Σε ποια πόλη πιστεύετε ότι βρίσκεται το καλύτερο Τμήμα Ιατρικής;

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
μπορεις να μου πεις ποια κεφαλαια? (τι εννοεις εκτος απροοπτου?)
θελω να ξεκινησω το διαβασμα απο ιουλιο...οχινα πεσω με τα μουτρα βεβαια! να παρω μια γευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
γεια σας μεγαλοι!!!πιθανοτατα ειμαι η μικρη της παρεας....αλλα μιας και οι περισσοτεροι εδω(λογικα)ειτε ιατροι ειστε,ειτε ετοιμαζεστε...μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε αν αραγε μπορω να περασω ιατρικη???ειμαι 14 παω τριτη γυμνασιου και 20 τριμηνο εβγαλα 19.10...ξερω πως οι βαθμοι του γυμνασιου ειναι για τα μπαζα και δεν αντιπροσωπευουν τιποτα απλα η μαμα μ(φιλολογος ειναι)19 χρονια και ξερει γενικα τις δυνατοτητες των παιδιων.....αρα μπορει να υπολογισει και τις δικες μου ακομα και αν δεν εχω παει ακομα λυκειο....μου ειπε(επειτα απο πολλα χρονια που την παρακαλουσα να προσδιορισει λιγακι τι μπορω αραγε να πετυχω στη ζωη μου και αν μπορω να πιασω κατι απο τα ψηλα)πως αν βαλω κατι στο μυαλο μου το πετυχαινω....εσεις εχετε να προτεινετε κατι???καποιο ''μυστικο''επιτυχιας σας???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!GeoRge!

Δραστήριο μέλος

Ο !GeoRge! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
τωρα τι περιμενεις? να σου πουμε οτι δεν μπορεις να πιασεις υψηλοβαθμες σχολες? και εγω τοσο εβγαζα στο γυμνασιο κ στο λυκειο τωρα ειμαι στο 18,7...αλλα μην μενεις στον βαθμο..εμενα και να μ πουνε οτι ΔΕΝ μπορω ιατρικη δεν προκειται να μν τα δωσω ολα για να περασω..! αλλα βλεπω οτι δεν εχεις καποιο συγκεκριμενο στοχο...ιατρικη παντως πρεπει να την αγαπας απο μικρος κ για παντα! εγω πχ απο 3η δημοτικου λεω οτι θελω να γινω γιατρος! λολ δν περιμενα να παω γυμνασιο κ λυκειο για να δω τι θα βγαζω και μετα να αποφασισω...κανε αυτο που θες διχως συμβιβασμους! και το ''μυστικο'' επιτυχιας πιστευω πως ειναι το μεθοδικο διαβασμα και η αυτοπεποιθηση! χωρις το δευτερο δεν κανεις τιποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
btw στην ιατρικη στο Ηρακλειο δεν εχουν πτωματα για την ανατομια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Χωρίς παρεξήγηση και χωρίς να αναφέρομαι σε κάποιον από εδώ φυσικά, θέλω να πω αυτοι στους οποίους δεν αρέσει η ιατρική αλλά μπαίνουν μόνο και μόνο για το prestige να μη δηλώσουν ιατρική για να κατεβούν οι βάσεις και να σταματήσουν να πιάνουν τις θέσεις άλλων παιδιών που το θέλουν προγματικά! Φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
τι λετε ρε παιδια ποιοι ειναι αυτοι που δεν γουσταρουν ιατρικη?και ποιοι ειναι αυτοι που μπαινουν μονο για να λενε πως και καλα ειναι ιατροι???ελεος υπαρχουν και τετοιοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
τι λετε ρε παιδια ποιοι ειναι αυτοι που δεν γουσταρουν ιατρικη?και ποιοι ειναι αυτοι που μπαινουν μονο για να λενε πως και καλα ειναι ιατροι???ελεος υπαρχουν και τετοιοι?
Υπαρχουν κυριως τετοιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Μπορεί η Αγγελική να το είπε ειρωνικά. Πάντως ναι, υπάρχουν τέτοιοι και μάλιστα είναι πάρα πολλοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ειναι οι περισσοτεροι δυστυχως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι εγώ...Τι ξέρετε για την ειδικότητα κοινωνικής ιατρικής?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Χωρίς παρεξήγηση και χωρίς να αναφέρομαι σε κάποιον από εδώ φυσικά, θέλω να πω αυτοι στους οποίους δεν αρέσει η ιατρική αλλά μπαίνουν μόνο και μόνο για το prestige να μη δηλώσουν ιατρική για να κατεβούν οι βάσεις και να σταματήσουν να πιάνουν τις θέσεις άλλων παιδιών που το θέλουν προγματικά! Φιλικά

