Ισπανικά

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
vos sos δεν γίνεται?:hmm:

Σωστά!'Οποιος βιάζεται σκοντάφτει ;)..στον καθημερινό λόγο λοιπόν πέφτει ο τόνος.Δηλαδή vos hablas με τον τόνο στο δεύτερο a αντί για το πρώτο -αμπλάς,vos podes- ποδές κτλ..(δεν έχω ισπανικό τονισμό σ'αυτό το πληκτρολόγιο).Πάντως καλό είναι να χρησημοποιούνται οι βασικοί κανόνες γραμματικής που είναι αποδεκτοί και κατανοητοί σ'όλα τα ισπανόφωνα κράτη ωστε σε περίπτωση προφορικών εξετάσεων να μην παρεξηγηθεί κάτι ως λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasileia

Νεοφερμένος

Η vasileia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
γιατί στην αργεντινή δεν είναι αποδεκτή αυτή η διάλεκτος?νομίζω ότι στη λατ αμερική αφού έτσι μιλάνε πως θα παρεξηγίσουνε?μόνο στην ισπανία μπορεί να παρεξηγούσαν...

--


ALT
0225
á
ALT
0233
é
ALT
0237
í
ALT
0241
ñ
ALT
0243
ó
ALT
0250
ú



ALT
0191
¿
ALT
0161
¡


άμα κρατήσεις πατημένο το αλτ και πατήσεις αυτά τα νούμερα σου βγάζει το γραμματάκι που βλέπεις κάτω απο το καθένα! :))))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
οποιος εχει ομως λαπτοπ τι κανει??:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Στο λαπτοπ μου έχω ισπανικά αλλά προς το παρόν είμαι σε δανεικό macbook οπότε δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα.Σχετικά με τη γλώσσα, φυσικά και στη νότιο αμερική γινεσαι κατανοητή και στην ισπανία επίσης, ίδια γλώσσα είναι:) κι αν θες να τη χρησημοποιείς μόνο για σενα και για επικοινωνία δεν υπάρχει πρόβλημα.Απλά αναφέρομαι στην περίπτωση που θέλει κάποιος να δώσει για πτυχίο στην Ελλάδα τότε είναι πιο αυστηρά τα πράγματα γιατί επειδή είναι ξένη γλώσσα αν ειπωθεί κατι που είναι ιδιωματισμός τότε μπορεί να νομίζουν οτι δεν γνωρίζεις το ''σωστό'', οπότε είναι λίγο ρίσκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasileia

Νεοφερμένος

Η vasileia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
οκ θα το έχω υπόψιν μου! όποιος έχει λάπτοπ κάνει το ίδιο :Ρ δοκίμασε να πατήσεις άλτ και αυτά τα νούμερα και θα στο βγάλει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
δεν γινεται αυτο που λες σε λαπτοπ
(τουλαχιστον οχι στο δικο μου)
ουτε για τα ισπανικα, ουτε για τα γαλλικα που τα χρησιμοποιω πολυ λογω δουλειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasileia

Νεοφερμένος

Η vasileia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
άμα δεν γίνεται μπορείς να γράφεις με αγγλικούς χαρακτήρες και το γράμμα με τον τόνο να το γράφεις με ελληνικούς για να βγαίνει ; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mike19930

Νεοφερμένος

Ο mike19930 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
εγώ άρχισα να μαθαίνω ισπανικά επειδή ερωτεύτηκα την Σακίρα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasileia

Νεοφερμένος

Η vasileia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
εγώ άρχισα να μαθαίνω ισπανικά επειδή ερωτεύτηκα την Σακίρα!!
ο καθένας με τον πόνο του:P να φανταστώ τα μαθαίνεις με την κολομβιανή προφορά,δηλαδή λατινοαμερικάνικη,παρεπιπτώντος ωραίο αυτό το καινούργιο τραγουδάκι:whistle::) rattattaaaaa:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Αναγνώστες από όλο τον κόσμο ανεβάζουν ... τον Δον Κιχώτη!

