Ζήλεια

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Ζηλεύετε?
Σε σχέσεις ερωτικές?
Με φίλους?
Πότε πιστεύετε ότι είναι λογικό να υπάρξει ζήλια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Προσωπικά εγώ τη ζήλεια τη θεωρώ φυσιολογική σε όλα τα είδη των σχέσεων, κυρίως πιο δικαιολογημένη είναι στις ερωτικές σχέσεις. Βέβαια υπάρχει και ένα όριο, άμα την εκδηλώνεις σε μεγάλο βαθμό τα άτομα του κοινωνικού σου περιγύρου θα σε θεωρούν ενοχλητικό, καταπιεστικό και λογικά θα σε μισήσουν για αυτό. Ως κάθε φυσιολογικό άτομο έχω ζηλέψει αρκετές φορές, αλλά δεν έχω παρατηρήσει σημαντικές κοινωνικές επιπτώσεις με την πράξη μου αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Ρεεε δεν είμαι ζηλιάρα γενικά είμαι ανεκτικό άτομο με τους πάντες σε βαθμό αηδίας.
Αλλά δεν μπορώ όταν κάνει κοπλιμέντα σε άλλες σχετικά με εξωτερική εμφάνιση.
Μου ρχεται να εκραγώ :mad: όχι σε φάση 'θα την σκοτώσω την βλ@μένη' ή 'θα τον σφάξω"
απλά νιώθω τόση ανασφάλεια π μ ρχεται να ρίξω πέντε πλαστικές προσώπου :sorry::who:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ δε ζηλεύω πολύ, δηλαδή δεν πιστεύω πως ξεπερνώ το όριο, ίσως να είμαι και ιδιαίτερα χαλαρή, βέβαια ο Anarki θα μπορεί να μιλήσει καλύτερα γι'αυτό :P. Στις φιλικές σχέσεις δε νομίζω πως η ζήλεια κάνει καλό, αλλά εξαρτάται πάντα για τι είδους ζήλειας μιλάμε, είναι πολλές οι περιπτώσεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Δεν υπάρχει περίπτωση να ζηλέψω φίλη μου ή φίλο μου. Δεν το έχω κάνει. Το αντίθετο μάλιστα, χαίρομαι πάντα όταν είναι καλά και τους συμβαίνουν καλά πράγματα στη ζωή τους. Γι' αυτό το λόγο άλλωστε είμαστε και παρέα, επειδή λείπουν οι ζήλιες και οι διχόνοιες μεταξύ μας.:)

ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ζηλεύω αρκετά όταν έχω σχέση. Βέβαια σε λογικά πλαίσια, γιατί η αρρωστημένη ζήλια δεν βγαίνει ποτέ σε καλό στη σχέση. Θεωρώ πως είναι λογικό αυτό σε μια σχέση, είναι το "αλατοπίπερό" της...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
στις φιλικές σχέσεις ούτε εγώ έχω ζηλέψει ποτέ,
όπως και ποτέ δεν μ άρεσε το
"γιατί θα βγεις με αυτόν κι όχι με μένα??"
και το "γιατί να μην έρθω κι εγώ"
τα βρίσκω απαράδεκτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ισως και να ζηλευω ωρες ωρες. Καποιες φορες το δειχνω, αλλες φορες ειναι ενδομυχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
...βέβαια ο Anarki θα μπορεί να μιλήσει καλύτερα γι'αυτό :P.
Μπα μια χαρά είσαι, εγώ είμαι λίγο πιο ζηλιάρης βέβαια :fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Και γω σαν άνθρωπος ζηλεύω που και που, όμως σπάνια το κάνω ζήτημα.... Νομίζω ότι κοντρολάρω καλά τον εαυτό μου, αν και μερικές φορές μου βγαίνει παραπάνω κακία.....:P

