Γενικό -  Ποια είναι η γνώμη σας για την Α' Λυκείου;

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
εγώ έχω μεγάλο άγχος στο αν μέχρι το τέλος της χρονιάς θα έχω κατασταλάξει στο ποια κατέυθυνση 8έλω ν ακολουθήσω..είμαι μαθήτρια τ 19 κ 12/13 κ δν έχω ιδέα που έχω μεγαλύτερη κλίση κ που λιγότερη...γενικά πιστεύω ότι όπου κ ν πάω θ τ παω καλά,τ θέμα μ είναι ν ανακαλύψω τι μ αρέσει περισσότερο...το Σ.Ε.Π στ 2ο τετράμηνο πιστεύετε ότι 8 μ βοηθήσει κθλ??
Προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να το ψαξεις μονη σου. Δηλ. τι σε τρελενει.πχ αν θα σου αρεσε να αραδιαζεις επιχειρηματα με τροπο πειστικο κλπ πρεπει να πας θεωριτικη για νομικη.Αν παλι σου αρεσουν τα μαθηματικα, φυσικη και χημεια τοτε θετικη και αν εισαι καλη σε σχεδιο τοτε πηγαινε για πολιτικος μηχανικος ή αρχιτέκνονας. Δεν γινεται να μην σε έλκει κανένα μαθημα που να λες περίμενα να έρθω σχολειο για να κανω αυτό το μαθημα. Υποθέτω οτι δεν εχεις μεγαλύτερα αδέρφια. Εν παση περιπτωση ελπιζω να βοήθησα:):niki:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ant1637

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να το ψαξεις μονη σου. Δηλ. τι σε τρελενει.πχ αν θα σου αρεσε να αραδιαζεις επιχειρηματα με τροπο πειστικο κλπ πρεπει να πας θεωριτικη για νομικη.Αν παλι σου αρεσουν τα μαθηματικα, φυσικη και χημεια τοτε θετικη και αν εισαι καλη σε σχεδιο τοτε πηγαινε για πολιτικος μηχανικος ή αρχιτέκνονας. Δεν γινεται να μην σε έλκει κανένα μαθημα που να λες περίμενα να έρθω σχολειο για να κανω αυτό το μαθημα. Υποθέτω οτι δεν εχεις μεγαλύτερα αδέρφια. Εν παση περιπτωση ελπιζω να βοήθησα:):niki:


καταρχάς thnx γ τς συμβουλές!:):thanks:μ είναι αρκετα δύσκολο ν επιλέξω κάποια κατέυθυνση καθώς δν κοιτάω μόνο τα μαθήματα της κατέυθυνσης αλλά κ τα επαγγέλματα π υπάρχουν σ αυτήν...π.χ μ αρέσουν τ θετικά μαθήματα αλλά μ αρέσει επίσης η ψυχολογία σαν επάγγελμα..οπότε όπωσ καταλαβαίνεις η κατάσταση αρχίζει κ περιπλέκεται..κ όχι μόνο αυτό..θέλω ν επιλέξω τν κατέυθυνση π θ μ προσφέρει τσ περισσότερες πιθανότητες γ επαγγελματική αποκατάσταση..επίσης συνεχώς δημιουργούνται νέα επαγγέλματα κ δουλείες που τώρα βρίσκονται σ άνθιση σ λίγα χρόνια θα 'ναι κορεσμένες...

γ ν μν τα πολυλογώ δν είναι τόσο απλή υπόθεση όπωσ ήδη γνωρίζεις γι' αυτό κ ακόμα δν έχω κατασταλάξει που8ενά..ελπίζω αυτό μέχρι τ τέλος της χρονιάς ν έχει αλλάξει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Σιγουρα θα βρεις αυτο που θελεις. Μην ανησυχεις αρκει να το ψάξεις και λιγάκι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κωστας Μακρης

Νεοφερμένος

Ο Κωστας Μακρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ειναι το ιδιο δυσκολη με την 1η λυκειου αλλα οι βαθμοι δεν χαριζονατι οπως στην πρωτη λυκειου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
στην πρωτη γυμνασιου ηθελε να γραψει...ισως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamkiller

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εγώ πάντως βαριέμαι υπερβολικά.
Μόνο η Φυσική, η Χημεία και τα Μαθηματικά έχουν ενδιαφέρον.
Τι να πείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Εγώ πάντως βαριέμαι υπερβολικά.
Μόνο η Φυσική, η Χημεία και τα Μαθηματικά έχουν ενδιαφέρον.
Τι να πείς.

θα σε συμβούλευα παρόλο που έχεις αποφασίσει τι κατεύθυνση θακολουθήσεις(θετική αν κατάλαβα καλά), να μην "παραγκωνίσεις"να το πω τα άλλα μαθ΄΄ηματα καθώς και αυτά συμβάλλουν στη δημιουργία ολοκληρωμένης προσωπικότητας.θα μου πεις, και τι νόημα έχει ένας π.χφυσικός να ξέρει π.χ.αρχαία????Και όμως.....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
θα σε συμβούλευα παρόλο που έχεις αποφασίσει τι κατεύθυνση θακολουθήσεις(θετική αν κατάλαβα καλά), να μην "παραγκωνίσεις"να το πω τα άλλα μαθ΄΄ηματα καθώς και αυτά συμβάλλουν στη δημιουργία ολοκληρωμένης προσωπικότητας.θα μου πεις, και τι νόημα έχει ένας π.χφυσικός να ξέρει π.χ.αρχαία????Και όμως.....;)
Δεν είναι μόνο ο χαρακτήρας. Το εκπαιδευτικό σύστημα αλλάζει συνέχεια και στο τέλος (πανελληνιες) δεν μπορείς να ξέρεις αν θα σε βάλουν, ενώ πηγαίνεις θετική , να γράψεις και αρχαία. Παλαιότερα δίναν και ιστορία και αρχαία πανελληνιες ενω τώρα οχι. Τι να πεις... Δεν ξερουν τι θελουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamkiller

