Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Ποια ειναι η υλη για το kleines γενικα?Μπορει κανεις να περασει διαβαζοντας μονος του. Ποια βιβλια προτεινεται? πως ειναι οι εξετασεις και η βαθμολογια? Ειναι χωρισμενο σε τμηματα? Καθε πληροφορια ευπροσδεκτη!

Για ρίξε μια ματιά στην ιστοσελίδα του Goethe Institut

https://www.goethe.de/ins/gr/ath/lrn/prf/kds/elindex.htm

(στο έβαλα ακριβώς εκεί που λέει για αυτό το πτυχίο και στα ελληνικά για να σου είναι πιο εύκολο!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna812000

Νεοφερμένος

Η ΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για το λινκ το ινστιτουτου! Υπαρχει βοηθητικο βιβλιο για την προετοιμασια των λογοτεχνικων βιβλιων του 2010?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toeraki

Νεοφερμένος

Η toeraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας,

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
Το 2005 πήρα το Zertifikat Deutsch. Τότε αυτό αντιστοιχούσε στο σημερινό Β2. Τώρα όμως το Β1 λέγεται Zertifikat Deutsch και το Β2 Zertifikat Deutsch fur den Beruf. Οι γνώσεις μου είναι πάνω απο το Β1. Εμείς λοιπόν που είχαμε το αντίστοιχο Β2 είμαστε πλέον υποχρεωμένοι να ξαναδώσουμε εξετάσεις ή το Goethe Institut και το κράτος μάς το αναγνωρίζουν ως Β2;

Επίσης, κάπου άκουσα ότι το γερμανικό C1 πιάνει 70 μόρια στον ΑΣΕΠ και όχι 50. Γνωρίζετε κάτι σχετικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Το Mittelstufe σε ποιό επίπεδο αντιστοιχεί; Εγώ το είχα πάρει πριν εισαχθεί το CEF.
απο τωρα αντιστοιχει στη βαθμιδα β2 το εχω παρει και ξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
απο τωρα αντιστοιχει στη βαθμιδα β2 το εχω παρει και ξερω


Παλιότερα,αντιστοιχούσε σε επίπεδο Γ2,αλλά τώρα σε Γ1.Το Β2 είναι διαφορετικό.:):bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cardoso

Νεοφερμένος

Ο cardoso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
α παιδια μια ερωτηση θελω να κανω!!!εγω εδωσα β2!!!!αν στα γραπτα κοπεις σε ενα απο τα 3 μερη αλλα στο συνολικο μερος των γραπτων περασεις τη βαση τοτε περνας η κοβεσαι???δεν ξερω αν καταλαβατε την ερωτηση αλλα στο σαιτ δεν το λεει ξεκαθαρα και ενα μαιλ που τους εστειλα δεν μου απαντησαν ξεκαθαρα...πειτε μου καποιος σιγουρα γιατι εχω αγχος!!!!!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
λοιπον για να περασεις πρεπει να εχεις ενα συγκεριμενο βαθμο στα προφρρικα οπως και στα γραπτα, αν εισαι σε συνολο στη βαση γιατι τα πηγες καλα σε καποιο μερος αλλα στο αλλο μερος ειχες λιγοτερο απο το οριο που θα πρεπει να ειχες δεν περνας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stemfrom

Νεοφερμένος

Ο stemfrom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
παιδιά, σκεφτομαι από αυτο το χρόνο να αρχίσω γερμανικά.
μπορείται να μου κάνετε μια συντομη ενημέρωση για τα πτυχία των γερμανικών και για τα χρόνια που χρειάζονται για να φτάσω σε επίπεδο αντίστοιχου του lower των αγγλικών με κανονικά και εντατικά μαθήματα;

εγώ θέλω τρία χρόνια για να τελειώσω τη σχολή μου και λέω μέσα σ'αυτήν την περίοδο να ασχοληθώ με τα γερμανικά.είναι εφικτό να αποκτήσω β2 μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα?επίσης, τι γνώμη έχετε για το διδασκαλείο? έχει κανένας σας πάει? είναι καλού επιπέδου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
λοιπον τα πτυχια ειναι τα εξης: α1,α2,β1,β2,γ1,γ2,γ2+
εσυ λογικα θα θελεις να πας κατευθειαν για β1 που ειναι 4 χρονια εκτος αν εισαι καλος και το κανεις σε λιγοτερο μετα για το β2 ειναι αλλος ενας χρονος και για το γ1 επισης ενας χρονος ακομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
κοίτα.Το θέμα είναι και λίγο υποκειμενικό.Αν ασχοληθείς και σου αρέσει αυτό που κάνεις, θα το τελειώσεις και ευκολότερα και γρηγορότερα. Τώρα τα φροντηστήρια όντως έχουν 4 χρόνια για β1,αλλά αναφέρονται κυριώς σε παιδιά δημοτικού, τα οποία θα αποκτήσουν το β1 στο τέλος γυμνασίου. Αλλά για κάποιον σε μεγαλύτερη ηλικία, θεωρώ πως σε 4 χρόνια βγαίνει ΑΝΕΤΑ και το β2 επίπεδο(λοουερ αντίστοιχο), με τη σοβαρή ενασχόληση από μέρους του εννοείται.

