Έχω μεγάλο πρόβλημα με την αδελφή μου που δίνει πανελλήνιες

lilith's_child

Νεοφερμένος

Η lilith's_child αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
παιδιά γεια σας ανοίγω αυτό το θέμα γιατί έχω τεράστιο πρόβλημα με την αδελφή μου που δίνει φέτος πανελλήνιες

καταρχάς να πώ ότι στοχεύει να περάσει αγγλική φιλολογία στη σχολή δλδ που είμαι και εγώ αλλιώς έχει πεί πως θέλει ψυχολογία, τίποτε άλλο δεν της αρέσει να κάνει ως επάγγελμα πέρα από αυτά τα δύο.
τώρα το θέμα είναι πως πήγε να δώσει εξετάσεις πάρα πολύ αγχωμένη και η αποδοσή της δεν ήταν αυτή που περιμέναμε δυστυχώς :(:(
εγώ προσπαθώ να την στηρίξω κ να της πώ ότι πρέπει να έχει δύναμη να δώσει και όλα τα υπόλοιπα μαθήματα όμως είναι λες κ έχει αποφασίσει μέσα της ότι είναι μια αποτυχία.
εγώ λέω στους γονείς μου να συμβουλευτούμε κάποιον ψυχολόγο ή εστω κάποιον πνευματικό - η μητέρα μου έχει έναν πολύ καλό - μπάς και την ενθαρύνουν λίγο για να συνεχίσει τις εξετάσεις.
Όμως εκείνη δεν δέχεται κουβέντα έχει αποφασίσει πως δεν θα περάσει και επίσης δεν θέλει να ξαναδώσει και του χρόνου ξανά εξετάσεις γιατί λέει πως δεν αντέχει να περάει πάλι τέτοια πίεση

έχει αποφασίσει πως θέλει να σπουδάσει στην αγγλία επειδή την επηρέασαν κάποιες φίλες της που θα πάνε εκεί να σπουδάσουν και δεν δίνουν σημασία στις πανελλήνιες, όμως η οικογένεια μας δεν έχει τόσα χρήματα για να τη στηρίξει και να πάει στην αγγλία, εκεί ζητάνε πάρα πολλά λεφτά και επίσης αν δεν είσαι καλός σε στέλνουν πίσω.

τώρα το θέμα είναι μην καταλήξει να πάει σε κανένα ιέκ στο τέλος, εγώ αυτό φοβάμαι πιο πολύ απόλα , όμως ο μπαμπάς μου της έχει πει πως δεν πρόκειται να πληρώσει ούτε ιτεκ, ούτε ιδ.πανεπιστήμιο στην ελλάδα ούτε στο εξωτερικό.

Εγώ βλέπω την αδελφή μου σε ένα τέλμα να μην κάνει σωστές επαναλήψεις και να είναι όλη μέρα στο ίνσταγκράμ να μιλάει ενώ και οι γονείς μου όλη την ώρα να την φωνάζουν

εγώ προσωπικά δεν ξέρω πως να τη συνεφέρω γιατί δεν με ακούει, είναι λες και ξαφνικά έπαθε κάτι από μαθήτρια του 18 να μην διαβάζει και ν α θεωρεί πως δεν περνάει πουθενά,

