Ιατρική vs Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Δυστήχως οι περισσότεροι σκέφτονται το κύρος και την εκτίμηση π θα δέχονται μετ'έπειτα γι'αυτο και προκύπτουν τέτοιου είδους συγκρούσεις.. Χαίρομαι κ εγω που δν είμαι ο μόνος π τα βλέπω απο αυτή τη σκοπιά :):)

Πρεπει να σταματησουμε να σκεφτομαστε ατομικιστικα και μεμονωμενα και περισσοτερο συλλογικα,μονο ετσι παμε μπροστα,διαφορετικα η μενουμε στασιμοι η παμε και πισω.Ολοι χρησιμοι ειναι με τον δικο τους τροπο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Από αποκατάσταση Ιατρική ξεκάθαρα. Οι ΗΜΜΥ είναι πολύ χρήσιμοι σε μια χώρα με βιομηχανία και σε μια χώρα που η αγοράς εργασίας συνδέεται με το πανεπιστήμιο. Στην Ελλάδα δε συμβαίνει τίποτα από τα 2, οι περισσότεροι που τελειώνουν ημμυ εν τέλει πιάνουν δουλειά πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και τα δύο σε αποκαθιστούν το ίδιο, απλά ίσως σαν γιατρός θα χεις καλύτερες αποδοχές στις πλείστες περιπτώσεις και σίγουρα πιο εύκολη εργασία.
Μηχανικός στον ιδιωτικό τομέα σημαίνει πολλές ώρες εργασίας και χαμηλότερες αποδοχές από τους αντίστοιχους γιατρούς.
Για δημόσιο, πιστεύω μηχανικός είναι καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Από αποκατάσταση Ιατρική ξεκάθαρα. Οι ΗΜΜΥ είναι πολύ χρήσιμοι σε μια χώρα με βιομηχανία και σε μια χώρα που η αγοράς εργασίας συνδέεται με το πανεπιστήμιο. Στην Ελλάδα δε συμβαίνει τίποτα από τα 2, οι περισσότεροι που τελειώνουν ημμυ εν τέλει πιάνουν δουλειά πληροφορικής.

Ή φευγουν εξω :cool:

Οι μηχανικοι γενικοτερα πρεπει να ειναι απο τα πιο "αποδημητικα" ειδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stdy

Νεοφερμένος

Ο Stdy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Τέρμα άτοπη σύγκριση. Η δυσκολία νομίζω είναι υποκειμενική. Η ιατρική θέλει πολύ δουλειά και απίστευτη υπομονή, 6 χρονια σπουδές + 6 χρόνια κατα μέσο όρο ειδικότητα δεν είναι και λίγα! Πολλές ώρες διαβάσματος και πολλαπλά εξοντωτικά εργαστήρια! Για το ΗΜΜΥ δεν μπορώ να εκφέρω άποψη άλλα βάσει του προγράμματος σπουδών π έχει μοιάζει άρκετα δύσκολη σχολή. Κ πάλι όμως δύο τελέιως διαφορετικά αντικείμενα που δν πιστεύω χρειάζονται σύγκριση..
Ξανά διάβασε αυτό που ρώτησα και κατάλαβε.Και η ΗΜΜΥ είναι η δυσκολότερη σχολή στην Ελλάδα.Οι περισσότεροι αν δεν την παρατήσουν δεν την βγάζουν γιατί θέλει νιονιό που ένας ιατρός τα βγάζει πέρα και χωρίς αυτό.Αρκεί η παπαγαλία στο ένα το μυαλό στο άλλο.Μιλάμε πάντα για κοινούς επαγγελματίες και όχι περιπτωσάρες.

