Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

Amy 4ever

Νεοφερμένος

Η Amy 4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
τα απαιχθανομαι!!!ειναι χαλια!!! teleios :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα Greeklish υπαρχουν απο αιωνες, γνωστα και ως Φραγκολεβαντινικα. Δεν ειναι κατι που ανακαλυφθηκε με το Ιντερνετ. Η χρησιμοτητα τους τοτε ηταν διευκολυνση αλλοφωνων στην προφορα της Ελληνικης, που με το Ελληνικο αλφαβητο ειναι αδυνατη. Με το Ιντερνετ και τους Υπολογιστες, επι εποχης ascii-7, που δεν υπηρχε κωδικοποιηση ελληνικων, ηταν η μονη λυση. Με τον ascii-8 ομως, και το utf-8, αυτο το προβλημα δεν υπαρχει πλεον. Τα greeklish οπως χρησιμοποιουνται τωρα ειναι φυσικα ακαλαισθητα και γι'αυτο τα αποφευγω. Η μεταγραφη (romanization) των ελληνικων σε λατινικα επιτρεπεται μονο υπο προυποθεσεις, οχι φυσικα για καθημερινο διαλογο, βασει συγκεκριμενου προτυπου και οχι ελευθερα (δηλ. με βασει εναν απο τους τρεις δημοφιλεις τροπους, την αντιστοιχιση σειρας αλφαβητου, την οπτικη ομοιοτητα, ή τη φωνητικη απεικονιση).
Σχετικα με την καταστροφη της γλωσσας, οταν γνωριζεις το μετρο, δεν εχει καμια δουλεια το greeklish. Οταν ξερεις οτι εκει σταματας κι αρχιζεις τα ελληνικα, τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Εγω προσωπικα το ισορροπω. Αλλωστε γλωσσα ειναι εκφραση της λαικης ψυχοσυνθεσης, δε νομιζω οτι εξαρταται απο ενα αλφαβητο.
Παντως, οταν υπαρχει η δυνατοτητα να γραψεις ελληνικα, ειναι οντως χαζο για μενα να γραφεις greeklish. Αποτελει μια μοδα κι αυτο φαινεται απο το απλο, ενω μπορουν να γραψουν ελληνικα, δεν γραφουν. Ομολογω οτι καποιες φορες τα χρησιμοποιω στο instant messaging, αλλα οχι σε μεγαλα κειμενα.
Παντως το ελληνικο αλφαβητο δεν παυει να με γοητευει και δεν θα δεχομουν μια αλλαγη. Ειναι βεβαια θεμα συνηθειας, δεν θα μπω στο τρυπακι να υποβαθμισω αλλα αλφαβητα, αλλα η συνηθεια ειναι πολυ δυνατο πραγμα...

ΥΓ: Τον τονισμο των ελληνικων τον θεωρω αρκετα ομορφο, αλλα στο forum δεν βαζω τονους χαριν συντομιας, αλλα και επειδη γενικα, αν και τους θεωρω ωραιους, δεν παυουν ως επι το πλειστον να ειναι περιττοι για τους ελληνοφωνους. Αλλωστε η ιστορια του τονισμου των ελληνικων ξεκιναει πολυ αργοτερα απο την πρωτη εμφανιση τους και την αξιοποιηση τους σε μεγαλα ανθρωπινα επιτευγματα, οπως η Δημοκρατια της Αθηνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
εγω στο MSN γραφω με βυζαντινη γραφη!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ΥΓ: Τον τονισμο των ελληνικων τον θεωρω αρκετα ομορφο, αλλα στο forum δεν βαζω τονους χαριν συντομιας, αλλα και επειδη γενικα, αν και τους θεωρω ωραιους, δεν παυουν ως επι το πλειστον να ειναι περιττοι για τους ελληνοφωνους. Αλλωστε η ιστορια του τονισμου των ελληνικων ξεκιναει πολυ αργοτερα απο την πρωτη εμφανιση τους και την αξιοποιηση τους σε μεγαλα ανθρωπινα επιτευγματα, οπως η Δημοκρατια της Αθηνας.
Εγώ πάντως, είτε το πιστεύεις είτε όχι, πιο αργά γράφω αν δεν βάζω τόνους, παρά όταν βάζω τόνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μαλλον απο συνηθεια θα μπερδευεσαι...Εγω οποτε γραφω στο word τους βαζει μονο του, οποτε δεν πολυασχολουμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Philip007