αυτή είναι η κατάσταση που σας περιγράφω αυτ΄'η τη στιγμή και θα ήθελα την γνώμη σας καθώς δεν ξέρω τι να κάνω πλέον μαζί της, να φανταστείτε πως μέχρι και η εξεταστική η δικιά μου πάει πίσω λόγω αυτής της κατάστασης, αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Από αγγλική φιλολογία σε ΙΕΚ; This escalated quickly. Τελείωσε με πανελλήνιες; Ή θα δώσει άλλο ένα μάθημα; Όπως και να έχει είναι πλέον αργά να σκεφτείς για το διάβασμα της. Περιμένετε να δείτε πόσα μόρια θα μαζέψει και μετά κάντε ένα καλό μηχανογραφικό. Ας πάει σε μια σχολή να την τελειώσει στα 4 χρόνια και μετά να κάνει κατατακτήριες αν θέλει αγγλική ή ψυχολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Εντάξει δεν είναι και φοβερό να πάει σε ΙΕΚ, αρκεί να βρει ειδικότητα που την ενδιαφέρει. Πολλοί εξάλλου σπουδάζουν σε ΙΕΚ παράλληλα με το ΑΕΙ/ΤΕΙ που βρίσκονται, δεν υπάρχει ασυμβίβαστο, καθώς πολλές ειδικότητες είναι αρκετά ενδιαφέρουσες...Θα μπορούσε να το κάνει αν δεν περάσει κάπου ενώ παράλληλα θα προετοιμάζεται για τις πανελλήνιες.
Όσον αφορά σπουδές στη Μ. Βρετανία, αν σπουδάζει εκτός Λονδίνου τα πράγματα δεν είναι τόσο ακριβά. Νομίζω τα βρετανικά πανεπιστήμια είναι δωρεάν ενώ το κόστος ζωής εκτός Λονδίνου είναι το μισό από ό,τι σε αυτό. (Μέσα στο Λονδίνο τα ενοίκια είναι σχεδόν απλησίαστα, ακόμα και για δωμάτιο σε σπίτι με κοινόχρηστη κουζίνα και μπάνιο)...εκτός φυσικά αν ταυτόχρονα εργάζεται εκεί...
(Πάντως από τα δύο καλύτερη η ψυχολογία, κάθε συνεδρία σε ψυχολόγο σημαίνει ένα πενηντάρικο περίπου την ώρα...δεν είναι κι άσχημα!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith's_child

Νεοφερμένος

Η lilith's_child αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
γεια σ'ευχαριστώ για την απάντηση, θα δώσει ειδικό μάθημα αγγλικά 22/6, δλδ την άλλη παρασκεύη, σήμερα έδωσε τα λατινικά στα οποία είπε πως τα πήγε καλά σχετικά όμως αυτό που της στοίχησε παραπάνω στην αποδοσή της ήταν τα αρχαία και μετά η ιστορία, επομένως από λατινικά έγραψε ότι θυμόταν, χωρίς 100 τις εκατό σωστές επαναλήψεις

τώρα για να διαβάσει τα αγγλικα οκ ούτε λόγος λέει πως τα ξέρει και ετοιμάζεται να πάει για μπάνια αυτή τη βδομάδα με τις φίλες της.

εγώ έστω ελπίζω να πιάσει κάποιο παιδαγωγικό κάπου γιατί ίσως αυτή η σχολή που είναι για παιδιά κλπ, ίσως της αρέσει όμως δεν ξέρω είναι λίγο δύσκολο καθώς και από οικονομική άποψη θα έιναι πολλά έξοδα το να πάει να σπουδάσει π.χ. παιδαγωγικό ρόδου ή οτιδήποτε κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Εντάξει δεν είναι και φοβερό να πάει σε ΙΕΚ, αρκεί να βρει ειδικότητα που την ενδιαφέρει. Πολλοί εξάλλου σπουδάζουν σε ΙΕΚ παράλληλα με το ΑΕΙ/ΤΕΙ που βρίσκονται, δεν υπάρχει ασυμβίβαστο, καθώς πολλές ειδικότητες είναι αρκετά ενδιαφέρουσες...Θα μπορούσε να το κάνει αν δεν περάσει κάπου ενώ παράλληλα θα προετοιμάζεται για τις πανελλήνιες.
Όσον αφορά σπουδές στη Μ. Βρετανία, αν σπουδάζει εκτός Λονδίνου τα πράγματα δεν είναι τόσο ακριβά. Νομίζω τα βρετανικά πανεπιστήμια είναι δωρεάν ενώ το κόστος ζωής εκτός Λονδίνου είναι το μισό από ό,τι σε αυτό. (Μέσα στο Λονδίνο τα ενοίκια είναι σχεδόν απλησίαστα, ακόμα και για δωμάτιο σε σπίτι με κοινόχρηστη κουζίνα και μπάνιο)...εκτός φυσικά αν ταυτόχρονα εργάζεται εκεί...
(Πάντως από τα δύο καλύτερη η ψυχολογία, κάθε συνεδρία σε ψυχολόγο σημαίνει ένα πενηντάρικο περίπου την ώρα...δεν είναι κι άσχημα!!)

