Θανατική ποινή

Είστε υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
όλοι εσείς που είστε κατά, πραγματικά θέλω να δω τι θα πείτε όταν κάποιος βιάσει/σκοτώσει τη μάνα σας, την αδερφή σας, τον αδερφό σας...θα είστε αρκετά ψύχραιμοι και λογικοί ώστε να επιδιώξετε το σωφρονισμό τους (δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, άσχετα που κάποιοι εθελοτυφλείτε) και όχι την παραδειγματική τιμωρία τους?
όταν η ζωή κάποιου χάνεται ή καταστρέφεται επειδή κάποιος το αποφάσισε με το έτσι θέλω, ποιος είσαι συ που θα αποφασίσεις ότι ΔΕΝ πρέπει να πάθει ακριβώς το ίδιο...?
προτείνω την ταινία I spit on your grave. Όποιος δε νιώσει αηδία και μια δικαίωση μαζί με ευχαρίστηση στο τέλος, θα σκεφτώ σοβαρά να αναθεωρήσω...

Γι' αυτό είπα να αφήσουμε κατά μέρος την αυτοδικία. Σε πληροφορώ ότι με το να σκοτώσει το κράτος τον υπεύθυνο για την θλίψη σου, δεν πρόκειται να νιώσεις καλύτερα, θα θες να του στρίψεις το λαρύγγι μόνη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Το αυστηρότερο είδος τιμωρίας που πρέπει να υπάρχει κατά την άποψή μου είναι η ισόβια κάθειρξη/απομόνωση με πολύ αυστηρά μέτρα. Το να μην δεις άνθρωπο ποτέ ξανά είναι πολύ χειρότερο από τη θανάτωση γιατί πεθαίνεις και πνευματικά.
Αν θέλετε εκδικήσεις και τέτοια, ξαναγυρίστε στη ζούγκλα ως υποχείρια του θυμοειδούς σας στοιχείου. Γι'αυτό είμαστε μια οργανωμένη κοινωνία με νόμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Γι' αυτό είπα να αφήσουμε κατά μέρος την αυτοδικία. Σε πληροφορώ ότι με το να σκοτώσει το κράτος τον υπεύθυνο για την θλίψη σου, δεν πρόκειται να νιώσεις καλύτερα, θα θες να του στρίψεις το λαρύγγι μόνη σου.

και θα το κάνω, εφόσον "η οργανωμένη κοινωνία με νόμους" δεν κάνει τη δουλειά της...χώρες όπως η Ελλάδα δε σε προστατεύουν μέσα στο ίδιο σου το σπίτι...για ποιους νόμους μιλάμε και ποιο δίκαιο?
αν θα νιώσω καλύτερα δεν ξέρω...σίγουρα θα νιώσω πιο ήρεμη, εφόσον θα έχει αποδοθεί δικαιοσύνη (ή εκδίκηση, ποσώς με ενδιαφέρει πως λέγεται)

Το αυστηρότερο είδος τιμωρίας που πρέπει να υπάρχει κατά την άποψή μου είναι η ισόβια κάθειρξη/απομόνωση με πολύ αυστηρά μέτρα. Το να μην δεις άνθρωπο ποτέ ξανά είναι πολύ χειρότερο από τη θανάτωση γιατί πεθαίνεις και πνευματικά.
Αν θέλετε εκδικήσεις και τέτοια, ξαναγυρίστε στη ζούγκλα ως υποχείρια του θυμοειδούς σας στοιχείου. Γι'αυτό είμαστε μια οργανωμένη κοινωνία με νόμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
και θα το κάνω, εφόσον "η οργανωμένη κοινωνία με νόμους" δεν κάνει τη δουλειά της...χώρες όπως η Ελλάδα δε σε προστατεύουν μέσα στο ίδιο σου το σπίτι...για ποιους νόμους μιλάμε και ποιο δίκαιο?
αν θα νιώσω καλύτερα δεν ξέρω...σίγουρα θα νιώσω πιο ήρεμη, εφόσον θα έχει αποδοθεί δικαιοσύνη (ή εκδίκηση, ποσώς με ενδιαφέρει πως λέγεται)

