Τμήματα Φυσικής-Μαθηματικών-Πληροφορικής

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Τι έχετε να πείτε για τέτοιου είδους σχολές...
Βασικά σκέφτομαι κάποια απ τις 3 αυτές... Αγαπημένη μου βέβαια είναι αυτή της Φυσικής...αν δεν ασχοληθείς με την έρευνα..τότε πολύ απλά γίνεσαι καθηγητής...όσο υπάρχουν πανελλήνιες θα έχει πολύ ψωμί το επάγγελμα....
Η γνώμη σας σχετικά με τέτοιου είδους σχολές που μπορείς να γίνεις και καθηγητής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καλα απ'το μαθηματικο στανταρ για καθηγητης πας :P ενταξει στη φυσικη σιγουρα υπαρχουν πολλες ευκαιριες και για ερευνα μιας και υπαρχουν παρα πολλοι κλαδοι. Για την πληροφορικη δε ξερω, ολοι αυτο πανε και γινονται θα κορεστει σε λιγα χρονια φανταζομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JeyTsav

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Το μόνο που γνωρίζω σχετικά με το θέμα είναι ότι το Φυσικό είναι από τις δυσκολότερες σχολές...! Να φανταστείς και ο καθηγητής μου στο φρόντ θεωρεί ότι πρόκειται για κάποιου είδους κατάρα αν κάποιος περάσει στο φυσικό... Υπερβολικός βέβαια xD
Σίγουρα αν αρέσει σε κάποιον πολύ, η δυσκολία δε θα σταθεί εμπόδιο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Εγώ νομίζω πάντως δεν σκέφτομαι κάτι άλλο εκτός από Φυσικό....δύσκολο ή όχι δεν με νοιάζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pablito

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
vamou σε προειδοποιώ...η σχολή είναι πάρα πολύ δύσκολη...και εκτός αυτού υπάρχει μεγάλο κόμπλεξ στη σχολή και ειδικά στο τμήμα Φυσικής.
ο φυσικός Γιάννη έχει δίκιο..αν πας μια βόλτα από εκεί θα καταλάβεις..
εγώ για ένα διάστημα πήγαινα γιατί η αδερφή μου δούλευε και έπρεπε να πηγαίνω εγώ για τις σημειώσεις...και τότε κατάλαβα τι εννοούσε η αδερφή μου και ο φυσικός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
κόμπλεξ εννοείς??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pablito

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γενικά για πολλά θέματα..δεν ξέρω αν είναι το θέμα που σπουδάζουν, αλλά όλοι μα όλοι βγαίνουν με ένα χούι από εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
μπα δεν νομίζω... εμένα ο καθηγητής μου είναι εντελώς φυσιολογικός και πάρα μα πάρα πολύ επιτυχημένος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Τι λέτε ρε παιδιά και σκιάχτηκα τώρα?!?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nymphetaminer

Νεοφερμένος

Ο Στέργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
το φυσικό ειναι δύσκολο... αν δεν διαβάζεις. Ο καθηγητής μου στο φροντ. τελείωσε σε 3,5 χρόνια (!!!) αλλα είχε μανία με τη φυσική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
ο φυσικό ειναι δύσκολο... αν δεν διαβάζεις. Ο καθηγητής μου στο φροντ. τελείωσε σε 3,5 χρόνια (!!!) αλλα είχε μανία με τη φυσική

Εξαρτάται τι εννοεις " αν δεν διαβαζεις"
Δηλ θα πρεπει να είμαστε συνέχεια πανω απο ενα βιβλιο καθε μέρα?
Δε θα ζήσουμε την λεγομενη φοιτητική ζωή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nymphetaminer

Νεοφερμένος

Ο Στέργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εξαρτάται τι εννοεις " αν δεν διαβαζεις"
Δηλ θα πρεπει να είμαστε συνέχεια πανω απο ενα βιβλιο καθε μέρα?
Δε θα ζήσουμε την λεγομενη φοιτητική ζωή?
Αν θες να τελειώσεις στα 4 χρόνια, ναι πρέπει να διαβάζεις καθε μερα, αλλα αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα ζήσεις την φοιτητική ζωή, δεν θα διαβάζεις και ΟΟΟΟΛΗ την μερα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HappyHippo

Νεοφερμένος

Ο HappyHippo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Καλα απ'το μαθηματικο στανταρ για καθηγητης πας :P
Δηλαδή αποκλείεται να γίνεις ερευνητής ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δηλαδή αποκλείεται να γίνεις ερευνητής ?

