Σχολή Γεωπονίας

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γεια σας, θελω να ρωτησω κ εγω με τη σειρα μου κατι για αυτο το τμημα, κυριως για την επαγγελματικη αποκατασταση. Σε τι επιχειρησεις ή θεσεις στο δημοσιο μπορει να εργαστει καποιος μετα; Ειχα διαβασει σε ενα περιοδικο για το Νοσοκομειο Ζωων στην Αθηνα οπου ηταν και ενας αποφοιτος απο αυτο το τμημα, γινεται λοιπον να δουλεψει μετα εκει;

Στο Δημόσιο μπορείς να δουλέψεις σε όλες τις Υπηρεσίες του Υπ. Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων, σε Δήμους και γενικά σε Οργανισμούς ευρύτερου δημόσιου τομέα που σχετίζονται λίγο/πολύ με τη Γεωπονία. Και γενικά όποιος με προκήρυξη ζητήσει Γεωπόνο-"ζώα".

Στο Νοσοκομείο Ζώων που λες δεν μου είναι κάτι συνηθισμένο... αλλά μπορεί και να γίνει (όπως μας λες).


Στις αντιστοιχίες των μεταγραφών αναφέρει ότι μπορείς να πάρεις μεταγραφή μονο για την αντίστοιχη κατεύθυνση.Τι ακριβώς εννοεί?

Η κάθε Γεωπονική Σχολή δεν διαθέτει όλα τα Τμήματα. Το ΓΠΑ έχει 6, το ΑΠΘ 5,, Το Παν. Θεσσαλίας (Βόλος) 2 και το ΔΠΘ (Ορεστιάδα) 3. Στο Μηχανογραφικό Δηλώνεις το Τμήμα μόνο στο ΓΠΑ και Βόλο, ενώ σε ΑΠΘ και ΔΠΘ διαλέγεις "Τμήμα" στο 6ο και 5ο εξάμηνο σπουδών, αντίστοιχα.

Αν περάσεις λοιπόν π.χ. "φυτά" στο Βόλο δικαιούσαι μετεγγραφή στο ΓΠΑ μόνο στο αντίστοιχο τμήμα (δηλαδή "φυτά"). Αυτό σημαίνει το "αντίστοιχης κατεύθυνσης".

Αν περάσεις π.χ. ΑΠΘ, τότε ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ σε μετεγγραφή π.χ. στο ΓΠΑ θα σε ρωτήσουν ποιο Τμήμα θες, ΠΛΗΝ της Γεωπ. Βιοτεχνολογίας (δεν το έχει αυτό το Τμήμα το ΑΠΘ).

Το Τμήμα στην Ορεστιάδα ξεκίνησε ως "Αγροτικής Ανάπτυξης" και οι φωστήρες του ΥΠΕΠΘ από την "ταμπέλα" είπαν "5ο Πεδίο" (άσχετα αν είχε στην αρχή μία ειδικότητα αγροτικής οικονομίας και 2 ειδικότητες με "φυτά"). Τα τελευταία 2 χρόνια υπήρξαν εκεί 2 αλλαγές: α) ένωση των δύο κατευθύνσεων με "φυτά" σε μία και β) δημιουργία μίας νέας, αυτή με "τρόφιμα". Ωστόσο στο νόμο με τις αντιστοιχίες αναγράφεται, ότι αν περάσεις Ορεστιάδα σε μετεγγραφή π.χ. στο ΓΠΑ έχεις δικαίωμα μόνο για το Τμήμα "Αγροτικής Οικονομίας & Ανάπτυξης. Ειδικά για αυτό δεν ξέρω όμως αν έχει εκδοθεί κάτι συμπληρωματικό, γιατί όπως προείπα αυτές οι αλλαγές είναι σχετικά καινούργιες.