Νεοφερμένος

Ο Φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
τα greeklish δεν ειναι κακα να χρησιμοπιουνται σε msn, yahoo messenger και σε αλλα τετοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Είναι apaisia!!!!!! ΑΠΑΙΣΙΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Δεν μπορούμε να αγνοήσουμε όμως και τον παράγοντα μη συμβατότητας των ελληνικών.Μου χει συμβεί για παράδειγμα να χρησιμοποιώ Instant Messaging από κινητό και να υποστηρίζει ΟΛΕΣ τις άλλες γλώσσες εκτός από ελληνικά.
Μήπως έχουμε κι εμείς μερίδιο ευθύνης,από τη στιγμή που δεν διαμαρτυρόμαστε ομαδικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
εγώ δεν έχω πρόβλημα με τα greeklish. με βολεύουν-βασικά τα έχω συνηθίσει στο μουσουνού, στο myspace κτλ..
αυτό που μου εκνευρίζει όμως αφάνταστα είναι τα trendogreeklish σε φάση:

h3yZzZz aZpPp..t k@N3!$???????!!!!!!111 (τα '1' είναι must από την πολύ βιασύνη και καλά στο typing -.-)

1.σου παίρνει 3424 ώρες να καταλάβεις τι γράφει ο άλλος
2. είναι κακόγουστα κ αντιαισθητικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
εγώ δεν έχω πρόβλημα με τα greeklish. με βολεύουν-βασικά τα έχω συνηθίσει στο μουσουνού, στο myspace κτλ..
αυτό που μου εκνευρίζει όμως αφάνταστα είναι τα trendogreeklish σε φάση:

h3yZzZz aZpPp..t k@N3!$???????!!!!!!111 (τα '1' είναι must από την πολύ βιασύνη και καλά στο typing -.-)

1.σου παίρνει 3424 ώρες να καταλάβεις τι γράφει ο άλλος
2. είναι κακόγουστα κ αντιαισθητικά
Επιδρομή εξωγήινων! ο_Ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Δεν μ' αρέσουν και τα διαβάζω με μια κάποια δυσκολία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
τα greeklish δεν ειναι κακα να χρησιμοπιουνται σε msn, yahoo messenger και σε αλλα τετοια.
Προτιμώ στο msn να γράφω με Ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν μπορούμε να αγνοήσουμε όμως και τον παράγοντα μη συμβατότητας των ελληνικών.Μου χει συμβεί για παράδειγμα να χρησιμοποιώ Instant Messaging από κινητό και να υποστηρίζει ΟΛΕΣ τις άλλες γλώσσες εκτός από ελληνικά.
Μήπως έχουμε κι εμείς μερίδιο ευθύνης,από τη στιγμή που δεν διαμαρτυρόμαστε ομαδικά;

Οταν ενα προιον κυκλοφορει στην Ελλαδα ειναι γεγονος οτι θα πρεπει να υποστηριζει την επισημη γλωσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το πρόβλημα με την μη-υποστήριξη Ελληνικών πια δεν υφίσταται σχεδόν πουθενά από τη στιγμή που η κωδικοποίηση άλλαξε από UTF-7 σε UTF-8. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanapesto

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ως greeklish ή greenglish αναφέρονται οι λέξεις και τα κείμενα που είναι γραμμένα με λατινικούς χαρακτήρες αλλά με ελληνικές λέξεις.
Στη "γλώσσα" των greeklish δεν τίθεται ζήτημα ορθογραφίας, ενώ η δακτυλογράφηση γίνεται πιο γρήγορη λόγω της απουσίας τόνων και διφθόγγων (τα ει, οι, και αι μπορούν να αντικατασταθούν με τα i και e αντίστοιχα).
Πέρα από την ταχύτητα δακτυλογράφησης, πιστεύετε ότι προσφέρουν κάτι άλλο;


Ας πω τώρα την άποψή μου ( :mad::P).
Θεωρώ τα greeklish πάνω απ' όλα ακαλαίσθητα και γλώσσα των τεμπέληδων. Κάποτε θα μπορούσα να δικαιολογήσω τη χρήση τους δεδομένου ότι πολλοί υπολογιστές δεν υποστήριζαν ελληνικά και οι Έλληνες αναγκάζονταν να χρησιμοποιούν αγγλικό πληκτρολόγιο.
Τα greeklish περιορίζουν τις δυνατότητες αναζήτησης πληροφοριών στο διαδίκτυο αφού μιλάμε για δύο πρακτικά διαφορετικές γλώσσες.
Έχω συναντήσει άτομα (κυρίως μικρής ηλικίας) που από συνήθεια να γράφουν greeklish, έχουν ξεχάσει να γράφουν καθαρά ελληνικά με το πληκτρολόγιο! :mpam:
(δλδ δεν έχουν μάθει να πληκτρολογούν πατώντας τόνους και χρησιμοποιώντας χαρακτήρες οι, ει, αι κ.τ.λ.)