Η νοοτροπια θα ειναι προβλημα αργοτερα στην ζωη της.Κιαλλα παιδια πηγαν εξω αλλα δεν σηκωσαν μπαιρακι για να το καταφερουν.Υπουλος τροπος να παρεις αυτο που θες:happy:,προσωπικα πιστευω οτι ειναι καλη αρχη να κακομαθει καποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith's_child

Νεοφερμένος

Η lilith's_child αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
η αλήθεια είναι πως με την αδελφή μ γενικά είμαστε λίγο διαφορετικοί χαρακτήρες πχ γενικά έχει αρκετές απαιτήσεις από τους γονείς μου σε σχέση με εμένα, αυτό το παραδέχεται και εκείνη......
γενικά νιώθω πως αρκετά θέματα στη ζωή μου έχουν πάει πίσω λόγω της αδελφής μου πχ από μικρή αναγκαζόμουν να την διαβάζω εγώ σε μερικά μαθήματα γιατί οι γονείς μας όλη τη μέρα δούλευαν και εκείνη δυσκολευόταν

επίσης εγώ παράλληλα με τις σπουδές μου κάνω και μια δουλειά ακόμα για το χαρτζηλίκι μου - δλδ μερικά μαθήματα αγγλικών σε μικρά παιδιά - και έχει τύχει αρκετές φορές να της δώσω χρήματα για να βγεί επειδή οι γονείς μου δεν της έδιναν.
γενικά θα έλεγα πως παρά το γεγονός ότι την αγαπώ και θέλω το καλό της εκείνη περισσότερο με εκμεταλλεύεται παρά να με ακούει.. απλά εγώ δεν μπορώ να την αφήσω πίσω και να κάνω τη ζωή μου εξάλλου στο ίδιο σπίτι μένουμε και το βλέπω ότι αν δεν την προστατεύσω ούτε εγώ τότε ποιος θα το κάνει? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καλά δίνει πανελλήνιες και κανονίζει μπάνια, είναι δυνατόν; Ενώ θα έπρεπε να πηγαίνει για 20αρι στα αγγλικά; Η αδερφή σου είναι κακομαθημένη. Να σταματήσεις να της δίνεις χρήματα και να τη στείλετε εκεί που περάσει. Αν δε θέλει να ξαναδώσει και ταυτόχρονα δε θέλει να πάει εκεί που πέρασε, τότε να της κόψετε τα λεφτά να πάει να βρει καμιά δουλειά να δει τη γλύκα. Άκου εκεί θέλει να πάει Αγγλία και κανονίζει μπάνια εδώ δίνει πανελλήνιες ακόμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
η αλήθεια είναι πως με την αδελφή μ γενικά είμαστε λίγο διαφορετικοί χαρακτήρες πχ γενικά έχει αρκετές απαιτήσεις από τους γονείς μου σε σχέση με εμένα, αυτό το παραδέχεται και εκείνη......
γενικά νιώθω πως αρκετά θέματα στη ζωή μου έχουν πάει πίσω λόγω της αδελφής μου πχ από μικρή αναγκαζόμουν να την διαβάζω εγώ σε μερικά μαθήματα γιατί οι γονείς μας όλη τη μέρα δούλευαν και εκείνη δυσκολευόταν

επίσης εγώ παράλληλα με τις σπουδές μου κάνω και μια δουλειά ακόμα για το χαρτζηλίκι μου - δλδ μερικά μαθήματα αγγλικών σε μικρά παιδιά - και έχει τύχει αρκετές φορές να της δώσω χρήματα για να βγεί επειδή οι γονείς μου δεν της έδιναν.
γενικά θα έλεγα πως παρά το γεγονός ότι την αγαπώ και θέλω το καλό της εκείνη περισσότερο με εκμεταλλεύεται παρά να με ακούει.. απλά εγώ δεν μπορώ να την αφήσω πίσω και να κάνω τη ζωή μου εξάλλου στο ίδιο σπίτι μένουμε και το βλέπω ότι αν δεν την προστατεύσω ούτε εγώ τότε ποιος θα το κάνει? :(

Εαν δεν την αφησεις να μαθει πως πρεπει να παλευει η ιδια για ορισμενα πραγματα στην ζωη της εσυ η ιδια θα την καταστρεψεις αφου θα την κακομαθεις.Γινε σκληρη και πες της οτι ειτε δεν θα κανει τιποτα ειτε θα στρωθει να διαβασει και να γραψει οτι μπορει.Σταματα να της φερεσαι σαν προστατευομενη και θα καταλαβει οτι ολα δεν ειναι ροδινα και ησασταν παρα πολυ καλοι μαζι της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith's_child

