Μαθηματικά - Φυσική - Χημεία - Βιολογία

Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία ή Βιολογία;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 144)

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και εδώ έχουμε την μητέρα των μαχών των θετικών επιστημών! :magic:
Τι σας αρέσει στα μαθηματικά και τι στη φυσική; Είστε εξοικειωμένοι καλύτερα με μία από τις δύο επιστήμες και για ποιον λόγο; Τι σας αρέσει και τι σας "χαλάει" σε κάθε μία από τις δύο επιστήμες;


Και για τους πιο... προχωρημένους: έχετε ιδιαίτερη κλίση σε κάποια περιοχή των μαθηματικών (άλγεβρα, γεωμετρία, θεωρία αριθμών, ανάλυση, συνολοθεωρία, κοκ) ή της φυσικής; (μηχανική, ηλεκτρομαγνητισμός, κυματική, κβαντομηχανική, κινηματική στερεού σώματος, δομή της ύλης, πυρηνική φυσική)



Οι θεωρητικοί παρακαλούνται να περιοριστούν στην αντίστοιχη επιλογή της δημοσκόπησης αντί για "burn, burn, burn". :pilot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εμενα μ'αρεσουν και τα δυο αλλα μαθηματικος δε θα ηθελα να γινω ποτε σε αντιθεση με φυσικος που δε θα με χαλαγε καθολου! Περισσοτερο εξοικειωμενη ειμαι με τα μαθηματικα γιατι εκανα πιο νωρις ιδιαιτερα και αρα ελυνα περισσοτερες ασκησεις, σε αντιθεση με τη φυσικη στην οποια τεμπελιαζα αλλα οταν διαβαζα μου αρεσε. Αυτο που με χαλαει, κυριως με τον τροπο που διδασκεται η φυσικη ειναι οτι δεν δινουν σωστη βαση στο πρακτικο κομματι με αποτελεσμα να μην γινεται τοσο ευκολα κατανοητη και να χανουν ευκολα το ενδιαφερον τους τα παιδια, πραγμα ασχημο γιατι με τη φυσικη μαθαινεις πραγματα που χρησιμευουν στην καθημερινη ζωη, απο τη μαγειρικη εως τα κινητα.
Βλεπω σε συγκριση με το IB οπου εκει κανουν πειραματα και κατασκευαζουν πραγματα...ειναι πολυ πιο ενδιαφερον ετσι.
Απ'τη φυσικη μ'αρεσουν η αστρονομια και οτιδηποτε εχει σχεση με σωματιδια, μακροκοσμος και μικροκοσμος ναιναι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ας πω κι εγώ... Φυσική και τα μυαλά στα μίξερ! :focus:


Αν και στο σχολειό μ' άρεσαν εξίσου, μπορώ να πω, τώρα στο Πανεπιστήμιο τα 'χω σιχαθεί τόσο τα μαθηματικά οπότε Φυσική και πάλι Φυσική!
Στα μαθηματικά δεν μ' αρέσει που κάποιες φορές πρέπει να σου 'ρθει κάποια άκυρη φλασιά για να βγάλεις κάποια άσκηση (βλέπε κάτι άκυρες ανισότητες Jensen που πετάει ο mostel στα μέσα της άσκησης :pilot: :P). Συν ότι μου φαίνονται εντελώς θεωρητικά όλα αυτά, άντε ίσως εκτός από την Αριθμητική Ανάλυση ή τα Διακριτά Μαθηματικά, ενώ στη Φυσική είναι κάτι πιο πρακτικό, ή έτσι τουλάχιστον μου φαίνεται.

Από τομείς της Φυσικής, τώρα, πιο πολύ μ' αρέσει μάλλον η Μηχανική (κάτι σαν Φυσική Α' Λυκείου) και η Κινηματική Στερεού Σώματος (σαν το Στερεό της Γ' Λυκείου). Ηλεκτρομαγνητισμό έτσι όπως μας τον έκαναν οι #$@ ΣΕΜΦίτες τον σιχάθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Καλά μη λες ότι τα μαθηματικά δεν εφαρμόζονται όσο τη φυσική. Το αντίθετο θα έλεγα! Όλα γύρω μας είναι μαθηματικά... "God created the integers. All else is the work of man." το περίφημο quote ! Μο΄νο στην τοπολογία να πας να βάλεις στο γούγλη "Applied Topology" θα βρεις πόσες χιλιάδες λήμματα .