Χιλιάδες άνθρωποι από όλο τον κόσμο θα διαβάσουν από ένα κομμάτι του Δον Κιχώτη και θα το ανεβάσουν στο You Tube, σε μία κοινή προσπάθεια που οργανώνει η Ακαδημία της Ισπανίας. Η πρώτη φορά που καταγράφεται τέτοιο εγχείρημα.
Η Βασιλική Ισπανική Ακαδημία έχει προσκαλέσει ανθρώπους απ’ όλο τον κόσμο να καταγράψουν μικρά κομμάτια του κλασικού μυθιστορήματος Δον Κιχώτης και να τα ανεβάσουν στο YouTube.
"Ο Δον Κιχώτης του Δον Μιγκέλ ντε Θερβάντες συχνά περιγράφεται ως το πιο διάσημο μυθιστόρημα της Ισπανίας και όμως λίγοι το έχουν διαβάσει." αναφέρει η Ακαδημία.
Θα πρέπει το βιβλίο να διαβαστεί, στα ισπανικά μόνο, από τους εθελοντές επισκέπτες σε μια ειδική σελίδα του YouTube.
Η ακαδημία είπε ότι η εκστρατεία είχε ως στόχο την προώθηση τόσο της ισπανικής γλώσσας και το περίφημου βιβλίου.
"Η ισπανική γλώσσα δεν καταλαμβάνει το χώρο που της αξίζει στο Διαδίκτυο", δήλωσε ο γραμματέας της Ακαδημίας, Ντάριο Βιλαουνέβα
Ο Δον Κιχώτης εκδόθηκε σε δυο μέρη, το 1605 και το 1615 και είναι ένα από τα μυθιστορήματα που επηρέασαν σημαντικά την ισπανική λογοτεχνία. Το έργο περιγράφει τις περιπέτειες του πρωταγωνιστή Αλόνσο Κιχάνο, ο οποίος έχοντας διαβάσει πολλά βιβλία για τον ιπποτισμό, πιστεύει ότι είναι ιππότης και παίρνει το όνομα Δον Κιχώτης. Τον ακολουθεί ο υπηρέτης του, Σάντσο Πάντσα.
Όσοι επιθυμούν να λάβουν μέρος στη σύγχρονη ανάγνωση να εγγραφείτε στο www.youtube.com/elquijote.
Η Ακαδημία, ο επίσημος θεματοφύλακας της ισπανικής γλώσσας, έχει διαιρέσει την εργασία σε περισσότερα από 2.000 τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulipa

Νεοφερμένος

Η tulipa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
παιδια γεια σας ! μηπως ξερετε ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα του κρατικου ?εδωσα φετος β2 και εχω αγχωθει !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikrh-zouzouna

Νεοφερμένος

Η Zo0Zo0nii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
θελω και εγω να μαθω ισπανικα στο Πανεπιστημιο...
σε τμηματα φοιτητικα ταχυρυθμα ποσο χρονο χρειάζεσαι για το καθε πτυχιο...?
ας πουμε ενα τμημα ενηλικων σε ποσο καιρο φτανει το επιπεδο Β2?
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
θελω και εγω να μαθω ισπανικα στο Πανεπιστημιο...
σε τμηματα φοιτητικα ταχυρυθμα ποσο χρονο χρειάζεσαι για το καθε πτυχιο...?
ας πουμε ενα τμημα ενηλικων σε ποσο καιρο φτανει το επιπεδο Β2?
:)

Κάθησε να δεις αν θα περάσεις πρώτα κανένα μάθημα στην εξεταστική στο Πανεπιστήμιο και μετά βλέπεις αν έχεις χρόνο για Ισπανικά,...κ.α. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
θελω και εγω να μαθω ισπανικα στο Πανεπιστημιο...
σε τμηματα φοιτητικα ταχυρυθμα ποσο χρονο χρειάζεσαι για το καθε πτυχιο...?
ας πουμε ενα τμημα ενηλικων σε ποσο καιρο φτανει το επιπεδο Β2?
:)

Και εγώ το ίδιο έχω προγραμματίσει :D
Έχω την εντύπωση ότι θέλει ένα χρόνο για να μάθεις την γλώσσα τέλεια, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος..

Κάθησε να δεις αν θα περάσεις πρώτα κανένα μάθημα στην εξεταστική στο Πανεπιστήμιο και μετά βλέπεις αν έχεις χρόνο για Ισπανικά,...κ.α. :)

Εσύ ή δε τα πας καλά με το πανεπιστήμιο και είσαι τόσο αρνητικός σε όλα ή σ'αρέσει να την λες στους άλλους.
Έναν αρνητισμό πάντως, τον βγάζεις στα σίγουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Εσύ ή δε τα πας καλά με το πανεπιστήμιο και είσαι τόσο αρνητικός σε όλα ή σ'αρέσει να την λες στους άλλους.
Έναν αρνητισμό πάντως, τον βγάζεις στα σίγουρα!

Όχι κοπέλα μου. Απλά κάποια πράγματα τα έχετε εξιδανικεύσει περισσότερο από όσο είναι. Το Πανεπιστήμιο δεν βγαίνει με πασάλειμμα λίγο από όλα ούτε το πτυχίο είναι δεδομένο στην τσέπη. Τώρα αν αυτό κοπέλα μου σε ενοχλεί, πάω πάσο. Στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό..;) Το αν βγάζω αρνητισμό ή αν δε τα πάω καλά με το πανεπιστήμιο ή...κτλ περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Δεν θα περίμενα εσένα να με κρίνεις ούτε σου έδωσα αυτό το δικαίωμα. Γι' αυτά που έχω κάνει στην ζωή μου μέχρι ώρας, έχεις απόλυτη άγνοια. Την άποψή μου θα την λέω, όσο και αν ενοχλούνται κάποιοι. Τουλάχιστον μιλάω με ρεαλισμό και όχι με ονειροπόλο ρομαντισμό που προσπαθούν πολλοί εδώ στο ischool.

