Αστρονόμος-Αστροφυσικός

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Γειά σε όλους!!!!!!!!!:bye:
Είμαι μαθητής της Β' λυκείου και έχω φάει χοντρό κόλημα με τα αστέρια:jumpy:.....Δηλαδή είναι το μόνο πράγμα που μπορώ να σκεφτώ να κάνω επαγγελαμτικά...Το πρόβλημα είναι οτι εχω ακούσει πολλά και διάφορα για αυτό π.χ.ανεργία ,μόνιμο κλείσιμο σε εργαστήρια κ.α.
Οι γονείς μου βεβαια απο την άλλη με πιέζουν για στρατιωτικές σχολές "Είναι σίγουρα λεφτά!!!" πραγμα που εντάξει, ισχύει.Αλλά δεν μπορώ με φανταστώ με στολή και κοντο μαλλί..:sick:
Μπορεί κάποιος που γνωρίζει περισσοτερα, να με διάφωτησει? Από το τι χρειαζεται για να γίνεις αστρονόμος-αστροφυσικός (Παρεπιπτόντως δεν ξέρω ποια ειναι η διαφορά..) μεχρι και τις προπτικές που εχει αυτο το επάγγελμα...Κάθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.Αα!! να σημειώσω ειμαι νέος εδω,και πρωτη φορα ανοίγω θέμα οπουδήποτε..Συνεπώς ζητώ και την
επιείκεια σας σε τυχόν λάθη μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καλως ηρθες :)

Aχ κι εγω στην ιδια κατασταση ημουν πριν λιγο καιρο! Αυτο το μαθημα αστρονομιας αλλαξε τη ζωη μου, μεχρι και τηλεσκοπιο πηρα :P Δε ξερω αν θα αντεξω ολο το φυσικο ομως, υπαρχουν τομεις που δε μαρεσουν καθολου...
Για να γινεις αστρονομος/αστροφυσικος πρεπει να πας σε τμημα φυσικης. Στην Αθηνα, απο το 3ο ετος και μετα υπαρχει κατευθυνση και στο Ηρακλειο υπαρχουν μεταπτυχιακα. Ε μετα μπορεις να δουλεψεις σε αστεροσκοπεια κτλ. Στην Ελλαδα νομιζω δεν παει ασχημα ο τομεας, αλλα δεν το εχω ψαξει πολυ.

Μπορεις βεβαια να το εχεις και ως χομπι, πολλοι το εχουν και κανουν ωραια πραματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Οι γονείς μου βεβαια απο την άλλη με πιέζουν για στρατιωτικές σχολές "Είναι σίγουρα λεφτά!!!" πραγμα που εντάξει, ισχύει.Αλλά δεν μπορώ με φανταστώ με στολή και κοντο μαλλί..:sick:
Αν δεν το θες εσύ, μην το σκεφτείς καν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καλα ναι αυτο εννοειται, μονο δυστυχισμενος θα γινεις αν πας λογω εξαναγκασμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Καταρχήν,σας ευχαριστώ που δεν με γράψατε γιατί αυτό φοβομουν οτι θα γίνει..... Krou , εσύ δηλαδή σκοπεύεις ή σκόπευες να ασχοληθείς ? φιου φοβομουν οτι ήμουν μόνος ....Όσο για οτι είπες Γιώργο πιστεύω οτι είναι σωστό...Και λεφτά να 'χα μια μίζερη ζωη να κάνω κατι που δεν μου αρέσει , δεν την θέλω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Βασικα σκοπευα, αλλα δεν ξερω.. δεν ειναι οτι το εχω απορριψει τελειως αλλα ειμαι στο ψαξιμο του τι θελω κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Σωστό, σωστό...Καλύτερα κάποιος να εξαντλήσει όλες τις επιλογές του πριν το μετανιώσει αργότερα...Ισως να εχω πάθει μια παροδική...καψούρα..δεν ξερω..Το μέλλον θα δείξει υποθέτω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Γειά σε όλους!!!!!!!!!:bye:
Είμαι μαθητής της Β' λυκείου και έχω φάει χοντρό κόλημα με τα αστέρια:jumpy:.....Δηλαδή είναι το μόνο πράγμα που μπορώ να σκεφτώ να κάνω επαγγελαμτικά...Το πρόβλημα είναι οτι εχω ακούσει πολλά και διάφορα για αυτό π.χ.ανεργία ,μόνιμο κλείσιμο σε εργαστήρια κ.α.
Οι γονείς μου βεβαια απο την άλλη με πιέζουν για στρατιωτικές σχολές "Είναι σίγουρα λεφτά!!!" πραγμα που εντάξει, ισχύει.Αλλά δεν μπορώ με φανταστώ με στολή και κοντο μαλλί..:sick:
Μπορεί κάποιος που γνωρίζει περισσοτερα, να με διάφωτησει? Από το τι χρειαζεται για να γίνεις αστρονόμος-αστροφυσικός (Παρεπιπτόντως δεν ξέρω ποια ειναι η διαφορά..) μεχρι και τις προπτικές που εχει αυτο το επάγγελμα...Κάθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.Αα!! να σημειώσω ειμαι νέος εδω,και πρωτη φορα ανοίγω θέμα οπουδήποτε..Συνεπώς ζητώ και την επιείκεια σας σε τυχόν λάθη μου..