Φυσική ηλεκτρομαγνητισμός και τα μυαλά στα κάγκελα !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Φ.Υ.Σ.Ι.Κ.Η 4 E.V.E.R U.D
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Τα μαθηματικα μαρεσουν τρελα...συγκεκριμενα προτιμω τη γεωμετρια ..και η φυσικη μαρεσει βεβαια,ιδιαιτερα ο ηλεκτρομαγνητισμος(μαξγουελ φορ εβερ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εμένα μου αρεσουν πολύ πιο πολύ τα μαθηματικά και ιδιαίτερα η άλγευρα(ε και η γεωμετρία καλή είναι)
Η φυσική μου φαίνεται λίγο πώς να το πώ.... δεν με τραβάει τόσο. Μένουμε μόνο τη θεωρία. Μπορεί να είναι επειδή ακόμη δεν έχω ανακαλύψει τα μυστικά της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Φυσική ftw κι εγώ. Απ' όσα κάναμε μέχρι τώρα με τραβάει περισσότερο η μηχανική στερεού σώματος. Αν και και η Ανάλυση είναι αρκετά ενδιαφέρουσα με χαλάει κυρίως αυτό που είπε ο Γιώργος, ότι δηλαδή μερικές φορές πρέπει να σου 'ρθει φλασιά για να βγάλεις κάποιες ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Φυσικά μαθηματικά! (με ιδιαίτερη κλίση στην θεωρία αριθμών και τα υπολογιστικά;))
..και η φυσική βρε παιδιά μαθηματικά είναι στην ουσία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Φυσικά μαθηματικά! (με ιδιαίτερη κλίση στην θεωρία αριθμών και τα υπολογιστικά;))
..και η φυσική βρε παιδιά μαθηματικά είναι στην ουσία!

οχι τοσο.. η φυσικη ειναι κατανοηση διαφορων μηχανισμων με τους οποιους λειτουργει η φυση, απλως μπορουν να περιγραφουν μαθηματικα, αλλα αν δεν εχεις καταλαβει το πως γινεται τοτε δεν αρκει να ξερεις να λυνεις.. Στο ελληνικο συστημα βεβαια η φυσικη ειναι οντως περισσοτερο μαθηματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel123456

Νεοφερμένος

Η Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
εννοειται φυσικη!χρησιμοποιεις περισσοτερο το μυαλο σου απο οτι στα μαθηματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John Kort

Νεοφερμένος

Ο John Kort αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Φυσική... έχει πιο ενδιαφέρον :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
εγκώ είμαι θεωρητική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστος22586

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος22586 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
συγγνώμη κιόλας αλλα η Φυσική δίχως μαθηματικά δεν θα υπήρχε σε πρακτικό επίπεδο... θα ήταν η ξενέρωτη θεωρία (πως φαίνεται το Τεχνολογικό μυαλό ε?^^)


Υπόμνημα:Βεβαίως και η Φυσική είναι καλύτερη αλλά τα πάντα πρέπει να λέγονται όσο αφορά το πόσο βοήθησαν τα μαθηματικά τη Φυσική!
Welcome me in da company....(y0 my niggahs)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
1. Είμαι θεωρητική κατεύθυνση αλλά θέλω να πω ότι τα μαθηματικά μου αρέσουν ποιο πολύ από την φυσική.... Αλλά προτείνω να μπει στο παιχνίδι και η χημεία η οποία είναι το αγαπημένο μου μάθημα για φέτος :P!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
τα μαθηματικα μ'αρεσουν πολύ....και ειδικά η γεωμετρία....τη φυσική τη μισώ...πραγματικά όμως...........!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Και τα δύο καλά είναι αλλά προτιμώ τα μαθηματικά γιατί χάνεσαι μέσα στα νούμερα. Υπάρχουν ατελείωτα πράγματα για να μάθεις. Ενώ στη Φυσική απ' όσο ξέρω τα πράγματα είναι πιο περιορισμένα. Μου έχει τύχει να κάθομαι σχεδόν ολόκληρη την ημέρα και διαβάζω βιβλία μαθηματικών. Να ψάχνω το καθετί. Δεν θα έλεγα ότι προτιμό τα μαθηματικά από τη Φυσική για τον παραάνω λόγο αλλά επειδή έχουν αυτό το κάτι που σε τραβάει να πηγαίνεις παρακάτω. Θα μου πείτε αυτό υπάρχει παντού σε όλες τις θετικές επιστήμες. Μόνο που εγώ στα μαθηματικά το νιώθω λίγο παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

claimant

Νεοφερμένος

Ο claimant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εννοειται μαθηματικα.Η φυσικη θελει συνθετες σκεψεις κ δν ειμαι εγω για τετοια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Φυσική αν και τελευταία τα μαθηματικά έχω αρχίσει να τα συμπαθώ ιδιαιτέρως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Η φυσικη θελει συνθετες σκεψεις κ δν ειμαι εγω για τετοια
ενώ τα μαθηματικά δεν θέλουν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top