Γενικό -  Πέρασμα όλης της ύλης το καλοκαίρι: Υπερβολή;

tirovlaxos

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μενεμένης (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Τελειώνω φέτος την Β' λυκείου. Στο σχολείο μου,οι καθηγητές δεν είναι και ιδιαίτερα καλοί (βασικά δεν είναι καθόλου μεταδοτικοί - όχι όλοι, μην τους πάρει όλους η μπάλα :P). Στο φροντιστήριο μου, έκανα παράλληλα προετοιμασία της Γ' Λυκείου (χημεία πρώτο κεφάλαιο, μαθηματικά πρώτο και φυσική 5ο χωρίς doppler, καθώς και κάτι λίγα απο πρώτο).

Τώρα που έρχεται το καλοκαιράκι, σκέφτομαι να βγάλω αν όχι ολόκληρη, τουλάχιστον τα 2-3/4 της ύλης, γιατί ξέρω πως θα μου φανεί πολύ δύσκολη.

Είναι υπερβολή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εγώ το θεωρώ υπερβολικό, ναι.
Αν πιστεύεις πραγματικά οτι το χρειάζεσαι όμως, κάντο για να νιώθεις πιο άνετα με τον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Τόσα παιδία δηλαδή που περιμένουν την Γ' λυκείου πως προλαβένουν.
Είναι βέβαια να διαβάζεις για Γ λυκείου παρά να κάθεσαι να λιώνεις στο PC
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ανάλογα και τους στόχους σου.. Αν θες να βγάλεις γύρω στο 19 γιατί όχι..
Καλό μου φαίνεται εμένα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morphinr

Νεοφερμένος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Βασικα εχει τυχει να κανω μαθηματα καλοκαιρι και ετσι, χανοντας διακοπες κ ξεκουραση, ολο τον υπολοιπο χρονο ενιωθα πως δεν ειχα δυναμεις να συνεχισω..δε λεω πως θα παθεις το ιδιο κ συ, αλλα ποτε δε ξερεις...τελος παντων εγω συμφωνω με τν Anarki..αν πιστευεις πως θα σε βοηθησει καντο ^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
οι διακοπές είναι για να ξεκουράζεσαι, η σχολική περίοδος για να διαβάζεις. Μην τα μπερδεύεις. Αυτή την προετοιμασία για Γ' από την Β' την έχω χιλιακούσει για φροντιστήρια.. Έλεος! Τεσπα, όπως είπε και κάποιος απ'τους άνωθεν, κάνε όπως νομίζεις, αν νιώθεις πως το χρειάζεσαι κάντο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrucci

Νεοφερμένος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Η δική μου αποψη παντως ειναι οτι αν διαβαζες και κουραστηκες και στη β' λυκειου καλυτερα να ξεκουραστεις γιατι του χρονου τα χριστουγεννα θα σε εχει παρει απο κατω και θα εισαι ετοιμος να τα παρατησεις απο την κουραση...θεωρω πως το καλυτερο ειναι να ξεκινησεις τον αυγουστο την υλη της γ'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosextra

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Λοιπόν, εγω ξεκίνησα τα Μαθηματικά και τη Χημεία το καλοκαίρι μόνος μου, διότι είχα τα βιβλία. Πιο πολύ τα ξεφύλλισα για να έχω μια ιδέα. Πάντως δε βοηθά στην εμπέδωση της ύλης, απλώς σου δίνει λίγη αυτοπεποίθηση και σου διώχνει λίγο το άγχος. Για τα θερινά μαθήματα δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Πιστεύω ότι αν απλώς είναι θέμα ψυχολογίας δεν αξίζει να χαλάσεις το καλοκαίρι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Εγώ αντίθετα είμαι της άποψης το καλοκαίρι να ξεκουραστείς για κανα δεκαπενθήμερο και μετά να αρχίσεις διάβασμα...Πάντα μέσα σε λογικά πλαίσια με μέτρο και εννοείται πως οι βόλτες ειναι απαραίτητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirovlaxos

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μενεμένης (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ανάλογα και τους στόχους σου.. Αν θες να βγάλεις γύρω στο 19 γιατί όχι..
Καλό μου φαίνεται εμένα :P
Στόχο έχω την ιατρική, οπότε πρέπει να γράψω πάνω από 19

Βασικα εχει τυχει να κανω μαθηματα καλοκαιρι και ετσι, χανοντας διακοπες κ ξεκουραση, ολο τον υπολοιπο χρονο ενιωθα πως δεν ειχα δυναμεις να συνεχισω..δε λεω πως θα παθεις το ιδιο κ συ, αλλα ποτε δε ξερεις...τελος παντων εγω συμφωνω με τν Anarki..αν πιστευεις πως θα σε βοηθησει καντο ^_^
Τα τρία τελευταία χρόνια κάνω θερινά αγγλικά όλο το καλοκαίρι, και ποτέ δεν είπα "κουράστηκα".
Η δική μου αποψη παντως ειναι οτι αν διαβαζες και κουραστηκες και στη β' λυκειου καλυτερα να ξεκουραστεις γιατι του χρονου τα χριστουγεννα θα σε εχει παρει απο κατω και θα εισαι ετοιμος να τα παρατησεις απο την κουραση...θεωρω πως το καλυτερο ειναι να ξεκινησεις τον αυγουστο την υλη της γ'
Όχι δεν κουράστηκα ιδιαίτερα...
Εγώ αντίθετα είμαι της άποψης το καλοκαίρι να ξεκουραστείς για κανα δεκαπενθήμερο και μετά να αρχίσεις διάβασμα...Πάντα μέσα σε λογικά πλαίσια με μέτρο και εννοείται πως οι βόλτες ειναι απαραίτητες...
Εννοείται πως τον Ιουνιο θα βολτάρω και θα κάνω τις διακοπούλες μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Για μενα νομίζω πως η Γ λυκείου θα σου φανεί πιο εύκολη απ' τη Β...