Γι' αυτό και διαχωρίζω την επιβολή της θανατικής ποινής από το να πάρεις τον νόμο στα χέρια σου. Και γω θα κομμάτιαζα όποιον έκανε κακό σε κάποιον που αγαπάω αν τον έβλεπα μπροστά μου, αλλά θα είχα προσωπικό κίνητρο και ανάλογα συναισθήματα. Το να επιφορτίζεις κάποιον φορέα να αποδώσει την χαμένη σου δικαιοσύνη, είναι σαν να πληρώνεις δολοφόνο να καθαρίσει για πάρτη σου. Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Αν ο κάθε άνθρωπος ακολουθούσε τη δική σου λογική και αυτοδικούσε θα επικρατούσε χάος,για φαντάσου το...κάποιος παρκάρει επανειλημμένα το αμάξι του μπροστά στην είσοδο του σπιτιού σου? Σιγά μην τον καταγγείλεις στην αστυνομία, παίρνεις μια βαριοπούλα και του το κάνεις ολοκαίνουριο... έχεις οικονομικές διαφωνίες με τα αδέρφια σου σχετικά με την κατάτμηση της περιουσίας? Πάρτε πιστόλια και βαράτε και όποιος μείνει όρθιος τα παίρνει όλα. Η λίστα συνεχίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αν ο κάθε άνθρωπος ακολουθούσε τη δική σου λογική και αυτοδικούσε θα επικρατούσε χάος,για φαντάσου το...κάποιος παρκάρει επανειλημμένα το αμάξι του μπροστά στην είσοδο του σπιτιού σου? Σιγά μην τον καταγγείλεις στην αστυνομία, παίρνεις μια βαριοπούλα και του το κάνεις ολοκαίνουριο... έχεις οικονομικές διαφωνίες με τα αδέρφια σου σχετικά με την κατάτμηση της περιουσίας? Πάρτε πιστόλια και βαράτε και όποιος μείνει όρθιος τα παίρνει όλα. Η λίστα συνεχίζεται.

(Αν πήγαινε σε μένα)
Όχι βέβαια, δεν μιλάω για τέτοιες περιπτώσεις!
Μιλάω για τα "ειδεχθή" εγκλήματα που αναφέρθηκαν πιο πάνω. Δεν είπα να γίνουμε όλοι τραμπούκοι, ούτε να πηγαίνουμε σύμφωνα με τον νόμο όποτε μας συμφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Πήγαινε στη miro. Δεν εξισώνω τέτοιες βλακειούλες με ειδεχθή εγκλήματα, απλά τα ανέφερα γιατί έχουν το ίδιο αποτέλεσμα - εντροπία της τάξης
η οποία πρέπει να μας νοιάζει όλους. Συγκράτησε το θυμό σου και δείξε ανωτερότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ο κάθε ψυχανωμαλος μπορεί σήμερα να πάρει μια καραμπίνα και να παει σε ένα σχολείο η οπουδήποτε τέλως πάντων και να σκοτώσει όποιον βρει μπροστά του. Μετά απο την πράξη αυτή, αφού συλληφθεί εκτίει "ισόβια" ποινή κάθειρξης. Εστω οτι είμαι πατέρας σκοτωμενου παιδιού απο αυτόν τον ψυχανωμαλο. Εγω θα ταΐζω τον άνθρωπο που υποτίθεται θα είχε σκοτώσει το παιδί μου. Ειναι λογικό; Καλή η κακή αυτή ειναι η άποψη μου, να θανάτωνονται άτομα που έχουν διαπράξει ακραία εγκλήματα. Ο Χιτλερ ήθελε σκότωμα και μετά να γίνει σαπούνι για την τουαλέτα. Εκθέσουμε τις απόψεις μας εδώ είτε αρέσουν είτε όχι. Ξέρω οτι τοποθετούμαι στα άκρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Detp

Νεοφερμένος

Ο Detp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ανδόρρα (Ευρώπη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Nα μην χρησιμοποιείται για σοβαρά εγκλήματα, διότι η ποινή είναι μη αναστρέψιμη...
Σε περίοδο πολέμου αλλάζουν τα πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο κάθε ψυχανωμαλος μπορεί σήμερα να πάρει μια καραμπίνα και να παει σε ένα σχολείο η οπουδήποτε τέλως πάντων και να σκοτώσει όποιον βρει μπροστά του. Μετά απο την πράξη αυτή, αφού συλληφθεί εκτίει "ισόβια" ποινή κάθειρξης. Εστω οτι είμαι πατέρας σκοτωμενου παιδιού απο αυτόν τον ψυχανωμαλο. Εγω θα ταΐζω τον άνθρωπο που υποτίθεται θα είχε σκοτώσει το παιδί μου. Ειναι λογικό; Καλή η κακή αυτή ειναι η άποψη μου, να θανάτωνονται άτομα που έχουν διαπράξει ακραία εγκλήματα. Ο Χιτλερ ήθελε σκότωμα και μετά να γίνει σαπούνι για την τουαλέτα. Εκθέσουμε τις απόψεις μας εδώ είτε αρέσουν είτε όχι. Ξέρω οτι τοποθετούμαι στα άκρα..

