Πανεπιστήμιο Κύπρου

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Καλή φάση αυτό.Βασικά αν γίνει αυτό στάνταρ θα κλείσουν παρα πολλά ΤΕΙ.Δεν μπορεί να υπάρχουν 30 πληροφορικές πανεπιστημιακού επιπεδου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Το ΤΕΠΑΚ (Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου) είναι δημόσιο Πανεπιστήμιο, σχετικά πρόσφατο θα έλεγα. Ο χρόνος λειτουργίας του θα 'ναι γύρω στα 2 χρόνια (αν θυμάμαι καλά λειτούργησε τον Σεπτέμβριο του 2007). Δεν ξέρω γιατί στην αντίληψη αρκετού κόσμου θεωρείται ΤΕΙ ή έστω υποβαθμισμένο, αλλά από εντυπώσεις που έχω ακούσει είναι μια χαρά.

----

Όπως και να 'χει, Savior, δώσε βάση σε όσα είπε η φίλη spystou - με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη τα λεγόμενα της. Ψάξε τις σχολές εκεί Ελλάδα και μετά βλέπεις γι' αλλού. Καλή τύχη σου εύχομαι.


Πάντως ξέρω πάρα πολύ καλούς μαθητές που σπουδάζουν στο ΤΕΠΑΚ. Και προσωπικά αν είχα την κατεύθυνση εκείνη δε θα δίσταζα να πάω εκεί. Εξάλλου αν δεν κάνω λάθος οι βάσεις του είναι στο ίδιο επίπεδο με το Πανεπιστίμιο Κύπρου.

Άσχετο... τώρα που ψάχνω για διαμέρισμα, τα ενοίκια στην περιοχή του πανεπιστημίου είναι εξωφρενικά. :nono:
Αν θες να μείνεις μόνος όπως εγώ, τα ενοίκια είναι μέσο όρο (; ) 400-500 ευρώ με ένα υπνοδωμάτιο. Και μη σου πω πως αυτά είναι τα καλά. Κοίταζα τις αγγελίες, και έγραφε "ιδανικό για φοιτητή", και μετά ένα ποσό κοντά στα 600... Για όνομα.


Αλήθεια δεν αναγνωρίζεται το πτυχίο στις πολυτεχνικές σπουδές από την Ελλάδα;; Γιατί πόσα χρόνια είναι εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5ugar

Νεοφερμένος

Η Ελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Κοίταξε για εμάς τους Κύπριους τουλάχιστον είναι πραγματικός άθλος να περάσεις στο Πανεπιστήμιό μας. Ιδιαίτερα σε νομική και φιλοσοφική σχολή η πρόσβαση είναι δύσκολη με βαθμολογίες από 19.6 +. Τώρα για το ΤΕΠΑΚ (τεχνολογικό) δεν το έχω ψάξει γιατί δεν είναι μέσα στους στόχους μου, αλλά απ'όσα γνωρίζω είναι επέκταση του Ανώτατου Πανεπιστημίου Κύπρου. Η αλήθεια το βιωτικό επίπεδο είναι υψηλό και δεν κατέχω τις προυποθέσεις για τους κατοίκους της Ελλάδας. Πάντως αυτό που ξέρω είναι πως οι βαθμολογίες παίζονται σε πολύ υψηλά επίπεδα. Αν θες περισσότερες πληροφορίες κοίταξε στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου ( https://www.moec.gov.cy/ ) συγκεκριμένα (https://www.moec.gov.cy/ypexams/cy-index.html )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Για τους Έλληνες ισχύουν διαφορετικές βάσεις αφού παραχωρείται σ'αυτούς αριθμός υπεράριθμων θέσεων από τα ΑΑΕΙ Κύπρου, νομίζω. Όπως συμβαίνει και στην Ελλάδα για εμάς τους Κυπρίους, Ελίνα. Νομίζω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.

