Βιβλία που διαβάσατε και σας άρεσαν

internet_robber

Νεοφερμένος

Ο internet_robber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Προτείνετε βιβλία που διαβάσατε και σας άρεσαν!
Εγώ έχω διαβάσει και σας τα προτείνω! ..
Harry Potter ( Όλα + το 7 στα Αγγλικα (κατεβάστε το σε .pdf και υπάρχει μεταφραστής και θα το βγάλετε μια χαρά το βιβλίο! αρκεί να έχετε υπομονή μπροστά στην οθόνη:P)
Δον Κιχώτης (τον 1ο άδετο τόμο)
Da vinci Code
Η προφητεία της πέτρας
4400
Άρχοντας των διαχτυλιδιών (αν και τώρα με τις ταινίες δεν πιστεύω να θέλει να το διαβάσει κανέις , γιατί εγώ τα διάβασα πριν τις ταινίες! )
Χομπιτ ( που είναι απαραίτητο για όσους αρέσει το Lord of the Rings!)
To Θεώρημα του παπαγαλου
κ.α τα οποία ήταν λίγο βαρετά και δεν τα προτείνω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ο Cantor, το μηδέν και το άπειρο. Δεν το 'χω διαβάσει προσωπικά, αλλά για τους λάτρεις των μαθηματικών είναι πολύ καλό, έχω ακούσει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JAKE

Νεοφερμένος

Ο JAKE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Έχουμε και λέμε
αλχημιστής
το πέμπτο βουνό το
το ημερολόγιο ενός μάγου
ζαχιρ
Η μάγισσα το πόρτο μπελο
100 χρόνια μοναξιάς
Κώδικας Da vinci
Το άρωμα
Χάρι ποττερ 1,2,3,4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Χάρρυ Πόττερ 1-6,5 (Το 6ο βαριέμαι να το τελιώσω).
Μια σειρά από ατυχή γεγονότα όλα!
Το αστέρι του Βορρά.

Αυτά, δεν τα πάω τα βιβλία, φαίνεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Harry Potter 1...5 (προσεχώς και το 6)
Το θεώρημα του παπαγάλου
Το θεώρημα του θέιου Πέτρου και η εικασία του Γκολντμπαχ
Πυθαγόρεια Εγκλήματα
Η μελωδία των πρώτων αριθμών
Από την παράνοια στους αλγόριθμους( λίγο βαρετό σε κάποια σημεία...)
(Είμαι λάτρης της μαθηματικής λογοτεχνίας.....)
The daVinci Code
Illuminati
Αρκτικός κύκλος
Ψηφιακό Οχυρό
Το κλειδί της ζωής
Αρτέμης Φάουλ (είναι βέβαια λίγο παραμμυθάκι....)
και άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Σαβουαρ Γαμην Πολυ κλαο εχω ακουσει αλλα δεν το εχω βρει πουθενα.Προσωπικα δεν διαβαζω βιβλια αλλα βλεπω πολλες ταινιες.Cinefil τι ν ακαμνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Εγώ έχω να προτείνω:
Κώδικα Da Vinci (εννοείται)
Αρκτικός κύκλος
Ο διάβολος φοράει Πράντα (πολύ καλύτερο απ' την ταινία)
Μια σειρά από ατυχή γεγονότα (όλα φυσικά)
Ο μικρός Νικόλας (στην αρχή πίστευα ότι θα ήταν παιδικό, αλλά τελικά ήταν πολύ ωραίο! -άπαιχτος ο Rene Gosini!!!):ok:

και άλλα βιβλία που τώρα δεν μου έρχονται στο μυαλό. Όταν θυμηθώ κάτι έξτρα θα το προσθέσω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina

Νεοφερμένος

Η nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Harry Potter 1...5 (προσεχώς και το 6)
Το θεώρημα του παπαγάλου
Το θεώρημα του θέιου Πέτρου και η εικασία του Γκολντμπαχ
Πυθαγόρεια Εγκλήματα
Η μελωδία των πρώτων αριθμών
Από την παράνοια στους αλγόριθμους( λίγο βαρετό σε κάποια σημεία...)
(Είμαι λάτρης της μαθηματικής λογοτεχνίας.....)
The daVinci Code
Illuminati
Αρκτικός κύκλος
Ψηφιακό Οχυρό
Το κλειδί της ζωής
Αρτέμης Φάουλ (είναι βέβαια λίγο παραμμυθάκι....)
και άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα....