Νεοφερμένος

Η lilith's_child αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Καλά δίνει πανελλήνιες και κανονίζει μπάνια, είναι δυνατόν; Ενώ θα έπρεπε να πηγαίνει για 20αρι στα αγγλικά; Η αδερφή σου είναι κακομαθημένη. Να σταματήσεις να της δίνεις χρήματα και να τη στείλετε εκεί που περάσει. Αν δε θέλει να ξαναδώσει και ταυτόχρονα δε θέλει να πάει εκεί που πέρασε, τότε να της κόψετε τα λεφτά να πάει να βρει καμιά δουλειά να δει τη γλύκα. Άκου εκεί θέλει να πάει Αγγλία και κανονίζει μπάνια εδώ δίνει πανελλήνιες ακόμα...
αυτό μου το χει πει και μια φίλη μου , όμως εγώ από την πλευρά μου δεν θέλω να την αφήσω
οκ πες ότι δεν περνάει και μετά αναγκάζεται να δουλέψει τι θα κάνει δλδ θα πάει σε καφέ να δουλεύει ;
και γενικά είναι περίεργος χαρακτήρας αποκλείεται να τα βγάλει πέρα με οποιοδήποτε αφεντικό πάνω από το κεφάλι της
εγώ ελπίζω έστω να μην είναι τα πάγματα τόσο τραγικά όσο τα λέει και να πιάσει έστω κάποιο παιδαγωγικό τμήμα ή νηπιαγωγών αλλιώς δεν ξέρω, εγώ δεν έχω και τα πολλά λεφτά για να την βοηθάω πάντα, πρέπει να παλέψει κι εκείνη έχετε δίκιο σε αυτό
Εαν δεν την αφησεις να μαθει πως πρεπει να παλευει η ιδια για ορισμενα πραγματα στην ζωη της εσυ η ιδια θα την καταστρεψεις αφου θα την κακομαθεις.Γινε σκληρη και πες της οτι ειτε δεν θα κανει τιποτα ειτε θα στρωθει να διαβασει και να γραψει οτι μπορει.Σταματα να της φερεσαι σαν προστατευομενη και θα καταλαβει οτι ολα δεν ειναι ροδινα και ησασταν παρα πολυ καλοι μαζι της.
ναι έχετε δίκιο σε αυτό. εγώ δεν ξέρω θεωρώ πως έτσι είναι η ζωή, οι μισοί άνθρωποι είναι άξιοι και βγάζουν χρήματα κλπ ενώ άλλοι δεν μπορούν ή δεν θέλουν για τους χ,ψ λόγους και γίνονται ίσως βάρος σε αυτούς που μπορούν
πάντως εγώ έχω μιλήσει ήδη στους δικούς μου, εκείνοι έχουν απηβδήσει πλέον και μου λένε να μην ασχολούμαι και να μην την καλομαθαίνω άλλο
πάντως δεν τους έχω πεί ποτέ ότι της έχω δώσει και χρήματα όχι αυτό δεν το ξέρουν οπότε οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
αυτό μου το χει πει και μια φίλη μου , όμως εγώ από την πλευρά μου δεν θέλω να την αφήσω
οκ πες ότι δεν περνάει και μετά αναγκάζεται να δουλέψει τι θα κάνει δλδ θα πάει σε καφέ να δουλεύει ;
και γενικά είναι περίεργος χαρακτήρας αποκλείεται να τα βγάλει πέρα με οποιοδήποτε αφεντικό πάνω από το κεφάλι της
εγώ ελπίζω έστω να μην είναι τα πάγματα τόσο τραγικά όσο τα λέει και να πιάσει έστω κάποιο παιδαγωγικό τμήμα ή νηπιαγωγών αλλιώς δεν ξέρω, εγώ δεν έχω και τα πολλά λεφτά για να την βοηθάω πάντα, πρέπει να παλέψει κι εκείνη έχετε δίκιο σε αυτό

