Μια γλώσσα, ένας πλανήτης

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μα ειναι λογικο ολες οι γλωσσες να εχουν επιρροες απο παλιες γλωσσες ... θα ηταν χαζο να δημιουργουσαν τα παντα απο την αρχη ... Ωστοσο τα αγγλικα σαν βαση δεν εχουν τα λατινικα; :confused:

Τεσπα ... Για εμενα ειναι να βρεθει μια μεση λυση ... πχ να ημασταν "υποχρεωμένοι" να ξερουμε 2 γλωσσες την μητρικη μας και την διεθνης :) ή μια αλλη λυση ειναι να εκμεταλλευτούμε την τεχνολογια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Valder μου θυμίζεις τον πατέρα της νύφης στο "Γάμος αλα ελληνικά" :P
ΌΛΕΣ οι γλώσσες έχουν δανειστεί στοιχεία απο άλλες. Όπως τα αγγλικά έχουν δανειστεί λέξεις απο τα αρχαία ελληνικά έτσι και τα ελληνικά έχουν δανειστεί πάρα πολλές λέξεις απο άλλες γλώσσες. Δεν αποδεικνύει τίποτα αυτό που λες.
Όσο για το οικονομικό που θα προκύψει συμφωνώ μαζί σου αν και θα προτιμούσα να εκφράζεσαι πιο...κόσμια :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,008 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Ρε Πέτρο ήμαρτον τι φυλετικές ανωτερότητες μου λες; Μην τρώς το παραμύθι... Το (αδιαμφισβήτητο) γεγονός ότι παλιά ήμασταν λίκνο πολιτισμού για τον υπόλοιπο κόσμο και σήμερα είμαστε το laughing stock του, δεν έχει να κάνει με φυλές και ράτσες. Πολύ απλά υπήρχαν οι κατάλληλες συνθήκες (οικονομικές, πολιτισμικές κτλ) για να γίνει κάτι τέτοιο. Αυτό συνέβη και με πλέιστους άλλους πολιτισμούς (Κινέζους, Βαβυλώνιους, Ινδούς)... Τελικά ποιοι είναι φυλετικά ανώτεροι και ποιοι όχι;
Όπως προείπαν και οι προλαλλήσαντες - και συμφωνώ- η ελληνική γλώσσα έχει επηρεάσει όλες τις γλώσσες του υπολοίπου κόσμου. Επίσης μη ξεχνάμε πως σαν χώρα έχουμε και ιστορία- που καμμιά άλλη χώρα δε την έχει και επίσης τα μνημία του πολιτισμού τα οποία χρονολογούνται από το 3000πχ και βάλε... αυτά είναι πραγματικά στοιχεία του πολιτισμού που υπήρχε.
Δεν είμαι κανένας εθνικιστής κολλημένος ούτε φωνάζω τίποτα του στυλ ''ζητω οι έλληνες- θανατος στους Τούρκους'' και άλλα σχετικά, απλά λέω τα πράγματα όπως τα βλέπω. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Επίσης μη ξεχνάμε πως σαν χώρα έχουμε και ιστορία- που καμμιά άλλη χώρα δε την έχει
Να και το παραμύθι που λέγαμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,008 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Να και το παραμύθι που λέγαμε
Απ ότι βλέπω έχεις μελετήσει καλά την ιστορία των άλλων χωρών για να το λες... βρες μου Links με κείμενα ιστορίας άλλων χωρών... :whistle: και ανέφερε μου μερικά απομεινάρια του πολιτισμού τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,141 μηνύματα.
Παιδιά μου ηρεμία! Γνώμες του καθενός είναι αυτές!:)

Ζοργανάκο ηρεμία φίλε μου....άσε να πιστεύουν οι άλλοι ότι θέλουν αφού εσένα προσωπικά δεν σε ενοχλούν η δεν ήρθαν στο σπίτι σου να στο περάσουν με τη βία στο κεφάλι.:)