Φυσικά και θα ακολουθήσεις αυτό που σε ενδιαφέρει χωρίς να το σκεφτείς.Και εγώ σου λέω ότι στον τομέα με την μεγαλύτερη ανεργία εάν ξεχωρίσεις λόγω της αγάπης σου για αυτό που κάνεις θα γίνεις τόσο καλός που θα πέρνεις πολλά περισσότερα από ότι ένας στρατιωτικός...
ΣΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΟΜΕΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ...αυτό να το θυμάσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zatokrev

Νεοφερμένος

Ο Zatokrev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Για να γινεις αστρονομος/αστροφυσικος πρεπει να πας σε τμημα φυσικης. Στην Αθηνα, απο το 3ο ετος και μετα υπαρχει κατευθυνση και στο Ηρακλειο υπαρχουν μεταπτυχιακα.

Στο φυσικό Αθήνας, τουλάχιστον, οι κατευθύνσεις επιλέγονται στο 4ο έτος και η αστροφυσική είναι μία από αυτές. Ουσιαστικά αστρονομία = αστροφυσική, τυπικά ας πούμε η πρώτη είναι η πιο απλή παρατήρηση του σύμπαντος ενώ η δεύτερη η μελέτη της φυσικής του σε μακροκοσμική κλίμακα.

Συμβουλή μου, μην έχεις σαν στόχο την αστροφυσική γιατί είναι κάτι αρκετά εξειδικευμένο, δύσκολο σαν δρόμος (για μένα βέβαια αυτό είναι κάτι το θετικό) και χρειάζεται πάθος. Δες σε πρώτη φάση αν σου αρέσει η φυσική και αν η απάντηση είναι θετική, κυνήγα την είσοδο σου σε ένα τμήμα φυσικής, και έχεις τρία ακόμη χρόνια στη σχολή να αποφασίσεις αν θες ακόμα να λιώσεις το αντικείμενο ή να πας για άλλα =P