ναι έχετε δίκιο σε αυτό. εγώ δεν ξέρω θεωρώ πως έτσι είναι η ζωή, οι μισοί άνθρωποι είναι άξιοι και βγάζουν χρήματα κλπ ενώ άλλοι δεν μπορούν ή δεν θέλουν για τους χ,ψ λόγους και γίνονται ίσως βάρος σε αυτούς που μπορούν
πάντως εγώ έχω μιλήσει ήδη στους δικούς μου, εκείνοι έχουν απηβδήσει πλέον και μου λένε να μην ασχολούμαι και να μην την καλομαθαίνω άλλο
πάντως δεν τους έχω πεί ποτέ ότι της έχω δώσει και χρήματα όχι αυτό δεν το ξέρουν οπότε οκ

Μονη σου το λες οτι δεν τα βγαζει περα.
Θα συμφωνησω με τον Johnny,οπου και εαν περασει εαν δεν θελει να ξαναδωσει μετα στειλτε την και μην της πληρωσετε τιποτα ,οχι επειδη δεν την αγαπατε,αλλα για να δει οτι οι πραξεις εχουν συνεπειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εμένα ο μπαμπάς μου είπε το εξής στον αδερφό μου που κωλοβαρούσε μέχρι και την α λυκείου. "Ειτε διαβάζεις και περνάς κάπου να σπουδάσεις και σε στηρίζω, είτε δεν περνάς και ψάχνεις δουλειά". Έκατσε διάβασε λίγο β λυκείου, γ λυκείου στρώθηκε στο διάβασμα και πέρασε φιλολογία ενώ ήταν μαθητής του 12-13. Δεν γίνεται να συμπεριφέρεσαι στην αδερφή σου σαν να είναι 12 χρονών.

Σαν αδερφή πρέπει να κάτσεις να της εξηγήσεις τις επιλογές της. Εφόσον δεν μπορείτε να τη στείλετε εξωτερικό και δε θέλουν να πληρώσουν οι γονείς της θα πρέπει να καταλάβει ότι είτε θα πάει στη σχολή που πέρασε, είτε θα πρέπει να στρώσει κώλο και να ξαναδώσει αυτή τη φορά χωρίς μαλακίες, είτε να δουλέψει. Δεν υπάρχουν άλλες επιλογές έτσι και αλλιώς. Ας αποφασίσει η ίδια τι θα επιλέξει, αλλά να κατανοήσει ότι κάτι διαφορετικό από τα τρία αυτά πράγματα δεν παίζουν. Και το ΙΕΚ ίσως είναι καλή επιλογή, δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annanoula

Νεοφερμένος

Η Annanoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Θα σου αναφέρω δύο παραδείγματα. Ένα κορίτσι γνωστό μου,οταν εδινε πανελλήνιες δεν είχε γράψει καλά στο ΠΡΩΤΟ μάθημα. Στα υπόλοιπα έβαλε πείσμα και έγραψε σχεδόν άριστα..ΠΕΡΑΣΕ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΉ.Ας μην τα παρατήσει λοιπόν. Και το δεύτερο.Σε εμένα ο αδελφός μου ήταν άριστος μαθητής.Όμως επειδή οι φίλοι του θα πήγαιναν επαλ,πήγε και αυτός.Έπεσε στα μαθήματα. Δεν διάβαζε.Δεν πέρασε πουθενά.Τώρα είναι στο χωριό.Άρα,πες στην αδελφή σου αυτά που σου είπα,και πιστεύω θα καταλάβει το νόημα.ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΜΕ ΠΟΤΕ!!!ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ. Και θέλω να μου πεις τι σου είπε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Με το συμπάθιο κιόλας, αλλά η αδερφή σου ζει εκτός πραγματικότητας. Δε γίνεται άλλα παιδιά να "σκοτώνονται" να μπουν σε σχολή και ύστερα να βγουν μπας και εξασφαλίσουν καμιά δουλειά της προκοπής και αυτή να κανονίζει μπάνια και εξόδους μέσα στις πανελλήνιες...