Συγγνώμη κιόλας ρε παιδια,πως είστε τόσο σίγουροι για το τι πραγματικά είναι η ιατρική?μήπως έχετε πάει στη σχολή για να δείτε τι κλίμα επικρατεί ή μηπως έχετε παρακολουθήσει μαθήματα?από την αδερφή μου(η οποία σπουδάζει ιατρική) μπορώ να σας πληροφορήσω οτι πολλοί από τους φίλους της που μπήκαν νομίζοντας οτι η ιατρική είναι αυτό που πραγματικά θέλουν να ακολουθήσουν επαγγελματικά,απογοητεύτηκαν,και μερικοί έφτασαν σε σημείο ακόμα και να τα παρατήσουν...κατα τη γνώμη μου,κανένας δε μπορεί με το που τελειώνει το λύκειο να γνωρίζει επακριβώς το τι θέλει να κάνει,απλά προτιμήσεις εκφράζουμε και ελπίζουμε οι σχολές που θα διαλέξουμε να ανταποκριθούν τελικά στις αρχικές μας προσδοκίες...Και στην τελική,αν έσυ φίλε πραγματικά θες να περάσεις τόσο πολύ ιατρική,κάτσε διάβασε να βγάλεις έναν τέλειο βαθμό ωστε κανένας να μη σου στερήσει μια θέση στη σχολή....όλα τα άλλα είναι βλακείες κατα τη γνώμη μου..αν κάποιος έχει βγάλει τα μόρια και γουστάρει να μπεί ιατρική μόνο και μόνο για το prestige,μαγκιά του...αν μπορούσες και αν ήθελες(δεν αμφισβητώ τις ικανότητες σου,αλήθεια,άλλωστε δεν ξέρω τι μαθητής είσαι),να τα έβγαζες και εσυ..(χωρίς παρεξήγηση πραγματικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι εγώ...Τι ξέρετε για την ειδικότητα κοινωνικής ιατρικής?:hmm:
Θα ρωτησω και θα σου πω.Σκεφτεσαι να περασεις ιατρικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
μήπως έχετε πάει στη σχολή για να δείτε τι κλίμα επικρατεί ή μηπως έχετε παρακολουθήσει μαθήματα?
Σ αυτο θα διαφωνήσω. Αναφερομαι σε όλες τις σχολές, όχι μονο στην ιατρική.
Το τι επικρατει στη σχολή και τα μαθηματα που γινονται σε πολλες περιπτωσεις δεν ειναι ενδεικτικά του αντικειμενου αυτου καθ αυτου. Αμα σου αρεσει το αντικειμενο (ιατρική, χειρουργειο ξερωγω τι) ανεχεσαι 5-10 χαζα μαθηματα και την κακη οργάνωση της σχολής. Ολα αυτα είναι προσωρινά. Προφανως τα παιδια που εγκαταλείπουν τη σχολή γι αυτό το λόγο ειναι αυτοι που δεν το ήθλεαν πραγματικά.