Πετράκη μια απο τα ίδια και σε σένα καλό μου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Απ ότι βλέπω έχει μελετήσει καλά την ιστορία των άλλων χωρών για να το λες... βρες μου Links με κείμενα ιστορίας άλλων χωρών... :whistle: και ανέφερε μου μερικά απομεινάρια του πολιτισμού τους...
Το αντίθετο φίλε μου. ΕΣΥ υποστηρίζεις ότι η ιστορία μας είναι μοναδική οπότε το burden of proof πέφτει σ' εσένα. Εγώ ουδέποτε άφησα να εννοηθεί ότι είμαι ιστορικός. Στα 28 μου χρόνια όμως έχω μια κατά το δυνατόν σφαιρική άποψη για τις ιστορίες και τους πολιτισμούς των διαφόρων χωρών με αποτέλεσμα να πιστεύω ότι ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ μας (και το γράφω με κεφαλαία για να μη νομίζει κανείς ότι δεν το αναγνωρίζω ή οτιδήποτε άλλο) έχει competition.
Σου αντιστρέφω λοιπόν την ερώτηση: ΕΣΥ έχεις μελετήσει καλά την ιστορία των άλλων χωρών για να υποστηρίζεις κάτι τόσο απόλυτο;
Και μ' αυτήν τη χαρούμενη νότα σας καληνχτώ γιατί πρέπει να βγάλω και τεστάκια για τη Δευτέρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Ζοργανάκο ηρεμία φίλε μου....άσε να πιστεύουν οι άλλοι ότι θέλουν αφού εσένα προσωπικά δεν σε ενοχλούν η δεν ήρθαν στο σπίτι σου να στο περάσουν με τη βία στο κεφάλι.:)
It's cool man!! I bid to all of you a good night!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epidromi

Νεοφερμένος

Ο epidromi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Μόνο μια γλώσσα; Μανούλα μου:P:P Too boring world:DΔεν θα ισοπεδώσουμε τον πολιτισμό μας ως ανθρώπινο είδος επειδή κοστίζουν τα φροντιστήρια:PΕπιπλέον, ο μόνος τρόπος που βλέπω να μπορούσε να επιβληθεί μια ενιαία γλώσσα, είναι με την βία, από κάποιον φασίστα στυλ Χίλτερ. :mad:Η κατάργηση των γλωσσών μου φαίνεται τόσο τερατώδης, όσο και π.χ. η κατάργηση των τεχνών...:/:

Καταρχήν υπάρχει ήδη αυτό που λέτε, μια γλώσσα σε όλη την Γη και φυσικά είναι η Αρχαία Ελληνική.
τα π.χ. κινέζικα τι σχέση έχουν με τα Αρχαία Ελληνικά; :P

Κάθε γλώσσα έχει δανειστεί/ανταλλάξει λέξεις π.χ. τα αγγλικά χρησιμοποιούν ελληνικούς ιατρικούς όρους, ενώ στα ελληνικά χρησιμοποιούμε άπειρους αγγλικούς όρους στην Πληροφορική (αναφέρομαι στην ζωντανή γλώσσα που μιλάμε, όχι στους όρους Φρανκενστάιν του τύπου διαποδιαμορφωτής :whistle:).

Όσον αφορά την συζήτηση περί ανωτερότητας γλωσσών, ποιο είναι το κριτήριο που κάνει μια γλώσσα καλύτερη από τις άλλες; :confused:Όλες χρησιμοποιήθηκαν ως μέσο επικοινωνίας, κάποιες έχουν πολύπλοκη γραμματική, κάποιες έχουν τεράαααστιο αλφάβητο:Pαντικατοπτρίζοντας τις ανάγκες των λαών που τις χρησιμοποιούσαν. Επειδή μας αρέσει μια γλώσσα περισσότερο από την άλλη (π.χ. μας αρέσει περισσότερο η rock από την κλασσική:P) δεν την κάνει ανώτερη κιόλας:worry:Η "ανωτερότητα" γλωσσών μου φαίνεται παρόμοια με την "ανωτερότητα" φυλών.:/:

