Ιδιαίτερα ή Φροντιστήριο;

aggelikaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
μπορει να θεωρουμε μικρη για να απντησω σε τετοιο θεμα αλλα να ειστε σιγουρη πως ειμαι μεσα στα πραγματα διοτι η μητερα μου εχει φροντηστηριο και ξερω......στο φροντηστηριο,οπως και στα ιδιατερα,γινεται μαθημα απλα πρπει να γνωριζετε πως δεν ειναι ολα τα φροντηστηρια μεγαλα για να δημιουργουν τμηματα καλων και κακων μαθητων.....ετσι δεν ειναι και τοσο σπανιο το φαινομενο του να υπαρχουν και μαθητες κατωτερου επιπεδου απο εσας!ετσι συχνα τυχαινει ο καθηγητης να προσπαθει να συμβαδισει τη γνωση των κακων κια των καλων μαθητων......αλλα οι ερωτησεις ερωτησεις τιποτα δεν μπορει να σας ανακοψει την πορεια προς τη μαθηση(αφου μαλιστα πληρωνετε)...οσο για τα ιδιαιτερα πιστευω πως ειναι σιγουρα καλυτερα,αν και πιο ακριβα,παντα επιταγχανεται ο στοχος σας και αφου ειστε μονοι σας συνηθως η προοδος ειναι μεγαλη αφου εσεις ειστε αυτοι που δουλευετε και προχωρατε οσο πιο γρηγορα θελετε και αν το θελετε......αν θελετε αν μαθετε κατι αλλο απλα στειλτε μ1:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chicane

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αν είσαι αποφασισμένος να πραγματοποιήσεις τους στόχους σου τότε θα τα καταφέρεις και με τα δύο (εννοείται πως μιλάμε για καλούς καθηγητές). Τώρα, αν δεν υπάρχει και οικονομικό πρόβλημα θα μπορούσες να προτιμήσεις τα ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Από προσωπική εμπειρία θεωρώ πως τα ιδιαίτερα είναι καλύτερα!Ο μαθητής θέλοντας και μη θα συγκεντρωθεί στο μάθημα,δεν μπορεί να χαζεύει από εδώ και από εκεί και το μάθημα ειναι βασισμένο στις ανάγκες του.
Από την άλλη μεριά το φροντηστήριο,έχει ένα γκρούπ από 5 εώς 10 μαθητές που πολλές φορές αυτό ειναι καλό διότι δημιουργούνται απορίες που πιθανόν να μην τις έχει σκεφτεί κάποιος.
Πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και για κάποιον τα ιδιαίτερα είναι καλύτερα ενώ για κάποιον αλλον το φροντηστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αμα θες να εξασκησεις αυτα που εμαθες στο σχολειο για να αριστευσεις, φροντιστηριο.

Αν θες να μαθεις νεα πραγματα(γλωσσες) η εισαι τελιος σκραπας σε ενα μαθημα(γλωσσα κανεις? :P) παρε ιδιαιτερα. Εγω πηρα proficiency του Michigan απο ιδιαιτερα με φοιτητρια 15 ευρο την ωρα (3 ωρες την εβδομαδα). Κανω φροντιστηριο Γαλλικα κ καταλαβαινω πως μαθαινω λιγοτερα, για αυτο του χρονου θα κανω ιδιαιτερα γαλλικα 2-3 ωρες την εβδομαδα(δεν αποφασισα ακομα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
φροντιστηριο(βαριεμαι να ξαναγραψω αιτιολογηση καθως εχει ξανασυζητηθει το θεμα σε παλαιοτερο topic........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω τους μαθητές που έκαναν φροντιστήριο το καλοκαίρι πριν μπουν στην γ λυκείου. Πόσες ώρες έκαναν κάθε πρωί και αν προλάβαιναν να διαβάσουν...πήγαιναν καθόλου θάλασσα το απογευματάκι ή απλά εκεί τελείωναν οι διακοπές τους και διάβασμα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos123>>>>>

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panos123>>>>> αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
αποψη μου ειναι οτι μονο με τα ιδιαιτερα σωζεσαι.λιγες ωρες και αποδοτικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Όχι μην το λες αυτό... Εγώ έκανα ομαδικό φροντιστήριο (5-6 άτομα) και μόνο Βιολογία ιδιαίτερο. Νομίζω ήταν αρκετά καλά... Πολλές φορές στο τμήμα σε τραβούν οι άλλο και διαβάζεις πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
αποψη μου ειναι οτι μονο με τα ιδιαιτερα σωζεσαι.λιγες ωρες και αποδοτικες