neraidaki_18

Νεοφερμένος

Η neraidaki_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ρε παιδια εγω ενδιαφερομαι για το πανεπιστημιο κυπρου κυριως για τον κλαδο της προδημοτικης εκπαιδευσης... εχω ενημερωθει για τον τροπο εισαγωγης μου στο συγκεκριμενο πανεπιστημιο και εχω προμηθευτει τα απαραιτητα χαρτια και δελτια.. παρολα αυτα.. προσφατα διαβαζα πως αφοτου τελειωσεις τις σπουδες σου στην κυπρο και επιστρεψεις στην ελλαδα να βρεις δουλεια.. το πτυχιο που αποκομισες απο το πανεπιστημιο της κυπρου ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ! επειδη και το προσωπο που ανοιξε το θεμα μαζι με εμενα φανταζομαι, ενδιαφερεται για το πανεπιστημιο αλλα οχι για να παραμεινει εφ'ορου ζωης στην κυπρο ωστε να εξασκησει το πτυχιο της... χρειαζομαστε βοηθεια.. σνιφ!:'(:'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ernesto_freemAn

Νεοφερμένος

Ο ernesto_freemAn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Λογικα τα πτυχεια θα αναγνωριστουν ....το ποτε όμως δεν γνωρίζω....
ναι οντως ισχυει αυτο για το οικονομικο.
Ξερει κανεις σε ποια γλώσσα έιναι οι σπουδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neraidaki_18

Νεοφερμένος

Η neraidaki_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
κανονικα στα ελληνικα ειναι απ'οσο ξερω..
εχω ακουσει για ατομα που σπουδαζουν στο τεχνολογικο πανεπιστημιο κυπρου πως δεν αναγνωριζονταν τα πτυχια τουσ εδω επειδη στα οικονομικα ειναι 5 χρονια στην ελλαδα ενω κυπρο 4... δλδ δεν θα τιθεται θεμα για τους αλλους κλαδους αραγε? :nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Σοβαρά δεν αναγνωρίζονται τα πτυχία ;

Νόμιζα ότι αυτό ίσχυε μόνο για τα πτυχία του ΤΕΠΑΚ αλλά για τους υπόλοιπους κλάδους;


Νεραϊδάκι κόπιασε βρε! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neraidaki_18

Νεοφερμένος

Η neraidaki_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
χριστινακι μας βλεπω τσιμπριες! κοινως...κυπριες... γτ προσωπικα απο την ελλαδα δεν βλεπω φως...τι πανελληνιες τι αναγνωριση πτυχιων....:iagree::iagree::iagree::iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
χριστινακι μας βλεπω τσιμπριες! κοινως...κυπριες... γτ προσωπικα απο την ελλαδα δεν βλεπω φως...τι πανελληνιες τι αναγνωριση πτυχιων....:iagree::iagree::iagree::iagree::iagree:

:D:lol:
εγώ είμαι στ'αλήθεια τσυμπρια. (ψιτ, δεν ισχυει κάτι τέτοιο, κυπραίες είμαστε)

Προσωπικά πιστεύω είναι ντροπή να μην αναγνωρίζονται τα κυπριακά πτυχία. Περιφρόνιση προς ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο. Τους Κυπρίους τους δέχεται (μέσο όρο) με βάση 19 ! (Άλλες σχολές 18.5 και άλλες αναμένονται φέτος να φτάσουν 19.5)


Είναι και πολύ ωραία πόλη η Λευκωσία. Διχοτομημένη μεν, ωραία δε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neraidaki_18

Νεοφερμένος

Η neraidaki_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
οοουπς! εδω κολλαει λοιπον η γνωστη σε ολους ρηση ''καλυτερα να μασας παρα να μιλας..'' νομιζα πως εισαι κ εσυ σαν εμενα εν δυναμει ελλαδιτισα φοιτητρια στην κυπρο.. <3
ναι γνωριζω πως οι βασεις για την εισαγωγη στο πανεπιστημιο της κυπρου απο τις παγκυπριες εξετασεις ειναι παρα πολυ υψηλες.. και το θεωρω παρα πολυ μεγαλη αδικια εαν τελικα ισχυει η μη αναγνωριση των κυπριακων πτυχιων εδω στην ελλαδα γιατι εχω παρακολουθησει την πορεια του πανεπιστημιου και θεωρω πως ειναι πολυ πιο αξιολογα απο αρκετα αντιστοιχα ιδρυματα εδω.. δυστυχως! παρολα αυτα η κυπρος θα μεινει απλα ενα ονειρο απ'οτι βλεπωωω.... πφ...:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Πάντως ξέρω πάρα πολύ καλούς μαθητές που σπουδάζουν στο ΤΕΠΑΚ. Και προσωπικά αν είχα την κατεύθυνση εκείνη δε θα δίσταζα να πάω εκεί. Εξάλλου αν δεν κάνω λάθος οι βάσεις του είναι στο ίδιο επίπεδο με το Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Ίσως δεν ήμουνα αρκετά σαφής στο προηγούμενο μήνυμα, :P. Δεν αναφέρθηκα στο επίπεδο των φοιτητών ή των διδασκόντων καθηγητών παρά "στην αντίληψη αρκετού κόσμου" (για να χρησιμοποιήσω αυτολεξεί τα λόγια μου). Σαφώς και οι βάσεις είναι υψηλές και στο ΤΕΠΑΚ (προς Θεού!) - μην ξεχνάμε εξάλλου ότι υπάρχουν τμήματα που τα συναντάς μόνο στο εν λόγω Δημόσιο Πανεπιστήμιο, για να μην αναφέρω ότι αρκετοί λαβαίνουν υπόψην τους για τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού και την ίδια την πόλη της Λεμεσού όπου εδράζονται οι περισσότερες (; ) σχολές του ΤΕΠΑΚ.