Γενικότερα πιστεύω ότι είναι λογικό να ζηλεύει κάποιος ακόμα και τους φίλους του... όχι σε φάση "α, πήγατε mall και δεν μου είπατε", αλλά αν π.χ. τον βλέπεις τον άλλο να αλλάζει τα κινητά σαν τα πουκάμισα, και συ να χεις ένα κινητό της λίθινης εποχής λόγω άσχημων οικονομικών, ε, τότε νομίζω ότι είναι ψιλοδικαιολογημένη μια Α ζήλεια.... Παρ όλα αυτά είναι σημαντικό στη φιλία να μην υπάρχουν ούτε τέτοιες ζήλειες, γιατί θεωρώ ότι ο φίλος δεν είναι αυτός που θα σου συμπαρασταθεί στα άσχημα (αυτό είναι εύκολο), αλλά εκείνος που θα χαρεί πραγματικά με τη χαρά σου.:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
το ομολογω καθετως.Ζηλευα,Ζηλευω και θα Ζηλευω διοτι δεν νομιζω πως ειναι κατι για το οποιο αξιζει αν ντρεπεται κανεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
το ομολογω καθετως.Ζηλευα,Ζηλευω και θα Ζηλευω διοτι δεν νομιζω πως ειναι κατι για το οποιο αξιζει αν ντρεπεται κανεις!

Αν εννοείς τη σχέση σου, καλά κάνεις, είναι φυσιολογικό...Αλλά θεωρείς σωστό να ζηλεύεις και τον καλύτερό σου φίλο; (αν θεωρείς βέβαια κάποιον) Δεν θα χαιρόσουν αν του συνέβαινε κάτι καλό στη ζωή του; Θα ζήλευες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Ας μιλήσει το τραγούδι κι ο ποιητής για 'μενα. Έχει βάλει το χεράκι του...

Όταν παίρνω φόρα, φόρα κατηφόρα
κι ο Θεός ο ίδιος δε με σταματά

Έλειψες μιαν ώρα κι έχει πέσει τώρα
έκλειψη ηλίου και μια σκοτεινιά

Όταν παίρνω φόρα, φόρα κατηφόρα
κι ο Θεός ο ίδιος δε με σταματά

Ζήλεια μου, ζήλεια μου
με σένα η καρδιά μου είναι ζωντανή
μίλα μου, μίλα μου
μα φύγε όταν έρθει εκείνη να με βρει
ζήλεια μου, ζήλεια μου
σαν την αγάπη είσαι τόσο δυνατή
μίλα μου, μίλα μου
μα φύγε όταν έρθει εκείνη να με βρει

Ψέματα σου λέω
και κρυφά σου κλαίω
από αγάπη ζήλεια και εγωισμό
κι όταν είμαι ψεύτης
κι άλλο τόσο φταίχτης
πάλι από την ζήλεια θα υποκριθώ
ψέματα σου λέω
και κρυφά σου κλαίω
από αγάπη ζήλεια και εγωισμό

Ζήλεια μου, ζήλεια μου
...

