Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Το μεσημέρι θα σας σκανάρω ένα κείμενο των αρχαιών , όπου ο Κριτίς εξηγεί γιατί οι άνθρωποι δημιούργησαν το Θεο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι γνωστό αυτό εδώ και χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εγώ από πάντα πάντως ήμουν πολύ δύσπιστη. Γιατί να πιστέψω σε κάτι που μου το επιβάλουν οι άλλοι? Μόλις γεννιέμαι βαφτίζομαι. Έτσι είναι σαν να μου λένε "Θα είσαι χριστιανός , θές δεν θές" Τα παιδιά σε τέτοια ηλικία δεν ξέρουν τι θέλουν . Ποτέ δεν δήλωσα ότι είναι άπιστη απλά δύσπιστη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Odanila

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Απόδειξη για τη θρησκεία δεν υπήρχε, δεν θα υπάρχει και δεν θα υπάρξει. 'Η πιστεύεις, ή δεν πιστεύεις. Στο Χριστό πιστευουμε σαν ουσία και θεάνθρωπο, ποτέ σαν πρόσωπο, γιατί θα ήμασταν ειδωλολάτρες. Η ίδια η θρησκεία αποδέχεται ότι η ανθρώπινη φύση επηρέασε τη θεική του φύση. Ο βίος και η πολιτεία του όμως δεν απασχολεί άμεσα τη θρησκεία. Η ουσία του Χριστιανισμού βρίσκεται στη σταυρική Του θυσία και στο γεγονός της καθόδου εκ των ουρανών, για όποιον φυσικά το αποδέχεται. Δεν στέκεται η θρησκεία στις ανθρωπόμορφες αναλύσεις γιατί ακριβώς ο Θεός στον οποίο πιστεύουμε ή δεν πιστεύουμε δε μπορεί να εξηγηθεί στο μέτρο της ανθρώπινης λογικής. Η θρησκεία και η ουσία του Θεού είναι υπερ-φυσική, δεν είναι φυσική. Ο Ιησούς Χριστός είναι η ουσία της χριστιανικής θρησκείας, αλλά δεν είναι ένα "είδωλο" του οποίου ο βίος παίζει μεγάλο ρόλο στη θρησκεία.
Η θρησκεία μας βέβαια βασίζεται στα 4 ευαγγέλια, καλώς ή κακώς. Όποιος την πιστεύει, πιστεύει στα 4 ευαγγέλια. Δεν έχει σημασία αν υπάρχουν ή όχι έγγραφα από τα οποία προκυπτουν ιστορικές αναφορες στον Ιησού.

Συγνωμη τώρα σοβαρολογείς??? Όταν πηγαινεις στην εκκλησία δεν προσκυνάς ξύλινες εικόνες που έχουν τον Χριστο και άλλους (για τον Χριστιανισμο) σημαντικούς ανθρώπους??? Αν δεν είναι αυτο ειδωλολατρία τότε τι είναι..? Και μην μου πεις τις χαζομάρες που λέει και σε όλα τα βιβλία των θρησκευτικών ότι δηλαδή προσκυνούμε αυτό που απεικονίζετε.. και οι αρχαίοι Έλληνες δεν προσκυνούσαν τα ειδώλια για την πέτρα ως υλικό αλλά για την μορφή της πέτρας κα για αυτό που πίστευαν οτι ήταν...
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορείς και αποδέχεσε τυποποιημένες και μασημένες πληροφορίες... δεν αναρωτήθηκες ποτέ τι ήταν ο Χριστός? Ένας απλός ξυλουργός ήταν με πνεύμα ατίθασο, φιλελεύθερο και επαναστατικό. Πάνω απο όλα άνθρωπος! Μετά του αποδόθηκε η θεία δύναμη και δεν αντιλέγω σε αυτό. Όντως ο συγκεκριμένος άνθρωπος με αυτές τις ιδέες με αυτό τον τρόπο έκφρασης και με αυτό το θάρρος είχε σίγουρα κάτι το θεικό μέσα του όπως όμως και άλλοι τόσοι σημαντικοί άνθρωποι όπως φιλόσοφοι, πολεμιστές, πολιτικοί ακόμα και οι σύγρονοι απλοί άνθρωποι.
Δεν αναρωτήθηκες ποτέ τι άτομο ήταν αυτό στο οποίο πιστεύεις απλά στηρίχτηκες σε 4 "παραμυθάκια"? Και όμως γίνονται ανακαλύψεις που αρχίζουν και αναιρούν κάποια πράγματα τα οποία γράφει η Αγία Γραφή (πάπυροι του Κουμράν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Η χριστιανικη θρησκεια ξεκινησε σαν κοινωνικη πρωτιστως επανασταση, σαν μια προσπαθεια να αλλαξει προς το καλυτερο η κοινωνια σε πρακτικο, καθημερινο επιπεδο. Δυστυχως τωρα πλεον κατεληξε να συνοψιζεται μονο στο κατα ποσο πιστευει καποιος στην υπαρξη θεου ή οχι. Δηλαδη κρατησαμε μονο την πιστη, την υποταγη σε καποιο ανωτατο ον, οπως εκαναν και αμετρητες αλλες θρησκειες, και αδιαφορουμε για την ουσια του Χριστιανισμου, που ειναι αλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
πράγματι...Το θέμα είναι ότι πουθενά δεν υπάρχουν ιστορικές πηγές που αποδεικνύουν όλα όσα μαθαίνουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Το μεσημέρι θα σας σκανάρω ένα κείμενο των αρχαιών , όπου ο Κριτίς εξηγεί γιατί οι άνθρωποι δημιούργησαν το Θεο.

