Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

apas

Νεοφερμένος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
εγω δν εχω προβλημα με τα greeklish εκτος απο τα ατομα που γραφουν "a8hna" ή "3erw" προτιμω το "athina" & "ksero". σαφως στα μεγαλα κειμενα ειναι σπαστικο και κουραστικο αλλα τι να κανουμε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Τα greeklish εγώ δν τα χρησιμοποιώ ποτέ!! (εκτός από sites που δν εχει ελληνικά).. Το θεωρώ βασικά βλακεία να γράφω σε greeklish ενώ δν μου κάνει ιδιαίτερο κόπο να γράψω σε ελληνικά.. Με το να γράφει κάποιος greeklish νομίζω πως 1ον αρχίζει και χάνει την αίσθηση της ορθογραφίας και 2ον "φθείρει" την ελληνική γλώσσα μιας και αν δούμε σιγά-σιγά όλοι οι νέοι χρησιμοποιούν greeklish όχι μόνο σε γραπτό αλλά κ σε προφορικό λόγο λόγω συνήθειας!!!! Νομίζω πως πρέπει να σταματήσουμε όλοι να γράφουμε greeklish επειδή βασικά δν υπάρχει κανένας λόγος να το κάνουμε... Σήμερα πολλοί γράφουν greeklish για να είναι "in" και για άλλους τέτοιους λόγους που για μένα είναι χαζοί!! Πιστεύω πως αυτό είναι λάθος! Τέλος πάντων, επιλογή του καθενός είναι να γράφει όπως θέλει. Αυτά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Όπως φαίνεται σου κάνει κόπο αφού γράφεις το "δεν" "δν" και το "και" "κ", φαντάζομαι και το "την/τον" το γράφεις "τν" ; και αυτά "in" είναι απ'όσο έχω δει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Όπως φαίνεται σου κάνει κόπο αφού γράφεις το "δεν" "δν" και το "και" "κ", φαντάζομαι και το "την/τον" το γράφεις "τν" ; και αυτά "in" είναι απ'όσο έχω δει.
βασικά δεν μου κάνει κόπο απλά είναι η συνήθεια που έλεγα. Ναι τα γράφω λάθος και δεν θα έπρεπε αλλά προσπαθώ να τα γράφω σωστά... Και βασικά λάθος φαντάστηκες το "την/τον" το γράφω κανονικά! Αυτό που θέλω να πω είναι πως πρέπει να μην χρησιμοποιούμε greeklish αλλά να γράφουμε ελληνικά με τόνους. Και τώρα αν κολλάμε σε λεπτομέρειες όπως το επειδή έγραψα το δεν "δν" ή το και "κ", δεν πρόκειται να κάνουμε συζήτηση. Ναι δεν αντιλέγω έχω συνηθίσει να γράφω το δεν "δν" και το και "κ" αλλά αυτό δεν πάει να πει πως υποστηρίζω τα greeklish. Και όπως είπα και πριν προσπαθώ να τα γράφω σωστά. Απλά μου κόλλησαν από το πολύ msn!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι προφανώς δεν υπονόησα πως εξαιτίας αυτού υποστηρίζεις τα greeklish αφού έτσι κι αλλιώς το λες ξεκάθαρα στο post σου. Αλλά το θέμα είναι πως όπως σου γίνεται συνήθεια το "δν" γίνονται και τα greeklish. Περισσότερο μου τη δίνει να κόβονται τα "δεν", "και", "την/τον" παρά τα greeklish όταν έχουν σωστή ορθογραφία. Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, επειδή κάποιος θα γράφει σε greeklish δεν σημαίνει πως θα είναι ανορθόγραφο, απλώς θα είναι λατινικοί χαρακτήρες. Εξαρτάται από το άτομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ναι προφανώς δεν υπονόησα πως εξαιτίας αυτού υποστηρίζεις τα greeklish αφού έτσι κι αλλιώς το λες ξεκάθαρα στο post σου. Αλλά το θέμα είναι πως όπως σου γίνεται συνήθεια το "δν" γίνονται και τα greeklish. Περισσότερο μου τη δίνει να κόβονται τα "δεν", "και", "την/τον" παρά τα greeklish όταν έχουν σωστή ορθογραφία. Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, επειδή κάποιος θα γράφει σε greeklish δεν σημαίνει πως θα είναι ανορθόγραφο, απλώς θα είναι λατινικοί χαρακτήρες. Εξαρτάται από το άτομο.

