B2 Goethe Institut

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Αλήθεια; Βγήκαν κιόλας; Τα δικά μου όχι ακόμα, :hmm: . Μήπως σου φάνηκαν δύσκολα τα γραπτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VRey

Νεοφερμένος

Η VRey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Όχι ρε!τα γραπτά ήταν τέρμα εύκολα..+επειδή έδινα 2η φορά ούτε άγχος είχα ούτε τίποτα..ασε μας μωρέ εκεί μέσα..περνούν τους δικούς τους+κόβουν τους άλλους,για να τα παίρνουν τα 159€ ξανά και ξανά..καλά μη σχολιάσω για τη συμπεριφορά,που σου φέρονται λες+είσαι σκουπίδι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΤΖΟΥΚΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΤΖΟΥΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
και εγω εδωσα το c1 τωρα τον ιανουαριο περασα στα προφορικα και κοπηκα στα γραπτα ειμαι σε απογνωση δεν ξερω τι να κανΩ ? να το ξαναδωσω ή οχι πρεπει να πω οτι ηταν πρωτη φορα που το δινα παντως το b1,b2 το πηρα με την πρωτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VRey

Νεοφερμένος

Η VRey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Ναι+εμένα στα γραπτά με έκοψαν,ενώ την προωθούμε φορά πέρασα με πολύ μεγάλο ποσοστό στα γραπτά..αυτην τη φορά μου έβαλαν 20 στα προφορικά,ενώ την προηγούμενη με έβγαλαν άχρηστη βαθμολογωντας με 13/25..το Lesen το είχα κατανοήσει απόλυτα τώρα+πάντα αυτό ήταν το δυνατό μου σημείο+τώρα υποτίθεται 9???δηλ και στην τύχη να το παιζα πιο πολλά θα μου έβαζαν..προσωπικα αμφισβητώ τόσο τα αποτελέσματα όσο και την εγκυρότητα τους..εχω ακούσει για διαφορα μαγειρέματα+πλέον είμαι βέβαιη..κατά τη γνώμη μου ψαξε για το κρατικό..ουσιαστικά έχουν την ίδια ισχύ+δεν τίθεται θέμα με τους δικούς τους ευνοούμενους,όπως γίνεται καθαρά στο goethe..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΤΖΟΥΚΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΤΖΟΥΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
ναι αλλα αλλο goethe και αλλο κπγ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VRey

Νεοφερμένος

Η VRey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Σιγά ρε φίλε..λες+αύριο που θα βγεις στον επαγγελματικό στίβο θα δουν ότι έχει πιστοποίηση γλωσσομαθειας από το goethe+ θα πουν "ααα οκ..αφού είσαι από το goethe σε παίρνουμε..το ίδιο +για τα ξένα πανεπιστήμια..μη βάζεις,τον εαυτό σου σε αυτό το τριπακι..σκέψου λίγο πιο πονηρά+μη στεκεσαι στη μονομέρεια..κάτσε και υπολόγισε μόνο πόσα παίρνουν αυτοί εκεί μέσα από τους υποψηφίους+βγαλε τα συμπερασματα σου..+να αξίζεις σε βγάζουν άχρηστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Τώρα αγχώθηκα κάπως. Απορώ όμως γιατί τα δικά μου αποτελέσματα δεν έχουν βγει ακόμα. VRey, το ακουστικό πώς σου φάνηκε; Πόσο έπιασες εκεί; Πάντως, αν όντως κρίνουν τους εξεταζομένους όπως λες, τότε είναι τραγική η κατάσταση. Αθήνα έδωσες;
ΤΖΟΥΚΟΣ, θεωρώ πως έχεις χρόνο ακόμα. Απλά κάνε καλή εξάσκηση και μη βιαστείς να δώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VRey

Νεοφερμένος

Η VRey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Θεσσαλονίκη έδωσα. Το ακουστικό μου φάνηκε μέτριο έως και εύκολο και έπιασα 11 εκεί. Είναι δυνατόν? Γερμανικα ξέρω να μιλάω από μικρό παιδί σαν 2η μου γλώσσα. Τους ζητήσαμε επανεξέταση και δε δέχτηκαν. Θα μπορούσαν απλά μου είπαν τέλη Μαρτίου να πουν ΜΌΝΟ στους γονείς μου και μόνο ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΩΣ(και το τόνισαν) τα λαθη μου. Αλλά γιατί να μη μου επιτραπεί να δω τα λάθη μου? Μήπως γιατί μέσω τηλεφωνου μπορούν να τα παρουσιάσουν όπως θέλουν αυτοί? Έτσι θα τα κουκουλώσουν πολύ ευκολότερα. Εσυ τελικά πως πηγες? Που έδωσες βασικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Αθήνα έδωσα. Σήμερα έμαθα πως πέρασα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laz22

Νεοφερμένος

Ο laz22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θα ήθελα να κάνω ερώτηση σχετικά με τα όρια βαθμολογιών στο Β επιπεδο στο ΚΠγ. Όποιος γωρίζει σίγουρα, θα χαρώ να λάβω απαντηση.

