Αγγλική Φιλολογία

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Ζωρζη προσφατα πηρα τα αποτελεσματα του προφισιενσυ και περασα με C.Με πηρε λιγο απο κατω γιατι ευελπιστουσα σε ενα B.Εσυ εχεις δωσει προφισιενσυ?Αν ναι με τι βαθμο το πηρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zwrzi Papami

Νεοφερμένος

Η Zwrzi Papami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλέ μου Δημήτρη,αρχικά συγχαρητήρια!!! Άξιος,άξιος!!! Πάντα τέτοια!
Εγώ πήρα το Proficiency του πανεπιστημίου Cambridge με Β και του Michigan. Το σημαντικό όμως δεν είναι ο βαθμός,αλλά το ότι κατόρθωσες να το πάρεις. Πίστεψέ με,αύριο-μεθαύριο ( την Τετάρτη ή την Πέμπτη!!!) που θα βγεις στην αγορά εργασίας και θα κάνεις το βιογράφικό σου,ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ εργοδότης δε θα σε ρωτήσει με τι βαθμό πήρες το Proficiency. Μεγαλύτερη βαρύτητα πέφτει στο βαθμό του πτυχίου σου.
Και φυσικά αυτό το λέω εκ πείρας κι όχι για να σε καθησυχάσω. Έχει εδώ και 3 χρόνια που ασχολούμαι ενεργά με αυτά τα ζητήματα και γνωρίζω πολύ καλά πώς λειτουργούν. Συνεπώς,think positive and enjoy your success!!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Εχεις δικαιο δεν πρεπει να ειμαι αχαριστος!τα μαθηματα ειναι κλυριως θεωρητικα?δωσε μου κανενα παραδειγ,μα....

Επισης θελω να σε ρωτησω εαν βγαλει καποιος πολυ καλο βαθμο στο πανεπιστημιο (9πχ) οι πορτες ανοιγουν για αυτον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zwrzi Papami

Νεοφερμένος

Η Zwrzi Papami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Έτσι μπράβο! Think positive!
Κοίτα να δεις, υπάρχουν συγκεκριμένοι τομείς στο τμήμα της Αγγλικής:
-Θεωρητική και Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία
-Αγγλική λογοτεχνία και πολιτισμός
-Αμερικανική λογοτεχνία και πολιτισμός
-Μετάφραση και Διαπολιτισμικές σπουδες.

Δυστυχώς,το τμήμα μας έχει κατά κύρια βάση θεωρητικά μαθήματα-από'κει και πέρα είναι στο χέρι σου να αποφασίσεις ποιες μεθόδους και θεωρίες θα ακολουθήσεις εσύ στη διδασκαλία σου.
Φυσικά αν βγάλει κάποιος 9 όλες οι πόρτες ανοίγουν! Είναι όμως αρκετά δύσκολο να βγάλει κανείς 9 γιατί όπως είπα η Αγγλική είναι ένα θεωρητικό τμήμα που βασίζεται στην κρίση σου και τη θεωρία,δεν είναι όπως τα μαθηματικά που έχουν συγκεκριμένες απαντήσεις....Συνεπώς κι 7 να βγάλεις είναι ικανοποιητικό.
Επίσης θα σε συμβούλευα να μαζέψεις όσο πιο πολλά χαρτιά μπορείς. Να αρχίσεις δηλαδή κι άλλη γλώσσα,Γερμανικά,Ισπανικά,Ιταλικά και να πάρεις το ECDL. Αυτά κι αν είναι που μετράνε κι ανοίγουν πόρτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
μαθαινω γαλλικα γερμανικα και αγγλικα...θα προτιμουσα να επιλεξω το αγγλικη γλωσσα και πολιτισμος απο την αμερικανικη αν και δε γνωριζω τις διαφορες μεταξυ τους...

μπορεις να με διαφωτισεις?πως τα πηγες στην εξεταστικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zwrzi Papami

Νεοφερμένος

Η Zwrzi Papami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ααααα,τέλεια! Θα είσαι περιζήτητος,δηλαδή! Οι διαφορές ανάμεσα στη αγγλική και αμερικανική λογοτεχνία είναι αρκετές. Αρχικά διαφέρουν σε ό,τι αφορά τα ιστορικά γεγονότα. Άλλα ζητήματα απασχολούν την Αγγλία και άλλα την Αμερική.Έπειτα,υπάρχουν αρκετές διαφορές στη γλώσσα, το λεξιλόγιο δηλαδή και τη σύνταξη. Εσύ πάντως πρέπει να πάρεις υποχρεωτικά μαθήματα και από τους δύο πολιτισμούς.