ναι έχεις απόλυτο δίκιο!! κ γω όταν αναγκάζομαι να γράφω greeklish, τα γράφω ορθογραφημένα!! αν και στην τελική δεν έχω ιδιαίτερο κόλλημα με αυτούς που γράφουν greeklish. Απλά εντάξει ρε γαμώτο.. Έλληνες είμαστε.. τόσο ωραία γλώσσα έχουμε.. γιατί greeklish?? αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μα τα greeklish παραμένουν ελληνικά αλλά με λατινικούς χαρακτήρες. Το λεξιλόγιο παραμενει το ίδιο, το συντακτικό επίσης, όλο το σημαινόμενο της γλώσσας εκτός από τα γράμματα. Δεν σταματάς να μιλάς ελληνικά όταν γράφεις σε greeklish. Τέλος σημασία έχει η επικοινωνία, οπότε από τη στιγμή που καταλαβαίνετε τι λέει ο άλλος το πως το γράφει έχει μικρή σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Μα τα greeklish παραμένουν ελληνικά αλλά με λατινικούς χαρακτήρες. Το λεξιλόγιο παραμενει το ίδιο, το συντακτικό επίσης, όλο το σημαινόμενο της γλώσσας εκτός από τα γράμματα. Δεν σταματάς να μιλάς ελληνικά όταν γράφεις σε greeklish. Τέλος σημασία έχει η επικοινωνία, οπότε από τη στιγμή που καταλαβαίνετε τι λέει ο άλλος το πως το γράφει έχει μικρή σημασία.
Η ορθογραφία δεν παραμένει ίδια, ο τονισμός δεν παραμένει ίδιος (είναι ανύπαρκτος), ο συλλαβισμός δεν παραμένει ίδιος. :)
Η επικοινωνία γίνεται δύσκολη. :iagree:
Τα κείμενα δεν αναγνωρίζονται από τις μηχανές αναζήτησης ως ελληνικά. :iagree:
Αλλοιώνεται η γλώσσα και μαθαίνεται λάθος. :iagree:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Μα τα greeklish παραμένουν ελληνικά αλλά με λατινικούς χαρακτήρες. Το λεξιλόγιο παραμενει το ίδιο, το συντακτικό επίσης, όλο το σημαινόμενο της γλώσσας εκτός από τα γράμματα. Δεν σταματάς να μιλάς ελληνικά όταν γράφεις σε greeklish. Τέλος σημασία έχει η επικοινωνία, οπότε από τη στιγμή που καταλαβαίνετε τι λέει ο άλλος το πως το γράφει έχει μικρή σημασία.

Θα συμφωνήσω μαζί σου αν και είναι αλήθεια πως υπάρχει κάποια αλλοίωση της γλώσσας. Πάντως από την στιγμή που καταλαβαινόμαστε τότε δεν υπάρχει πρόβλημα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω μαζί σου αν και είναι αλήθεια πως υπάρχει κάποια αλλοίωση της γλώσσας. Πάντως από την στιγμή που καταλαβαινόμαστε τότε δεν υπάρχει πρόβλημα!!!
Το επιχείρημα "καταλαβαινόμαστε άρα δεν υπάρχει πρόβλημα" δεν το θεωρώ αρκετό σε αυτή την περίπτωση. :)

Σημασία έχει και ο τρόπος που καταλαβαινόμαστε. Τα greeklish είναι ένας εντελώς ασταθής και του ποδαριού τρόπος επικοινωνίας. Δεν υπάρχουν κανόνες ορθογραφίας, τονισμός αλλά και συνήθως τα άτομα που τα χρησιμοποιούν χρησιμοποιούν εντελώς πρόχειρα την ελληνική γλώσσα (δηλαδή έχουν φτωχό λεξιλόγιο).