Άσχετο... τώρα που ψάχνω για διαμέρισμα, τα ενοίκια στην περιοχή του πανεπιστημίου είναι εξωφρενικά. :nono:
Αν θες να μείνεις μόνος όπως εγώ, τα ενοίκια είναι μέσο όρο (; ) 400-500 ευρώ με ένα υπνοδωμάτιο. Και μη σου πω πως αυτά είναι τα καλά. Κοίταζα τις αγγελίες, και έγραφε "ιδανικό για φοιτητή", και μετά ένα ποσό κοντά στα 600... Για όνομα.

Και η συνηθέστερη απάντηση: "Αν θέλεις". Αλλά, ας όψεται η ανάγκη.


Αλήθεια δεν αναγνωρίζεται το πτυχίο στις πολυτεχνικές σπουδές από την Ελλάδα;; Γιατί πόσα χρόνια είναι εκεί;

Εξαρτάται...
Χωρίς να είμαι παθούσα και χωρίς να έχω ακούσει από πρώτο χέρι οτιδήποτε σχετικό, διαβάζοντας όσα παρέθεσε ο φίλος VouDou, πραγματικά απόρησα.
Βέβαια, το να σπουδάζεις ένα αντικείμενο για 5 χρόνια σε μια σχολή της Ελλάδας ενώ στην Κύπρο διαρκεί μόλις 4, ναι, είναι λογικό να σου ζητούν "κάτι περισσότερο". Και αντιπαραθέτω για παράδειγμα τις Σχολές Δασολογίας που διαρκούν 5 χρόνια στην Ελλάδα, ενώ στην Κύπρο 4, οπότε οι πρώτες αναγνωρίζονται στην χώρα της Κύπρου -αν θυμάμαι καλά- σαν πτυχίο μαζί με μεταπτυχιακό.



Σχετικά Παραρτήματα:

Ο σύνδεσμος για τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.: https://www.doatap.gr/


Από το ΥΠΕΠΘ, Αναγνώριση Επαγγελματικών Δικαιωμάτων: https://www.ypepth.gr/el_ec_page652.htm

Συγκεκριμένα, οδηγίες για τους αιτούντες αναγνώριση επαγγελματικών προσόντων: https://www.ypepth.gr/el_ec_page7391.htm


Θα δεις ότι από την συγκεκριμένη οδηγία για αναγνώριση Επαγγελματικών Δικαιωμάτων (Oδηγία 89/48 - Π.Δ. 165/2000) εξαιρούνται: γιατροί, φαρμακοποιοί, οδοντίατροι, κτηνίατροι, νοσηλευτές, μαίες, αρχιτέκτονες καθώς και -μετά από ενσωμάτωση στο Ελληνικό Δίκαιο της οδηγίας 89/48 με άλλες διατάξεις - οι δικηγόροι. Τα εν λόγω, αποτελούν νομοθετικά ρυθμιζόμενα επαγγέλματα και την αρμοδιότητα φέρουν άλλοι οργανισμοί εκτός του ΥΠΕΠΘ.
Σημειωτέον, το επάγγελμα του ψυχολόγου ανήκει στα Επαγγέλματα Υγείας οπότε και οι αιτήσεις αναγνώρισης εξετάζονται από το Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας.