Όσον αφορά την εξεταστική,καλά λέω πως τα πήγα. Θα δείξουν τα αποτελέσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Τι εννοεις περιζητητος δε καταλαβα?Και χρειαζεται πολυ διαβασμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Ναι τα αγγλικά είναι επί 2 οπότε μέσο όρο θες περίπου 17 στα 6 βασικά μαθήματα...Εγώ είχα 16800+3800 (19 πήρα αγγλικά)=20600 έβγαλα και μπήκα αγγλική.Ελπίζω να βοήθησα...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γεια σας είδα τις απορίες σας και ως φοιτήτρια της Αγγλικής μπήκα στον πειρασμό να απαντήσω . Ναι ισχύουν τα παραπάνω με τους συντελεστές βαρύτηττας των αγγλικών. Γενικά με ένα αρκετά καλό διάβασμα και ένα μέτριο βαθμό στο ειδικό μάθημα(γιατί δεν πολυχαρίζονται στους βαθμούς) μπορείς να μπείς , βέβαια εξαρτάται κ απο τις βάσεις κάθε χρόνο που θα φτάσουν. Εγώ είμαι στην Αθηνα αλλά έχει τύχει να παρακολουθήσω και στης Θεσσαλονίκης και μπορώ να να πω με σιγουριά ότι η Αγγλική Θεσσαλονίκης έιναι πολυ πολυ καλύτερη απο της Αθήνας. Εκτός του ότι, της Αθήνας έχει και ελληνικά μαθήματα(τα οποία είναι απο άλλα τμήματα π.χ φιλολογικό, αρχαιολογικό,φπψ κλπ) και σου βγάζουν την πίστη έχει λιγότερες επιλογές μαθημάτων και κατευθύνσεων (μόνο γλωσσολογία ή λογοτεχνία). Στη Θεσσαλονίκη είναι όλα στα αγγλικά και κάνουν και μια δεύτερη γλώσσα(η οποία αναγράφεται στο πτυχίο) και έχει μια 4 κατευθύνσεις (αγγλική λογοτεχνία+πολιτισμό,αμερικανικη λογοτεχνία+πολιτισμό, γλωσσολογία ,μετάφραση)αρκετά μεγάλη γκάμα μαθημάτων να διαλέξει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αυτό που μετράει στη πλειοψηφεία των μαθημάτων είναι η κριτική σκέψη και η κατανόηση ,και άμα το συνδυάσεις με διάβασμα και δική σου κρίση(όχι υπερβολικό ίσα ίσα να κατανοήσεις καλά) τότε μπορείς να πάς πολύ καλά στα μαθήματα. Υπάρχουν φοιτητές στη σχολή που σκοτώνονται στο διάβασμα και πάλι δε πάνε καλά , γιατί συνεχίζουν τον ίδιο τρόπο διαβάσματος που είχε το σχολείο.(το δε λύκειο είναι ο ορισμός της παπαγαλίας)Οι καθηγητές άμα βλέπουν ότι έχεις μάθει απέξω τις σημείωσεις ή την ύλη δυσαρεστούνται γιατί δεν έχει νόημα αυτό.(όχι όλοι βεβαια)Πάντως μην ανησυχείς έτσι συνειδητοποιημένο όπως σε κόβω θα σκίσεις στη σχολή!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Και οσον αφορα την επαγγελματικη αποκατασταση?οι προοπτικες επαγγελματικης σταδιοδρομιας ποικιλουν ή ειναι περιορισμενες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εδώ Κότση είναι η ερώτηση Μπίνγκο!:jumpy:Δεν υπάρχει στάνταρ απάντηση για καμμία σχολή.Το βασικό είναι ότι γενικά με αυτή τη σχολή μπορείς να κάνεις μετά όποιο μεταπτυχιακό θές μιας και τα αγγλικά παντού βοηθούν(ακόμα και οικονομικά ). Το προφανές είναι για διδασκαλία ΑΣΕΠ κ.λ.π μετάφραση -διερμηνεία με το κατάλληλο μεταπτυχιακό(καλύτερα) πολλά αρκεί να ξέρεις τι θές κ να ψάξεις και of course, να το παλέψεις γιατί ειδικά στις θεωρητικές σχολές στην Ελλάδα όλοι προωθούνται ή στη διδασκαλία ή στην ανεργία ,οπότε από εμάς ως ένα σημείο εξαρτάται.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
θελω και εγω αγγλικη φιλολογια αλλα δθστυχως στην ελλαδα πολυ ξερουν αγγλικα και υπαρχει πολυ ανεργια ......:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
θελω και εγω αγγλικη φιλολογια αλλα δθστυχως στην ελλαδα πολυ ξερουν αγγλικα και υπαρχει πολυ ανεργια ......:(

