Πανεπιστήμιο Κύπρου

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
https://62.103.84.30/2.php
ΣΧΟΛΗ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΜΗΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑΣ
ΣΧΟΛΗ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΜΗΜΑ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ
ΣΧΟΛΗ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΜΗΜΑ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΑΓΩΓΗΣ
ΣΧΟΛΗ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΧΟΛΗ ΘΕΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΜΗΜΑ ΧΗΜΕΙΑΣ
ΣΧΟΛΗ ΘΕΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΣΧΟΛΗ ΘΕΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΜΗΜΑ ΦΥΣΙΚΗΣ
ΣΧΟΛΗ ΘΕΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ
ΣΧΟΛΗ ΘΕΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΜΗΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΤΜΗΜΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΩΝ ΚΑΙ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΤΜΗΜΑ ΚΛΑΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ

Τα τμάματα ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ δεν αναγνωρίζονται από το ΤΕΕ.


Aπό την σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ αυτά είναι οι Κυπριακές σχολές που αναγνωρίζονται στην Ελλάδα...
Για την νομική δε ξέρω τι παίζει (αλλά το δικαστικό σύστημα στην Κύπρο δεν έχει καμία σχέση με το ελληνικό τείνει προς το αγγλικό). Δεν ξέρω κατά πόσο αναγνωρίζεται το πτυχίο νομικής στην Ελλάδα η σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ δεν το αναφέρει πάντως.
__________________________________________________________________________
Επίσης αν και οι Κύπριοι είναι σε γενικές γραμμές φιλόξενοι η Κύπρος δεν είναι καθόλου φιλόξενο Κράτος. Ο μέσος Ελληνας δύσκολα θα αντεξεπέλθει στις οικονομικές απαιτήσεις της Κύπρου.
1) Τα ενοίκια είναι πανάκριβα
2) Ξεχάστε τα μέσα μαζικής μεταφοράς (απλώς δεν υπάρχουν)
3) Ξεχάστε τα ταξί (υπάρχουν αλλά είναι πανάκριβα για 5 χιλιόμετρα σου παίρνουν 20 ευρώ.
4) Χρειάζεται αυτοκίνητο ή μηχανή (τα αυτοκίνητα είναι σχετικά φτηνά, οι μηχανές είναι ακριβές)
5) Τα πάντα (από φαί μέχρι και ρούχα είναι πολύ πιο ακριβά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Υπάρχει ομως κουπόνι σίτισης και δικαίωμα αίτησης για διαμονή σε φοιτητική εστία,για όσους δεν τα καταφέρνουν οικονομικά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5ugar

Νεοφερμένος

Η Ελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Eγω ειμαι Κυπρια περασα φετος στο Παν Κυπρου τμήμα Κλασσικών Σπουδών και Φιλοσοφίας, αν και έχω κάνει αίτηση για Β' και Γ' κατανομή στο τμήμα Νομικής. Δεν γνωριζω πολλα για τους Ελληνες φοιτητες, απλα όπως και ο φιλος πιο πανω ανεφερε η ζωη ειναι πανακριβη. Ευτυχως ειχα την τυχη να περασω στις φοιτητικες εστιες, 100 ευρω ενοικιο όλα πληρωμενα και η κατασταση των δωματιων είναι αψογη, μιας και είναι νεοχτιστες. Σε γενικες γραμμες όμως το πανεπιστημιο για εμας τουλαχιστον έχει πολυ ψηλες βασεις. Ειδικότερα για την Νομικη, 30 θέσεις είναι όλες κι όλες, επειδή το τμήμα το 2008 δημιουργήθηκε. Στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου θα βρείτε αρκετές πληροφορίες..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lucie

Νεοφερμένος

Η lucie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Για σας,
Είμαι από Κύπρο και έχω παρακαθήσει στις Παγκύπριες Εξετάσεις όπου τα πήγα πολύ καλά και πέρασα στο τμήμα των "Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Περιβάλλοντος" του Πανεπιστημίου Κύπρου. Έχω κάνει αίτηση και για ΕΜΠ,ΑΠΘ και Πάτρας.. Η φοίτηση στην Κύπρο είναι 4ετής - αφού τα μαθήματα των 4 χρόνων είναι αρκετά για την εργασία στην Κύπρο, αλλά δεν ισχύει αυτό για εργασία στην Ελλάδα.. Μπορείτε να με δόσετε περισσότερες πληροφορίες για το τμήμα αυτό του Πανεπιστημίου Κύπρου- αν ακούσατε κάτι ή αν σπουδάσατε σ' αυτό??? Πιστεύω ότι περνώ ΑΠΘ ή Πάτρα...Που θα ήταν καλύτερα να πάω??
Ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