Και αυτός ο ψυχανώμαλος γεννήθηκε έτσι; Η θανατική ποινή δεν είναι σε καμιά περίπτωση δίκαιη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Και αυτός ο ψυχανώμαλος γεννήθηκε έτσι; Η θανατική ποινή δεν είναι σε καμιά περίπτωση δίκαιη.

Και ειναι δίκαιο να πάρει τη καραμπίνα και να σκοτώσει όποιον βρει μπροστά του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Αξίζουν άτομα σαν αυτόν να ζουν και να τους ταΐζουν οι οικογένειες των θυμάτων;

Για εμένα η απάντηση είναι όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Και ειναι δίκαιο να πάρει τη καραμπίνα και να σκοτώσει όποιον βρει μπροστά του;

Σκέψου όμως ότι αυτός ο άνθρωπος έχει ψυχολογικά προβλήματα και δεν βλέπει τα πράγματα καθαρά...
Οπότε όταν εσύ του λες ότι αυτό που κάνει επιφέρει θανατική ποινή, πολύ απλά δεν θα έχει πάνω του κανένα αποτέλεσμα..καταλαβαίνεις γιατι..

Η θανατική ποινή δεν πρέπει να εφαρμοστεί σε καμία περίπτωση.

Πες μου όμως εάν σε χώρες που εφαρμόζεται η θανατική ποινή έχεις δει ότι επιφέρει αποτέλεσμα..?

..
Δεν έχει αποδειχθεί η αποτελεσματικότητα της θανατικής ποινής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Δεν έχει αποδειχθεί και η αναποτελεσματικοτητά της όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Δεν έχει αποδειχθεί και η αναποτελεσματικοτητά της όμως.

Αυτό είναι επιχείρημα..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Είναι γεγονός. Δεν μπορώ να αποδείξω ότι είναι αποτελεσματική όπως και εσύ να αποδείξεις ότι είναι μη αποτελεσματική, επόμενως βρισκόμαστε σε θέση να λέμε ο καθένας την άποψή του και τα πιστεύω του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Its ok..,

Αλλά θα ξανακάνω την ίδια ερώτηση και εάν θες μου απαντάς...μπορείς να που πεις εάν σε χώρες που ισχύει η θανατική ποινή, το γεγονός της ύπαρξης της μειώνει την εγκληματικότητα..?
Εγώ βλέπω πώς όχι μόνο δεν δρα ανασταλτικά αλλά αυξάνει κιόλας την εγκληματικότητα.

Γιατί όταν δει ο πολίτης μιας οποιαδήποτε χώρας στην οποία εφαρμόζεται η θανατική ποινή δει ότι το ίδιο κράτος νομιμοποιεί τέτοιες πρακτικές...καταλαβαίνεις πως μπορεί να το επηρρεάσει ιδιαίτερα εάν είναι χαμηλού μορφωτικού επιπέδου..

Διότι όταν προβαίνεις σε μια ενέργεια πρέπει να είσαι προετημασμένος εάν αυτό μπορει να σου γυρίσει μπούμερανγκ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Εγώ βλέπω πώς όχι μόνο δεν δρα ανασταλτικά αλλά αυξάνει κιόλας την εγκληματικότητα.
Πηγή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Its ok..,

Αλλά θα ξανακάνω την ίδια ερώτηση και εάν θες μου απαντάς...μπορείς να που πεις εάν σε χώρες που ισχύει η θανατική ποινή, το γεγονός της ύπαρξης της μειώνει την εγκληματικότητα..?
Εγώ βλέπω πώς όχι μόνο δεν δρα ανασταλτικά αλλά αυξάνει κιόλας την εγκληματικότητα.

Γιατί όταν δει ο πολίτης μιας οποιαδήποτε χώρας στην οποία εφαρμόζεται η θανατική ποινή δει ότι το ίδιο κράτος νομιμοποιεί τέτοιες πρακτικές...καταλαβαίνεις πως μπορεί να το επηρρεάσει ιδιαίτερα εάν είναι χαμηλού μορφωτικού επιπέδου..

Διότι όταν προβαίνεις σε μια ενέργεια πρέπει να είσαι προετημασμένος εάν αυτό μπορει να σου γυρίσει μπούμερανγκ..

