Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 262)
  • Πάρα Πολύ

    Ψήφοι: 126 48.1%
  • Πολύ

    Ψήφοι: 60 22.9%
  • Έτσι και έτσι

    Ψήφοι: 48 18.3%
  • Eλάχιστα

    Ψήφοι: 15 5.7%
  • Καθόλου

    Ψήφοι: 13 5.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εξαρτάται απο το που βλέπω το ορθογραφικό.
Αν μιλάω με κάποιον φίλο ή διαβάζω κάποιο forum, δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα εφ'όσον το κείμενο παραμένει σχετικά ευανάγνωστο.
Αν το δω σε κάποιο πιο επίσημο έγγραφο, (πχ διαφημιστικό, επιγραφή, ανακοίνωση παντός είδους) μου κάνει πολύ άσχημη εντύπωση.
Ήμουν ανέκαθεν καλός στην ορθογραφία και στο να βρίσκω τη σωστή ορθογραφία λέξεων που δεν γνωρίζω, πιστεύω οτι διατηρώ τη συγκεκριμένη ικανότητα :P .

Οι περισσότεροι άνθρωποι υποσυνείδητα ή ενσυνείδητα υποτιμούν κάποιον που κάνει σχετικά συχνά ορθογραφικά λάθη, άθελα τους τον κατατάσσουν στους αμόρφωτους.
Οπότε κοιτάξτε οι ανορθόγραφοι να το διορθώσετε όσο είστε ακόμα μικροι...
Το έχω παρατηρήσει και στον εαυτό μου αυτό, δεν το θεωρώ διόλου απίθανο να ισχύει γενικότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Με ενοχλούν πάρα πολύ! Ειδικά στα αγόρια. Όταν στέλνω μηνύματα με κάποιον, με ένα αγόρι, και κάνει ορθογραφικά λάθη, τρελένομαι! Εγώ σπάνια κάνω ορθογραφικά λάθη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει, στο sms φταίει και το Τ9 που και που.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Ίσως να φταίει και το Τ9. Αλλά και πάλι στο Τ9 γράφεις όπως ξέρεις τα ελληνικά. Δηλαδή θες να γράψεις τη λέξη Εντάξει? Θα πατήσεις στο τέλος για το ει το 3 και το 4. Αλλά άμα εσύ νομίζεις ότι γράφετε με η στο τέλος θα πατήσεις το 4.

Αλλά ναι, μερικές φορές φταίει. Γιατί και εγώ με Τ9 γράφω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
εγω προσωπικα θα πω οτι δεν με ενοχλουν-πολυ:P-γιατι καταλαβαινω πως καποιοι δεν ειναι φαν της γλωσσας η δεν μαθανε καποια πραγματα οταν επρεπε αλλα προς Θεου κι ας γινω κακια βλεπω γραφουν μερικοι τα ρηματα με ο στο τελος και οχι γιατι ξεχασαν και γραφουν σε γκρικενγλις απλα ετσι.Το οτι οι λεξεις γραφονται με καποιο τροπο δεν ειναι τυχαιο (φωνολογικα-γραμματικα-ιστορικα-κλπ)η γλωσσα μας ειναι υπεροχη ας μην την καταστρεφουμε οσο μπορουμε !!!ελεος

Επίσης βρίσκω αρκετά ενοχλητικό και το ατονικό σύστημα. Βάζετε τόνους παιδιά να μπορούμε να τα διαβάζουμε εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Με ενοχλούν πάρα πολύ! Ειδικά στα αγόρια. Όταν στέλνω μηνύματα με κάποιον, με ένα αγόρι, και κάνει ορθογραφικά λάθη, τρελένομαι! Εγώ σπάνια κάνω ορθογραφικά λάθη..