Δυστήχως οι περισσότεροι σκέφτονται το κύρος και την εκτίμηση π θα δέχονται μετ'έπειτα γι'αυτο και προκύπτουν τέτοιου είδους συγκρούσεις.. Χαίρομαι κ εγω που δν είμαι ο μόνος π τα βλέπω απο αυτή τη σκοπιά :):)
Εκ του ασφαλούς όλοι ξέρουμε να κρίνουμε.Ας ήσουν βιολογικό ή κάτι τέτοιο και δεν θα είχες την ίδια άποψη.Αλλά η σύγκρουση ήταν καθαρά σε διαφορετικό επίπεδο.
Από αποκατάσταση Ιατρική ξεκάθαρα. Οι ΗΜΜΥ είναι πολύ χρήσιμοι σε μια χώρα με βιομηχανία και σε μια χώρα που η αγοράς εργασίας συνδέεται με το πανεπιστήμιο. Στην Ελλάδα δε συμβαίνει τίποτα από τα 2, οι περισσότεροι που τελειώνουν ημμυ εν τέλει πιάνουν δουλειά πληροφορικής.
Διαφωνώ.ΗΜΜΥ> βιομηχανία.Έχει τεράστιες επιλογές και η βιομηχανία μη σου πω είναι η λιγότερο δημοφιλής.Προτιμάνε πληροφορική γιατί καταλαβαίνουν τα όρια των δυνατοτήτων τους σε σχέση με τους συμμαθητές τους που πάνω για μεγάλα πράγματα.Δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Ή φευγουν εξω :cool:

Οι μηχανικοι γενικοτερα πρεπει να ειναι απο τα πιο "αποδημητικα" ειδη.

Ναι,λες γι'αυτο να μην τους αρεσουν τα αποσμητικα ; :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ξανά διάβασε αυτό που ρώτησα και κατάλαβε.Και η ΗΜΜΥ είναι η δυσκολότερη σχολή στην Ελλάδα.Οι περισσότεροι αν δεν την παρατήσουν δεν την βγάζουν γιατί θέλει νιονιό που ένας ιατρός τα βγάζει πέρα και χωρίς αυτό.Αρκεί η παπαγαλία στο ένα το μυαλό στο άλλο.Μιλάμε πάντα για κοινούς επαγγελματίες και όχι περιπτωσάρες.


Εκ του ασφαλούς όλοι ξέρουμε να κρίνουμε.Ας ήσουν βιολογικό ή κάτι τέτοιο και δεν θα είχες την ίδια άποψη.Αλλά η σύγκρουση ήταν καθαρά σε διαφορετικό επίπεδο.

Διαφωνώ.ΗΜΜΥ> βιομηχανία.Έχει τεράστιες επιλογές και η βιομηχανία μη σου πω είναι η λιγότερο δημοφιλής.Προτιμάνε πληροφορική γιατί καταλαβαίνουν τα όρια των δυνατοτήτων τους σε σχέση με τους συμμαθητές τους που πάνω για μεγάλα πράγματα.Δυστυχώς.

Πρώτα από όλα χαλάρωσε λιγάκι...
Δεν έκανα παράθεση στο κείμενο σου διότι προφάνως δεν απάντησα σε εσένα αλλα κατέθεσα την άποψη μου σε ένα θέμα.

Επί του πρακτέου, ΞΑΝΑΛΕΩ δεν γνωρίζω τι παίζει με το ΗΜΜΥ γι'αυτό και δεν τοποθετούμαι απόλυτα... Να φανταστώ εσύ έβγαλες και τα 6 χρόνια και κατάλαβες οτι η ιατρική θέλει παπαγαλία,έτσι; Απο εμπειρία σου λέω ,λοιπόν, ότι σε ένα βαθμό είναι απαραίτητη , ωστόσο ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ! Αν θες την γνώμη μου κότσια θέλει, γιατί σου βγαίνει η πίστη για να μπεις στη σχολή και το ίδιο συμβαίνει για να πάρεις πτυχίο... Πέρα απ'αυτό, θέλει και μπόλικο χρήμα απο πίσω, 6 χρόνια + πόσα άλλα έξοδα μέσα στη σχολή (για επιπλέον βιβλία που δεν σου παρέχονται απο τον εύδοξο κλπ) που από ότι ξέρω δεν υπάρχουν αλλού.

Έφτυσα αίμα για να μπω στη σχολή , οπότε κανένα δικαίωμα δεν έχεις να λες πως μιλάω εκ του ασφαλούς. Αν ήμουν βιολογικό δεν θα είχα την ίδια άποψη???? Τι φάση; Το βιολογικό δεν είναι σχολή; Ή είναι μέσα στην κατατάξη στο μυαλό σου απο τις υποδέεστερες σχολές; Έλεος , απο κάτι τέτοιες απόψεις πήγαζουν οι ανισότητες και μπαίνουν παιδιά σε σχολές μόνο και μόνο για να πουλάνε ''μούρη''...