Είπα κάτι κακό; Απλά είπα να κοιτάξει να δει πως θα πάει πρώτα με τις σπουδές...γιατί πολλές φορές υπολογίζουμε δίχως τον ξενοδόχο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Όχι κοπέλα μου. Απλά κάποια πράγματα τα έχετε εξιδανικεύσει περισσότερο από όσο είναι. Το Πανεπιστήμιο δεν βγαίνει με πασάλειμμα λίγο από όλα ούτε το πτυχίο είναι δεδομένο στην τσέπη. Τώρα αν αυτό κοπέλα μου σε ενοχλεί, πάω πάσο. Στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό..;) Το αν βγάζω αρνητισμό ή αν δε τα πάω καλά με το πανεπιστήμιο ή...κτλ περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Δεν θα περίμενα εσένα να με κρίνεις ούτε σου έδωσα αυτό το δικαίωμα. Γι' αυτά που έχω κάνει στην ζωή μου μέχρι ώρας, έχεις απόλυτη άγνοια. Την άποψή μου θα την λέω, όσο και αν ενοχλούνται κάποιοι. Τουλάχιστον μιλάω με ρεαλισμό και όχι με ονειροπόλο ρομαντισμό που προσπαθούν πολλοί εδώ στο ischool.

Είπα κάτι κακό; Απλά είπα να κοιτάξει να δει πως θα πάει πρώτα με τις σπουδές...γιατί πολλές φορές υπολογίζουμε δίχως τον ξενοδόχο...;)

Το έχεις κάνει το πανεπιστήμιο λες και είναι το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο. Οκ, το καταλάβαμε...δε μπορούμε να περάσουμε τα μαθήματα γιατί οι καθηγητές είναι στραβά κεφάλια και όσο και να προσπαθούμε πάντα θα κοβόμαστε κάπου και και και..
Η κοπέλα δε ρώτησε όμως αυτό για το οποίο της απάντησες, ή κάνω λάθος;

Αλλά εντάξει, δε ξαναμιλάω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Το έχεις κάνει το πανεπιστήμιο λες και είναι το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο. Οκ, το καταλάβαμε...δε μπορούμε να περάσουμε τα μαθήματα γιατί οι καθηγητές είναι στραβά κεφάλια και όσο και να προσπαθούμε πάντα θα κοβόμαστε κάπου και και και..
Η κοπέλα δε ρώτησε όμως αυτό για το οποίο της απάντησες, ή κάνω λάθος;

Αλλά εντάξει, δε ξαναμιλάω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο....

Aν κατάλαβες αυτό, πάω πάσο. Επίσης αν είναι το Πανεπιστήμιο το πιο δύσκολο πράγμα, είναι. :) Αν δεν με πιστεύεις, έλα στο 3ο έτος να ξαναμιλήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
θελω και εγω να μαθω ισπανικα στο Πανεπιστημιο...
σε τμηματα φοιτητικα ταχυρυθμα ποσο χρονο χρειάζεσαι για το καθε πτυχιο...?
ας πουμε ενα τμημα ενηλικων σε ποσο καιρο φτανει το επιπεδο Β2?
:)

Γύρω στα δύο έτη αν δεν κάνω λάθος.Αν πρόκειται να ξεκινήσεις τον Οκτώβρη το πανεπιστήμιο μπορείς να πας τις πρώτες ημέρες στο διδασκαλείο και να ρωτήσεις για περαιτέρω λεπτομέρειες.

Προσωπική άποψη: Τα δύο πρώτα έτη προσφέρονται για να ασχοληθεί κανείς παράλληλα με τις σπουδές του με άλλα ενδιαφέροντα. Από το χρονικό αυτό διάστημα και μετά συνήθως τα περιθώρια στενεύουν γιατι οι σπουδές γίνονται πιο απαιτητικές.
Σε κάθε περίπτωση ό,τι ακούγεται εδώ είναι υποκειμενικό.Στην πράξη μπορούν να λειτουργήσουν διάφοροι συνδυασμοί.Ο καθένας μετρά τις δυνατοτητές του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
γεια σας και παλι παιδια....
θελω μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ χαρη....

αμα μπορει καποιος ας μου πει την ακριβη υλη (πχ χρονους, γραμματικα φαινομενα, ειδος εκθεσης κτλ....) που περιλαμβανουν τα πρωτα πτυχια μεχρι το β2
ξερω οτι αυτο που ζηταω ειναι λιγακι δυσκολο και περιπλοκο, αλλα οποιος μπορεσει ας μας ενημερωσει....
ειμαι σιγουρη οτι και αλλα παιδια θα ενδιαφερονται....

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CLONOA

Νεοφερμένος

Ο CLONOA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παιδιά βγήκαν τα αποτελέσματα για το Β2 (μαίου) σήμερα το πρωί και μάλλον θα έχουν βγει και για το β1!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top