Γνώμη μου είναι να την αφήσετε και ότι γίνει...ας φάει 2-3 δυνατές σφαλιάρες από τη ζωή να προσγειωθεί στην πραγματικότητα...ακόμα και αν περάσει σε κάποια σχολή τι θα γίνει αν δεν διαβάζει ούτε εκεί? Θα της πληρώνετε μόνιμα τις εξόδους και τα μπάνια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Γιατί πρέπει με το ζόρι να σπουδάζουν όλοι; Το ενδεχόμενο να μη θέλει να σπουδάσει; Μπορεί να ψάξει για δουλειά κατευθείαν και να είναι καλή σ' αυτό που θα επιλέξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Βασικά το ξεκινάς λάθος νομίζω...δεν έχεις ΕΣΥ πρόβλημα με την αδερφή σου, η αδερφή σου από μόνη της έχει πρόβλημα! Αφενός σε καταλαβαίνω πολύ που επηρεάζεσαι τόσο, αφετέρου δεν είναι σωστό, δεν ωφελεί ούτε αυτή ούτε εσένα να εμπλακείς. Είναι 18 χρόνων τουλάχιστον, είναι μεγάλο παιδί, πρέπει μόνη της να δει τι θα κάνει με τη ζωή της. Εσύ ως αδερφή μπορείς μόνο να τη συμβουλεύεις, από εκεί και πέρα οι επιλογές είναι δικές της, ακόμη κι αν αυτό σημαίνει ότι θα φάει το κεφάλι της. Το θέμα της Αγγλίας άφησέ την να το συζητήσει μόνη της με τους γονείς, εσύ δε χρειάζεται να μπλεχτείς. Κατά τα άλλα, θύμισέ της ότι δίνει κι ένα ειδικό μάθημα, το οποίο καλό θα ήταν να μη φορτώσει στον κόκκορα, κι από εκεί και πέρα το τι θα κάνει, πρόβλημά της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
διαβαζε ολη την χρονια? αν ναι, ακομα και χωρις επαναληψεις, ολο και κατι θα εχει γραψει, αποκλειεται να πατωσε τελειως.
επειδη κι εγω πανω κατω τα ιδια τραβουσα με την αδερφη μου πριν δυο χρονια, θα σου προτεινω το εξης: ξεψαχνισε ολες τις σχολες των ανθρωπιστικων σπουδων και οποιου αλλου πεδιου εχει ανοιξει, μαθε και για την επαγγελματικη αποκατασταση και προτεινε της 3-4 σχολες τις οποιες θα μπορουσε να δηλωσει στο μηχανογραφικο αντι της αγγλικης φιλολογιας ή της ψυχολογίας. αν παλι δεν περασει πουθενα και επιμεινει στο να μην ξαναδωσει πανελλαδικες, βρειτε εναν τουλαχιστον αξιοπρεπη κλαδο σε ΙΕΚ και στειλτε την εκει για να μην μεινει και τελειως ξεκρεμαστη.
το να δουλεψει κατευθειαν απο τα 18 δεν ειναι λυση, εφοσον μπορει να κανει κατι καλυτερο με την ζωη της. δουλειες οπως σερβιτορος, πωλητης/ ταμιας σε μαγαζι κλπ δεν ειναι δουλειες που μπορει να κανει καποιος για ολη του τη ζωη, ειναι πραγματικα αφορητες. συν τοις αλλοις, θα ειναι κριμα να παει χαμενος ο κοπος μιας ολοκληρης χρονιας για μια αποτυχια στις πανελλαδικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Θέλω μέρες να γράψω κατιτί σ' αυτό το νήμα αλλά δεν αξιώθηκα ως τώρα. Εγώ έχω να πω πως οι περισσότεροι εδώ μέσα έχετε στήσει ένα 18χρονο στον τοίχο και το κατηγορείτε για οτιδήποτε κάνει στη ζωή του, σχετικό ή όχι με τις πανελλήνιες. Ειδικά εσύ η αδερφή της, έδωσες ρέστα. Ούτε πρόκειται να είναι ίδια με σένα η αδερφή σου (το οποίο φαίνεται πως θα εκτιμούσες πολύ περισσότερο) κι ούτε πρέπει να είναι. Και με τη συμπεριφορά σου περισσότερο την πιέζεις και τη σκας παρά τη βοηθάς ουσιαστικά. Για να σταμάτησε να διαβάζει προφανώς δεν άντεχε άλλο, δε γίνεται ένα παιδί που διαβάζει να σταματάει απ' τη μια μέρα στην άλλη. Κατανόηση χρειαζόταν σε εκείνη τη φάση καθώς και σε όλη τη διάρκεια των πανελληνίων, κι όχι επικριτικά βλέμματα και σχόλια που το μόνο που έκαναν είναι πως την άγχωναν ακόμα παραπάνω. (Ναι, φυσικά και είδα το κομμάτι όπου ''τη στηρίζεις και της λες να συνεχίσει την προσπάθεια", αλλά είδα επίσης και μια απογοήτευση πίσω από κάθε λέξη σου, την οποία δε γίνεται να μην της μετέδωσες, αδερφή της είσαι.) Οι γονείς δεν μπορούν συχνά να τα καταλάβουν αυτά, εσύ όμως, που πέρασες από το λούκι των πανελληνίων πρόσφατα, θα έπρεπε να τα ξέρεις...
Γελάω δε πιο πολύ με τους υπόλοιπους που εξαπολύουν μύδρους επειδή κανόνισε να πάει διακοπές. Λες και σε μία εβδομάδα θα μάθει αγγλικά! Κάνα 2-3 τεστ από προηγούμενες εξετάσεις να κάνει, απλώς για να δει πώς είναι η δομή των θεμάτων. Ας δει πρώτα πώς έγραψε και τότε αυτό που πρέπει να κάνετε και εσύ ως αδερφή της και οι γονείς σου, είναι να της μεταδώσετε υγιείς ευθύνες, να αναλάβει η ίδια πλήρη έλεγχο του τι θέλει τελικά να κάνει, μέσα στα επιτρεπόμενα όρια εννοείται (καλά τα όνειρα για Αγγλία αλλά δε νομίζω να δυσκολευτεί να καταλάβει πως προς το παρόν όνειρα θα παραμείνουν). Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση μη της μεταδώσετε τύψεις, όλα χειρότερα θα γίνουν κι ούτε θα μπορέσει να πάρει μια ώριμη απόφαση. Καλή τύχη εύχομαι! :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις, προσωπικά έχω τρία μικρότερα αδερφια.

