβάσματος των προαναφερθέντων μαθημάτων.Επειδή μπορεί να ακούγεται χαζό, εξηγώ τί εννοώ:
Σας καλώ να αναφέρετε τους τρόπους που διαβάζατε ή θα διαβάζετε αυτά τα μαθήματα.Πιθανές στρατηγικές, ιδέες, πρακτικές εξάσκησης κ.λ.π
Με λίγα λόγια:Μιλήστε για αυτά τα μαθήματα, για το τί ''απαιτούν'' και για το τί πρέπει να κάνει ένας μαθητής προκειμένου να χτίσει τις σωστές βάσεις τόσο για τις επόμενες τάξεις όσο και για τις Πανελλαδικές.

Με ενδιαφέρουν αρκετά οι απαντήσεις των παιδιών Θετικής - Τεχνολογικής κατεύθυνσης.Βέβαια μπορεί όποιος άλλος θέλει να εκφράσει την άποψή του.

Ελπίζω αυτό το θέμα να βοηθήσει και άλλους εκτός από εμένα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Kaim - Γιώργος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Τα Μαθηματικα και η Φυσικη ειναι πρακτικη.Αν δεν τα εξασκησεις πανω σε ασκησεις τα θεωρηματα,τους νομους και τους κανονες που εχει καθε μαθημα,δεν γινεται τπτ.Η παπαγαλια στο Λυκειο θα σε σωσει μονο στην Χημεια και στην βιολογια.Εγω θα σου προτεινα να δωσεις βασεις σε μαθηματικα και φυσικη.Η χημεια με μια απλη αναγνωση και σημειωσεις την περνας.Στην βιολογια,να ακους τι λεει ο καθηγητης σαν να τα λεει για πρωτη φορα και μετα να διαβαζεις το βιβλιο.

Επισης,στην χημεια κανε μια επαναληψη τα χημικα συμβολα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
kaim εσυ δν ηθελες αρχαιολογικο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
kaim εσυ δν ηθελες αρχαιολογικο???
Μπορεί να άλλαξε γνώμη...δεν είναι κακό αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Ναι, ήθελα....

Τώρα επανήλθα στην Ιατρική!! :P

Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου..... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Όντως!! Γιώργο μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω αλλά δυστυχώς είμαι μικρή!!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ιατρικη???????????? αηδια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
ιατρικη???????????? αηδια....
Πωπω...ποιο είναι το πρόβλημά σου?? Ο καθένας έχει τα γούστα του. Το ότι δε σου αρέσει εσένα δε σημαίνει ότι δεν αρέσει σε κανέναν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εμάς μας είπε ο μαθηματικός ότι πρέπει να μάθουμε ΤΕΛΕΙΑ την αλγεβρα της πρώτης ώστε να πατήσουμε στα ποδια μας και η άλγεβρα της γ' θα μας φανεί εύκολη...:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Τα Μαθηματικα και η Φυσικη ειναι πρακτικη.Αν δεν τα εξασκησεις πανω σε ασκησεις τα θεωρηματα,τους νομους και τους κανονες που εχει καθε μαθημα,δεν γινεται τπτ.Η παπαγαλια στο Λυκειο θα σε σωσει μονο στην Χημεια και στην βιολογια.Εγω θα σου προτεινα να δωσεις βασεις σε μαθηματικα και φυσικη.Η χημεια με μια απλη αναγνωση και σημειωσεις την περνας.Στην βιολογια,να ακους τι λεει ο καθηγητης σαν να τα λεει για πρωτη φορα και μετα να διαβαζεις το βιβλιο.