Συμφωνώ απολύτως..:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Δε σημαίνει ότι αν κάποιος θα κάνει ιδιαίτερα θα σωθεί! Μπορεί να "λιώνει" στα ιδιαίτερα, αλλά να μη διαβάζει.:P
Υπάρχουν πολλά παιδιά που έκαναν μάθημα σε ομαδικό φροντιστήριο και τα πήγαν πάρα πολύ καλά στις εξετάσεις! Αν το τμήμα δεν αποτελείται από πολλά παιδιά (το πολύ 4), δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα! Ειδικά αν όλοι οι μαθητές διαβάζουν και έχουν πολύ καλή επίδοση, όλα θα πάνε καλά.
Εγώ προσωπικά, Α και Β λυκείου πήγα σε ομαδικό φροντιστήριο (δεν είχα ποτέ κενά στα μαθήματα), αλλά στην τρίτη έκανα ιδιαίτερα... Σκέφτομαι όμως, ότι σε κάποια μαθήματα θα μπορούσα να πάω και σε ομαδικό (πχ ΑΕΠΠ και φυσικη). Για τα μαθηματικά κατεύθυνσης ψηφίζω ιδιαίτερα... είναι τεράστια η ύλη, δεν βγαίνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
αποψη μου ειναι οτι μονο με τα ιδιαιτερα σωζεσαι.λιγες ωρες και αποδοτικες


φροντηστηριο προτιμαω..
ημασταν 12-13 ατομα περιπου!
απλα ακουγα τους καθηγητες μου, με μηδαμινο διαβασμα στο σπιτι...
δουλεια γινοταν και μαλιστα με το 1/3 των χρηματων απο αυτα που διναν φιλοι μου για ιδιαιτερα......:xixi:
εξαλλου το αν θα περασεις η οχι εξαρταται απο σενα, απο το πως θα αξιοποιησεις τα οσα παρεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Μονο με τα ιδιαιτερα σωζεσαι?? Με συγχωρεις αλλα εδω θα διαφωνησω καθετα!! Το αν θα κανεις ιδιαιτερα η ομαδικο μαθημα ειναι καθαρα στη φυση καθε παιδιου... Τωρα αν καποιος μπορει να αποδωσει καλυτερα κανοντας μονος του μαθημα αυτο ειναι δικο του θεμα, αλλα δεν πρεπει να ξεχναμε και το οικονομικο!! Αν καποιος ειναι αποφασισμενος να πετυχει, τοτε πιστευω πως θα τα καταφερει οπως και να χει!! Εγω προσωπικα επελεξα να κανω μαθημα σε τμημα, και μαλιστα 10 ατομων, για πολλους και διαφορους λογους... Πρωτα απ'ολα τα λεφτα ηταν πολυ λιγοτερα, το τμημα αποτελουνταν απο μαθητες που εκαναν συστηματικη προσπαθεια και το σημαντικοτερο, απο τις αποριες των αλλων μαθαινα και γω!! Ειχαμε μια κοπελα στο τμημα, πραγματικο αστερι, 19618 εβγαλε τελικα, που ειχα τοσο ευστοχες αποριες και ερωτησεις, με αποτελεσμα να μας βοηθησει ολους αφανταστα... Ασε που μεσα σε μια ομαδα υπαρχει η αλληλουποστηριξη και ο υγιης ανταγωνισμος!! Και οσο γελοιο και αν ακουγεται, δε θα ντεχα να καθομαι ολη τη μερα στο σπιτι για να κανω μαθημα... Πηγαινοντας στο φροντιστηριο εκανα και τη βολτα μου!! Τελικα εβγαλα 18228 και για το διαβασμα που εριξα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Μονο με τα ιδιαιτερα σωζεσαι?? Με συγχωρεις αλλα εδω θα διαφωνησω καθετα!! Το αν θα κανεις ιδιαιτερα η ομαδικο μαθημα ειναι καθαρα στη φυση καθε παιδιου... Τωρα αν καποιος μπορει να αποδωσει καλυτερα κανοντας μονος του μαθημα αυτο ειναι δικο του θεμα, αλλα δεν πρεπει να ξεχναμε και το οικονομικο!! Αν καποιος ειναι αποφασισμενος να πετυχει, τοτε πιστευω πως θα τα καταφερει οπως και να χει!! Εγω προσωπικα επελεξα να κανω μαθημα σε τμημα, και μαλιστα 10 ατομων, για πολλους και διαφορους λογους... Πρωτα απ'ολα τα λεφτα ηταν πολυ λιγοτερα, το τμημα αποτελουνταν απο μαθητες που εκαναν συστηματικη προσπαθεια και το σημαντικοτερο, απο τις αποριες των αλλων μαθαινα και γω!! Ειχαμε μια κοπελα στο τμημα, πραγματικο αστερι, 19618 εβγαλε τελικα, που ειχα τοσο ευστοχες αποριες και ερωτησεις, με αποτελεσμα να μας βοηθησει ολους αφανταστα... Ασε που μεσα σε μια ομαδα υπαρχει η αλληλουποστηριξη και ο υγιης ανταγωνισμος!! Και οσο γελοιο και αν ακουγεται, δε θα ντεχα να καθομαι ολη τη μερα στο σπιτι για να κανω μαθημα... Πηγαινοντας στο φροντιστηριο εκανα και τη βολτα μου!! Τελικα εβγαλα 18228 και για το διαβασμα που εριξα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος...