Συμβουλη: Κάνε ένα γκάλοπ σε διάφορα φροντηστήρια και ξεκίνα σε αυτό που σε ''βολεύει''.Απο κει και έπειτα θα δεις μόνος πόσο τραβάει το πράμα και θα κάνεις τους υπολογισμούς σου.Πολλά πράγματα(κατ εμε) που λένε τα φροντιστήρια ως προς το χρόνο απόκτησης τίτλου γλωσσομάθειας είναι το ''γενικό πλαίσιο'', στο οποίο σεν είναι απαραίτητο να ενταχθείς,εαν το θέλεις βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
σε 3 χρονια β2 λιγο δυσκολο μου φενεται...αλλα δεν ξερεις ποτε :P το διδασκαλειο δεν ξερω καν τι ειναι ... εγω θα σου προτεινα να εκανες ιδιαιτερα γιατι ετσι θα πηγαινες πιο γρηγορα και ο καθηγητης θα επικεντρονοταν αποκλειστικα σε σενα χωρις να καθυστερειτε λογω αλλων ατομων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Με εντατικά μαθήματα θα χρειαστείς 1 με 1,5 χρόνο το πολύ (αρκεί κι εσύ να διαβάζεις σωστά και συστηματικά).

Με κανονικά μαθήματα...Ίσως σου πάρει και 2-3 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
γνωριζει κανεις αν το KDS δινει επαρκεια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpl

Νεοφερμένος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γειά σας!! Επειδή σκέφτομαι κ εγώ για γερμανικά, από ότι κατάλαβα για να τελειώσει κάποιος τα γερμανικά θελει γύρω στα 5 με 6 χρόνια;;;:(
ΕΊναι όντως τόσο δύσκολα;;

Πάντως σε όσα φροντιστήρια ρώτησα,οι περισσότεροι με απέτρεψαν,λέγοντας οτι είναι πολλα χρόνια κτλ.. Και μ έλεγαν για ιταλικά και ισπανικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
μην τους ακους. ανετα δε 4 ψρονια με συστηματικο διαβασμα πιανεις το επιπεδο Β2...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgina12617

Νεοφερμένος

Η Georgina12617 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Το Mittelstuffe χωριζεται σε 2 μερη: στο Β2 και C1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Το Mittelstuffe χωριζεται σε 2 μερη: στο Β2 και C1
δεν υπαρχει τωρα μιτελστουφε. υπαρχει το zertifikat B2 και το Zertifikat C1. το μιτελστουφε σαν ορος δεν υπαρχει τωρα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Iro*

Νεοφερμένος

Η *Iro* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γειά σας!! Επειδή σκέφτομαι κ εγώ για γερμανικά, από ότι κατάλαβα για να τελειώσει κάποιος τα γερμανικά θελει γύρω στα 5 με 6 χρόνια;;;:(
ΕΊναι όντως τόσο δύσκολα;;

Πάντως σε όσα φροντιστήρια ρώτησα,οι περισσότεροι με απέτρεψαν,λέγοντας οτι είναι πολλα χρόνια κτλ.. Και μ έλεγαν για ιταλικά και ισπανικά..


αμα σου αρέσουν τα γερμανικα και διαβάζεις δεν έχεις πρόβλημα:D... μπορείς να πάρεις το Β2 σε τρία χρόνια άνετα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
παιδια δεν υπαρχει το μιτελστουφεεε αλλοοοοοοοοοοοοοο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Γειά σας!! Επειδή σκέφτομαι κ εγώ για γερμανικά, από ότι κατάλαβα για να τελειώσει κάποιος τα γερμανικά θελει γύρω στα 5 με 6 χρόνια;;;:(
ΕΊναι όντως τόσο δύσκολα;;

Πάντως σε όσα φροντιστήρια ρώτησα,οι περισσότεροι με απέτρεψαν,λέγοντας οτι είναι πολλα χρόνια κτλ.. Και μ έλεγαν για ιταλικά και ισπανικά..

Μην αγχώνεσαι!!!!

Αν πας σε καλό φροντιστήριο ή κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα με καλό καθηγητή (και ολα αυτά εννοείται εντατικα) δεν θα σε πάρει τόσα χρόνια!!
Κι όσο για τη γλώσσα, οι περισσότεροι ειναι προκατειλημμένοι ότι και καλά είναι δύσκολα, αλλά τελικά στην προεία αλλάζουν γνώμη. Το θέμα είναι τι αρέσει σε σένα.


ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ:

Να μην ξεφεύγετε από το θέμα γιατί το αχρηστεύετε. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ είτε θα χρειαστεί να το κλειδώσουμε είτε να μετακινηθούν μηνύματα στα οφφ.
(π.χ. όταν το θέμα λέει "Ξεκινάω γερμανικά" είναι σαφές τι ζητάει. Το να γίνεται συζητηση γενικά για ξένες γλώσσες ή να συγκρίνουν κάποιοι τα γερμανικά με άλλες -όπως επανειλημμένα παρατηρείται-είναι εκτός κι ελπίζω να μη συνεχιστεί.)

Φιλικά,

Jenny
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top