Επισης,στην χημεια κανε μια επαναληψη τα χημικα συμβολα ;)

Μπα. Και στη χημεία δεν παίζει θέμα παπαγαλίας.. Εξάσκηση θέλει κι αυτό, πολλές ασκήσεις. Αλλιώς σε χημικές αντιδράσεις, προβληματάκια περιεκτικότητας κτλ, δεν τα καταφέρνεις. Σε όλα τα άλλα συμφωνώ.
Κατα τ'άλλα θα ήθελα κι εγώ να ακούσω συμβουλές μεγαλύτερων παιδιών:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εμάς μας είπε ο μαθηματικός ότι πρέπει να μάθουμε ΤΕΛΕΙΑ την αλγεβρα της πρώτης ώστε να πατήσουμε στα ποδια μας και η άλγεβρα της γ' θα μας φανεί εύκολη...:jumpy:

εννοεις της β...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εννοώ της γ':)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
στην γ δν υπαρχει αλγεβρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Και τα μαθηματικα κατευθυνσης τι είναι;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
δν λεγονται αλγεβρα... αν αυτα εννοεις :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Και πως λέγονται;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
μαθηματικα κατευθυνσης... τυπικο ειναι πιο πολυ το θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Τα Μαθηματικα και η Φυσικη ειναι πρακτικη.Αν δεν τα εξασκησεις πανω σε ασκησεις τα θεωρηματα,τους νομους και τους κανονες που εχει καθε μαθημα,δεν γινεται τπτ.Η παπαγαλια στο Λυκειο θα σε σωσει μονο στην Χημεια και στην βιολογια.Εγω θα σου προτεινα να δωσεις βασεις σε μαθηματικα και φυσικη.Η χημεια με μια απλη αναγνωση και σημειωσεις την περνας.Στην βιολογια,να ακους τι λεει ο καθηγητης σαν να τα λεει για πρωτη φορα και μετα να διαβαζεις το βιβλιο.

Επισης,στην χημεια κανε μια επαναληψη τα χημικα συμβολα ;)

Η παπαγαλία δεν βοηθάει καθόλου στην Χημεία!! Θέλει αρκετό διάβασμα, για να μάθεις αντιδράσεις, σύμβολα, χημικές ενωσείς και πολλά άλλα... Για την Βιολογία δεν ξέρω, φέτος θα δοκιμάσω και θα σας πώ:D.
Φυσική χρειάζεται να μάθεις καλά τους τύπους, διαγράμματα, και να κάνεις αρκετές ασκήσεις, έτσι ώστε να συνηθήσεις.Όπως και στα μαθηματικά! Μεγάλη προσοχή στα μαθηματικά της Α' λυκείου..χρειάζονται πάρα πολύ..όπως και της γ΄γυμνασίου(για όποιον ενδιαφέρεται:P)
Προσοχή μεγάλη πρέπει να δώσεις σε όλα τα μαθήματα! Ειδικά σε αυτά της κατεύθυνσης που θα ακολουθήσεις φυσικά, αλλά και στα υπόλοιπα.
Επίσης να κρατάς πολλές σημειώσεις. Εμένα αυτό με βοήθησε πολύ φέτος.
Αυτά....ό,τι άλλο μου έρθει θα σας το γράψω..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Εγώ φέτος δεν με βλέπω καλά λόγω Αγγλικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Εγώ φέτος δεν με βλέπω καλά λόγω Αγγλικών.

Φίλε Ηλία, επειδή παρακολούθησα πριν τη συζήτηση στο shoutbox περί Αγγλικών, θα βγω λίγο off-topic :P:P
Και εγώ δίνω το Δεκέμβριο Cambridge Proficiency και αν κάτι έχω μάθει από την έως τώρα πορεία μου είναι πως όσο περισσότερο εξασκήθείς, τόσο το καλύτερο.Είναι δηλαδή καθαρά θέμα εξάσκησης και εξοικείωσης με τον τρόπο εξέτασης.Δε χρειάζεται ούτε η υπερβολή αλλά ούτε και η περιφρόνηση.Επίσης θα σε συμβούλευα, να επικεντρωθείς σε ένα από τα δύο διπλώματα.Βρίσκεσαι πλέον σε υψηλό επίπεδο και δε χωρούν γενικότητες όσον αφορά την εξάσκησή σου.Τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ.Ένα τη φορά.

Λοιπόν, μετά από αυτό το off-topic αυτό, συνεχίστε στο θέμα μας! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top