Θέλω να κάνω μια ερώτηση στους σπουδαστές του τμήματος γεωπονίας του ΑΠΘ ή γενικότερα όποιος γνωρίζει. Είδα στο πρόγραμμα σπουδών ότι στα πρώτα 2 εξάμηνα έχει μάθημα χημεία. Όμως η σχέση μου με αυτήν δεν είναι καθόλου καλή (β και γ λυκείου τεχνολογική κατεύθυνση). Αν τελικά περάσω εκεί θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα;

Είναι μερικά από τα παράλλογα του Εκπαιδευτικού συστήματος που δημιουργήθηκαν κατά την αλλαγή από τις Δέσμες στα Πεδία.
Όπως ανέφερα και στον Wolfie, το Τμήμα "Αγροτικής Ανάπτυξης" στην Ορεστιάδα έχει και "φυτά" και "τρόφιμα", αλλά παραμένει στο 5ο Πεδίο.

Γενικότερα με τα Τμήματα Γεωπονίας είναι ένα πρόβλημα όπως χωρίσανε έτσι τις σχολές στα Πεδία, μιας και το βασικό μάθημα αυτών των σχολών με τις Δέσμες ήταν η ΧΗΜΕΙΑ. Και στη Γεωπονία τα πρώτα 2 έτη περιστρέφεσαι με "Χημεία" και "Βιολογία" σε αντιστοίχηση με τα μαθήματα του σχολείου. Επίσης, λόγω επαγγέλματος έχω γνωρίσει παιδιά που τελειώσανε Ορεστιάδα να εκμυστηρεύονται ότι για "οικονομικά πηγαίναμε και στη σχολή καταλήξαμε να κάνουμε φυσικές και χημείες και βιολογίες". Όμως όπως κατάλαβες την τελειώσανε τη σχολή.
Αυτό το αντιμετωπίσανε ως πρόβλημα οι Καθηγητές κυρίως στη Χημεία μέσα στις Σχολές, ειδικά στα πρώτα χρόνια με τα Πεδία, και αναλόγως προσαρμόσθηκαν (συνήθως υποβάθμισαν την ποιότητα του μαθήματός τους). Πιθανότατα, ναι, ίσως αντιμετωπίσεις κάποια προβλήματα στη Χημεία (λογικό αφού θα σου λείπουν κάποιες βασικές γνώσεις), αλλά δεν θα είσαι και ο μόνος και γενικώς αυτό "το πρόβλημα" υφίσταται. Δυστυχώς! Όμως αν σε ενδιαφέρει η Γεωπονία γενικότερα και με λίγη παραπάνω καλή θέληση όλα γίνονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

z=x+yi

Νεοφερμένος

Ο Ηλιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
και εγω την ειχα αθτη την απορια...κανονικα θα επρεπε να ειναι στο 3ο πεδιο μια και εχει πολθ βιολογια και χημεια...τεσπα το θεμα ειναι πως ενα παιδι που θα περασει γεωπονικο μεσω τεχνολογικης κατευθυνσης και δεν θα ξερει οτι το νερο γραφεται Η20 και το διαβαζει ''ητα-δυο-ομικρον'' θα εχει ενα '''''μικρο'''' προβληματακι. . . :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

confusius

Δραστήριο μέλος

Η confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Αυτές οι "παραξενιές" του μηχανογραφικού στοιχίζουν!Απορώ με ποια λογική κατατάσσουν τις σχολές!
Γενικά στο γεωπονικό υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τις χημείες και είναι αρκετά συχνό φαινόμενο να σε συνοδεύουν μέχρι πτυχίο. Βέβαια σίγουρα η αιτία δεν είναι ότι η σχολή είναι στο 2ο-4ο πεδίο αλλά είναι κι αυτό ένας επιβαρυντικός παράγοντας. Τα παιδιά που έρχονται από τεχνολογική πέφτουν κατευθείαν στα βαθιά, όσοι είναι από θετική έχουν ένα πλεονέκτημα, ΟΜΩΣ αυτό δεν σου εξασφαλίζει τίποτα. Αν είσαι από τεχνολογική και παρακολουθήσεις και διαβάσεις μια χαρά θα το περάσεις, αν είσαι απο θετική και νομίζεις ότι κάτι έγινε επειδή ξέρεις 5 πράγματα παραπάνω χαιρέτα μου τον πλάτανο (platanus occidentalis για να μην ξεχνιόμαστε:P).