Το να πιεστεί λιγότερο κάποιος για να μάθει να χρησιμοποιεί ορθά τη γλώσσα του είναι πολύ πιο σημαντικό για τον ίδιο αλλά και τη γλώσσα, από το να καταφεύγει σε τέτοιες τεμπέλικες μεθόδους.

Ελληνική Γλώσσα ===> Φτωχή χρήση της Ελληνικής Γλώσσας ====> Greeklish ====> ????? (μετά τα greeklish τι άλλο πιο "απλό για να μην κουραζόμαστε να μαθαίνουμε και να γράφουμε" θα επινοηθεί; ;) )



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
(μετά τα greeklish τι άλλο πιο "απλό για να μην κουραζόμαστε να μαθαίνουμε και να γράφουμε" θα επινοηθεί; ;) )
Ουγκ.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η ορθογραφία δεν παραμένει ίδια, ο τονισμός δεν παραμένει ίδιος (είναι ανύπαρκτος), ο συλλαβισμός δεν παραμένει ίδιος. :)
Η επικοινωνία γίνεται δύσκολη. :iagree:
Τα κείμενα δεν αναγνωρίζονται από τις μηχανές αναζήτησης ως ελληνικά. :iagree:
Αλλοιώνεται η γλώσσα και μαθαίνεται λάθος. :iagree:


-petros


Αυτά που λες για το συλλαβισμό, την ορθογραφία κτλ εξαρτώνται από το κάθε άτομο, εγώ πάντα γράφω όπως θα έγραφα στα ελληνικά αλλά σε greeklish και σίγουρα δεν είμαι η μόνη. Δε μπορείς να γενικεύεις έτσι. Για τον τονισμό προφανώς και δεν υπάρχει αφού είναι αγγλικά γράμματα, αλλά τις λέξεις τις τονίζεις εκεί που πρέπει χωρίς πρόβλημα όταν διαβάζεις το κειμενό και αυτό έχει μεγάλη σημασία.

Τα greeklish είναι ένας εντελώς ασταθής και του ποδαριού τρόπος επικοινωνίας. Δεν υπάρχουν κανόνες ορθογραφίας, τονισμός αλλά και συνήθως τα άτομα που τα χρησιμοποιούν χρησιμοποιούν εντελώς πρόχειρα την ελληνική γλώσσα (δηλαδή έχουν φτωχό λεξιλόγιο).


τώρα υποστηρίζεις πως σχεδόν όλος ο πλυθησμός που κανει chat σε greeklish είναι αγράμματος; θες να μου πεις πως όταν συζητώ πχ φιλοσοφικά θέματα με φίλους μου στο msn επικοινωνούμε "στο πόδι"; επειδή χρησιμοποιούμε greeklish;;; (ή επειδή είναι στο msn; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Αυτά που λες για το συλλαβισμό, την ορθογραφία κτλ εξαρτώνται από το κάθε άτομο, εγώ πάντα γράφω όπως θα έγραφα στα ελληνικά αλλά σε greeklish και σίγουρα δεν είμαι η μόνη. Δε μπορείς να γενικεύεις έτσι. Για τον τονισμό προφανώς και δεν υπάρχει αφού είναι αγγλικά γράμματα, αλλά τις λέξεις τις τονίζεις εκεί που πρέπει χωρίς πρόβλημα όταν διαβάζεις το κειμενό και αυτό έχει μεγάλη σημασία.
Greeklish και σωστή ορθογραφία λίγο δύσκολο να συνυπάρξουν αφού αλλάζει ακόμα και αντιστοιχία γραμμάτων [ όπως ξ με ks ή x, ενώ το x χρησιμοποιείται και ως χ (και το h ως η ) - το ίδιο και για τα ψ,θ,ντ].
Ο καθένας γράφει όπως θέλει, άρα δεν τίθεται ζήτημα ορθογραφίας. Είναι εξ' ορισμού ανορθόγραφα και κανείς δεν πρόκειται να αντιληφθεί διαφορετικά ένα greeklish κείμενο γεμάτο i αντί για h,oi,ei . :iagree:
(μην σου πω ότι εγώ προσωπικά θεωρώ πιο ξεκούραστο το σκέτο i όταν διαβάζω greeklish κείμενο).

