Γενικό -  Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

giorgaras.97

Νεοφερμένος

Ο giorgaras.97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα, ειμαι κοπελα τριτης γυμνασιου και εχω αγχωθει αρκετα για το λυκειο. Σκεφτομουν να ακολουθησω θετικη ή τεχνολογικη κατευθυνση αλλα εχω αρχισει να δισταζω γιατι δεν τα καταφερνω στα περιπλοκα. Απο την μια ειναι πρακτικα και καταφερνω να αποφυγω την θεωρια, απο την αλλη ειναι απροβλεπτα. Με αυτο θελω να πω οτι στα μαθηματικα, φυσικη και αυτα οσο και να εχεις διαβασει, επειδη τα θεματα στις πανεληνιες ειναι απροβλεπτα υπαρχει μεγαλη περιπτωση να αποτυχεις. Και δεν ξερω αν εγω μπορεσω να αντεπεξελθω σε αυτο. Σε αντιθεση στην θεωρητικη κατευθυνση παρ;ολη αυτη την θεωρια και το σκληρο διαβασμα η επιτυχια στις πανελληνιες ειναι σχετικα σιγουρη. Τι πιστευετε εσεις για αυτο? Πιστευω οτι ειναι επισης σημαντικο να προσθεσω εδω οτι εξαιτιας του οτι πιο παλια ημουν αποφασισμενη για θετικη κατευθυνση εχω ξεκινησει μαθηματα μαθηματικων και φυσικης με τον πατερα μου. Δυσκολευομαι αρκετα και δεν εχω τις ικανοτητες που ειχε ο αδερφος μου στην ηλικεια μου και χρειαζομαι αρκετη δουλεια. Εξαιτιας ολων αυτων εχω αφησει πισω τα αρχαια και καπψς την ιστορια. Η ερωτηση μου ειναι: αμα ξεκινησω στην 1η λυκειου φροντηστηριο αρχαια θα ειναι δυσκολο να μαζεψω ολες τις γνωσεις που εχασα? Πως θα μπορουσα να καλυψω τα κενα?
Υστερα ειμαι αρκετα αναποφασιστη με το τι θα ηθελα να ασχοληθω. Καιρο τωρα περιμενα να ερθει απο μονο του αλλα προφανως εγω ειμαι η μονη που μπορω να με διφωτισω σε αυτο. Οι γονεις μου με εχουν επισης αγχωσει στο κομματι αυτο. Ξερω οτι μαρεσουν οι ξενες γλωσσες και ιδιαιτερα τα αγγλικα. Ειμαι σε επιπεδο proficiency στα αγγλικα και σε γαλλικα b2 delf. Στο φροντηστηριο αγγλικων που παω με εχουν εμπνευσει ιδιαιτερα και η αγγλικη φιλολογια μου εχει φανει αρκετα ενδιαφερον.Δυστηχως ομως δεν υπαρχει καθολου ζητηση. Ετσι λοιπον οι γονεις μου μου προτιναν την ιδεα ως μεταφραστρια. Το σκεφτηκα λοιπον και ειναι αρκετα καλη ιδεα γιατι εκτος απο ζητηση εχει ικανοποιητικο εισοδημα και κανεις και ταξιδια. Ομως δεν το γνωριζω ιδιαιτερα. Εσεις τι θα μου προτεινατε και γιατι?
Ευχαριστω.

Επισήμανση: Τα μηνύματα 10-26 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.