Ξεχνω όλα τα παράπανω και αν θες αν σου απαντήσω στην ερώτηση σου αυτή τη φορά, εγώ θα διάλεγα ιατρική διότι από θέμα αποκατάστασης πιστεύω είναι λίγο καλύτερα απο το ΗΜΜΥ. Εννοώ πως ένας ιατρός μπορεί να βρει μια καλή θέση εργασίας και στο εξωτερικό αλλα μπορεί να μείνει (και να επιβιώσει) και στην Έλλαδα της κρίσης , αμοιβόμενος βέβαια αρκετά λιγότερα απ'ότι έξω. Απόφοιτοι του ΗΜΜΥ έχω την εντύπωση πως αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα εδώ, αλλά έξω νομίζω τα πράγματα είναι το ίδιο αισιόδοξα με του γιατρούς.

ΥΓ επειδή βλέπουν και παιδια που δίνουν πανελλήνιες σύντομα να προσέχουμε λίγο τι λέμε, κάποιος μπορεί να επηρεαστεί... Σε δυο μήνες γίνονται τα μηχανογραφικά και είναι επιεικώς άσχημο για τα παιδιά με στόχο το βιολογικό(που είναι κ αξιόλογη σχολή) να βλέποουν τέτοια πράγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Προτιμάνε πληροφορική γιατί καταλαβαίνουν τα όρια των δυνατοτήτων τους σε σχέση με τους συμμαθητές τους που πάνω για μεγάλα πράγματα.Δυστυχώς.

Καμιά σχέση, απλά η πληροφορική έχει μειωμένη ανεργία και στην Ευρώπη μηδενική με πολύ καλό περιβάλλον εργασίας (χωρίς να είσαι σε μονάδα παραγωγής), αρκετά καλό μισθό και σου δίνει την δυνατότητα να δουλέψεις ως freelancer.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έφτυσα αίμα για να μπω στη σχολή , οπότε κανένα δικαίωμα δεν έχεις να λες πως μιλάω εκ του ασφαλούς. Αν ήμουν βιολογικό δεν θα είχα την ίδια άποψη???? Τι φάση; Το βιολογικό δεν είναι σχολή; Ή είναι μέσα στην κατατάξη στο μυαλό σου απο τις υποδέεστερες σχολές; Έλεος , απο κάτι τέτοιες απόψεις πήγαζουν οι ανισότητες και μπαίνουν παιδιά σε σχολές μόνο και μόνο για να πουλάνε ''μούρη''...

Για να μπεις. Τώρα που σαι μέσα είναι δύσκολη σα σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stdy

Νεοφερμένος

Ο Stdy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Πρώτα από όλα χαλάρωσε λιγάκι...
Δεν έκανα παράθεση στο κείμενο σου διότι προφάνως δεν απάντησα σε εσένα αλλα κατέθεσα την άποψη μου σε ένα θέμα.

Επί του πρακτέου, ΞΑΝΑΛΕΩ δεν γνωρίζω τι παίζει με το ΗΜΜΥ γι'αυτό και δεν τοποθετούμαι απόλυτα... Να φανταστώ εσύ έβγαλες και τα 6 χρόνια και κατάλαβες οτι η ιατρική θέλει παπαγαλία,έτσι; Απο εμπειρία σου λέω ,λοιπόν, ότι σε ένα βαθμό είναι απαραίτητη , ωστόσο ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ! Αν θες την γνώμη μου κότσια θέλει, γιατί σου βγαίνει η πίστη για να μπεις στη σχολή και το ίδιο συμβαίνει για να πάρεις πτυχίο... Πέρα απ'αυτό, θέλει και μπόλικο χρήμα απο πίσω, 6 χρόνια + πόσα άλλα έξοδα μέσα στη σχολή (για επιπλέον βιβλία που δεν σου παρέχονται απο τον εύδοξο κλπ) που από ότι ξέρω δεν υπάρχουν αλλού.