[η υποφαινόμενη προέρχεται απο θετική κι ακόμα χρωστάει τις χημείες - τεμπέλα γαρ :P:D]

Α επιπλεόν τα παιδιά της θετικής έχουν μεγαλύτερη εξοικείωση με την βιολογία,γεγονός που βοηθάει σε μαθήματα όπως η μικροβιολογία [κι όταν λέμε βοηθάει το εννοούμε:fss:] αλλά και πάλι πιστεύω ότι μετά το πρώτο έτος (για να μην πω πρώτο εξάμηνο) που τελειώνουν τα πολύ "γενικά" μαθήματα όλοι τα ίδια ξέρουμε πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αυτές οι "παραξενιές" του μηχανογραφικού στοιχίζουν!Απορώ με ποια λογική κατατάσσουν τις σχολές!

Χαχαχα, καλό! Δεν υπάρχει λογική! Κάποιος ψιλοαδαής φωστήρας/επιτροπή του ΥΠΕΠΕΘ με (φαινομενικά) συνοπτικές διαδικασίες τις κατατάσσουν. Κατά καιρούς, μάλιστα, δεν είναι και λίγα τα Τμήματα ΑΕΙ και ΑΤΕΙ που τους αλλάζουν Πεδίο.

Γενικά στο γεωπονικό υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τις χημείες και είναι αρκετά συχνό φαινόμενο να σε συνοδεύουν μέχρι πτυχίο. Βέβαια σίγουρα η αιτία δεν είναι ότι η σχολή είναι στο 2ο-4ο πεδίο αλλά είναι κι αυτό ένας επιβαρυντικός παράγοντας. Τα παιδιά που έρχονται από τεχνολογική πέφτουν κατευθείαν στα βαθιά, όσοι είναι από θετική έχουν ένα πλεονέκτημα, ΟΜΩΣ αυτό δεν σου εξασφαλίζει τίποτα. Αν είσαι από τεχνολογική και παρακολουθήσεις και διαβάσεις μια χαρά θα το περάσεις, αν είσαι απο θετική και νομίζεις ότι κάτι έγινε επειδή ξέρεις 5 πράγματα παραπάνω χαιρέτα μου τον πλάτανο (platanus occidentalis για να μην ξεχνιόμαστε:P).

χχμμμ θαρρώ ούτε και της θετικής είναι 100% προετοιμασμένοι (αλλά ναι, έχουν ένα πλεονέκτημα σε σχέση με την τεχνολογική), γιατί η Χημεία είναι γενικώς "κουτσουρεμένη" στο Λύκειο...

Και γενικά, όπως έχω αναφέρει και σε άλλο thread, τα Μαθηματικά, Φυσική, Χημείες κλπ είναι ως προς την ύλη τους οργανωμένα με το σύστημα των Δεσμών. Δυστυχώς (για τους φοιτητές) ή ευτυχώς (προφανώς για τους μαθητές της Γ' Λυκείου) με τα Πεδία η ύλη αυτών των μαθημάτων τους έχει μειωθεί (πιθανολογώ) πάνω από το 50%...

Περί Δεσμών, ενδεικτικά θυμάμαι στη Φυσική υπήρχαν 11 κεφάλαια (4 μηχανική, 4 ηλεκτρισμός, 1 κύματα, 1 ταλαντώσεις και ένα προς θερμοδυναμική μεριά με τα Cp και Cv, δεν θυμάμαι τίτλο) ή στη Χημεία υπήρχαν καμιά 15αριά κεφάλαια (6 ανόργανη, 9 οργανική) +οι "καύσεις" από τη Β' Λυκείου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

confusius

Δραστήριο μέλος

Η confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Χαχαχα, καλό! Δεν υπάρχει λογική! Κάποιος ψιλοαδαής φωστήρας/επιτροπή του ΥΠΕΠΕΘ με (φαινομενικά) συνοπτικές διαδικασίες τις κατατάσσουν. Κατά καιρούς, μάλιστα, δεν είναι και λίγα τα Τμήματα ΑΕΙ και ΑΤΕΙ που τους αλλάζουν Πεδίο.