Εδώ, για το τι ισχύει γενικά στις χώρες της Ε.Ε.:
https://ec.europa.eu/internal_market/qualifications/index_en.htm

Πιο συγκεκριμένα:
https://ec.europa.eu/internal_market/qualifications/specific-sectors_en.htm



Ρίξε και μια ματιά εδώ:
(ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΤΙΤΛΩΝ, Κατάλογος που προβλέπεται στο άρθρο 30 της συμφωνίας): https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:21994A0103(57):EL:HTML


Κάτι σχετικό, αν και μιλά για Έλληνες της ομογένειας: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:41985X0821:EL:NOT



Και... χμ, 2 παραδείγματα παρατυπιών:

- "Καταδικάζει την Ελληνική Δημοκρατία στα δικαστικά έξοδα..."
https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:C:2009:019:0002:01:EL:HTML

- "δεν αναγνωρίζεται ως εκπαιδευτικό ίδρυμα.[...] δεν αναγνωρίστηκε ως ομοταγές από τις αρμόδιες εθνικές αρχές."
https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:C:2009:044:0025:01:EL:HTML


----
ΥΓ: Μακρηγόρησα, λυπάμαι. Συμπεριέλαβα στην απάντησή μου, στοιχεία σχετικά με το θέμα συζήτησης που παρέθεσε (παράθεσε; ) ο φίλος VouDou και βρίσκεται εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=42802.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danis

Νεοφερμένος

Ο danis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Βασικα ειμαι φοιτητης πληροφορικης στο παν. κυπρου εδω και 2 χρονια και αυτο ποθ λες δεν ισχυει. Βεβαιως και αναγνωριζονται οι πολυτεχνικες σχολες απλα χρειαζεται εναν επιπλεον χρονο να συμπλιρωσεις τα μαθηματα που κανουν στην ελλαδα. στην ουσια ειναι το ιδιο και το αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

It's mOnEy honey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο It's mOnEy honey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Οι "θεωρητικές σχολές" αναγνωρίζονται?πχ η νομική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
-Τα παρακάτω απευθύνονται σε Κύπριους, κάτοικους Κύπρου-


ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ ΓΙΑ ΕΙΣΔΟΧΗ ΣΕ ΑΕΙ ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ


Αναφορικά με το άρθρο του Φιλελευθέρου με τίτλο «Στα ΑΕΙ χωρίς εξετάσεις» που δημοσιεύθηκε σήμερα, το Πανεπιστήμιο Κύπρου διευκρινίζει ότι το θέμα της πρόσβασης στα πανεπιστήμια δεν έχει συζητηθεί και δεν έχει ληφθεί σχετική απόφαση από οποιοδήποτε όργανο του Πανεπιστημίου (Σχολές, Πρυτανικό Συμβούλιο, Σύγκλητος) και συνεπώς δεν υπάρχει πρόταση του ιδρύματος για εισδοχή στα ΑΕΙ χωρίς εξετάσεις.

Επί του θέματος του συστήματος εισαγωγής στα δημόσια Πανεπιστήμια είχε συσταθεί Επιτροπή Εμπειρογνωμόνων τον Ιούνιο του 2009 για να υποβάλει εισηγήσεις προς τη Σύγκλητο και προς αυτήν την κατεύθυνση διεξάγονται μελέτες από διάφορους ακαδημαϊκούς του ιδρύματος.

Σε μία εξ΄αυτών που διεξήχθη από ακαδημαϊκό του Τμήματος Επιστημών της Αγωγής, έγινε ανάλυση δεδομένων και σύγκριση των αποτελεσμάτων των παγκύπριων εξετάσεων, των βαθμών του Λυκείου και των επιδόσεων στα Πανεπιστήμια. Από τη μελέτη αναδεικνύεται ότι οι Παγκύπριες εξετάσεις αποτελούν έγκυρο και αξιόπιστο εργαλείο κατάταξης στα Πανεπιστήμια, ενώ το απολυτήριο Λυκείου, στην παρούσα του μορφή, αποδείχθηκε ότι δεν είναι αξιόπιστο εργαλείο.