Έφτυσα αίμα για να μπω στη σχολή , οπότε κανένα δικαίωμα δεν έχεις να λες πως μιλάω εκ του ασφαλούς. Αν ήμουν βιολογικό δεν θα είχα την ίδια άποψη???? Τι φάση; Το βιολογικό δεν είναι σχολή; Ή είναι μέσα στην κατατάξη στο μυαλό σου απο τις υποδέεστερες σχολές; Έλεος , απο κάτι τέτοιες απόψεις πήγαζουν οι ανισότητες και μπαίνουν παιδιά σε σχολές μόνο και μόνο για να πουλάνε ''μούρη''...

Ξεχνω όλα τα παράπανω και αν θες αν σου απαντήσω στην ερώτηση σου αυτή τη φορά, εγώ θα διάλεγα ιατρική διότι από θέμα αποκατάστασης πιστεύω είναι λίγο καλύτερα απο το ΗΜΜΥ. Εννοώ πως ένας ιατρός μπορεί να βρει μια καλή θέση εργασίας και στο εξωτερικό αλλα μπορεί να μείνει (και να επιβιώσει) και στην Έλλαδα της κρίσης , αμοιβόμενος βέβαια αρκετά λιγότερα απ'ότι έξω. Απόφοιτοι του ΗΜΜΥ έχω την εντύπωση πως αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα εδώ, αλλά έξω νομίζω τα πράγματα είναι το ίδιο αισιόδοξα με του γιατρούς.

ΥΓ επειδή βλέπουν και παιδια που δίνουν πανελλήνιες σύντομα να προσέχουμε λίγο τι λέμε, κάποιος μπορεί να επηρεαστεί... Σε δυο μήνες γίνονται τα μηχανογραφικά και είναι επιεικώς άσχημο για τα παιδιά με στόχο το βιολογικό(που είναι κ αξιόλογη σχολή) να βλέποουν τέτοια πράγματα!
1) Θα είμαι στην τσίτα.2)Τα βιολογικά της Ελλάδας αντικειμενικά είναι για ΠΕΤΑΜΑ(γνώμη μου).3)Έχω κάθε δικαίωμα να λέω ότι μιλάς εκ του ασφαλούς από όλες τις απόψεις(ελευθερία λόγου έχουμε) 4) Η ιατρική θεωρείτε εύκολη σχολή εφόσον διαβάζεις.Το γεγονός ότι δεν έχεις την πολυτέλεια να προχωρήσεις αν δεν διαβάσεις δεν την καθιστά την δυσκολότερη.Από άποψη μαθημάτων μιλάω.Τώρα αν τρως την ζωή σου πάνω από ένα βιβλίο,διαβάζεις 24/24, τρως την βρώμα του αιώνα(άρρωστοι,νεκροί,τρελοί και όλων των ειδών τα φρούτα) για να καταλήξεις τυπικό γιατρουδάκι στα 35 των 1000+ είναι εντελώς ανεξάρτητο από τον βαθμό δυσκολίας.Τώρα όσον αφορά το εξωτερικό τα πολυτεχνεία σε μισθό είναι ανώτερα της ιατρικής.Οι γιατροί έχουν ταβάνι στις απολαβές τους ενώ οι πολυτεχνίτες με τα μπόνους και τα σχετικά ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ.

Καμιά σχέση, απλά η πληροφορική έχει μειωμένη ανεργία και στην Ευρώπη μηδενική με πολύ καλό περιβάλλον εργασίας (χωρίς να είσαι σε μονάδα παραγωγής), αρκετά καλό μισθό και σου δίνει την δυνατότητα να δουλέψεις ως freelancer.
Το ένα φέρνει το άλλο.Αν οι θέσεις στον τομέα της έρευνας,διδασκαλίας κλπα είναι ελάχιστες τις παίρνουν οι "καλύτεροι".Η πληροφορική που έχει θέσεις εργασίας ελκύει τους ΗΜΜΥ που είναι σε πολύ δυνατό επίπεδο όμως πολλοί από αυτούς αναγκάζονται να κάνουν αυτό το επάγγελμα .Αν είχαν επιλογή θα είχαν ασχοληθεί με τα μαθηματικά,την φυσική και χίλια δυο άλλα.Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Αντικειμενικα και γνωμη μου ειναι δυο εννοιες αντιθετες ψηλε :) Μακαρι να μπεις στην dream σχολη σου και να μην πρηζεις εμας σε υποδεεστερες σχολες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα βιολογικά της Ελλάδας αντικειμενικά είναι για ΠΕΤΑΜΑ(γνώμη μου).
Έχεις φοιτήσει στα βιολογικά της Ελλάδας για να το ξέρεις αυτό; Εγώ είμαι φοιτητής στα τελειώματα και πραγματικά δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα βιολογικά της Ελλάδας. Αναρωτιέμαι εσύ που δεν έχεις δώσει καν πανελλήνιες πως ξέρεις ότι είναι για πέταμα. Καλό είναι να έχουμε γνώμη για πράγματα που γνωρίζουμε.