Ναι είναι αλήθεια αυτό όμως δε χρειάζεται να αποθαρρύνεσαι!!! Και εξάλλου αφού σου αρέσει αυτό το επάγγελμα εγώ λέω να το ακολουθήσεις γιατί αν κάνεις κάποια άλλη δουλειά που να μην σ' αρέσει υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην επιτύχεις!!....:) Οπότε ακολούθησε τα όνειρά σου!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Ναι είναι αλήθεια αυτό όμως δε χρειάζεται να αποθαρρύνεσαι!!! Και εξάλλου αφού σου αρέσει αυτό το επάγγελμα εγώ λέω να το ακολουθήσεις γιατί αν κάνεις κάποια άλλη δουλειά που να μην σ' αρέσει υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην επιτύχεις!!....:) Οπότε ακολούθησε τα όνειρά σου!!!!!:P
σορυ εννουσα πολλοι :D ναι δικιο εχεις μου αρεσει πολυ αυτο το επαγγελμα μου αρεσουν τα αγγλικα και ονειρο μου ηταν παντα να τα μαθω τοσο καλα οσο τα ελληνικα!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Αν χρειάζεστε πληροφορίες για το τμήμα είμαι φοιτήτρια αγγλικής,ευχαρίστως να σας βοηθήσω σε οτιδήποτε μπορώ.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marion1

Νεοφερμένος

Η marion1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
σορυ εννουσα πολλοι :D ναι δικιο εχεις μου αρεσει πολυ αυτο το επαγγελμα μου αρεσουν τα αγγλικα και ονειρο μου ηταν παντα να τα μαθω τοσο καλα οσο τα ελληνικα!!!!!!!

Μην εισαι σίγουρος ότι θα μάθεις τέλεια αγγλικά σε αυτη τη σχολή, ειδικά αν πας στης Αθηνας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Μην εισαι σίγουρος ότι θα μάθεις τέλεια αγγλικά σε αυτη τη σχολή, ειδικά αν πας στης Αθηνας

γιατι το λετε αυτο?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά η φιλοσοφική αθηνών είναι άρες μάρες κουκουνάρες(απο οργάνωση υποδομές πρόγραμμα κλπ)!!Όσο για την αγγλική κάπως έτσι από οργάνωση (χωρίς να έχω κανένα παράπονο απο κανένα καθηγητή και απο μαθήματα).Η αγγλική της Θεσσαλονικης έχει περισσότερα μαθήματα και επιλογές. Βέβαια και στην αθήνα έχει καλούς καθηγητές και αρκετά καλά μαθήματα και δεν μπορεί να πει κανείς ότι δεν είναι καλή ή δεν προσφέρει γνώσεις.αλλά το point: άμα δεν κάνεις προσωπική προσπάθεια και διάβασμα εκτός σχολής μη νομίζεις ότι θα έχεις και το καλύτερο επίπεδο στα αγγλικά ούτε καλούς βαθμούς στα μαθήματα. Άμα πείς ότι ντάξει πήγα αγγλική ξέρω καλά αγγλικά δε χρειάζεται προσπάθεια έχασες. Το επίπεδο του καθενός εξαρτάται απο τη προσωπική προσπάθεια. Η αχολή σου δίνει γνώσεις αλλά αμα τις περνάς επιφανειακά σαφώς και δε θα έχεις επίπεδο καλό. Στο χέρι μας είναι δεν φταίει πάντα η σχολή για το επίπεδο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efoula18

Νεοφερμένος

Η εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
δεν εχει καμια σημασια αν εχεις οποιοδηποτε πτυχιο στα αγγλικα!
απλα συνηθως τα πτυχια σε εξοικειωνουν με τη γλωσσα και σε βοηθανε!
μην ανησυχεις αν εισαι καλη στα αγγλικα περνας σιγουρα...ποσο σε ζηλευω!
ηθελα και γω αγγλικα και μαλιστα τα πιανω αλλα πιεζομαι να παω παιδαγωγικα μπλιαχ!
τεσπα, καλη σταδιοδρομια ο,τι και αν επιλεξεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top