Κατα τ άλλα συμφωνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DN8

Νεοφερμένος

Ο DN8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Δηλαδη το να περασει καποιος ιατρικη που τη δηλωσε επειδη εχει κυρος και οχι επειδη σκεφτηκε οτι θα τον ενδιεφερε αυτη η επιστημη,το θεωρεις μαγκια?το ειπες και μονος σου,δηλωνουμε τις σχολες με βαση τις προτιμησεις μας και το τι πιστευουμε πως μας ταιριαζει.και στην τελικη ποιος νομιζεις οτι θα τα παει καλυτερα στη σχολη και αργοτερα ως επαγγελματιας...αυτος που μπηκε και γουσταρει αυτο που σπουδαζει ή αυτος που μπηκε για το prestige?το να σκεφτονται οι υποψηφιοι τις σχολες που δηλωνουν θα διευκολυνε πολλα ατομα και η κατασταση θα ηταν καλυτερη.ολοι ξερουμε οτι υπαρχουν ''αιωνιοι'' φοιτητεςκαι συνηθως οφειλεται σ'αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Δηλαδη το να περασει καποιος ιατρικη που τη δηλωσε επειδη εχει κυρος και οχι επειδη σκεφτηκε οτι θα τον ενδιεφερε αυτη η επιστημη,το θεωρεις μαγκια?το ειπες και μονος σου,δηλωνουμε τις σχολες με βαση τις προτιμησεις μας και το τι πιστευουμε πως μας ταιριαζει.και στην τελικη ποιος νομιζεις οτι θα τα παει καλυτερα στη σχολη και αργοτερα ως επαγγελματιας...αυτος που μπηκε και γουσταρει αυτο που σπουδαζει ή αυτος που μπηκε για το prestige?το να σκεφτονται οι υποψηφιοι τις σχολες που δηλωνουν θα διευκολυνε πολλα ατομα και η κατασταση θα ηταν καλυτερη.ολοι ξερουμε οτι υπαρχουν ''αιωνιοι'' φοιτητεςκαι συνηθως οφειλεται σ'αυτο.

Δεν ανέφερα ποτέ οτι είναι σωστό να πάει κάποιος σε μια σχολή που δεν του αρέσει,γιατί προφανώς δε θα είναι ευτυχισμένος αν μια ζωή εργάζεται πάνω σε ένα αντικείμενο που δεν ανταποκρίνεται στις κλίσεις και τα ενδιαφέροντα του...δεν μπορείς ομως σε καμία περίπτωση να υποδείξεις εσύ σε κάποιον τι θα κάνει αν έχει τα μόρια,ούτε φυσικά και να τον κατακρίνεις...δικαίωμα του είναι(άλλωστε το κύρος παίζει πολύ σημαντικό ρόλο για μερικούς αν και προσωπικά το θεωρώ ηλιθιότητα..).Και όσον αφορά τις βάσεις που ανέφερε ένα παιδί προηγουμένως,προφανώς και δε θα έπρεπε να πέσουν,καθώς η ιατρική είναι μια εξαιρετικά δύσκολη σχολή που απαιτεί εξαντλητικό διάβασμα,και η θέληση και μόνο ορισμένων παιδιών που δε βγάζουν την απαραίτητη βαθμολογία,πολλές φορές δεν αρκεί για να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις μιας τόσο σπουδαίας επιστήμης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DN8