Προσωπικά δεν είχα την απαραίτητη έφεση στη φυσική για να το επιλέξω, προτίμησα να το κρατήσω σαν χόμπυ (αν και είμαι αρκετά σκράπας με τα τηλεσκόπια, προτιμώ τις θεωρητικούρες, χεχ). Μια καλή αρχή είναι να επιλέξει κανείς το μάθημα επιλογής "Αρχές Αστρονομίας" στη β' λυκείου, να συμμετάσχει στο διαγωνισμό της εταιρίας αστρονομίας, να διαβάσει κάποιο βιβλίο σχετικό όπως "η κόμη της Βερενίκης" του Γραμματικάκη, και βλέπει. Άλλωστε, πίστεψέ με, δεν είναι τα πράγματα τόσο ρομαντικά όσο τα φαντάζεσαι. Σίγουρα καλύτερα από τις στρατιωτικές σχολές βέβαια =P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Εντάξει δε λέω , δε το χω ψάξει και πολύ..Έχω πάρει βέβαια το μάθημα της ατρονομίας και διαβάζω που που κανα βιβλίο..Αλλά θέλω να χω εναν στόχο ρε παιδί μου..Εκτός αμα είναι πολύ νωρίς.Β λυκείου..του χρόνου δίνω..τι θα γίνει?? Και μονο το μάθημα αυτό με έχει συνεπάρει προς το παρόν. Σκεφτόμουν και ταξίδια σε άλλες χώρες , να γνωρίσω άλλους ανθρώπους..μέσω της φυσικής και οχι μόνο φυσικά..τα αστέρια και γενικά ολα αυτά....και τότε ΜΠΑΜ!! Ηρθαν οι αμφιβολίες...Τι θα γινει μετά? Θα βρώ δουλειά? Η θα καταλήξω να κανω φροντιστήρια σε παιδιά για να ζήσω? Φοβάμαι μην καταλήξω σαν κατι καθηγητές που ξέρω.Ξεκίνησαν με όνειρα, ομως τώρα εδώ είναι στην επαρχεία κάνοντας ιδιαίτερα..Οχι οχι κατι τέτοιο το φοβάμαι..δε θέλω να κυνηγάω τα αστέρια και να βρεθώ παλι χαμηλά..αυτές οι καταστάσεις σε κάνουν emo!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geeko

Νεοφερμένος

Ο geeko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Βασικά εγώ θέλω να γίνω καθηγητής και να κάνω ό,τι είδους μάθημα μπορώ σε παιδιά...:) και ας είναι στην Ελλάδα (προτιμώ χώρες με πιο interactive τρόπους μαθήματος,heh)Τώρα για την αστρονομία ο Zatokrev σου είπε αυτά που ήξερα και εγώ απο τον φυσικό μου..Το μόνο που έχω να συμπληρώσω είναι πως ο τομέας αυτής της επιστήμης στην Ελλάδα είναι αρκετά κλειστός..και η έρευνα δεν υποστηρίζεται τοσο στην χώρα μας οπως ξέρεις (επιστημονικά πάντοτε)..Εγώ θα σου πρότεινα να εξετάσεις διεξοδικά το πάθος σου για την φυσική,γιατί,κατα την γνώμη μου,έχει μερικά υπερενδιαφέροντα κομμάτια,αλλά και μερικά που απλά δεν γίνεται να παρακολουθήσεις..(αλλά αυτη είναι η δική μου γνώμη :P) και ΑΝ υπάρχει η δυνατότητα,να ψαχτείς όσο μπορείς +1 στο εξωτερικό.Αυτά απο εμένα και σου εύχομαι να κάνεις αυτό που ΕΣΥ :D θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Ευχαριστώ ρε geeko :) !!! Η αλήθεια ειναι οτι τωρα πανω κατω το εχω αποφασίσει...μεχρι και κυνήγι αστερισμων ειχα παει χθες...δυστυχως ομως θα αφησουμε την Ελλαδίτσα μας...δεν βαριέσαι..εν τω μεταξυ θα πρεπει να παω απο φυσικο εε? περισσοτερα πραγματα ξερεις για εκεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geeko