3)Τώρα αν τρως την ζωή σου πάνω από ένα βιβλίο,διαβάζεις 24/24, τρως την βρώμα του αιώνα(άρρωστοι,νεκροί,τρελοί και όλων των ειδών τα φρούτα) για να καταλήξεις τυπικό γιατρουδάκι στα 35 των 1000+ είναι εντελώς ανεξάρτητο από τον βαθμό δυσκολίας.Τώρα όσον αφορά το εξωτερικό τα πολυτεχνεία σε μισθό είναι ανώτερα της ιατρικής.Οι γιατροί έχουν ταβάνι στις απολαβές τους ενώ οι πολυτεχνίτες με τα μπόνους και τα σχετικά ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ.

Δεν ξέρω για που μιλάς αλλά δεν ισχύει καθόλου αυτό. Οι ιατροί αμείβονται πολύ καλύτερα, ειδικά στην Αμερική η ψαλίδα μεγαλώνει πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Έχεις φοιτήσει στα βιολογικά της Ελλάδας για να το ξέρεις αυτό; Εγώ είμαι φοιτητής στα τελειώματα και πραγματικά δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα βιολογικά της Ελλάδας. Αναρωτιέμαι εσύ που δεν έχεις δώσει καν πανελλήνιες πως ξέρεις ότι είναι για πέταμα. Καλό είναι να έχουμε γνώμη για πράγματα που γνωρίζουμε.



Δεν ξέρω για που μιλάς αλλά δεν ισχύει καθόλου αυτό. Οι ιατροί αμείβονται πολύ καλύτερα, ειδικά στην Αμερική η ψαλίδα μεγαλώνει πολύ.

Εμ οχι, ενας software engineer ή ενας petroleum engineer παιρνει παραπανω λεφτα απο ενα γιατρο. Επισης οι Μηχανικοι μπορουν να χωθουν σε μανατζερικες θεσεις που εκει πραγματικα the sky is the limit...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εμ οχι, ενας software engineer ή ενας petroleum engineer παιρνει παραπανω λεφτα απο ενα γιατρο. Επισης οι Μηχανικοι μπορουν να χωθουν σε μανατζερικες θεσεις που εκει πραγματικα the sky is the limit...

Δεν μιλάω για μανατζερικές θέσεις αλλά θέσεις engineer.

https://time.com/money/4251274/highest-paying-jobs-glassdoor-2016/

https://www.careeraddict.com/the-top-10-highest-paid-jobs-in-germany

https://www.uvisor.com/highest-paying-jobs-worldwide/

https://www.businessinsider.com/best...op=1#25-medical-and-health-services-manager-1


Γενικά το ότι ένας software engineer παίρνει παραπάνω λεφτά από έναν ιατρό το ακούω πρώτη φορά στη ζωή μου. Μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα app και να πουλήσει πολύ αλλά εμείς μιλάμε για τον ΜΟ εδώ. Anesthesiologists και Surgeons φαίνεται να βγάζουν πολλά παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stdy

Νεοφερμένος

Ο Stdy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Δεν μιλάω για μανατζερικές θέσεις αλλά θέσεις engineer.

https://time.com/money/4251274/highest-paying-jobs-glassdoor-2016/

https://www.careeraddict.com/the-top-10-highest-paid-jobs-in-germany

https://www.uvisor.com/highest-paying-jobs-worldwide/

https://www.businessinsider.com/best...op=1#25-medical-and-health-services-manager-1