εμενα να δεις που το φροντηστηριο μου ειναι διπλα απ΄τα bershka!!!!!
παρακαλουσα να παω για μαθημα.........:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Tο πως θα αποδωσει καποιος καλυτερα, με "ανταγωνισμο" η μονος του, ειναι στη φυση του καθενος. Το σημαντικο παντως και στις δυο περιπτωσεις ειναι να βρεθουν οι καταλληλοι καθηγητες η φρονιστηρια..
Εγω παντως που πηγα σε φροντιστηριο, και με βοηθησε και ειμασταν και μια πολυ ωραια παρεα που περναγαμε καλα και ξεχνιομασταν παραλληλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Την πρωτη χρονια πηγα σε φροντιστηριο και δεν εμεινα καθολου ικανοποιημενος. Το επιπεδο του τμηματος ηταν παρα πολυ χαμηλο. 10 παιδια ημασταν, τα 2 εβγαλαν κατω απ' τη βαση, 7 εβγαλαν 9.000-11.000 κι εγω 16.900. :P Ο μονος που εκανε ουσιαστικη προσπαθεια ημουν εγω, αλλα πολλες φορες δεν μπορουσε να γινει μαθημα γιατι εκαναν φασαρια οι αλλοι, προχωρουσαμε παρα πολυ αργα στην υλη κλπ...

Την δευτερη φορα εκανα ιδιαιτερα και μπορω να πω οτι ειδα τεραστια διαφορα. Πραγματικα θεωρω οτι καλυφθηκαν ολα τα κενα που ειχα σε ολα τα μαθηματα (και ειδα και μεγαλη διαφορα στο βαθμο, σχεδον 2.000 μορια ανοδο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lifeisgood

Νεοφερμένος

Η lifeisgood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Εγω ειμαι της γνωμης οτι και το φροντιστηριο και το ιδιαιτερο εχουν αποτελεσμα..Αρκει στο φροντιστηριο το τμημα να ειναι 4-5 παιδιων και το κυριοτερο του ιδιου επεπεδου για να μην καθυστερει η υλη και για μεγαλυτερη αποδοτικοτητα και του μαθητη αλλα και του καθηγητη..οσο για το ιδιαιτερο ειναι πολυ καλο πιστευω αρκει το παιδι να διαβαζει για να μην πανε τζαμπα τα λεφτα του μπαμπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Εξαρταται απο το παιδι. Προσωπικά προτιμώ το φροντιστήριο. Βεβαια εξαρτάται και απο το επιπεδο του τμηματος. Εγω για παραδειγμα ημουν σε τμημα 12 ατομων αλλα και οι 12 ηταν φοβεροι μαθητες, απο 16000 και πανω βγαλαν. Αν ομως ηταν το τμημα μου οπως αυτο που περιγραφει ο κρις παραπανω, σιγουρα θα προτιμουσα το ιδιαιτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αμ εγω δεν ηξερα που θα πεσω. :P Και οι καθηγητες ηταν πολυ καλοι, οχι τιποτε αλλο (καποιους τους πηρα και για να μου κανουν ιδιαιτερα φετος, και εμεινα απολυτα ικανοποιημενος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Προτιμώ τα ιδιαίτερα.
Υπάρχει πιστεύω πιο στενή σχέση καθηγητή και μαθητή και μπορούν να λυθούν όλες οι απορίες πιο εύκολα, χωρίς ο μαθητής να ντρέπεται να ρωτήσει κάτι. Έχω ακούσει ότι στα ομαδικά οι καθηγητές, προχωρούν πολύ γρήγορα χωρίς να στέκονται για να καλύψουν ακόμα και τις πιο "μικρές" απορίες των μαθητών.
Πάντως, σχετικά με τα ιδιαίτερα, είναι καλύτερο πιστεύω να υπάρχει ένα μικρό γκρουπάκι, το πολύ 4 ατόμων για να λειτουργούν καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lifeisgood

Νεοφερμένος

Η lifeisgood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Εξαρταται απο το παιδι. Προσωπικά προτιμώ το φροντιστήριο. Βεβαια εξαρτάται και απο το επιπεδο του τμηματος. Εγω για παραδειγμα ημουν σε τμημα 12 ατομων αλλα και οι 12 ηταν φοβεροι μαθητες, απο 16000 και πανω βγαλαν. Αν ομως ηταν το τμημα μου οπως αυτο που περιγραφει ο κρις παραπανω, σιγουρα θα προτιμουσα το ιδιαιτερο.


12 ατομα???πως γινοταν μαθημα με 12 ατομα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top