molkoway

Νεοφερμένος

Η molkoway αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Για σας,
Είμαι από Κύπρο και έχω παρακαθήσει στις Παγκύπριες Εξετάσεις όπου τα πήγα πολύ καλά και πέρασα στο τμήμα των "Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Περιβάλλοντος" του Πανεπιστημίου Κύπρου. Έχω κάνει αίτηση και για ΕΜΠ,ΑΠΘ και Πάτρας.. Η φοίτηση στην Κύπρο είναι 4ετής - αφού τα μαθήματα των 4 χρόνων είναι αρκετά για την εργασία στην Κύπρο, αλλά δεν ισχύει αυτό για εργασία στην Ελλάδα.. Μπορείτε να με δόσετε περισσότερες πληροφορίες για το τμήμα αυτό του Πανεπιστημίου Κύπρου- αν ακούσατε κάτι ή αν σπουδάσατε σ' αυτό??? Πιστεύω ότι περνώ ΑΠΘ ή Πάτρα...Που θα ήταν καλύτερα να πάω??
Ευχαριστώ:)


lucie μου δεν εχω πληροφοριες για τη σχολη που σε ενδιαφερει αλλα και εγω βρισκομαι στο ιδιο διλημμα. εχω περασει στο ΑΠΘ αλλα και στην κυπρο.θα μου αρεσε να παω κυπρο αλλα τα εξοδα ειναι πολλα μιας και ειμαι απο ελλαδα.. δεν αποφασισα ακομα ομως.. θα σου ελεγα να κανεις αυτο που πραγματικα σου αρεσει αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα κ να σπουδασεις στη χωρα που θελεις να εργαστεις:):hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aλεξια20

Νεοφερμένος

Η Aλεξια20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ξερει κανεις που ανακοινωνονται οι βασεις απο το πανεπιστημιο Κυπρου; Νομιζω οτι ανακοινωνονται σημερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ξερει κανεις που ανακοινωνονται οι βασεις απο το πανεπιστημιο Κυπρου; Νομιζω οτι ανακοινωνονται σημερα...
https://www.ucy.ac.cy/data/acafsw/Announcements/apotelesmata elladites 2010.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aλεξια20

Νεοφερμένος

Η Aλεξια20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DmtMichelle

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους σας. Eγινa δεκτή στο τμήμα βιολογικών επιστημών στό πανεπιστήμιο Κύπρου και βρίσκομαι σε δίλημα γιατί το σίγουρο είναι ότι περνάω και στην αθήνα. Βρίσκομαι σε δίλημα για το αν τα μαθήματα είναι ίδια με την Ελλάδα και αν το πτυχίο απο Κύπρο είναι ισάξιο του Ελληνικού. Ποιά είναι η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Δήμητρα συγχαρητήρια! :)


Δεν ξέρω για την Αθήνα, αλλά στην Κύπρο αυτό είναι το πρόγραμμα των βιολογικών επιστημών: https://www.ucy.ac.cy/goto/biosci/el-GR/AnalyticalProgramofStudy.aspx ... Μπορείς να συγκρίνεις τα μαθήματα φαντάζομαι!


Ως Κύπρια φοιτήτρια στο Π.Κ. (Λευκωσία), έχω να δηλώσω ότι ... έγινα τσιγκούνα. :Ρ Αλλά οι Έλληνες νομίζω έχετε πιο εύκολη πρόσβαση στις εστίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DmtMichelle

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
abracadabra ευχαριστώ:)
όσο για το προβλημα της μετακίνησης στην Κύπρο.. χθές έψαξα στο google και βρήκα πως από 5 Ιουλίου ξεκινούν διαδρομές στην Κύπρο τα καινούρια μπλέ λεωφορεία: https://www.music.net.cy/easyconsole.cfm/page/read/n_id/3427
Επίσης ,για τις φοιτητικες εστιες τί παίζει??'Οποιοι ξέρουν ή μένουν μέσα ας μας περιγράψουν την κατασταση εκεί ,γιατί εδώ στην Ελλάδα δυστυχώς οι μόνες εστίες που είναι σε καλή κατάσταση είναι οι εστίες του ΕΜΠ..:P...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
ναι όντως, πολύ καλά τα μπλε λεωφορεία.. =)
στις φοιτητικές εστίες έχω πάει να δω κάτι φίλους μου, μια χαρά είναι.
μικρές, αλλά τακτοποιημένες και καθαρές, ωραία ατμόσφαιρα φοιτητική, και πολύ χαμηλό (για την Κύπρο) ενοίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sylvester