Παρακαλώ η συζήτηση να μην κατευθυνθεί στο αν θα πρέπει να απαγορεύονται ή όχι στο iSchool. Είναι κάτι για το οποίο είμαι κάθετος. :)

Συμφωνώ με τον Πέτρο, τα greeklish είναι απαράδεκτα και τα χρησιμοποιώ μόνο σε chatrooms.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick_source

Νεοφερμένος

Ο nick_source αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
εγώ πάλι δεν μπορώ με τίποτα να γράψω ελληνικά στο πληκτρολόγιο μου την σπάει!ευτυχώς υπάρχει το converter γιατί αλλιώς θέλω 15 ώρες για 10 γραμμές.ta greeklish είναι απίστευτη ευκολία! p.x. στο κινητό γλιτώνεις πολλές λέξεις ειδικά με τις συντομογραφίες!όλοι μου οι γνωστoi sτο msn (150 επαφές) γραφουν greeklish!στην αρχή k μένα μου την έσπαγαν γιατί το θεωρούσα "τρεntια"..αλλα μετά είδα ότι έγγραφα 3 φορες πιο γρήγορα έτσι! όλα είναι θέμα συνήθειας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Δεν με πολυαπασχολεί το θέμα...Βέβαια χρησιμοποιώ τα greeklish μόνο στο msn και πουθενά αλλού γιατί απλά εκεί με βολεύει :)

Αλλά στο κινητό γράφω με ελληνικούς χαρακτήρες.

Εδώ στο φόρουμ σαφώς και πρέπει να γράφουμε με ελληνικά και όχι greeklish ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
εγώ πάλι δεν μπορώ με τίποτα να γράψω ελληνικά στο πληκτρολόγιο μου την σπάει!ευτυχώς υπάρχει το converter γιατί αλλιώς θέλω 15 ώρες για 10 γραμμές.ta greeklish είναι απίστευτη ευκολία! p.x. στο κινητό γλιτώνεις πολλές λέξεις ειδικά με τις συντομογραφίες!όλοι μου οι γνωστoi sτο msn (150 επαφές) γραφουν greeklish!στην αρχή k μένα μου την έσπαγαν γιατί το θεωρούσα "τρεntια"..αλλα μετά είδα ότι έγγραφα 3 φορες πιο γρήγορα έτσι! όλα είναι θέμα συνήθειας!!
Όπως και είναι θέμα συνήθειας να γράφεις στα Ελληνικά. Greeklish δεν χρησιμοποιώ ούτε καν στους Instant Messengers. Γράφω πολύ πιο γρήγορα με Ελληνικά και τόνους - ω ναι, αν γράφω χωρίς τόνους κάνω κι εγώ "15 ώρες για 10 γραμμές".




Φανταστείτε να 'ταν όλα τα Ελληνικά site σε greeklish. :!:
Άχρηστο θα έβγαινε το google - καθώς μία λέξη μπορεί να γραφεί με 1024 διαφορετικούς τρόπους!

Κατ' εμέ το μεγαλύτερο πρακτικό μειονέκτημα των greeklish είναι στην αναζήτηση - τώρα που είστε μικρά πιθανώς και να μην το καταλαβαίνετε... θα το δείτε όταν αρχίσετε τις εργασίες στο Πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εχω μελετησει τη μοδα αυτη που ειναι οντως τρεντια φιλε nick_source και εχει κι αλλα μειονεκτηματα περα απο την αναζητηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick_source

Νεοφερμένος

Ο nick_source αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Τρεντια ειναι οταν γραφεις ετσι :P : Geia sOu r3 MaN pwS tA paC? :P xaxaxa αυτο οντως! αλλα γενικοτερα ειναι ευκολια στα πμ και στο μου σου νου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top