Παιζει να καναμε με τον ιδιο καθηγητη εκθεση ή να ειναι ολα copy-paste

Παμε στα σοβαρα ομως. Μηπως υπαρχει μια κατηγορια εγκληματιων που και αποδεδειγμενα ηταν θυτες και εκαναν καποιο τελειως αποτροπαιο εγκλημα? Δεν μπορουμε να βαζουμε ολα τα εγκληματα στο ιδιο τσουβαλι. Δηλαδη το περιστατικο περυσι στην Παρο με το 16χρονο κοριτσι δν μπορουμε να το αντιμετωπιζουμε με την ιδια βαρυτητα οπως εναν οποιοδηποτε φονο, ας πουμε απο ξεκαθαρισμα λογαριασμων. Ουτε η θανατικη ποινη ''νομιμοποιει'' στα ματια του κοσμου το εγκλημα. Αλλωστε δν ειναι λιγες οι φορες που η θανατικη ποινη εφαρμοζεται αλλα εμεσσα φυσικα με τη συγκαταθεση της αστυνομιας. Μηπως ηταν τυχαιο πως οταν ειχε μπει στις φυλακες ενας Αφγανος νομιζω που ειχε κανει καποια χοντραδα, μετα απο ενα μηνα εφαγε καρπουζι με ακουαφορτε? που ειχε μπει με ενεση μεσα...

Μου θυμιζει την ιδια ηλιθιοτητα που λεγανε για την οπλοκατοχη "Οσο ο κοσμος μπορει να αγοραζει οπλα, ο καθενας θα βγαινει και θα καθαριζει αθωους'', ξεχνωντας βεβαια οτι στην Ελβετια που εχει απο τους χαμηλοτερους δεικτες εγκληματικοτητας παγκοσμιως πανω απο τους μισους κατοικους εχουν οπλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Παμε στα σοβαρα ομως. Μηπως υπαρχει μια κατηγορια εγκληματιων που και αποδεδειγμενα ηταν θυτες και εκαναν καποιο τελειως αποτροπαιο εγκλημα? Δεν μπορουμε να βαζουμε ολα τα εγκληματα στο ιδιο τσουβαλι.

Μα υποστήριξα κάτι άλλο...?Εγώ , εξ' αφορμή από ένα φίλο παραπάνω όπου υποστήριξε ότι τα εγκλήματα που τελούνται από ψυχασθενείς πρέπει να τιμωρούνται με θανατική ποινή, είπα ότι σε αυτή την κατηγορία εγκλημάτων η θανατική ποινή δεν δρα ανασταλτικά για αυτούς διότι πολύ απλά αυτά τα άτομα έχουν ψυχολογικό πρόβλημα και δεν είναι σε θέση να διαχειριστούν την κατάσταση γύρω τους ούτε και να σκεφτούμ τις συνέπειες που θα τους επιφέρει η πράξη τους.
Δεν είπα ότι όλα τα εγκλήματα είναι ίδια. Άλλα ο θάνατος που επιφέρουν είναι ίδιο, ξεκάθαρα πράγματα.

Ουτε η θανατικη ποινη ''νομιμοποιει'' στα ματια του κοσμου το εγκλημα.
.

Δεν το νομίζω αυτό. Η θανατική ποινή νομιμοποιεί την βία και την εγκληματικότητα. Γιατι να σου πω και κάτι, όταν ένα άτομο χαμηλού μορφωτικού επιπέδου γνωρίζει ότι η ίδια η κυβέρνηση επιτρέπει τον θάνατο ανθρώπων μέσω της θανατικής ποινής τότε θα περάσει και αυτός σε αυτοχειρία...με τα ανάλογα αποτελέσματα στην κοινωνία.

Μου θυμιζει την ιδια ηλιθιοτητα που λεγανε για την οπλοκατοχη "Οσο ο κοσμος μπορει να αγοραζει οπλα, ο καθενας θα βγαινει και θα καθαριζει αθωους'', ξεχνωντας βεβαια οτι στην Ελβετια που εχει απο τους χαμηλοτερους δεικτες εγκληματικοτητας παγκοσμιως πανω απο τους μισους κατοικους εχουν οπλο.

Δεν είναι το ίδιο σε καμία περίπτωση , διότι το θα βγαίνει και θα καθαρίζει ανθρώπουν είναι κάτι που δεν ξέρεις αν θα γίνει...εξαρτάται από πολλές μεταβλητές.Ενώ με την εφαρμογή της θανατικής ποινής το σίγουρο είναι ότι ο δράστης στον οποίο θα εφαρμοστεί ..ξέρει ότι θα πεθάνει σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top