Νεοφερμένος

Η Sylvester αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας!!! Έχω περάσει στο πανεπιστήμιο Κύπρου... Όσες πληροφορίες θέλετε για τα προγράμματα τμημάτων θα τις βρείτε στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου ή στις παρατάξεις... Όσον αφορά την στέγαση βρήκα αυτό.. :)
Το Πανεπιστήμιο Κύπρου διαθέτει Φοιτητική Εστία δυναμικότητας 208 δωματίων, στην Πανεπιστημιούπολη. Σαράντα (40) συνολικά δωμάτια κατανέμονται σε Ελλαδίτες και Έλληνες της διασποράς προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές του Πανεπιστημίου Κύπρου. Εικοσιπέντε (25) από
αυτά κατανέμονται σε Πρωτοετείς Προπτυχιακούς Ελλαδίτες και Έλληνες της Διασποράς. Η κατανομή γίνεται με βάση καθορισμένα κοινωνικοοικονομικά κριτήρια επιλογής. Ενδεικτικά το ενοίκιο για δωμάτιο της Φοιτητικής Εστίας κυμαίνεται μεταξύ ? 102-136 μηνιαίως. Λόγω του περιορισμένου αριθμού δωματίων, το Γραφείο Στέγασης της Υπηρεσίας Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας του Πανεπιστημίου Κύπρου ετοιμάζει παράλληλα κατάλογο με ανακοινώσεις για ιδιωτικά διαμερίσματα /οικίες προς ενοικίαση.
Για αιτήσεις εδω:
www.ucy.ac.cy/fmweb/Stegasis.htm

Τα διαμερίσματα είναι ακριβά, ειδικά αυτά που είναι κοντά στο παλιό κτήριο... θα βρεις π.χ δυάρι 600 ευρώ... στην πανεπιστημιούπολη που έτσι κι αλλιώς τα διαμερίσματα θα έχουν μια απόσταση είναι καλύτερες οι τιμές...

Υποτροφίες
Κάθε χρόνο η Kυπριακή Kυβέρνηση παραχωρεί σε Ελλαδίτες φοιτητές, έξι υποτροφίες για το Πανεπιστήμιο Κύπρου και πέντε υποτροφίες για το
Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, ύψους ?3.670 περίπου η καθεμιά, με βάση τη βαθμολογία που επιτυγχάνουν στις Πανελλαδικές Eξετάσεις. Οι χρηματικές επιταγές παραδίδονται στους δικαιούχους σε δύο δόσεις. Απαραίτητη προϋπόθεση για ανανέωση της υποτροφίας για το επόμενο εξάμηνο, είναι η εξασφάλιση Σταθμικού Μέσου Όρου τουλάχιστον 6.50 (Λίαν Καλώς). Επιδόματα Κρατικού Φοιτητικού Πακέτου
Κατά το Ακαδημαϊκό Έτος 2009/10 η Κυπριακή Κυβέρνηση εξήγγειλε για πρώτη φορά δέσμη μέτρων, υπό μορφή επιδομάτων, προς οικονομική ενίσχυση
των φοιτητών του Πανεπιστημίου Κύπρου και του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, οι οποίοι αντιμετωπίζουν αποδεδειγμένα κοινωνικόοικονομικά
προβλήματα. Τα επιδόματα του Κρατικού Φοιτητικού Πακέτου θα δοθούν και το Ακαδημαϊκό Έτος 2010-11 και μπορούν να τα διεκδικήσουν και οι Ελλαδίτες φοιτητές. Αναλυτικότερα τα επιδόματα περιλαμβάνουν τα εξής:
1. Επιδότηση Ενοικίου, μέχρι ?2.100,
2. Επιδότηση Αγοράς Πανεπιστημιακών Βιβλίων, μέχρι ?500, και
3. Επιδότηση Αγοράς Ηλεκτρονικού Υπολογιστή, μέχρι ?500

Θετικά
1) Τα μαθήματα ξεκινάνε νομίζω στις 5 του Σεπτέμβρη και τέλος Μαίου τελειώνουν... =>3 μήνες διακοπές
2) Οι περισσότεροι τελειώνουν στα 4 χρόνια κυρίως λόγω του συστήματος (υπάρχουν ενδοιάμεσες εξετάσεις άρα μοιράζεται η ύλη)

Αρνητικά
1) Αν κοπείς σε κάποιο μάθημα πρέπει να το ξαναπαρακολουθήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βίκυ1993

Νεοφερμένος

Η lolitaaaaaaaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
αδικως κόπος...................πρέπει να βγάλεις 19....και τώρα αυξήθηκε στ0 19.6.............εχτόσ και αν είσαι τυχερ0σ και μείνουν ανοιχτές θέσεις...τότε αρχίζει δεύτερη κατανομή.....μεταξυ 18,6-19,5