EDIT: Ο John Lennon έλεγε Imagine there's no countries, no religion, no possesions όχι όμως και no languages :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,008 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Το αντίθετο φίλε μου. ΕΣΥ υποστηρίζεις ότι η ιστορία μας είναι μοναδική οπότε το burden of proof πέφτει σ' εσένα. Εγώ ουδέποτε άφησα να εννοηθεί ότι είμαι ιστορικός. Στα 28 μου χρόνια όμως έχω μια κατά το δυνατόν σφαιρική άποψη για τις ιστορίες και τους πολιτισμούς των διαφόρων χωρών με αποτέλεσμα να πιστεύω ότι ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ μας (και το γράφω με κεφαλαία για να μη νομίζει κανείς ότι δεν το αναγνωρίζω ή οτιδήποτε άλλο) έχει competition.
Σου αντιστρέφω λοιπόν την ερώτηση: ΕΣΥ έχεις μελετήσει καλά την ιστορία των άλλων χωρών για να υποστηρίζεις κάτι τόσο απόλυτο;
Και μ' αυτήν τη χαρούμενη νότα σας καληνχτώ γιατί πρέπει να βγάλω και τεστάκια για τη Δευτέρα :D
Δεν εννοούσα ότι κατάλαβα πως είσαι ιστορικός :P , δεν έχω ασχοληθεί πολύ με ''εξωτερική'' ιστορία. Υποστηρίζω πως ο πολιτισμός τότε ήταν ανώτερος με βάση όχι μόνο την ιστορία, αλλά με τη γλώσσα & τα απομεινάρια του πολιτισμού [το ξέρω, λύσαξα με αυτά τα απομεινάρια :P ]- αλλά τα αναφέρω μια που είναι ένδειξη πολιτισμού και μάλιστα μπροστά στα μάτια μας καθώς την ιστορία μπορούμε και να τη διαψεύσουμε με ''λόγια'' αλλά αυτά όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Η βάση ήδη υπάρχει και είπαμε πως είναι η Αρχαία Ελληνική. Καλώς η κακώς όλες οι γλώσσες είναι διάλεκτοι αυτής με επικρατούσα την Αγγλική.
Οι Ευρωπαικές γλώσσες ειναι επιρρεασμένες απο τα αρχαία ελληνικά γιατι η γλώσσες εκτελόυν εξελικτική πορεία και κάποια στιγμή τα ελληνικά είχαν τη θέση που έχουν τώρα τα αγγλικά στην μεσόγειο. Αυτό δεν έχει να κάνει τόσο με το πόσο καλή γλώσσα ήταν τα ελληνικά (που ήταν ισως, αλλά δεν ξέρω αρκετά αρχαία για να το κρίνω) αλλά με την πολιτική κατάσταση της μεσογείου. Αμα είχαν καταλάβει πχ οι Γιαπωνέζοι την περιοχή αυτή τώρα θα βλέπαμε anime χωρίς υπότιτλους.
Επίσης καθε γλώσσα έχει στοιχεία απο ο,τι γλώσσα ήταν "κοντά" την περίοδο που αναπτυσσόταν. Τα αγγλικά όπως έχουν στοιχεία απο τα ελληνικά έχουν στοιχεια και απο τα λατινικά, γερμανικά, κέλτικα και αλλες 7 γλώσσες που δέν τις ξέρω (8 με τα sindarin :P )
απο την αλλη ο πολιτισμός θα χανονταν
Γιατί θα χανόταν ο πολιτισμός; Ποιά γλώσσα ήταν τόσο αίσχος που εμπόδισε την ανάπτυξη της λογοτεχνίας (και αν υπάρχει τετοια γιατι να βαλουμε αυτή παγκόσμια); Εννοείς προφανώς οτι θα αποδυναμωθεί η εθνική ταυτότητα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι οτι έχουμε συνδέσει τη γλώσσα με την εθνική ταυτότητα για ιστορικούς λόγους. Αυτό πρέπει να αλλάξει IMHO για τον ακόλουθο λόγο.
Οι διαφορετικές γλώσσες και τα διαφορετικά έθνη έχουν δημιουργηθεί απο τις συνθήκες γεωγραφικού αποκλεισμου που υπήρχαν μέχρι και 150 χρόνια πρίν, όταν ήσουν τυχερός άμα έφευγες ποτέ απο το χωριό σου. Τότε λοιπον καλύπταν απόλυτα οι 1300 διαφορετικές γλώσσες τους ανθρωπους γιατι μιλούσαν μονο με τους συγχωριανούς τους. Σήμερα εγώ που μιλάω με το μισό κόσμο γιατί πρέπει να υποστώ το γλωσσικό φράγμα; Η γλώσσα ειναι εργαλείο επικοινωνίας και ο,τι εμποδίζει αυτή τη λειτουργία πρέπει να φέυγει απο τη μέση.
Αυτά. Πάω να δώ Λιακόπουλο να εξιλεωθώ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,008 μηνύματα.
H ερώτηση του thread είναι αν θα θέλαμε να υπήρχε εξ αρχής μια γλώσσα σε όλο τον πλανήτη ή μετά από αυτή την εξέλιξη να γίνει μια ενιαία γλώσσα;
Το αναφέρω γιατί διαφέρουν αυτά τα δύο στο θέμα της άποψης αν θέλουμε η οχι . ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epidromi:
EDIT: Ο John Lennon έλεγε Imagine there's no countries, no religion, no possesions όχι όμως και no languages :P