Τις λέξεις μπορείς και τις τονίζεις όταν τις διαβάζεις επειδή προηγουμένως τις είχες διαβάσει με ελληνικούς χαρακτήρες ή τις είχες ακούσει.
Αν συναντήσεις μια "άγνωστη λέξη" σε Greeklish ενδέχεται να κάνεις λάθος στον τονισμό.

τώρα υποστηρίζεις πως σχεδόν όλος ο πλυθησμός που κανει chat σε greeklish είναι αγράμματος; θες να μου πεις πως όταν συζητώ πχ φιλοσοφικά θέματα με φίλους μου στο msn επικοινωνούμε "στο πόδι"; επειδή χρησιμοποιούμε greeklish;;; (ή επειδή είναι στο msn;;)
Δεν υποστήριξα πουθενά ότι είναι αγράμματος.
Με φτωχό λεξιλόγιο όμως, ναι. Είναι χαρακτηριστικό της πλειοψηφίας των σημερινών Ελλήνων (και εμένα φυσικά) η περιορισμένη χρήση λέξεων της ελληνικής.
Η ευκολία των greeklish στηρίζεται σημαντικά και στο γεγονός ότι χρησιμοποιούνται συνηθισμένες λέξεις και το μάτι τις αντιλαμβάνεται και κατανοεί γρήγορα (και άρα τις τονίζουμε εύκολα και χωρίς πρόβλημα όταν τις διαβάζουμε :iagree: ).

Για όλα τα θέματα τον θεωρώ τεμπέλικο και του ποδαριού τρόπο επικοινωνίας. :P
(επισημαίνω πως δεν αναφέρομαι στο νόημα/θέμα που έχει μια συζήτηση που γίνεται με greeklish αλλά στον τρόπο επικοινωνίας :) )

:thanks:

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Greeklish και σωστή ορθογραφία λίγο δύσκολο να συνυπάρξουν αφού αλλάζει ακόμα και αντιστοιχία γραμμάτων [ όπως ξ με ks ή x, ενώ το x χρησιμοποιείται και ως χ (και το h ως η ) - το ίδιο και για τα ψ,θ,ντ].
Ο καθένας γράφει όπως θέλει, άρα δεν τίθεται ζήτημα ορθογραφίας. Είναι εξ' ορισμού ανορθόγραφα και κανείς δεν πρόκειται να αντιληφθεί διαφορετικά ένα greeklish κείμενο γεμάτο i αντί για h,oi,ei . :iagree:
(μην σου πω ότι εγώ προσωπικά θεωρώ πιο ξεκούραστο το σκέτο i όταν διαβάζω greeklish κείμενο).

Τις λέξεις μπορείς και τις τονίζεις όταν τις διαβάζεις επειδή προηγουμένως τις είχες διαβάσει με ελληνικούς χαρακτήρες ή τις είχες ακούσει.
Αν συναντήσεις μια "άγνωστη λέξη" σε Greeklish ενδέχεται να κάνεις λάθος στον τονισμό.