Γενικά το ότι ένας software engineer παίρνει παραπάνω λεφτά από έναν ιατρό το ακούω πρώτη φορά στη ζωή μου. Μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα app και να πουλήσει πολύ αλλά εμείς μιλάμε για τον ΜΟ εδώ. Anesthesiologists και Surgeons φαίνεται να βγάζουν πολλά παραπάνω.
Οι πηγές σου είναι αδιαμφισβήτητες.Ασυζητητί.Μου είπες για την γνώμη μου από πάνω και εσύ λες την δικιά σου με βασική πηγή τις τυχαίες ιστοσελίδες από το google search.Μάλλον δεν στα είπανε καλά.Τέλος πάντων πίστευε ότι θέλεις εσύ,δικαίωμά σου είναι.Καλή σταδιοδρομία.:thumbup:

Αντικειμενικα και γνωμη μου ειναι δυο εννοιες αντιθετες ψηλε :) Μακαρι να μπεις στην dream σχολη σου και να μην πρηζεις εμας σε υποδεεστερες σχολες!
Μακάρι να υπήρχε η dream σχολή στην οποία θέλω να μπω στην Ελλάδα και μακάρι να αναγνώριζαν όλοι σαν και εσένα ότι οι σχολές τους είναι υποδεέστερες από κάποιες άλλες.Με την 1η πρόταση δεν ξέρω τι εννοείς αλλά αν αναφέρεσαι στο ΗΜΜΥvsΙατρική θα συμφωνήσω.Αλλά το ερώτημα είναι διαφορετικό.


Έχεις φοιτήσει στα βιολογικά της Ελλάδας για να το ξέρεις αυτό; Εγώ είμαι φοιτητής στα τελειώματα και πραγματικά δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα βιολογικά της Ελλάδας. Αναρωτιέμαι εσύ που δεν έχεις δώσει καν πανελλήνιες πως ξέρεις ότι είναι για πέταμα. Καλό είναι να έχουμε γνώμη για πράγματα που γνωρίζουμε.



Δεν ξέρω για που μιλάς αλλά δεν ισχύει καθόλου αυτό. Οι ιατροί αμείβονται πολύ καλύτερα, ειδικά στην Αμερική η ψαλίδα μεγαλώνει πολύ.
Αυτό που λες δείχνει ότι δεν έχεις επιχειρήματα.Αναφέρεσαι στις πανελλήνιες λες και με το που της δίνεις σου δίνουν γνώση για το τι γίνεται στην κάθε σχολή.Λες και δεν φαίνεται πόσο χαμηλά βρίσκετε το κάθε τμήμα από 1002 παράγοντες.Χρειάζεται να έχω φοιτήσει για να δω πως έχει 90%+ ανεργία , κακά μεταπτυχιακά και πάει λέγοντας.Οι περισσότεροι με διδακτορικά διδάσκουν σε φροντιστήρια.Ρώτα τους Χημικούς,τους μηχανικούς,τους γιατρούς κλπ που έχουν βγάλει διδακτορικό που βρίσκονται και σύγκρινε με το βιολόγους.Μιλάμε για Ελλάδα πάντοτε.

Εμ οχι, ενας software engineer ή ενας petroleum engineer παιρνει παραπανω λεφτα απο ενα γιατρο. Επισης οι Μηχανικοι μπορουν να χωθουν σε μανατζερικες θεσεις που εκει πραγματικα the sky is the limit...
Ακριβώς αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι πηγές σου είναι αδιαμφισβήτητες.Ασυζητητί.Μου είπες για την γνώμη μου από πάνω και εσύ λες την δικιά σου με βασική πηγή τις τυχαίες ιστοσελίδες από το google search.Μάλλον δεν στα είπανε καλά.Τέλος πάντων πίστευε ότι θέλεις εσύ,δικαίωμά σου είναι.Καλή σταδιοδρομία.:thumbup:

Ρε φίλε λες ότι δεν έχω επιχειρήματα και εσυ εχεις βάλει 0 με αποκορύφωμα την παρένθεση που έλεγες "γνώμη μου". Μάλλον δεν ξέρεις καλά τι σημαίνει επιχείρημα ο ίδιος. Για απέδειξε μου ότι ισχύει αυτό που λες. Βρες μου μια πηγή που θεωρείς καλύτερη της δικής μου που φαίνεται ότι οι engineers βγάζουν καλύτερα λεφτά από ιατρούς.