Όσον αφορά στην προβληματική των διαθέσιμων θέσεων που δεν καλύπτονται από υποψήφιους φοιτητές, σημειώνεται ότι στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, διαχρονικά, σε όλα σχεδόν τα Τμήματα υπάρχουν πολλοί περισσότεροι υποψήφιοι από τις διαθέσιμες θέσεις. Μόνο σε ένα Τμήμα του τα τελευταία χρόνια, παρουσιάστηκε το αντίθετο φαινόμενο, ωστόσο με την ανανέωση και τον εκσυγχρονισμό του προγράμματος η κατάσταση έχει βελτιωθεί.

Παρόλο που διατίθενται αρκετές θέσεις συνολικά στα Πανεπιστήμια Κύπρου και Ελλάδας, στην πραγματικότητα πλεονασμός θέσεων υπάρχει μόνο σε συγκεκριμένα ιδρύματα και κλάδους σπουδών που δεν ενδιαφέρουν τόσο τους υποψήφιους φοιτητές, ενώ σε άλλα ιδρύματα και σε άλλους κλάδους σπουδών η ζήτηση είναι σημαντικά μεγαλύτερη της προσφοράς. Σε αυτήν την κατηγορία, ανήκει, όπως προαναφέρθηκε και το Πανεπιστήμιο Κύπρου.


From: UCY COMMUNICATION OFFICE (prinfo@ucy.ac.cy)
Sent:Thursday, May 13, 2010
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Επειδή δεν περνάω μέσω πανελληνίων ιατρική,έχω σαν δεύτερο στόχο τη βιολογία.Ενδιαφέρομαι για το τμήμα βιολογικών επιστημών του παν.Κύπρου,και έχω ενημερωθεί σχετικά,θα ηθελα να ρωτήσω όμως τι είναι η δεύτερη κατανομή που αναφέρεται στο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οι δεύτερες και τρίτες κατανομές στο Πανεπιστήμιο Κύπρου είναι ένα σύστημα που εχει ως στόχο την μείωση των κενών θέσεων στο Πανεπιστήμιο...
Για παράδειγμα κάποια άτομα δηλώνουν μια σχολή περνάνε αλλά για κάποιο λόγο δεν επιθυμούν να φοιτήσουν (π.χ. λόγω σπουδών στο εξωτερικό κ.α.). Με τη δεύτερη κατανομή δίνεται η θέση αυτών των ατόμων προς άλλους υποψήφιους που δεν έπιασαν οριακά τη σχολή....

Δηστυχώς κάτι τέτοιο δεν εφαρμόζεται στα Ελληνικά πανεπιστήμια. Σκεφτείτε ότι ειδικά με τους υποψηφίους του 10% ένα σημαντικό ποσοστό από αυτούς που συμμετέχουν είναι άτομα με μεγάλη βαθμολογία που στην πραγματικότητα δεν επιθυμούν να αλλάξουν σχολή αλλά την δηλώνουν την σχολή μήπως αλλάξουν γνώμη μετά τα αποτελέσματα της εαρινής εξεταστικής.... Αποτέλεσμα: Πολλές θέσεις ακάλυπτες και στις περισσότερες περιπτώσεις οι βάσεις του 10% μιας χρονιάς να ξεπερνούν το 90% της προηγούμενης χρονιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis.tsi

Νεοφερμένος

Ο vasilis.tsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά είμαι έλληνας φοιτητής και σπουδάζω στην λευκωσία και συγκεκριμένα στο πανεπιστήμιο κύπρου,
μπορώ να σας βοηθήσω σχετικά με θέματα όπως η ζωή η ενοικίαση σπιτιού τα έξοδα και αλλα τέτοια
καθημερινά θέματα που δη σας προσφέρουν τα link του πανεπιστημιου.μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί
μου στο παρακάτω e-mail.

vasilis.tsi@hotmail.com

μηχανογραφικό:
https://www.mfa.gov.cy/mfa/consulate/Consulate_Thessaloniki.nsf/all/987BDF5DE8B07D9BC225770B002A015B/$file/%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7%20%CE%A0%CE%B1%CE%BD.%20%CE%9A%CF%8D%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%85%20&%20%CE%A4%CE%95%CE%A0%CE%91%CE%9A.pdf?openelement
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nasia113

Νεοφερμένος

Η nasia113 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
:smartass:παιδια τι γινετε με τα πανεπιστημια στην Κυπρο ..πως γινετε να περασεις εκει?...αν ξερετε απαντηστε μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top