ειναι αρκετά δύσκολο επειδή ειναι πιο απετητικό τ0 πρόγραμμα........πχ αν στην ελλάδα θέλεις 18 να μπείσ σε ένα πανεπιστήμιο εδώ 8έλεις 19.....έτσι 0ι περισσότερ0ι προτειμούμε την ελλάδα και αγγλία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Θα έχουμε τη δυαντότητα φέτος να πάμε στο πανεπιστήμιο της κύπρου μέσω πανελλαδικών; χρειαζόμαστε ειδικό μάθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Τελικά μπορεί κάποιος να είναι φοιτητής και στην Ελλάδα και στην Κύπρο; Θέλω να κάνω 10% στην Κύπρο για Πολιτική Επιστήμη, αλλά δεν θέλω να αφήσω τη σχολή που είμαι στην Ελλάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
τελείωνε πρώτα την Σχολή στην οποία βρίσκεσαι και μετά θα έχεις όλη την ζωή σου να κάνεις αυτό που θέλεις...
δεν σε πήραν και τα χρόνια αλλά και μην ψάχνεις «παράνομες» μεθόδους

το λέω επειδή το βλέπω που ζητάς σε κάθε ευκαιρία να αλλάξεις σχολή χωρίς να διαγραφείς από αυτήν που είσαι τώρα

φιλικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Τελικά μπορεί κάποιος να είναι φοιτητής και στην Ελλάδα και στην Κύπρο; Θέλω να κάνω 10% στην Κύπρο για Πολιτική Επιστήμη, αλλά δεν θέλω να αφήσω τη σχολή που είμαι στην Ελλάδα...

Όχι, δεν δικαιούσαι να φοιτάς σε δύο σχολές ταυτόχρονα. Ασχέτως Ελλάδας-Κύπρου.
tip: Δεν υπάρχει δυνατότητα εισαγωγής με το 10% - (Δεν υπάρχει καν ως όρος στο λεξιλόγιο των εκεί Πανεπιστημίων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Μας ενημερωσαν σημερα στο σχολειο οτι μπορουμε να κανουμε μηχανογραφικο και για το πανεπιστημιο της Κυπρου... Η αληθεια ειναι δεν το ειχα σκεφτει, αλλα πρεπει να ειναι καλη ιδεα! Το μονο προβλημα ειναι τα οικονομικα... Λενε οτι ειναι παρα πολυ ακριβη.. Και σε εστιες δεν ειναι σιγουρο οτι μπορεις να μπεις..Δινουν και επιδομα ενοικιου γυρω στα 2150 ευρω..Η τιμη του ενοικιου που κυμαινεται? Επισης,κατι για το συσσιτιο, πληρωνεις 7 ευρω την ημερα?? Ρε παιδια ποσο ακριβα μπορει να ειναι? Ακουω ενα σωρο, μηπως τα παραλενε? Αμα δουλευεις ομως και ταυτοχρονα σπουδαζεις? Ισως να ειναι καλυτερα! :hmm:Δεν ξερω τιποτα, αλλα μ ενδιαφερει...Αν καποιος γνωριζει κατι για αυτα που ρωτησα, ας απαντησει! Ειναι αναγκηηηη...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kc331

Νεοφερμένος

Η kc331 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ναι η αληθεια ειναι οτι ειναι καπως ακριβα τα ενοικια στη Λευκωσια..Καπου στα 400-500 ευρω χωρις ρευμα/νερο.Αλλα αμα ψαξεις πολυ καλα ισως βρεις και τιποτα πιο φθηνο.Στις εστιες μπαινεις με οικονομικα κρητιρια και για τους πρωτοετεις αν θυμαμαι καλα δινουν γυρω στις 10-15 θεσεις.Το επιδομα που θα παρουμε φετος απ'οτι μου ειπαν ειναι γυρω στα 1800 αλλα δεν ειμαι και σιγουρη..Αυτο με τα 7 ευρω δεν ειναι ακριβως ετσι.Σου δινουν βασικα κουπονια που αντιστοιχουν σε 7 ευρω την μερα και αγοραζεις οτι θες απο τις καφετεριες και τα μινι μαρκετ του πανεπιστημιου.Οποτε φαγητο και καφες ειναι τζαμπα (και καρτα για κινητο,και μερικα ψωνια που μπορεις να κανεις για το σπιτι...)Μπορεις να δουλεψεις αν θες..δινουν μερικες θεσεις στη βιβλιοθηκη και στις καφετεριες του πανεπιστημιου για λιγες ωρες ενδιαμεσα στα μαθηματα,οταν θα εχεις κενα..για κανονικη δουλεια full time καλυτερα να το ξεχασεις,δεν θα προλαβαινεις με τιποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top