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
θα σε συμβούλευα παρόλο που έχεις αποφασίσει τι κατεύθυνση θακολουθήσεις(θετική αν κατάλαβα καλά), να μην "παραγκωνίσεις"να το πω τα άλλα μαθ΄΄ηματα καθώς και αυτά συμβάλλουν στη δημιουργία ολοκληρωμένης προσωπικότητας.θα μου πεις, και τι νόημα έχει ένας π.χφυσικός να ξέρει π.χ.αρχαία????Και όμως.....;)

Δεν νομίζω ότι τα μαθήματα επηρεάζουν την προσωπικότητα και τον χαρακτήρα μας, βασικά.
Βέβαια αν αναφερόσουν στα οφέλη που προσφέρει η σφαιρική μόρφωση, τότε συμφωνώ.
Αλλά από την άλλη δε μ' αρέσουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Προφανώς σφαιρική μόρφωση. Και στο κάτω κατω της γραφης αν έχουμε να κάνουμε με έναν μαθηματικό ο οποίος δεν ξερει τιποτα από έκφραση άρτια δομημένη τότε δεν μπορει να είναι καλός. Σκεψου δηλ ειδικότερα για γεωμετρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
παιδια δεν φερω τι λετε αλλα εμενα η φυσικη ειναι...ξενη γλωσσα....και τα πηγαινα καλα περσυ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Εγώ τη σκυλοβαρέθηκα ήδη. (την Α' λυκείου..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Η Α' είναι τάξη υποδομής, ειδικά στα μαθήματα θετικής/τεχνολογικής.
Ολες οι "καλές" ιδιότητες είναι στην Α' Λυκεείου στην Άλγεβρα.
Η φυσική β-γ λυκείου δεν μπορεί να διδαχθεί χωρίς κρούσεις, κινήσεις, θεωρήματα για την ενέργεια κλπ. όλα από Α' Λυκείου.
Για τα υπόλοιπα μαθήματα, δεν ξέρω τόσο καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Η καλύτερη γιατί μαθαίνεις ουσιαστικά πράγματα που στο γυμνάσιο τα θεωρούσαν πολύ μακρινά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PROFESSORE

Νεοφερμένος

Ο PROFESSORE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ακομη παλευω να συνηθήσω τις απαιτήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι προσαρμόστηκα.. Δυσκόλεψαν τα πράγματα! Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι? Φέτος δν κάνω φροντιστήριο Φυσική γτ δν άντεχω κι'άλλα μαθήματα..Σίγουρα όμως θα ακολουθήσω Θετική κατεύθυνση και όλοι με κοιτάν σαν alien που δν κάνω Φυσική. Υπάρχει περίπτωση να μου μείνουν κενά? Διαβάζω ό,τι μας βάζουν στο σχολείο στην Φυσική και τα πάω καλά αλλά μήπως να ξεκινήσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PROFESSORE

Νεοφερμένος

Ο PROFESSORE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι προσαρμόστηκα.. Δυσκόλεψαν τα πράγματα! Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι? Φέτος δν κάνω φροντιστήριο Φυσική γτ δν άντεχω κι'άλλα μαθήματα..Σίγουρα όμως θα ακολουθήσω Θετική κατεύθυνση και όλοι με κοιτάν σαν alien που δν κάνω Φυσική. Υπάρχει περίπτωση να μου μείνουν κενά? Διαβάζω ό,τι μας βάζουν στο σχολείο στην Φυσική και τα πάω καλά αλλά μήπως να ξεκινήσω?
+1 κι εγω ακριβώς... την ιδια απορρία...Αν και η φυσική μαζί με την αλγεβρα είναι τα ρεστα μου φέτος το σκεφτομαι σοβαρα...ακόμη και για εκθεση, κάθε χρόνο πεφτει ξύλο στην ιατρική.... δεν εγραψες εκθεση ουστ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Εεε κοίτα , εγώ με με 3 ώρες άλγεβρα την βδομάδα ( 2 Χ 1,30 ώρα) και με μία ωρίτσα Έκθεση νιώθω πλήρης.. Και στο διαγώνισμα στην Φυσική έγραψα πολύ καλά αλλά θέλω να κάνω και παραπάνω μάθημα.. Δεν ξέρω όμως τί να κάνω! Πάντως Έκθεση ξεκίνα .. Είναι ακαριαίος θάνατος να μην κάνεις τουλάχιστον μια ωρίτσα Έκθεση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PROFESSORE

Νεοφερμένος

Ο PROFESSORE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Εεε κοίτα , εγώ με με 3 ώρες άλγεβρα την βδομάδα ( 2 Χ 1,30 ώρα) και με μία ωρίτσα Έκθεση νιώθω πλήρης.. Και στο διαγώνισμα στην Φυσική έγραψα πολύ καλά αλλά θέλω να κάνω και παραπάνω μάθημα.. Δεν ξέρω όμως τί να κάνω! Πάντως Έκθεση ξεκίνα .. Είναι ακαριαίος θάνατος να μην κάνεις τουλάχιστον μια ωρίτσα Έκθεση..
Τωρα μου εκοψες τα ποδια...Λες να εχω αδρανήσει? Απο τεστάκια στο σχολείο-εκθέσεις καθε λογής μου βγαίνει ενας μέσος γραπτών 16.4...Και αυτο δεν φτανει... Για φροντιστήριο η ιδιαίτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top