Μ αυτές τις βλακείες όμως που κάνουν αδικούνται τα παιδιά!
[Ponemeni istoria] Εμένα αυτή η ιστορία με τα πεδία μου στέρησε τη Βιοτεχνολογία, άλλο που εκ των υστέρων χάρηκα που δεν την έπιασα. Βασικά είχα δηλώσει πρώτη την Βιοτεχνολογία και μετά την Φυτική και είχα 550 μόρια πάνω απ την πρώτη και γύρω στα 2000 απ τη δεύτερη. Έλα όμως που ανέβηκαν οι βάσεις και η Βιοτεχνολογία ανέβηκε 620 μόρια οπότε πέρασα Φυτική. Αυτά για τα μόρια μου στο 2ο πεδίο. Στο 3ο πεδίο όμως επειδή είχα γράψει καλύτερα χημεία και βιολογία, είχα 600 μόρια παραπάνω δηλαδή έμπαινα στην βιοτεχνολογία χαλααααρα.[/Ponemeni istoria]
Τελοσπάντων ιστορίες απ την κρύπτη είναι αυτές, απλώς φαντάζομαι ότι την έχουν πάθει όπως εγώ και άλλα παιδιά, και το θέμα είναι να κατανεμηθούν σωστά οι σχολές στα πεδία επιτέλους. :down::down:

Α και για να μην ξεφεύγω τόσο πολύ απ το θέμα, όποιος άλλος έχει απορίες σχετικά με την γεωπονική ευχαρίστως να βοηθήσω αν μπορώ, στα 2 χρόνια όλο και κάτι έχω προλάβει να καταλάβω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΠΔΗ

Νεοφερμένος

Ο ΑΠΔΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Προς confusiusΘα ηθελα την αποψη σου για το βαθμο εντατικοποιησης των σπουδων ειδικα για το φυτικης παραγωγης.Οταν υπαρχουν εργαστηρια το απογευμα υπαρχει χρονος για ξεκουραση,διαβασμα,ψυχαγωγια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

confusius

Δραστήριο μέλος

Η confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Προς confusiusΘα ηθελα την αποψη σου για το βαθμο εντατικοποιησης των σπουδων ειδικα για το φυτικης παραγωγης.Οταν υπαρχουν εργαστηρια το απογευμα υπαρχει χρονος για ξεκουραση,διαβασμα,ψυχαγωγια;