Νεοφερμένος

Ο DN8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Δεν ανέφερα ποτέ οτι είναι σωστό να πάει κάποιος σε μια σχολή που δεν του αρέσει,γιατί προφανώς δε θα είναι ευτυχισμένος αν μια ζωή εργάζεται πάνω σε ένα αντικείμενο που δεν ανταποκρίνεται στις κλίσεις και τα ενδιαφέροντα του...δεν μπορείς ομως σε καμία περίπτωση να υποδείξεις εσύ σε κάποιον τι θα κάνει αν έχει τα μόρια,ούτε φυσικά και να τον κατακρίνεις...δικαίωμα του είναι(άλλωστε το κύρος παίζει πολύ σημαντικό ρόλο για μερικούς αν και προσωπικά το θεωρώ ηλιθιότητα..).Και όσον αφορά τις βάσεις που ανέφερε ένα παιδί προηγουμένως,προφανώς και δε θα έπρεπε να πέσουν,καθώς η ιατρική είναι μια εξαιρετικά δύσκολη σχολή που απαιτεί εξαντλητικό διάβασμα,και η θέληση και μόνο ορισμένων παιδιών που δε βγάζουν την απαραίτητη βαθμολογία,πολλές φορές δεν αρκεί για να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις μιας τόσο σπουδαίας επιστήμης...
οκ μαζι σου.απλως το να επιλεγεις αυτη τη σχολη για να κανεις περηφανο τον μπαμπακα και τη μαμακα(...γιατι το εχω ακουσει και αυτο) ειναι επισης ηλιθιο,οπως και το κυρος που λες.υπαρχουν οντως πολλοι αναποφασιστοι που τελειωνουν και δεν ξερουν τι να κανουν αλλα σε αυτη τη περιπτωση δεν φταινει τοσο οι ιδοι οσο το συστημα που δεν τους βοηθαει στην επιλογη τους.συμφωνω με τα υπολοιπα που ειπες απλως στην αρχη ακουστηκαν καπως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DN8

Νεοφερμένος

Ο DN8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
προς φοιτητες:ξερω οτι τα παιδια της ιατρικης ριχνουν διαβασμα καθε μερα και οχι μονο στην εξεταστικη οπως στις περισσοτερες σχολες.θελω να ρωτησω ποσες ωρες περιπου την ημερα χρειαζεται για διαβασμα και αν μπορεις παραλληλα με τη σχολη να δουλευεις.γιατι απ'οτι εχω ακουσει δεν εχεις και πολυ ελευθερο χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Eλε0ς βρε παιδια, εδω στις πανελληνιες δεν υπαρχει σταθερός αριθμός ωρών, ειναι δυνατόν να υπαρχει στο πανεπιστήμιο που είναι όλα φλουΧ10000000?:P

Το να δουλευεις όμως παράλληλα είναι κομματακι αν όχι ανεφικτο, απελπιστικα δύσκολο. Προσωπικα δεν γνωριζω κανεναν στη σχολη που να κάνει part time. Ισως και να γίνεται, τι να πω, αλλα σίγουρα μόνο αν υπάρχει σοβαρή αναγκη και με την προυποθεση ότι θα θυσιασεις αρκετο χρόνο διαβασματος. Δεν είναι λογικό να δουλεψεις μόνο και μόνο για την πλάκα σου, για να βγάλεις καποια extra χρηματα δλδ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Για σας παιδια θελω να ρωτησω κατι.Οταν λεμε ιατρικη ενουμε γενικα (δερματολογος,παθολογος,χειρουργοσ κ.λ.π).Επειδη και γω σκεφτομαι να επιλεξω ιατρικη δεν μ'αρεσει η αποστηθιση αλλα για χαρη της το κανω :)Το μονο προβλημα βεβαια ειναι αν θα μπορεσω να παρω το 19,..!Θα το προσπαθησω παντως.Και αλλη μια ερωτηση μην γελασετε επειδη σε οσπους εχω κανει αυτην την ερωτηση με περιγελουν!Υπαρχει σχολη στην Ελλαδα για να γινεις Τριχολογος?Αν δεν ξερετε τι ειναι καντε ρισερτσ σο γοογλε ή το γιαχου.Οσοι ομως ξερουν αγγλικα μπορειτε να διαβασετε τι ειαναι απο εδωhttps://www.yourdictionary.com/trichologist
και πιο αναλυτικα απο εδω.
https://www.virtualhaircare.com/virtual salon/trichology/trich.html
https://www.hda-online.org.uk/hair-loss/trichologist.html
https://www.trichology.edu.au/index.php?option=com_content&task=view&id=24&Itemid=36
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top