Το "τρελαίνομαι" γράφεται με "αι"....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ε ρε τραγικές ειρωνίες σε αυτό το τόπικ ε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
προφανως το θεμα εμπνεει μερικους για λαθη...εχουμε κ λεμε :
αφηρημαδα
λαθος
τρελαινομαι
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
προφανως το θεμα εμπνεει μερικους για λαθη...εχουμε κ λεμε :
αφηρημαδα
λαθος
τρελαινομαι
:P

Και κάποιους που δεν βάζουν τόνους :D
Επίσης καλό θα ήταν να μην γίνεται κατάχρηση στα αποσιωπητικά (τελίτσες "...") Κουράζουν κάπως όταν το κείμενο είναι γεμάτο με αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
εμαίνα με αινοχλούν πολλή τα ωρθογραφικά λαθοι.. διλαδύ ελαιος.. εγό δεν κάνο πωτέ λάθοι.. όσω κι αν πσάκσεται δεν θα βρηται ούτε ενα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
εμαίνα με αινοχλούν πολλή τα ωρθογραφικά λαθοι.. διλαδύ ελαιος.. εγό δεν κάνο πωτέ λάθοι.. όσω κι αν πσάκσεται δεν θα βρηται ούτε ενα.. :)

Καλό! :lol: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mahone

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ειναι υποχρεωση μας να μην κανουμε ορθογραφικα απο την στιγμη που αυτόαποκαλουμαστε Έλληνες... άλλα τι να κάνουμε έχουμε και απρόοπτα :P

Έμενα πάντως με πειράζει ελάχιστα αυτό ! χίλιες φορές καλύτερα Ελληνικά με ορθογραφικα παρα greeklish !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Εξαρταται απο το κειμενο. Αν ειναι εδω στο φορουμ δεν με ενοχλουν ιδιαιτερα, αν δω σε καποιο επισημο εγγραφο, ή καποια σοβαρη ιστοσελιδα που εχει ειδησεις και τετοια θα με ενοχλησει περισσοτερο.

Κι εγώ το ίδιο! :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Εξαρταται απο το κειμενο. Αν ειναι εδω στο φορουμ δεν με ενοχλουν ιδιαιτερα, αν δω σε καποιο επισημο εγγραφο, ή καποια σοβαρη ιστοσελιδα που εχει ειδησεις και τετοια θα με ενοχλησει περισσοτερο.

συμφωνω και εγω απολυτως!βεβαια το να βλεπω τα χειροτερα ορθογραφικα λαθη δν ειναι και οτι καλυτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
ειναι υποχρεωση μας να μην κανουμε ορθογραφικα απο την στιγμη που αυτόαποκαλουμαστε Έλληνες... άλλα τι να κάνουμε έχουμε και απρόοπτα :P

Έμενα πάντως με πειράζει ελάχιστα αυτό ! χίλιες φορές καλύτερα Ελληνικά με ορθογραφικα παρα greeklish !
Ακομα χειροτερα ειναι τα γκρικλις με ορθογραφικα.. και ειδικα οταν κοβει φωνηεντα και δε βαζει σημεια στιξης... να μην καταλαβαινεις τπτ απολυτως!Μου τη δινουν οταν ειναι πολλα σε ενα κειμενο η οταν προκειται για καποια απλη λεξη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Εγώ πάντως κάνω αρκετά ορθογραφικά λόγω βιασύνης αλλά και λόγο ασχετοσύνης :D:P, λιθοβολήστε με άνετα... :P Όλο με διορθώνει η Ειμαρμένη και γω κάνω πώς παρεξηγιέμαι :P (μην της το πείτε όμως:P) :D
Kατα τ' άλλα με ενοχλούν πολύ τα ορθογραφικά (δάσκαλε που δίδασκες... :D):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
παρεξηγουμαι*
ε με ενοχλουν λιγο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Τα λεγα εγώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ακομα χειροτερα ειναι τα γκρικλις με ορθογραφικα.. και ειδικα οταν κοβει φωνηεντα και δε βαζει σημεια στιξης... να μην καταλαβαινεις τπτ απολυτως!Μου τη δινουν οταν ειναι πολλα σε ενα κειμενο η οταν προκειται για καποια απλη λεξη..

Κι εσύ έκοψες φωνήεντα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkmini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλκμήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Με ενοχλούν αρκετά τα ορθογραφικά λάθη γενικότερα, αλλά πραγματικά μου σπάνε τα νεύρα όταν τα συναντάω σε απλές λέξεις...ξέρετε σε υπερβολικά απλές λέξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top