Ειχα την τύχη αν το θες έτσι, να έχω μεγαλώσει στη Ρόδο. Όποτε αν κι οικονομικά παιζαν τα ίδια θέματα με εσάς (και πιθανώς ακόμη μεγαλύτερα) εγώ είχα το ελεύθερο να περάσω σε οποια πόλη ήθελα, αρκεί να ήταν καλή επιλογή σχολής και βάσει του τι μου άρεσε, και βάσει προοπτικών. Στη Ρόδο δεν υπήρχε κάτι στον τομέα μου.

Πηγα χημικό Κρήτης.

Στην αδερφή μου μετά, άρεσε το παιδαγωγικο ως ιδέα. Θα εμενε σπιτι της, θα κραταγε το δωματιο, θα δουλευε και θα ηταν κομπλέ. Θα ανασαιναν κι οι δικοι μου.

Ο τρίτος ήθελε στρατιωτικες σχολές. Την πρώτη πέρασε Γεωπονικό. Ανεβηκα Αθήνα τον έγραψα. Δεν τον ενθουσίασε η ιδέα. Ο πατέρας μου του είπε κοίτα, εγω να σε στείλω κάπου, αλλά να αξίζει. Ξαναεδωσε. Παιδαγωγικο Ροδου. Ξαναπηγα γεωπονικο τον διεγραψα.

Όπως κι ο τεταρτος για να μην τα πολυλογω. Το θελε εξ αρχης.

Παράλληλα δουλεύουν και οι τρεις στο μαγαζί μας.

Το θέμα είναι πως οι γονείς ηταν πάντα εκεί, όπως κι ο μεγαλύτερος για το μικρότερο, αλλά το θέμα είναι πως καθένας κλήθηκε να αναλαβει τις ευθύνες του καποια στιγμη.

Είναι πολύ όμορφο από μέρους σου που δε βλέπεις την αδερφή σου ανταγωνιστικα στο ενδεχόμενο να κάνει ο, τι κι εσύ, και όσο μπορείς συνεχισε να προσπαθεις, σε νιώθω. Από την άλλη, δε μπορείς να την αναγκασεις να διαβασει, παρα να την ενθαρρύνεις.

Δυο πράγματα για το τέλος :Αν, λεω ΑΝ, προκύψει κανα παιδαγωγικο Ροδου και το σηκωνετε οικονομικά, είναι καλό τμημα.