Κοίτα, θα ήταν ψέμα να σου πω ότι θα είσαι χαλαρός και λάιτ. Εξαρτάται όμως απ τον κάθε φοιτητή αυτό. Εαν θες να παρακολουθείς τις θεωρίες ναι, θα σου βγει ο πάτος. Εαν θες να κάνεις τη ζωή σου και απλά να εμφανίζεσαι για 2-3 ώρες εργαστήριο τότε τα πράγματα είναι σαφώς πιο χαλαρά.
Η σχολή έχει ζόρι, έχει πολλά μαθήματα και πολλά εργαστήρια και πρέπει να την έχεις απο κοντά. Αν την ξεγράψεις σε ξεγράφει κι αυτή, αφού αν αφήσεις έστω και μία εξεταστική (εκτός του Σεπτ) χωρίς να δώσεις μπορείς να προσθέσεις 12-13 μαθηματάκια στα χρωστούμενα σου. 'Οχι κι ότι πιο βολικό πάντως :P:P.
Προσωπικά έχω κλείσει ουκ ολίγα 12ωρα στη σχολή, και φυσικά όταν γύρισα σπίτι το μόνο που έβλεπα ήταν το κρεββάτι μου. Αν το μετάνιωσα? Σε καμία περίπτωση!
Το καλό μ αυτή τη σχολή είναι ότι έχεις πράγματα να περάσεις τον χρόνο σου. Πχ, οι θεωρίες σταματάνε στις 2, αν δεν έχεις εργαστήριο εκείνη την ώρα περνάς ααανετα τον χρόνο σου σ εστιατόριο /αναγνωστήριο / βιβλιοθήκη ή κάτω από κανένα δέντρο! :D Γενικά το campus είναι τεράστιο και προσφέρεται για χαλάρωση, η βιβλιοθήκη είναι αρτιότατα εξοπλισμένη (μάλιστα τώρα προσέθεσαν κι άλλους υπολογιστές), έχει και τσαμπέ wi-fi. Επιπλέον οι καφετέριες στο Γκάζι θα γίνουν το 2ο σπίτι σου αφού ανάμεσα στα κενά πετάγεσαι για καφέ μιας και είναι δίπλα.
Δεν είναι τραγικά τα πράγματα, αν οργανώσεις το χρόνο σου μπορείς να τα προλάβεις όλα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρόκειται για μια σχολή με απαιτήσεις.
Έχει πράγματα για να την λατρέψεις και πράγματα για να την μισήσεις. Αυτό όμως εξαρτάται απ το ίδιο το άτομο κι απ το πόσο το ενδιαφέρει το αντικειμενό του. Για μένα που πέρασα 2 χρόνια εκεί χωρίς να "τρελαίνομαι" για το αντικείμενο [φυτική παραγωγή,αν και λίγη σημασία έχει μιας και τα 3 πρώτα έτη είναι ΣΧΕΔΟΝ κοινά] ήταν ωραία! Ίσως να επιστρέψω του παραχρόνου αν δεν τα καταφέρω στις πανελλήνιες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΠΔΗ

Νεοφερμένος

Ο ΑΠΔΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σ' ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου.Δεν καταλαβα ομως τελειωνεις τη σχολη και ξαναδινεις πανελληνιες γιατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

confusius

Δραστήριο μέλος

Η confusius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Δεν έχω τελειώσει τη σχολή, έχω φοιτήσει στα 2 απ τα 5 χρόνια της.
Απλά επειδή πάντα το όνειρο μου ήταν η ιατρική θα δώσω φέτος πανελλήνιες μπας και τα καταφέρω -έστω και καθυστερημένα! :fss::fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
καλησπέρα ενας φίλος μου πέρασε σε αυτό το τει τι προοπτικές υπαρχούν απο αυτή τη σχολή?ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
καλησπέρα ενας φίλος μου πέρασε σε αυτό το τει τι προοπτικές υπαρχούν απο αυτή τη σχολή?ευχαριστώ πολύ

Ώπα, δεν ήξερα ότι μπορείς να αλλάξεις και τον τίτλο ενός θέματος συζήτησης... Αν και το thread είναι "Σχολή Γεωπονίας" (δηλαδή ΑΕΙ) και εσύ ρωτάς για ΑΤΕΙ (και μάλιστα της Καλαμάτας, χεχε) αναφέρω ότι ο φίλος σου αν πέρασε στο Φυτικής Παραγωγής Καλαμάτας με το 90% είναι ένας από τους 6 συνολικά (και αν θα πάνε όλοι) μαζί με καμιά 20αριά από την κατηγορία 10% (αυτοί και αν θα πάνε, γιατί συνήθως γράφονται για εκπτώσεις στα τρένα-λεωφορία, πάσο κτλ κτλ)...