καλό είναι αυτό το βιβλίο...?μας το πρότεινε ο μαθηματικός μας στο φροντιστήριο...αλλά δεν το δίαβασα ακόμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektaria

Νεοφερμένος

Η nektaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Προτείνω τον Αλχημιστή,
Ο Κύριός μου,
Ο Μεγάλος Περίπατος του Πέτρου,
Κοντά στις ράγες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El Mariachi

Νεοφερμένος

Ο Ρωμανός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Η λεσχη Δουμας
ο πινακας της Φλανδρας

φανταστικα βιβλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Έχω διαβάσει πάρα πολλά βιβλία και ελάχιστα δε μου άρεσαν!!(Ξέρω να διαλέγω!:P)
Τώρα διαβάζω το Μια ζωή δυο ζωές, που όπως φαίνεται 8α είναι απ'τα λίγα που θα με απογοητεύσουν...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
καλό είναι αυτό το βιβλίο...?μας το πρότεινε ο μαθηματικός μας στο φροντιστήριο...αλλά δεν το δίαβασα ακόμα!

είναι πάρα πολύ καλό!!! στο προτείνω!! μου άρεσε πάρα πολύ όταν το διάβασα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
είναι πάρα πολύ καλό!!! στο προτείνω!! μου άρεσε πάρα πολύ όταν το διάβασα!!

Και τα υπόλοιπα βιβλία του Α. Δοξιάδη είναι καλά.
Αλλά αυτό πραγματικά αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εγώ τώρα τελευταία άρχισα να διαβάζω βιβλία... Όλα όσα διάβασα μου αρέσουν:
1/ Big Bang - Simon Singh
2/ Ο χαρακτήρας του φυσικού νόμου - Richard Feynman
3/ Στα ίχνη των UFO - Παύλος Λασκαρίδης (Καθηγητής Αστρονομίας στην Αθήνα)
4/ Το τελευταίο θεώρημα του Fermat - Simon Singh
Και σας προτείνω επιπλέον - δεν τα έχω διαβάσει ακόμα, αλλά τα έχω ήδη αγοράσει:
5/ Τα επτά θαύματα του σύμπαντος - Narlikar
6/ Αγαπητέ κύριε Δαρβίνε - Gabriel Dover
7/ Η αυτοβιογραφία του φωτός - Γραμματικάκης (Καθηγητής μιας θετικής επιστήμης στην Κρήτη - μάλλον Φυσικής)
8/ Η κόμη της Βερενίκης - Γραμματικάκης
Και έχω ακόμη πολλά που θέλω να διαβάσω αλλά τα έχω γραμμένα σε ένα τετράδιο σκορπιστά, άντε να ψάχνω...

Όπως ήδη θα καταλάβατε, αν δεν σας αρέσουν οι θετικές επιστήμες, πιθανόν να μην σας αρέσει κανένα από τα παραπάνω βιβλία...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι ο Γραμματικάκης ήταν καθηγητής στο Φυσικό στην Κρήτη, έτσι ξέρω δλδ, ίσως είναι λάθος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ναι ο Γραμματικάκης ήταν καθηγητής στο Φυσικό στην Κρήτη, έτσι ξέρω δλδ, ίσως είναι λάθος :P

Δεν είναι λάθος....

https://www.physics.uoc.gr/faculty/grammatikakis.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Πρύτανης κιόλας χεχ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Αν ψάχνεστε με επιστημονικά βιβλία, πάρτε το "Χρονικό του Χρόνου" (A brief history of time) από τον πατέρα της σύγχρονης φυσικής, Hawking.

Επίσης, πολύ καλό είναι το "Interpretation of dreams" (sorry, δεν έχω την ελληνική version για να ξέρω τίτλο) του Sigmund Freud.

Επίσης, εξαιρετικό είναι το "Kritik der reinen Vernuft", από Emmanuel Kant. Στα ελληνικά ο τίτλος λογικά είναι "Κριτική του καθαρού λόγου".

Και για να μην ξεχνιόμαστε...

Τα αγαπημένα μου είναι τα

1) Γιάννης Ντάνης, Επιπεδομετρία - Στερεομετρία (έκδοση 1960)
2) Η Γεωμετρία ΘΡΥΛΟΣ του Κάνελλου (έκδοση 1959)
3) Inequalities, Vasile Cirtoaje

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johndrim

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Το αβγό του κούκου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Γράψτε εδώ για τα εξωσχολικά βιβλία που έχετε διαβάσει, τους συγγραφείς που σας αρέσουν κλπ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top