Αν δεν υπήρχαν χώρες, θρησκείες και ιδιοκτησία πιστευεις οτι θα υπήρχαν διαφορετικές γλώσσες; Το τραγούδι αυτά που αναφέρει είναι παραδείγματα, δεν είναι δυνατόν να τα αναφέρει όλα. Το νόημα του όμως περιλαμβάνει και το imagine there are no languages ;)

Πέτρο ο,τι έγινε έγινε. Μιλάμε για το αν θα θέλαμε ως μέρος της εξελικτικής πορείας του κόσμου κάποια στιγμή να μιλάμε την ίδια γλώσσα, κάτι που προσωπικά πιστευω οτι θα γίνει κάποτε. Μπορεί σε 100, μπορεί σε 1000 ή ακόμα και σε 10.000 χρόνια αλλά θα γίνει.

Επίσης, ο γκαντέμης με κάλυψε απόλυτα, ειδικά στις τελευταίες γραμμές του μηνύματος του :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,008 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πέτρο ο,τι έγινε έγινε. Μιλάμε για το αν θα θέλαμε ως μέρος της εξελικτικής πορείας του κόσμου κάποια στιγμή να μιλάμε την ίδια γλώσσα, κάτι που προσωπικά πιστευω οτι θα γίνει κάποτε. Μπορεί σε 100, μπορεί σε 1000 ή ακόμα και σε 10.000 χρόνια αλλά θα γίνει.
ok :)
Είναι όντως αρκετά βολικό το να μπορούμε να επικοινωνούμε με όλους με μια κοινή γλώσσα... αλλά ρε ****το.. χάνονται πολλές αξίες... :(
Πχ, ένα ποίημα στην ελληνική, είναι αδύνατο να το μεταφράσεις στην αγγλική.. η γλώσσα μας είναι πράγματι πάμπλουτη και είναι κρίμα να χαθεί. Είμαστε μια μικρή χώρα που επηρεαζόμαστε από τους έξω, αλλά καλύτερα να έχει ο καθένας τη γλώσσα του + μια κοινή ΄[όπως τώρα με τα αγγλικά].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Πχ, ένα ποίημα στην ελληνική, είναι αδύνατο να το μεταφράσεις στην αγγλική..