Επιγραμματικά... χορηγούμενος τίτλος είναι "Τεχνολόγος Γεωπονίας" (του τμήματος Φυτικής Παραγωγής). Καταρχάς, βασικό είναι η περιοχή που ζει ο φίλος σου... άλλο στην Αθήνα, άλλο στην επαρχία!
Ο Δημόσιος τομέας ζητάει μερικο-αρκετές θέσεις τεχνολόγων γεωπονίας και μάλιστα ο "ανταγωνισμός" βαίνει μειούμενος μιας και δεν υπάρχουν πλέον πολλοί απόφοιτοι. Στις προκηρύξεις με καλό βαθμό πτυχίου, αγγλικά, ECDL και 3-4 χρόνια προϋπηρεσία (εν έτη 2009) διορίζεσαι... Αν πλάς κανά masterάκι... είσαι ο πρώτος του χωριού.
Ο ιδιωτικός τομέας ζητάει μερικές θέσεις τεχνολόγων γεωπονίας... αλλά οι οικονομικές απολαβές είναι συνήθως στο βασικό (ήτοι, κάπου 800 ευρώ ας πούμε).
Προσφέρεται η δυνατότητα στους τεχνολόγους γεωπονίας για να ανοίξουν κατάστημα αγροχημικών παρασκευασμάτων, αλλά αν θα "πιάσει" εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Αν όμως έχει έτοιμο "μαγαζί-πελατεία" από γονείς... είναι άρχοντας! Ειδάλλως, δύσκολες εποχές για το ελευθέριο επάγγελμα...
Τώρα για να αναλβάνει μελέτες συστημάτων ολοκληρωμένης διαχείρισης (Agro 2.1&2.2), αγροτικών προϊόντων (ISO22000, HACCP, Eurepgap), σχέδια βελτίωσης γεωργοκτηνοτροφικών μονάδων κτλ κτλ ακόμα δεν μπορεί (νομίζω), γιατί δεν έχει έχει δικαίωμα υπογραφής (για αυτά μόνο οι Γεωπόνοι έχουν το δικαίωμα)...

Αυτά εν συντομία. Αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο... ρωτάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

..::Sara::..

Νεοφερμένος

Η. .::Sara::.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά είμαι καινούρια εδώ!! Υπάρχει κανείς πρωτοετής Γεωπονίας ΑΠΘ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rufus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
κανε καινουργιο θεμα θα σου προτεινα για να βρεις συμφοιτητες.εγω περασα γεωπονικο αθηνα..συναδελφοι δλδ αλλα σε αλλες πολεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios19

Νεοφερμένος

Ο Marios19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα παιδια, εγω ξαναδινω πανελληνιες φετος και θελω να παω στην γεωπονικη..ενδιαφεροντα αυτα που ειπατε...Πιθανον να περασω γεωπονικο Βολου......την διαφορα με της αθηνας δεν την πολυκαταλαβα....γιατι εχει 2 τμηματα ενω της Αθηνας 6?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν εχει ολα τα τμηματα γεωπονιας στο βολο ισως γιατι δεν ειναι γεωπονικο πανεπιστημιο αλλα το πανεπιστημιο θεσσαλιας γενικοτερα, εχει 2 τμηματα τα
Γεωπονίας Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος
Γεωπονίας Ιχθυολογίας και ΥδάτινουΠεριβάλλοντος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια, εγω ξαναδινω πανελληνιες φετος και θελω να παω στην γεωπονικη..ενδιαφεροντα αυτα που ειπατε...Πιθανον να περασω γεωπονικο Βολου......την διαφορα με της αθηνας δεν την πολυκαταλαβα....γιατι εχει 2 τμηματα ενω της Αθηνας 6?

Το ΓΠΑ αποτελεί το μοναδικό Γεωπονικό Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα, ενώ οι Γεωπονικές Σχολές σε Θεσσαλονίκη-Βόλο-Ορεστιάδα (και ανάλογα η κάθε Γεωπονική Σχολή με 2 ή περισσότερα Τμήματα Γεωπονικού χαρακτήρα) ανήκουν διοικητικά (και μόνο) στα ΑΠΘ, Παν. Θεσσαλίας και ΔΠΘ, αντίστοιχα.