Δεν υποστήριξα πουθενά ότι είναι αγράμματος.
Με φτωχό λεξιλόγιο όμως, ναι. Είναι χαρακτηριστικό της πλειοψηφίας των σημερινών Ελλήνων (και εμένα φυσικά) η περιορισμένη χρήση λέξεων της ελληνικής.
Η ευκολία των greeklish στηρίζεται σημαντικά και στο γεγονός ότι χρησιμοποιούνται συνηθισμένες λέξεις και το μάτι τις αντιλαμβάνεται και κατανοεί γρήγορα (και άρα τις τονίζουμε εύκολα και χωρίς πρόβλημα όταν τις διαβάζουμε :iagree: ).

Για όλα τα θέματα τον θεωρώ τεμπέλικο και του ποδαριού τρόπο επικοινωνίας. :P
(επισημαίνω πως δεν αναφέρομαι στο νόημα/θέμα που έχει μια συζήτηση που γίνεται με greeklish αλλά στον τρόπο επικοινωνίας :) )

:thanks:

-petros


Λοιπόν. Καταρχάς, αν το θέλεις μπορείς να γράφεις ορθογραφημένα greeklish πχ με '3' για "ξ" αφού δεν υπάρχει "κσ" ή "8" για "θ" και φυσικά για το "ντ" "nt". για το ψ δεν υπάρχει, τι να κάνουμε, το πσ ειναι ηχητικά ίδιο όμως, και μην ξεχνάς πως η γλωσσα υπάρχει πρώτα προφορικώς επομένως δεν είναι ασημαντο! Αν συναντήσεις άγνωστη λέξη δε θα έχει ιδιαίτερη σημασία ο τονισμός. Εσύ αντιδράς στα greeklish σαν να είναι φτιαγμένα από μόνα τους και ξεχνάς πως φτιάχτηκαν από ανθρώπους για ανθρώπους, προφανώς για τη διευκόλυνση της επικοινωνίας. Τους λόγους δε τους ξέρω, φαντάζομαι πως ήταν η ανυπαρξία ελληνικής γραμματοσειράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Για όλα τα θέματα τον θεωρώ τεμπέλικο και του ποδαριού τρόπο επικοινωνίας. :P
Μα η επικοινωνία σε chat είναι του ποδαριού, είναι ουσιαστικά μια προσομοίωση προφορικού λόγου μέσω γραπτού.
Σε forum αλλάζει ελαφρώς το πράγμα γιατί η επικοινωνία δεν είναι 100% άμεσα διαδραστική, μοιάζει περισσότερο με γραπτό λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι βασικά. Επομένως δεν έχει να κάνει με τη γραμματοσειρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Λοιπόν. Καταρχάς, αν το θέλεις μπορείς να γράφεις ορθογραφημένα greeklish πχ με '3' για "ξ" αφού δεν υπάρχει "κσ" ή "8" για "θ" και φυσικά για το "ντ" "nt". για το ψ δεν υπάρχει, τι να κάνουμε, το πσ ειναι ηχητικά ίδιο όμως, και μην ξεχνάς πως η γλωσσα υπάρχει πρώτα προφορικώς επομένως δεν είναι ασημαντο!
Αν συναντήσεις άγνωστη λέξη δε θα έχει ιδιαίτερη σημασία ο τονισμός. Εσύ αντιδράς στα greeklish σαν να είναι φτιαγμένα από μόνα τους και ξεχνάς πως φτιάχτηκαν από ανθρώπους για ανθρώπους, προφανώς για τη διευκόλυνση της επικοινωνίας. Τους λόγους δε τους ξέρω, φαντάζομαι πως ήταν η ανυπαρξία ελληνικής γραμματοσειράς.
Αρχικά επινοήθηκαν καθώς τα συστήματα υπολογιστών δεν υποστήριζαν ελληνικούς χαρακτήρες και τα ελληνικά, αναγκαστικά γραφόντουσαν με λατινικούς χαρακτήρες. :iagree:
Το ότι επινοήθηκαν από ανθρώπους για ανθρώπους δε σημαίνει πως πρέπει ντε και καλά να είμαι υπέρ τους. Αν η λύση των greeklish ήταν μονόδρομος - όπως κάποτε- δεν θα υπήρχε θέμα είμαι υπέρ ή είμαι κατά.