Επίσης, κανένα πρόβλημα με το ΙΕΚ, εγω εχω δηλωσει στο φόρουμ εδω πως θα κανω αιτηση για ένα παράλληλα με το βιογραφικό μου. Αρκει η αδερφή σου να έχει όρεξη να μαθει και να δουλέψει.

Θέλω μέρες να γράψω κατιτί σ' αυτό το νήμα αλλά δεν αξιώθηκα ως τώρα. Εγώ έχω να πω πως οι περισσότεροι εδώ μέσα έχετε στήσει ένα 18χρονο στον τοίχο και το κατηγορείτε για οτιδήποτε κάνει στη ζωή του, σχετικό ή όχι με τις πανελλήνιες. Ειδικά εσύ η αδερφή της, έδωσες ρέστα. Ούτε πρόκειται να είναι ίδια με σένα η αδερφή σου (το οποίο φαίνεται πως θα εκτιμούσες πολύ περισσότερο) κι ούτε πρέπει να είναι. Και με τη συμπεριφορά σου περισσότερο την πιέζεις και τη σκας παρά τη βοηθάς ουσιαστικά. Για να σταμάτησε να διαβάζει προφανώς δεν άντεχε άλλο, δε γίνεται ένα παιδί που διαβάζει να σταματάει απ' τη μια μέρα στην άλλη. Κατανόηση χρειαζόταν σε εκείνη τη φάση καθώς και σε όλη τη διάρκεια των πανελληνίων, κι όχι επικριτικά βλέμματα και σχόλια που το μόνο που έκαναν είναι πως την άγχωναν ακόμα παραπάνω. (Ναι, φυσικά και είδα το κομμάτι όπου ''τη στηρίζεις και της λες να συνεχίσει την προσπάθεια", αλλά είδα επίσης και μια απογοήτευση πίσω από κάθε λέξη σου, την οποία δε γίνεται να μην της μετέδωσες, αδερφή της είσαι.) Οι γονείς δεν μπορούν συχνά να τα καταλάβουν αυτά, εσύ όμως, που πέρασες από το λούκι των πανελληνίων πρόσφατα, θα έπρεπε να τα ξέρεις...
Γελάω δε πιο πολύ με τους υπόλοιπους που εξαπολύουν μύδρους επειδή κανόνισε να πάει διακοπές. Λες και σε μία εβδομάδα θα μάθει αγγλικά! Κάνα 2-3 τεστ από προηγούμενες εξετάσεις να κάνει, απλώς για να δει πώς είναι η δομή των θεμάτων. Ας δει πρώτα πώς έγραψε και τότε αυτό που πρέπει να κάνετε και εσύ ως αδερφή της και οι γονείς σου, είναι να της μεταδώσετε υγιείς ευθύνες, να αναλάβει η ίδια πλήρη έλεγχο του τι θέλει τελικά να κάνει, μέσα στα επιτρεπόμενα όρια εννοείται (καλά τα όνειρα για Αγγλία αλλά δε νομίζω να δυσκολευτεί να καταλάβει πως προς το παρόν όνειρα θα παραμείνουν). Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση μη της μεταδώσετε τύψεις, όλα χειρότερα θα γίνουν κι ούτε θα μπορέσει να πάρει μια ώριμη απόφαση. Καλή τύχη εύχομαι! :bye:

Ρε συ γιατί κατηγορεις τόσο την αδερφή της; (η οποια δεν παίζει να είναι πολύ πάνω απο 18 επίσης; )

Δεν είναι κακό, εαν όντως η αδερφή της δεν κοπιαζει κι έχει μονο απαιτήσεις, να ήθελε να είναι λίγο πιο συνειδητοποιημενη.

Εξαλλου η κοπέλα συμβουλές για να της σταθεί ψάχνει, όχι γισ να την κρίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η αδερφή της έχει δικά της προβλήματα και δικές της υποχρεώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Η αδερφή της έχει δικά της προβλήματα και δικές της υποχρεώσεις.

Ναι, αλλά ποτέ δε φεύγεις δίπλα από το μικρό σου αδερφό.

Φυσικά τα αποτελέσματα θα κρίνουν το που θα πάει. Η μεγάλη προσπαθεί να της σταθεί όσο καλύτερα. Καθόλου μεμπτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top