Το γιατί στο ΓΠΑ υπάρχουν 6 τμήματα, ενώ στο Βόλο 2, έχει να κάνει με την "πορεία στο χρόνο" του κάθε ιδρύματος και κατ' επέκταση οι εγκαταστάσεις και Καθηγητές που υπάρχουν στο καθένα, για να "υποστηριχθεί" το κάθε Γεωπονικό Τμήμα. Επιγραμματικά:

α) Το ΓΠΑ ιδρύθηκε το 1920, αποτελεί ιστορικά το τρίτο ιδρυθέν Πανεπιστήμιο της Ελλάδας και τα 6 του Τμήματα, όπως υπάρχουν στο Μηχανογραφικό Δελτίο σήμερα, είναι η μετεξέλιξη των Κατευθύνσεων που υπήρχαν για χρόνια στο προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών του Ιδρύματος. Αυτό πραγματοποιήθηκε (δηλαδή της ξεχωριστής δήλωσης του Τμήματος -παλιά κατεύθυνση- στο Μηχανογραφικό Δελτίο) για πρώτη φορά το ακαδ. έτος 1989-1990.

β) Το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας ιδρύθηκε τη Δεκαετία του 80 και το Γεωπονικό τμήμα του το 1989 με τίτλο "Γεωπονίας, Φυτικής & Ζωικής Παραγωγής" (έδρα Βόλος). Εδω και κανά 5άρι χρόνια οι δύο τότε Κατευθύνσεις (φυτά και ζώα) υφίστανται σε δύο διακριτά Τμήματα, αυτά που ανέφερε και από πάνω η Krou.

Όλα τα Τμήματα χορηγούν πτυχίο Γεωπόνου και είναι ισότιμα μεταξύ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nipas

Νεοφερμένος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Γεια σας!! Θα ήθελα να μάθω τι μεταπτυχιακά μπορεί κανείς να κάνει απο το τμήμα Αγροτικής Οικονομίας και Ανάπτυξης". Διάβασα σε έναν οδηγό σπουδών ότι εκτός από τα 2 μεταπτυχιακά του τμήματος μπορεί κανείς να κάνει οποιοδήποτε άλλο επιθυμεί στο χώρο της γεωπονίας και των οικονομικών. Ισχύει αυτό? θα ήθελα την άμεση βοήθεια σας καθώς τα χρονικά όρια για την οριστικοποίηση του μηχανογραφικού σφίγγουν και έχω λίγο μπλεχτεί...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γεια σας!! Θα ήθελα να μάθω τι μεταπτυχιακά μπορεί κανείς να κάνει απο το τμήμα Αγροτικής Οικονομίας και Ανάπτυξης". Διάβασα σε έναν οδηγό σπουδών ότι εκτός από τα 2 μεταπτυχιακά του τμήματος μπορεί κανείς να κάνει οποιοδήποτε άλλο επιθυμεί στο χώρο της γεωπονίας και των οικονομικών. Ισχύει αυτό? θα ήθελα την άμεση βοήθεια σας καθώς τα χρονικά όρια για την οριστικοποίηση του μηχανογραφικού σφίγγουν και έχω λίγο μπλεχτεί...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

www.gewponoi.com
είναι το forum του γεωπονικού πανεπιστημίου. Μπες και ρώτα τους ειδικους :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nipas

Νεοφερμένος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Είναι μάλλον η πιο σοφή κίνηση χD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 541500

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας !! Είμαι πρωτοετής στη σχολή γεωπονίας ΑΠΘ και πριν λίγες μέρες έκανα την εγγραφή. Το πρόβλημα είναι ότι από την γραμματεία δεν μου έδωσαν ούτε κωδικούς ώστε να μπορώ να κάνω την αίτηση για το πάσο ούτε βεβαίωση σπουδών... Μήπως υπάρχει και κάποιος άλλος με το ίδιο πρόβλημα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top