Ανέβασέ το, εγώ δεν το ξέρω:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Λοιπόν ο θεό δημιουργήθηκε από την ανάγκη των ανθρώπων να πιστεύουν σε κάτι και παίρνουν ελπίδα από αυτό. Βέβαια εγώ δεν αμφισβητώ τον χριστιανισμό, διότι φαίνεται ότι σίγουρα κάτι υπάρχει εκεί μέσα. Έχω δει θαύμα και το έχω νιώσει, έτσι δεν μπορω να αμφισβητήσω τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Odanila

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
πράγματι...Το θέμα είναι ότι πουθενά δεν υπάρχουν ιστορικές πηγές που αποδεικνύουν όλα όσα μαθαίνουμε

Μα τα περισσότερα είναι μυθοπλασίες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Λοιπόν ο θεό δημιουργήθηκε από την ανάγκη των ανθρώπων να πιστεύουν σε κάτι και παίρνουν ελπίδα από αυτό. Βέβαια εγώ δεν αμφισβητώ τον χριστιανισμό, διότι φαίνεται ότι σίγουρα κάτι υπάρχει εκεί μέσα. Έχω δει θαύμα και το έχω νιώσει, έτσι δεν μπορω να αμφισβητήσω τίποτα.
Αυτο πως γινεται να αναιρεις οτι προηγουμενως εχεις πει? Και δεν υπαρχει θεος επειδη τον φτιαξαν οι ανθρωποι και δεν αμφισβητεις?:crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μα τα περισσότερα είναι μυθοπλασίες....

Συγγνώμη, αλλά καταρρίπτεις ισοπεδωτικά τη βασικότερη παράμετρο της πειραματικής επιστήμης αυτη τη στιγμή. Δηλαδή ό,τι δεν αποδεικνύεται με βάση μία επιστήμη (Ιστορία, Φυσική, Μαθηματικά κλπ.) σημαίνει οτι δεν ισχύει; Μην το πάρεις θρησκευτικά. Γενικά μιλάω. ΟΥΔΕΙΣ επιστήμονας στον κόσμο δεν τόλμησε να πει κάτι τόσο βλακώδες γιατί είναι στο έπακρον ανυπόστατο. Με την ίδια λογική δεν θα πρεπε να ισχύουν καμιά διακοσαριά αποδεδειγμένοι φυσικοί νόμοι επειδή σε κάποιο φεγγάρι της ανθρωπότητας δεν υπήρχε η δυνατότητα να ελεγχθούν πειραματικά.

Λοιπόν ο θεό δημιουργήθηκε από την ανάγκη των ανθρώπων να πιστεύουν σε κάτι και παίρνουν ελπίδα από αυτό. Βέβαια εγώ δεν αμφισβητώ τον χριστιανισμό, διότι φαίνεται ότι σίγουρα κάτι υπάρχει εκεί μέσα. Έχω δει θαύμα και το έχω νιώσει, έτσι δεν μπορω να αμφισβητήσω τίποτα.

:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά καταρρίπτεις ισοπεδωτικά τη βασικότερη παράμετρο της πειραματικής επιστήμης αυτη τη στιγμή. Δηλαδή ό,τι δεν αποδεικνύεται με βάση μία επιστήμη (Ιστορία, Φυσική, Μαθηματικά κλπ.) σημαίνει οτι δεν ισχύει; Μην το πάρεις θρησκευτικά. Γενικά μιλάω. ΟΥΔΕΙΣ επιστήμονας στον κόσμο δεν τόλμησε να πει κάτι τόσο βλακώδες γιατί είναι στο έπακρον ανυπόστατο. Με την ίδια λογική δεν θα πρεπε να ισχύουν καμιά διακοσαριά αποδεδειγμένοι φυσικοί νόμοι επειδή σε κάποιο φεγγάρι της ανθρωπότητας δεν υπήρχε η δυνατότητα να ελεγχθούν πειραματικά.

Η ανθρωπότητα είχε 2.000 χρόνια για να αποδείξει πως όσα συνέβησαν τότε είναι ιστορικά γεγονότα. Το ότι δεν έχει αποδειχτεί τίποτα μέχρι σήμερα κάτι σημαίνει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
ΡΕ παιδια σε 2 θέματα λέτε τα ίδια? Ελατε τουλάχιστον απο κει στην "Θρησκεία "να τα λέμε ολοι μαζί:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσικά και σημαίνει κάτι. Σημαίνει οτι ο άνθρωπος πάντα έχει κάτι περισσότερο να μάθει και πως πάντα θα έχει αξιωματικά μερική άγνοια για τον κόσμο του. Τίποτα άλλο όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Είναι κι αυτή μία άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Ρε Ωρίωνα πάρε τα αστέρια και έλα απο κει!!! Τι ανοιξετε 2 φορες το ιδιο τοπικ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά όντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Καλά όντως...

Εεεμμ!!!!!Οχι τιποτα θα μας κυνηγάνε και τα "αφεντικα" του site , αλλα και καλυτερα να είμαστε όλοι μαζί!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι εντάξει, απλά αυτο το θέμα ανοιξε με άλλη αφορμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steofstratos

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Δεν υπάρχει νόημα να βρει κανείς βιβλίο για την παιδική ζωή του Χριστού γιατί απλούστατα θα ήταν μυθιστόρημα και όχι χριστιανικό βιβλίο. Η εκκλησία εξετάζει γεγονότα της ζωής του Χριστού σχετικά με τη διδασκαλία της. Εξάλλου τι πιστεύεις οτι θα έβρισκες σε ενα βιβλίο που αφορα τα παιδικά χρόνια του Χριστού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top