Από τη στιγμή όμως που όλοι οι υπολογιστές υποστηρίζουν (ή μπορούν να υποστηρίξουν) τους ελληνικούς χαρακτήρες, ενώ, υπάρχουν και οι λεγόμενοι greeklish converters, ε δεν μπορώ να δικαιολογήσω τη χρήση τους και θεωρώ τεμπέληδες όσους τα χρησιμοποιούν. Απόψεις είναι αυτές. :)

Μα η επικοινωνία σε chat είναι του ποδαριού, είναι ουσιαστικά μια προσομοίωση προφορικού λόγου μέσω γραπτού.
Σε forum αλλάζει ελαφρώς το πράγμα γιατί η επικοινωνία δεν είναι 100% άμεσα διαδραστική, μοιάζει περισσότερο με γραπτό λόγο.
Η επικοινωνία σε Chat και Forum είναι σε γραπτό λόγο.
(ανεξάρτητα αν στα Chat δεν γράφουμε - συνήθως- με ολοκληρωμένες προτάσεις κ.τ.λ. )


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Σε chat ο λόγος δεν είναι γραπτός. Το οτι δεν χρησιμοποιείς την ομιλία για επικοινωνία είναι καθαρά τεχνικό θέμα. Εάν ο λόγος ήταν πράγματι γραπτός αυτό που αναφέρεις (μη ολοκληρωμένες προτάσεις) δεν θα συνέβαινε. Πόσους ξέρεις που βάζουν τελείες, γράφουν το πρώτο γράμμα πρότασης με κεφαλαίο κτλ σε chat; Εγώ έναν (και γράφει greeklish παρ'όλα αυτά :p ).
Στο θέμα των forum συμφωνούμε φαντάζομαι :p .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Σε chat ο λόγος δεν είναι γραπτός. Το οτι δεν χρησιμοποιείς την ομιλία για επικοινωνία είναι καθαρά τεχνικό θέμα. Εάν ο λόγος ήταν πράγματι γραπτός αυτό που αναφέρεις (μη ολοκληρωμένες προτάσεις) δεν θα συνέβαινε. Πόσους ξέρεις που βάζουν τελείες, γράφουν το πρώτο γράμμα πρότασης με κεφαλαίο κτλ σε chat; Εγώ έναν.
Στο θέμα των forum συμφωνούμε φαντάζομαι :p .
Είναι γραπτός. Το γεγονός ότι οι χρήστες των Chat δεν χρησιμοποιούν σημεία στιξής και ολοκληρωμένες προτάσεις δεν καθιστά τον διάλογο μη γραπτό (γιατί και ένας διάλογος μπορεί να εκφραστεί σε γραπτό λόγο).

Όσο για το θέμα του Forum: μπα, εσύ λες ότι μοιάζει κι εγώ ότι είναι. :P



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Έχεις τον Α' τόμο έκθεσης του Λυκείου; Αν ναι, πήγαινε στη σελίδα 98 όπου αναλύονται οι διαφορές προφορικού και γραπτού λόγου και πες μου με ποια κατηγορία ταιριάζει η ομιλία σε chat. Αν οχι πέστο να κάτω να τα γράψω (δεν έχω πρόχειρο scanner).

Να το πω αλλιώς:
Με την ίδια λογική που τον λόγο με όλα τα στοιχεία του προφορικού (chat) τον θεωρείς γραπτό μόνο και μόνο επειδή δεν υπάρχει ομιλία, εγώ σου λέω οτι αν σου απαγγείλω ένα κείμενο, ο λόγος θα γίνει προφορικός μόνο και μόνο επειδή μιλάω. Δεν ισχύει όμως αυτό γιατί το αυτά που θα λέω θα έχουν όλα τα στοιχεία του γραπτού λόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top