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Φυσκικα ζηλευω οποτε χρειαζεται οταν χρειαζεται και οχι με υπερβολες,και προσπατω παντα αν μην ζηλευω φιλους μου οχι μονο στεναχωριεμαι εγω αλλα και οι αλλοι καποιες φορες so το θεμα ειναι οτι οπως ειπαν και καποιοι πριν απο εμας παν μετρον αριστον!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι η ζήλεια είναι το χειρότερο φαινόμενο που δυστυχώς κυριαρχεί στις σχέσεις των ανθρώπων σήμερα! Δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος που να μην ζηλεύει! Η ζήλεια κατ'εμέ είναι το πιο καταστροφικό και κακοήθες συναίσθημα που μπορεί να βλάψει ψυχοσωματικά φίλους και συζύγους. Όμως η υγειής ζήλια που δεν εκδηλώνεται με κόμπλεξ, καυγάδες και ειρωνείες, μπορεί να βοηθήσει ένα άτομο να βελτιωθεί π.χ.ως μαθητής. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι φυσιολογικό ένας φίλος πραγματικός να "μισεί" τον φίλο του λόγω ζήλειας γιατί τότε απλούστατα δεν μιλάμε για αληθινή φιλία αλλά για υποκριτική συνύπαρξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ενταξει, εκει που λες δεν ειναι ζηλια, ειναι συναγωνισμος. Οταν υπαρχει ζηλια, υπαρχει αρνητικο κλιμα, οπου συγκεκριμενα ο μαθητης δεν κοιταει μονο να γινει αυτος καλυτερος, κοιταει οι αλλοι να γινουν χειροτεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Ζηλεύετε?
Σε σχέσεις ερωτικές?
Με φίλους?
Πότε πιστεύετε ότι είναι λογικό να υπάρξει ζήλια?
ειναι καλο να υπαρχει αλλα με την καλη εννοια σε καμια περιπτωση με την κακη τοτε εχει καταστραφει ολο το σκηνικο!!οχι δεν ζηλευω ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας και σιγουριας που εχεις στον εαυτο σου αλλα ακομα και να ζηλεψω δεν θα το δειξω!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimbadunas

Νεοφερμένος

Ο μικρος D I C E αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αράχωβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
εγω ζηλευω σε σχεσεις μονο:zilia:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Γενικά ψιλο-ζηλεύω... (Μόνο στην σχέση μου) Αλλά σχεδόν ποτέ δεν θα το δείξω με άσχημο τρόπο..

Π.χ. αν μου πει ότι θέλει βγει με φίλους που δεν ξέρω καν ότι υπάρχουν θα της πω ότι "ζηλεύω που θα σε βλέπουν άλλοι και εγώ δεν θα σε δω"

χωρίς να της "απαγορεύω" τίποτα, χωρίς να της δείχνω "έλλειψη εμπιστοσύνης", και φυσικά χωρίς "να την μειώνω"...

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Βασικά όχι. Σε σχέσεις με αγόρια κλπ δεν έχω ζηλέψει ποτέ μου. Η ζήλεια είναι σύνθετο συναίσθημα, αποτελείται απο φόβο και θυμό. Δεν έχω νιώσει για σχέση ποτέ αυτά τα δύο, έχω αισθανθεί όμως θυμό και στεναχώρια. Σ' αυτήν την περίπτωση είναι πίκρα.
Για φιλικές σχέσεις έχω ζηλέψει. Όχι πολύ, αλλά έχω. Τους το δείχνω και τους μιλάω ανοιχτά, έτσι ώστε να καταλαβουν πως νιώθω και για ποιο λόγο.
Όλοι μας λίγο πολύ το 'χουμε νιώσει, δεν είναι κάτι παράλογο. Όταν βλέπεις ότι το κομμάτι που μέχρι χθες θεωρούσες στήριγμα και κάτι "δικό σου" απειλείται και κοντεύει να κυριευτεί απο κάποιον άλλον, ζηλεύεις. Άλλοι θα δράσουν υπερβολικά κι άσχημα για να το πάρουν πίσω, άλλοι απλώς θα το εξομολογηθούν κι άλλοι θα το κρατήσουν μέσα τους. Στο χέρι σου είναι το αν θα εξελιχθεί σε καλό ή σε κακό αυτό το συναίσθημα. Το να μιλήσεις ανοιχτά και να πεις πραγματικά πως νιώθεις είναι η καλύτερη λύση, απο το να δημιουργείς κόντρες και τσακωμούς. Απο σένα κι απο τον τρόπο που θα το κοντρολάρεις εξαρτάται λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
για φιλικες ποτε... τωρα για σχεσεις εξαρταται τη σχεση.. οταν εχω απεραντη εμπιστοσυνη στη σχεση μ.. δν ζηλευω... οταν ειναι επειφανιακη και ασημαντη=ελλειψη εμπιστοσυνης τοτε ζηλευω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top