Ίσως το κυβερνητικό έγγραφο της Αμερικής να σου αλλάξει άποψη https://www.bls.gov/ooh/highest-paying.htm

Άντε γιατί πολλές εξυπνάδες λες με 0 επιχειρηματολογία, πηγές ή λογική και μας επιτίθεσαι με αυτό λέγοντας ότι το κάνουμε εμείς. Βλέπεις πόσο γελοίος είσαι;

Αυτό που λες δείχνει ότι δεν έχεις επιχειρήματα.Αναφέρεσαι στις πανελλήνιες λες και με το που της δίνεις σου δίνουν γνώση για το τι γίνεται στην κάθε σχολή.Λες και δεν φαίνεται πόσο χαμηλά βρίσκετε το κάθε τμήμα από 1002 παράγοντες.Χρειάζεται να έχω φοιτήσει για να δω πως έχει 90%+ ανεργία , κακά μεταπτυχιακά και πάει λέγοντας.Οι περισσότεροι με διδακτορικά διδάσκουν σε φροντιστήρια.Ρώτα τους Χημικούς,τους μηχανικούς,τους γιατρούς κλπ που έχουν βγάλει διδακτορικό που βρίσκονται και σύγκρινε με το βιολόγους.Μιλάμε για Ελλάδα πάντοτε.

Που κολλάνε αυτά που λες. Είσαι τελείως άσχετος, συγνώμη. Η ανεργία στην Ελλάδα δεν έχει σχέση με την ποιότητα των σπουδών. Αν έχεις κάνει τέτοια σύνδεση στο μυαλό σου λυπάμαι πάρα πολύ. Τελείωσε το λύκειο, δες λίγο τι γίνεται στα πανεπιστήμια και στην αγορά εργασίας και τα ξαναλέμε σε 4 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Α, βλεπω οτι ουτε την ειρωνια αναγνωριζεις αδελφε, καλα να περνας στην προσπαθεια σου να διατηρησεις τις ψευδαισθησεις μεγαλειου που εχεις για καποιες σχολες και οχι μονο :)

Επισης, εσυ ειπες σε μια προταση μαζι αντικειμενικα και γνωμη μου, που ειναι αντικρουομενες εννοιες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αντικειμενικά η γνώμη του είναι σωστή και παίρνει τη θέση επιχειρήματος χωρίς να δίνει άλλα επιχειρήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stdy

Νεοφερμένος

Ο Stdy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Α, βλεπω οτι ουτε την ειρωνια αναγνωριζεις αδελφε, καλα να περνας στην προσπαθεια σου να διατηρησεις τις ψευδαισθησεις μεγαλειου που εχεις για καποιες σχολες και οχι μονο :)

Απέτυχες να μπεις ψυχολογία και κάνεις διάγνωση "ψευδαισθήσεων μεγαλείου";Τέτοια σας μαθαίνουν στο αρχαιολογικό;
Είσαι και άτοπος(δεν είπα ότι θέλω να περάσω στις καλές σχολές που αναφέρομαι,γνωρίζω τα όρια των δυνατοτήτων μου).Η αντικειμενική μου γνώμη(δεν ειρωνεύομαι,απλά δεν ξέρω την Νέα Ελληνική:happy:).Κλείνοντας σου εύχομαι να βρεις και την χαμένη Ατλαντίδα φίλτατε.Καλή σταδιοδρομία.

Αντικειμενικά η γνώμη του είναι σωστή και παίρνει τη θέση επιχειρήματος χωρίς να δίνει άλλα επιχειρήματα
Αμερική=εξωτερικό η θεία από την Αυστραλία και πάει λέγοντας.Αρκεί η κοινή λογική για να αντιληφθεί κάποιος τα προφανή.Εγώ είμαι περιττός.Καλή σταδιοδρομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Μπηκα εκει που ηθελα με την πρωτη, δεν θελω να γινω αρχαιολογος αλλα Ιστορικος :) Επισης οι μπουρδες που λες περι κατωτερων σχολων δεν ειναι αξιες περαιτερω σχολιασμου, τον καναμε μεχρι εκει που πρεπει.

Η εννοια της αντικειμενικης γνωμης ειναι ατοπη, μια γνωμη απο την στιγμη που ειναι προσωπικη ειναι και υποκειμενικη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top