Νεοφερμένος

Ο geeko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Λυπάμαι,κάτι παραπάνω δεν μπορώ να σου πώ,αυτά μου έχουν πεί..δεν το έψαξα και πολύ,από μια κουβέντα με τον καθηγητή μου τα ξέρω,μη νομίζεις..πάντως,άν δεν το έχεις δεί μέχρι τώρα..https://www.cc.uoa.gr/physics/hellenic/index.html .Τσέκαρε το,δεν έχεις να χάσεις τίποτα..και ρώτα όποιον φυσικό μπορείς,όσο πιο νεό αν γίνεται..ή στείλε mail σε ένα πανεπιστήμιο,αυτοί θα στα πούν καλύτερα απο τον καθένα μας εδω μέσα.Και μην στεναχωριέσαι για την Ελλαδίτσα μας..αυτή μας διώχνει με τον τρόπο της.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Πάρε μέρος στο διαγωνισμό αστρονομίας, το πρώτο αγόρι και το πρώτο κορίτσι πάνε στη νασα μαζί με τον σιμόπουλο από το πλανητάριο. Το καλοκαίρι είχε πάει μια συμμαθήτριά μου, κολλημενη και αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Αχα..να και τα πανεπιστήμια..Thanks guys you rock!!!!! :no1::no1:
Οσο Νίκο , για τον διαγωνισμό αστρονομίας , δεν ήξερα οτι πανε στη ΝΑΣΑ οι πρώτοι..Πρωτο!! και απο οτι βλέπω τα θέματα ειναι βατά..τουλαχιστον της πρωτης φάσης...δυστυχώς ομως περασε ο φετινος..δεν πειραζει του χρόνου θα ειμαι ετοιμος..
Να και ένα λινκ που οδηγεί σε μια σελίδα με χρησιμα πραγματα όπως πληροφορίες +θέματα απο διαγωνισμους αστρονομίας-φυσικής , και ασκήσεις + διαγωνίσματα κυρίως Φυσικής για εξάσκηση , για όλες τις τάξεις!!!!
https://users.sch.gr/mdogram/index.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης-Naxos

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης-Naxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ΚΑΤΑΡΧΑΣ καλως σας βρηκα(νεο μελος)σχετικα με τον διαγωνισμο αστρονομιας,επειδη τυχαινει να ειμαι ερασιτεχνης αστρονομος αν και δεν εχω συμμετασχει γνωριζω οτι τα θεματα της πρωτης φασης ειναι βατα γαι οσους ασχολουνται συστηματικα με το αντικειμενο...η δευτερη φαση προυποθετει πολυ περισσοτερες γνωσεις και την μελετη ακομα και βιβλιων πανεπιστιμιακου επιπεδου...αυτα για να δωσω μια γενικη ιδεα...δν εκανα με σκοπο να αποθαρρυνω καποιους να παρουν μερος αλλα με σκοπο να τους δωσω μια γενικη ιδεα...για περισοτερες πληροφοριες εδω...www.astronomos.gr!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Καλώς σε βρήκαμε Μιχάλη!!:bye:
Εσύ σκοπεύεις να πάρεις μέρος στν διαγωνισμό φέτος??
Κοιτα η αλήθεια είναι ότι ορισμενα θέματα ειναι ευκολα για κάποιον που ασχολείται..Κυρίως οι θεωρητικές ερωτήσεις.Αυτό που με προβληματίζει είναι οι ασκήσεις!!!!!!!
Δεν λέω καλό είναι που έχει ασκήσεις αλλα στο βιβλίο της αστρονομίας δεν έχει παρόμοιες..οπότε εξωσχολικά βιβλία και το διαδίκτυο μπορούν να σε βοηθήσουν μονο..που πολλές φορες ειναι όπως είπες πανεπιστημιακού επιπέδου με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνεις Jesus!! Επισης βοηθητικό είναι να εχεις γνωριμίες που να ξέρουν απο τα τέτοια και να σε βοηθούν (λίγο σπάνιο βέβαια να έχεις) απο γονεις εως καθηγητές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios3

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Αν Ηλιος εχει Μ=2 και απεχει αποσταση r=32,6 ε.φ. να βρεθει το φαινομενο μεγεθός του και να προσδιοριστει η τυχη του αν η μαζα που του απομενει ειναι ιση με 2 ηλιακες μαζες .;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Για οποιαδήποτε απορία σχετικά με την αστρονομία (από το επάγγελμα του αστροφυσικού μέχρι και εξεζητημένες επιστημονικές συζητήσεις) στο www.astrovox.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top