Αυτό ακριβώς!! Γιατί να μην μπορεί να το διαβάσει ένας άγγλος?? Ενώ αν είχε γραφτεί στην αγγλική εξ αρχής και μιλούσε αγγλικά όλος ο πλανήτης θα μπορούσε να το απολαύσει κάθε άνθρωπος στον πλανήτη ΑΚΕΡΑΙΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Θα μπορούσε όμως να μεταδώσει ό,τι συναισθήματα μεταδίδει στην ελληνική; Δεν το νομίζω... Για την ακρίβεια μου αρέσει ο πλούτος της γλώσσας μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδή κανένα ποίημα στην αγγλική δεν είναι αρκετά καλό κατα τη γνώμη σου;
Έχετε σκεφτεί οτι ένας λόγος που θεωρείτε την ελληνική γλώσσα τόσο πλούσια είναι οτι δεν ξέρετε αρκετά καλά αγγλικά; Για να μην παρεξηγθώ, εννοώ οτι μιας και δεν είναι η μητρική μας γλώσσα τα αγγλικά είναι λογικό να μην την ξέρουμε τόσο καλά όσο οι άγγλοι ή οι αμερικάνοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,008 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αυτό ακριβώς!! Γιατί να μην μπορεί να το διαβάσει ένας άγγλος?? Ενώ αν είχε γραφτεί στην αγγλική εξ αρχής και μιλούσε αγγλικά όλος ο πλανήτης θα μπορούσε να το απολαύσει κάθε άνθρωπος στον πλανήτη ΑΚΕΡΑΙΟ.
...... αν γινόταν άρα αυτό, θα χαθούν αυτές οι αξίες. Πάντως πραγματικά δε πιστεύω πως θα γίνει ποτέ. Δηλαδή η Ελληνική γλώσσα δε θα χαθεί [όπως ούτε η Γαλλική - Γερμανική κτλ κτλ].
Μπορεί να χρησιμοποιούμε αρκετά Αγγλικά και να έχουμε αντικαταστήσει πολλές λέξεις της Ελληνικής με Αγγλικά, αλλά για σκέψου... θα επέτρεπε ποτέ ένα κράτος να καταργήσει τη γλώσσα του και να αρχίζει να διδάσκει στα σχολεία του μια άλλη γλώσσα; Δε νομίζω...

Επίσης είναι ντροπή να εξεφτελίζουμε έτσι την Ελληνική γλώσσα... μερικοί νομίζουν πως το να μιλάνε αγγλικά είναι εξυπνάδα... Άγγλο τον ρωτήσατε πως θα αισθανόταν αν ήξερε Ελληνικά; Σίγουρα [πιστεύω] πολύ περήφανος μια που η ελληνική γλώσσα είναι αρκετά δύσκολη και διαφέρει από τις άλλες γλώσσες τόσο στο τρόπο προφοράς της όσο και στους χαρακτήρες της [πχ η αγγλική και η γαλλική και ένα σωρό άλλες, έχουν το ίδιο αλφάβητο].

Πως να μη χάνετε η γλώσσα μας όταν ούτε εμείς οι ίδιοι δε τη στηρίζουμε και επηρεαζόμαστε από τους άλλους... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Σίγουρα δε θα μπορούσε να μεταδώσει τα ίδια.

Να καταργήσουμε και τα ντόπια είδη μουσικής. Και κάθε είδους διαφορετική έκφανση ανά τα έθνη!

Ζήτω η αλλοτρίωση!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,008 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Δηλαδή κανένα ποίημα στην αγγλική δεν είναι αρκετά καλό κατα τη γνώμη σου;
Έχετε σκεφτεί οτι ένας λόγος που θεωρείτε την ελληνική γλώσσα τόσο πλούσια είναι οτι δεν ξέρετε αρκετά καλά αγγλικά; Για να μην παρεξηγθώ, εννοώ οτι μιας και δεν είναι η μητρική μας γλώσσα τα αγγλικά είναι λογικό να μην την ξέρουμε τόσο καλά όσο οι άγγλοι ή οι αμερικάνοι.
Η ελληνική γλώσσα έχει μεγάλη τεχνοτροπία στο τρόπο συγγραφής των ποιμάτων.. επίσης το λεξιλόγιο της Ελληνικής είναι ολοφάνερα πιο πλούσιο από την αγγλική. Σκέψου να ήσουν αγγλίδα και να σε βάζανε να μάθεις ελληνικά... αδύνατον ή τουλάχιστον παρα πολύ δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top