Στην ενότητα 1, αν απο το συνολο των 50 πολλαπλων επιλογών τις απαντήσω ολες σωστες, αλλά τις επομενες 10 ερωτησεις με τη συμπληρωση της σωστής λεξης δεν πιασω καμια σωστή, τότε θεωρούμαι ότι έχω περάσει την ενότητα; Το 30% ισχύει για κάθε μία από τις 2 αυτές υποκατηγορίες χωριστά ή αθροιστικά για όλη την ενοτητα;

Επίσης, όταν λέει στην 3 ενότητα, ότι πρέπει να πιασω τουλάχιστον 8 για να ειμαι στο Β1, εννοεί 8/ 50 ή 8/25 ;; Δηλάδή αν έχω απαντήσει σωστά 5 από τις 25 ερωτήσεις, θα πιάσω συνολικά 10/50 ( οπότε περνάω τη βάση του 8 για Β1) ή θα πιάσω 5/25 ( δεν περνάω τη βάση του 8 για το Β1) ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sharon den Adel

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Δίνει κανείς τώρα Β2;; Εγώ δίνω την άλλη Τετάρτη και έχω πολύ άγχος, κυρίως για τα προφορικά και το ακουστικό γιατί έχω ακούσει ότι συνήθως βάζουν δύσκολα :wacko:

Επίσης μια ερώτηση για τις εξετάσεις, τα Punkte στην έκθεση δίνονται στη σειρά με την οποία θα αναπτυχθούν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sharon den Adel

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Παιδιά bitteee κάποιος που να δίνει ή να χει δώσει Β2 και να ξέρει.. δίνω σε 4 μέρες!! :'(
στο δεύτερο μέρος των προφορικών εάν ξεκινήσει ο άλλος, όταν έρθει η σειρά μου εγώ λέω πρώτα ποια εικόνα διάλεξα και μετά φέρνω αντεπιχειρήματα για τη δικιά του επιλογή ή το αντίστροφο;;; βοήθειααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Παιδιά bitteee κάποιος που να δίνει ή να χει δώσει Β2 και να ξέρει.. δίνω σε 4 μέρες!! :'(
στο δεύτερο μέρος των προφορικών εάν ξεκινήσει ο άλλος, όταν έρθει η σειρά μου εγώ λέω πρώτα ποια εικόνα διάλεξα και μετά φέρνω αντεπιχειρήματα για τη δικιά του επιλογή ή το αντίστροφο;;; βοήθειααααα

Δίνω την Τετάρτη. :)
Καταρχάς ηρέμησε. :P

Λοιπόν, αρχικά λες ποια εικόνα διάλεξες με μερικά επιχειρήματα. Αφού πει και ο άλλος, μετά θα κάνετε μια συζήτηση, (αφού κατά πάσα πιθανότητα δεν θα επιλέξετε την ίδια εικόνα), και θα συμφωνήσετε στο τέλος ποια εικόνα είναι η καλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Παιδιά bitteee κάποιος που να δίνει ή να χει δώσει Β2 και να ξέρει.. δίνω σε 4 μέρες!! :'(
στο δεύτερο μέρος των προφορικών εάν ξεκινήσει ο άλλος, όταν έρθει η σειρά μου εγώ λέω πρώτα ποια εικόνα διάλεξα και μετά φέρνω αντεπιχειρήματα για τη δικιά του επιλογή ή το αντίστροφο;;; βοήθειααααα

Εγώ είχα δώσει στη δευτέρα γυμνασίου και κόπηκα στα προφορικά και μετά πάλι στην τρίτη και το πήρα.Μην αγχώνεσαι.Απλά μη πελαγώσεις.Αν θυμάμαι καλά δίνεις επιχειρήματα για τη δική σου εικόνα και σχολιάζεις και τη δική του.Δε θυμάμαι γιατί έχει περάσει καιρός. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sharon den Adel

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Οκ κοπέλα μου δεν πειράζει ευχαριστώ!

Πάντως εάν υπάρχει κανείς που να έχει δώσει πρόσφατα ή να δίνει τώρα θα το εκτιμούσα πολύ εάν μου έδινε μια απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mmanolis

Νεοφερμένος

Ο mmanolis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
d

να ρωτησω κατι υπαρχει γερμανικα β2 κρατικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NeNoOz95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NeNoOz95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
παίζει να είμαι η μόνη που το έχει δώσει το β2 2 φορές και τις 2 με έκοψαν για 1 μονάδα τη 2η με έκοψαν στην έκθεση που πραγματικά ήταν άψογη, ζήτησα να πάει για επαναεξέταση και δεν το δέχτηκαν ε αι στα τσακίδια ...-.-''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
d

να ρωτησω κατι υπαρχει γερμανικα β2 κρατικο?

Ναι και δε σου το συστήνω.

Το ZertifikatB2 το είχα περάσει με 62. Όλα οριακά κάτω από 15 και έκθεση 24 νομίζω. :P Όλη τη χρονιά δε διάβαζα καθόλου. Μέχρι Β1 έκανα ό,τι έκανα. :D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sharon den Adel

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
φίλε πότε έδωσες; παίζει να μπορείς να απαντήσεις μια απορία μου για τα προφορικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
φίλε πότε έδωσες; παίζει να μπορείς να απαντήσεις μια απορία μου για τα προφορικά;

Το Σεπτέμβριο του 2009 έδωσα το Β2. Ρώτα κάποιον άλλο καλύτερα. :redface::P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top