Ε ξερωγω, ερευνα σε τι να κανεις; εκτος απο τιποτα στατιστικες υπαρχει τπτ αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HappyHippo

Νεοφερμένος

Ο HappyHippo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Αναφερόμουν στα ανώτερα μαθηματικά, ξέρεις αυτά που αφιερώνεις την ζωή σου στην αναζήτηση της λύσης κάποιου μαθηματικού προβλήματος ή στην δημιουργία κάποιου θεωρήματος ή κάτι σχετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι γινεται και αυτο, αλλα δε νομιζω να μπορει καποιος να το κανει ως δουλεια...απο καθηγητες στο σχολειο μου ξερω οτι ασχολουνταν παραλληλα με τετοια πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelis1984

Νεοφερμένος

Ο vaggelis1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
---------------------------------------------------------------------------------------
@vamou90
Τι έχετε να πείτε για τέτοιου είδους σχολές...
Βασικά σκέφτομαι κάποια απ τις 3 αυτές... Αγαπημένη μου βέβαια είναι αυτή της Φυσικής...αν δεν ασχοληθείς με την έρευνα..τότε πολύ απλά γίνεσαι καθηγητής...όσο υπάρχουν πανελλήνιες θα έχει πολύ ψωμί το επάγγελμα....
Η γνώμη σας σχετικά με τέτοιου είδους σχολές που μπορείς να γίνεις και καθηγητής
----------------------------------------------------------------

@vamou90 σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι για το Φυσικό Αθηνών (ΕΚΠΑ)
έχω γράψει κάποιες πληροφορίες εδώ
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=1219040&postcount=33

Σχετικά με το "δίλημμα" Φυσικό-Μαθηματικό-Πληροφορική μπορώ να σου πω ότι από άποψη σπουδών είναι η μέρα με τη νύχτα και πρέπει να ψαχτείς περισσότερο για το τι θα ήθελες να σπουδάσεις (μην ξεχνάς ότι μιλάμε για ένα κομμάτι της ζωής σου ). Σου προτείνω να καταλάβεις πρώτα με τι ασχολείται η κάθε επιστήμη και αν αυτό θα σε ενδιαφέρει να το σπουδάσεις (ρώτα και άτομα που έχουν τελειώσει τα αντίστοιχα τμήματα).

------------------------------------------------------------------------------------------------
@Νymphetaminer
το φυσικό ειναι δύσκολο... αν δεν διαβάζεις. Ο καθηγητής μου στο φροντ. τελείωσε σε 3,5 χρόνια (!!!) αλλα είχε μανία με τη φυσική
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Αν μιλάμε για το Φυσικό Αθηνών δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.Οι καλύτεροι φοιτητές (δηλ.2-3άτομα/έτος) το τελείωνουν στα 4.5 έτη ενώ οι υπόλοιποι >5έτη.Αν τελείωσε τμήμα στην "επαρχία" (π.χ Φυσικό Κρήτης) δεν το θεωρώ απίθανο αλλά και πάλι από 4 έτη και πάνω.
Αυτό πιο πολύ για να ξέρετε να αξιολογείτε αυτά που ακούτε κατά καιρούς και να μην παρασύρεστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ε ξερωγω, ερευνα σε τι να κανεις; εκτος απο τιποτα στατιστικες υπαρχει τπτ αλλο?


το μαθηματικό είναι ένα απο τα ενδεδειγμένα τμήματα για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με έρευνα..αποτελεί την βάση για πληθώρα τομέων άλλωστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
το μαθηματικό είναι ένα απο τα ενδεδειγμένα τμήματα για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με έρευνα..αποτελεί την βάση για πληθώρα τομέων άλλωστε...

αν κανεις μεταπτυχιακα σε αλλους τομεις σιγουρα, αλλα τι ερευνα μπορεις να κανεις στα μαθηματικα γενικως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
όταν συζητάμε για έρευνα συζητάμε κατά βάση για διδακτορικό (πράγμα που σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα έχει προηγηθεί μεταπτυχιακό)
όσο για τους τομείς της έρευνας - δεκάδες...
π.χ σε οικονομικούς τομείς, οικονομετρίες, επιχειρησιακή έρευνα, θεωρία λήψης αποφάσεων κτλ
ή στην πληροφορική όπως τεχνητή νοημοσύνη, κρυπτογραφία, ή θέματα υλοποιήσεων όπως σε γραμμικό προγραμματισμό
και πολλά πολλά άλλα...

αυτό που θέλω να κάνω σαφές είναι απλά ότι το μαθηματικό είναι ένα πολύ δυνατό πρώτο πτυχιό για να ασχοληθείς ερευνητικά με διάφορους τομείς:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top