Δεν έχεις να διαβάζεις γενικής παιδείας μαθήματα και η φυσική και τα μαθ. κατ. νομίζω πως είναι πολύ καλύτερα απ' τα περσινά, πιο ενδιαφέροντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirovlaxos

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μενεμένης (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
^^ το ελπίζω γιατί φέτος την σιχαίνομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Μόνο εσύ ξέρεις αν αυτό που πας να κάνεις θεωρείται υπερβολή η όχι.
Εγω είχα κάνει μια στοιχειώδη προετοιμασία (όχι λιώσιμο ) στα μαθήματα βαρύτητας πάντως και μπορώ να πω πως σε αυτό το διάστημα βοηθάει πολύ να ξεκαθαρίζονται έννοιες και να δίνεται λίγο παραπάνω βάθος στην κατανόηση, που μέσα στο άγχος της χρονικής σχολειάς ισως δεν προλάβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και το "βγάζω την ύλη" σημαίνει "εμπεδώνω την ύλη"; Αυτά τα φροντηστήρια και το marketing τους κάνουν πολύ κακό τελικά. Άντε και Δεκέμβρη στα ολοκληρώματα.

Επί του θέματος: ξεκουράσου. Και είναι υπερβολή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Πιστεύω ότι είναι καθαρά δική σου απόφαση και χωρίς να γνωρίζω τις δυνατότητες σου δεν μπορώ να έχω γνώμη...
Αν ο στόχος της ιατρικής είναι εφικτός χωρίς να διαβάσεις το καλοκαίρι τότε σίγουρα θα σου πρότεινα να μην διαβάσεις το καλοκαίρι αλλά εαν δεν μπορείς να πετύχεις κάτι τέτοιο τότε αξίζει να θυσιάσεις ένα καλοκαίρι...
Γιατί όπως είπες θέλεις να βγάλεις 19000 και όχι 16000.
Your choise!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Πιστεύω ότι είναι καθαρά δική σου απόφαση και χωρίς να γνωρίζω τις δυνατότητες σου δεν μπορώ να έχω γνώμη...
Αν ο στόχος της ιατρικής είναι εφικτός χωρίς να διαβάσεις το καλοκαίρι τότε σίγουρα θα σου πρότεινα να μην διαβάσεις το καλοκαίρι αλλά εαν δεν μπορείς να πετύχεις κάτι τέτοιο τότε αξίζει να θυσιάσεις ένα καλοκαίρι...
Γιατί όπως είπες θέλεις να βγάλεις 19000 και όχι 16000.
Your choise!
choice*
Τελικά τι θα κάνεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirovlaxos

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μενεμένης (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Κοίτα, κακά τα ψέμματα, ήδη πολύ πριν κάνω αυτό το topic, ήξερα μέσα μου τι θα κάνω. Απλά να δω απόψεις ήθελα. Θα προσπαθήσω να βγάλω όση περισσότερη ύλη μπορώ. Δεν είμαι ο τύπος του μαθητή που μπορεί να μάθει εύκολα. Μπορώ να σου λύσω όσες ασκήσεις θες, αλλά όχι να μάθω θεωρία. Πιστεύω πως αν δεν το κάνω, δεν θα προλάβω να την βγάλω μες στη σχολική χρονία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Πάντως εγώ απ'την πρώτη λυκείου ακόμα έλεγα "πω το καλοκαίρι θα πάω στο χωριό θα πάρω και βιβλία να διαβάσω να μην πάει τζάμπα τόσος ελεύθερος χρόνος". Βιβλία πήρα, αλλά εκεί που τα άφησα την πρώτη φορά, εκεί και έμειναν. Ούτε μία μέρα δεν κατάφερα να κάτσω να διαβάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia21567

Νεοφερμένος

Η fenia21567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
βασικα, εγω εκανα καλοκαιρινο.. 1 μηνα ξεκινησαμε αμεσως μετα τα ενδοσχολικα και τελειωσαμε 14 ιουνιου αν θυμαμαι καλα.. ετσι ειχαμε ενα μηνα διακοπων και ξεκινησαμε στισ 16 αυγουστου..
αυτο θεωρω ειναι το καλυτερο.. και εδω που μενω αυτο κανουν οι περισσοτεροι. βασικα ολοι. ειχαμε βγαλει και εμεισ καποια υλη απο β λυκειου
σε αυτο που διαφωνω καθετα ειναι στο να βγαλεισ 3/4 τησ υλησ
αυτο ειναι αδιανοητο να γινει σε τοσο μικρο διαστημα. και να γινει δεν τηα αποκομισεισ τιποτα. προτιμοτερο ειναι να βγαινει σε καλους ρυθμους βεβαια αλλα και να την κατανοεισ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
fenia 14 Ιουνίου με 16 Αυγούστου είναι 2 μήνες και όχι ένας...
Αν θυμάμαι καλά...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top