Αν έχεις διαβάσεις δεν υπάρχουν απρόβλεπτα.Στα αρχαία να ξέρεις ότι στην πρώτη λυκείου είναι αρχαία κείμενα!Γραμματική αρχαίων δεν έχει κάτι ιδιαίτερο μέσα στην ύλη.Ότι έμαθες στο γυμνάσιο.Τώρα για το φροντιστήριο που λες δεν χρειάζεται.Μπορείς τώρα το καλοκαίρι να ανοίξεις τα βιβλία των αρχαίων και να διαβάσεις τα σημεία που πιστεύεις πως έχεις κενά.Τέλος από επάγγελμα πρέπει ο καθένας να ακολουθήσει αυτό που του αρέσει γιατί και στον εαυτό του καλό θα κάνει και στον τομέα που θα δουλέψει!Αυτά από μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Καλησπερα, ειμαι κοπελα τριτης γυμνασιου και εχω αγχωθει αρκετα για το λυκειο. Σκεφτομουν να ακολουθησω θετικη ή τεχνολογικη κατευθυνση αλλα εχω αρχισει να δισταζω γιατι δεν τα καταφερνω στα περιπλοκα. Απο την μια ειναι πρακτικα και καταφερνω να αποφυγω την θεωρια, απο την αλλη ειναι απροβλεπτα. Με αυτο θελω να πω οτι στα μαθηματικα, φυσικη και αυτα οσο και να εχεις διαβασει, επειδη τα θεματα στις πανεληνιες ειναι απροβλεπτα υπαρχει μεγαλη περιπτωση να αποτυχεις. Και δεν ξερω αν εγω μπορεσω να αντεπεξελθω σε αυτο. Σε αντιθεση στην θεωρητικη κατευθυνση παρ;ολη αυτη την θεωρια και το σκληρο διαβασμα η επιτυχια στις πανελληνιες ειναι σχετικα σιγουρη. Τι πιστευετε εσεις για αυτο? Πιστευω οτι ειναι επισης σημαντικο να προσθεσω εδω οτι εξαιτιας του οτι πιο παλια ημουν αποφασισμενη για θετικη κατευθυνση εχω ξεκινησει μαθηματα μαθηματικων και φυσικης με τον πατερα μου. Δυσκολευομαι αρκετα και δεν εχω τις ικανοτητες που ειχε ο αδερφος μου στην ηλικεια μου και χρειαζομαι αρκετη δουλεια. Εξαιτιας ολων αυτων εχω αφησει πισω τα αρχαια και καπψς την ιστορια. Η ερωτηση μου ειναι: αμα ξεκινησω στην 1η λυκειου φροντηστηριο αρχαια θα ειναι δυσκολο να μαζεψω ολες τις γνωσεις που εχασα? Πως θα μπορουσα να καλυψω τα κενα?
Υστερα ειμαι αρκετα αναποφασιστη με το τι θα ηθελα να ασχοληθω. Καιρο τωρα περιμενα να ερθει απο μονο του αλλα προφανως εγω ειμαι η μονη που μπορω να με διφωτισω σε αυτο. Οι γονεις μου με εχουν επισης αγχωσει στο κομματι αυτο. Ξερω οτι μαρεσουν οι ξενες γλωσσες και ιδιαιτερα τα αγγλικα. Ειμαι σε επιπεδο proficiency στα αγγλικα και σε γαλλικα b2 delf. Στο φροντηστηριο αγγλικων που παω με εχουν εμπνευσει ιδιαιτερα και η αγγλικη φιλολογια μου εχει φανει αρκετα ενδιαφερον.Δυστηχως ομως δεν υπαρχει καθολου ζητηση. Ετσι λοιπον οι γονεις μου μου προτιναν την ιδεα ως μεταφραστρια. Το σκεφτηκα λοιπον και ειναι αρκετα καλη ιδεα γιατι εκτος απο ζητηση εχει ικανοποιητικο εισοδημα και κανεις και ταξιδια. Ομως δεν το γνωριζω ιδιαιτερα. Εσεις τι θα μου προτεινατε και γιατι?
Ευχαριστω.

Επισήμανση: Τα μηνύματα 10-26 προήλθαν απο νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
Εσύ νομίζεις ότι δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις τις δυσκολίες πού εχεις;Αν θές διατύπωσε τα προβληματα που εχεις στα μαθηματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ninja.

Νεοφερμένος

Η Ninja. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άγιος Γεώργιος (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Εσύ νομίζεις ότι δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις τις δυσκολίες πού εχεις;Αν θές διατύπωσε τα προβληματα που εχεις στα μαθηματικα.

Το προβλημα μου ειναι οτι τα μαθηματικα και η φυσικη ειναι περιπλοκα μαθηματα. Προς στιγμης τα παλευω και τα δυο αλλα παντοτε κολλαω σε κατι πιο περιπλοκο και κατι που μπορει να θελησει επιπλεον πονηρια. Στις πανελληνιες με αυτο παιζουν, ειδικα στην θετικη και τεχνολογικη κατευθυνση. Θελω να πω οτι τα παιδια που δεν γραφουν καλα σε αυτες τις κατευθυνσεις δεν απετυχαν απαραιτητα επειδη δεν διαβασαν, αλλα επειδη τα θεματα που βαζουν, αν και βρισκονται στην υλη, χρειαζονται πιο εξελιγμενη σκεψη. Δεν εχω την πονηρια που χρειαζεται. Στα αρχαια το μονο που μπορει να θεωρηθει απροβλεπτο ειναι αυτο το αγνωστο κειμενο στα αρχαια.Τα θεωρητικα μαθηματα θελουν απλα πολυ διαβασμα και μπορεις να δωσεις πανελληνιες και να παρεις εναν αξιοπρεπες βαθμο (απλα θελει τριπλασιο διαβασμα )
Σιγουρα αμα θελω και αμα βαλω πεισμα(κατι που χρειαζεται σε οποιαδηποτε κατευθυνση) μπορω να ξεπερασω τις δυσκολιες που εχω. Απλα θελω να δοκιμασω και αρχαια και ιστορια να δω τις δυνατοτητες μου και να δω που κυλαω καλυτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Βασικά,δές αυτά που σ'αρέσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ

Νεοφερμένος

Ο ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλημέρα, είμαι καινούριο μέλος και δεν ήξερα πού να ανοίξω το θέμα μου. Όπως βλέπετε και στον τίτλο θα ήθελα βοήθεια σχετικά με το ποιά κατεύθυνση θα ακολουθήσω. Εγώ είμαι ανάμεσα σε θεωριτική και θετική:/:. Το ξέρω είναι περιέργο. Το πρόβλημα είναι ότι μου αρέσουν επαγγέλματα και από τις δύο κατευθύνσεις. Ο υψηλότερος στόχος που θέτω είναι η (στρατιωτική) ιατρική, αλλά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω. Εδώ είναι οι βαθμοί μου:
Μαθήματα Α Τετράμηνο Β Τετράμηνο Μ.Ο. Τετραμήνων Γραπτά Γ.Μ.Ο
ΓΕΝΙΚΗΣ
Θρησκευτικά 20 20 20 20 20
Ιστορία 19 19 19 19,2 19,1
Αρχές Οικονομίας 20 20 20 19 19,5
Αγγλικά 19 19 19 19 19
Project 20 20 20 --- 20
---------------------------
ΚΛΑΔΟΙ
Αρχαία Ελληνική Γλώσσα 18 19 18,5 17,6 18,1
Νέα Ελληνική Λογοτεχνία 19 20 19,5 19.6 19,6
Νέα Ελληνική Γλώσσα 18 19 18,5 19 18,8
---------------------------
Άλγεβρα 19 20 19,5 13 16,3
Γεωμετρία 18 19 18,5 18 18,3
---------------------------
Φυσική 20 20 20 16,8 18,4
Χημεία 20 20 20 17 18,5
Βιολογία 19 20 19,5 15,6 17,6

Όσον αφορά τα μαθηματικά ο βαθμός του τετραμήνου έβγαινε κατά 7/20: η συνέπεια 6/20: γραπτά 7/20: συμμετοχή στην τάξη.
Τον Ιανουάριο αλλάξαμε καθηγητή και μας έκανε ο διευθυντής ο οποίος είχε 2-3 χρόνια να κάνει μάθημα και επειδή δίδασκε συνήθως μόνο σε Γ' Λυκείου, μας πέταγε διάφορα άσχετα εκτός ύλης και ό,τι θυμόταν συν το γεγονός ότι δεν εξηγούσε τίποτα, ή τα εξηγούσε με πιο περίπλοκο τρόπο από αυτόν που τα πρωτοείπε:(. Στο τέλος τα θέματα τα έβαλε αυτός μαζί με έναν άλλο που έκανε μαθηματικά στο άλλο τμήμα της Α' Λυκείου. Άλλο φρούτο αυτός. 1ον δεν εξηγεί τίποτα, έλεγε τι δεν καταλαβαίνεις άντε τράβα σε φροντηστήριο και 2ον πήγαινε να λύσει κάτι και άνοιγε το βοηθήματα του να δει πως λύνεται γιατί τις περισσότερες φορές έβρισκέ λάθος λύση. Στις εξετάσεις στην Άλγεβρα το 4ο Θέμα δεν είχαμε ξανακάνει παρόμοια άσκηση με αυτόν (η άσκηση αφορούσε τις απόλυτες τιμές, αυτά τα κάναμε πρίν μας πάρει αυτός) συν ότι 3οκαι 4ο Θέμα ήταν λάθος διατυπωμένα. Του λέμε το 4ο Θέμα δεν λύνεται και λέει "δεν λύνεται;;;; μμμμμ να δω" και επιστρέφει μετά από μισή ώρα και λέει προσπαθήστε με τα υπόλοιπα:whistle:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑνεξαρτητηΛεμε

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΑνεξαρτητηΛεμε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Καλημέρα, είμαι καινούριο μέλος και δεν ήξερα πού να ανοίξω το θέμα μου. Όπως βλέπετε και στον τίτλο θα ήθελα βοήθεια σχετικά με το ποιά κατεύθυνση θα ακολουθήσω. Εγώ είμαι ανάμεσα σε θεωριτική και θετική:/:. Το ξέρω είναι περιέργο. Το πρόβλημα είναι ότι μου αρέσουν επαγγέλματα και από τις δύο κατευθύνσεις. Ο υψηλότερος στόχος που θέτω είναι η (στρατιωτική) ιατρική, αλλά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω. Εδώ είναι οι βαθμοί μου:
Μαθήματα Α Τετράμηνο Β Τετράμηνο Μ.Ο. Τετραμήνων Γραπτά Γ.Μ.Ο
ΓΕΝΙΚΗΣ
Θρησκευτικά 20 20 20 20 20
Ιστορία 19 19 19 19,2 19,1
Αρχές Οικονομίας 20 20 20 19 19,5
Αγγλικά 19 19 19 19 19
Project 20 20 20 --- 20
---------------------------
ΚΛΑΔΟΙ
Αρχαία Ελληνική Γλώσσα 18 19 18,5 17,6 18,1
Νέα Ελληνική Λογοτεχνία 19 20 19,5 19.6 19,6
Νέα Ελληνική Γλώσσα 18 19 18,5 19 18,8
---------------------------
Άλγεβρα 19 20 19,5 13 16,3
Γεωμετρία 18 19 18,5 18 18,3
---------------------------
Φυσική 20 20 20 16,8 18,4
Χημεία 20 20 20 17 18,5
Βιολογία 19 20 19,5 15,6 17,6

Όσον αφορά τα μαθηματικά ο βαθμός του τετραμήνου έβγαινε κατά 7/20: η συνέπεια 6/20: γραπτά 7/20: συμμετοχή στην τάξη.
Τον Ιανουάριο αλλάξαμε καθηγητή και μας έκανε ο διευθυντής ο οποίος είχε 2-3 χρόνια να κάνει μάθημα και επειδή δίδασκε συνήθως μόνο σε Γ' Λυκείου, μας πέταγε διάφορα άσχετα εκτός ύλης και ό,τι θυμόταν συν το γεγονός ότι δεν εξηγούσε τίποτα, ή τα εξηγούσε με πιο περίπλοκο τρόπο από αυτόν που τα πρωτοείπε:(. Στο τέλος τα θέματα τα έβαλε αυτός μαζί με έναν άλλο που έκανε μαθηματικά στο άλλο τμήμα της Α' Λυκείου. Άλλο φρούτο αυτός. 1ον δεν εξηγεί τίποτα, έλεγε τι δεν καταλαβαίνεις άντε τράβα σε φροντηστήριο και 2ον πήγαινε να λύσει κάτι και άνοιγε το βοηθήματα του να δει πως λύνεται γιατί τις περισσότερες φορές έβρισκέ λάθος λύση. Στις εξετάσεις στην Άλγεβρα το 4ο Θέμα δεν είχαμε ξανακάνει παρόμοια άσκηση με αυτόν (η άσκηση αφορούσε τις απόλυτες τιμές, αυτά τα κάναμε πρίν μας πάρει αυτός) συν ότι 3οκαι 4ο Θέμα ήταν λάθος διατυπωμένα. Του λέμε το 4ο Θέμα δεν λύνεται και λέει "δεν λύνεται;;;; μμμμμ να δω" και επιστρέφει μετά από μισή ώρα και λέει προσπαθήστε με τα υπόλοιπα:whistle:.

φίλε μου η επιλογή κατεύθυνσης δεν είναι απλό θέμα..εγώ που επέλεξα επιπόλαια τεχνολογική τελικά ήθελα θετική..
σου προτείνω να κλείσεις άμεσα ραντεβού σε ειδικό για επαγγελματικό προσανατολισμό..υπάρχουν ΚΕΣΥΠ(κεντρα συμβουλευτικης και προσανατολισμου) δωρεαν βοηθειας σε αρκετες περιοχές από το υπουργείο παιδείας...αλλιώς σε ιδιώτες..
άμα μπορούσα να επιστρέψω Α λυκείου αυτό θα έκανα;)

α και καλώς ήρθες:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ

Νεοφερμένος

Ο ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αα έχω ακούσει για αυτά. Λοιπόν και κάτι ακόμα ένα τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού που είχα κάνει μου έβγαλε ταύτιση 100% για επαγγέλματα που έχουν σχέση με τους υπολογιστές ( πληροφιρική και τηλεπικοινωνίς, προγραμματισμός και τέτοια). Δεν μπορώ να πω μου αρέσουν αλλά όχι και για πρώτη επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
σου λεω 1-2 βηματα

διαλεγεις τα μαθηματα που και εισαι καλος και σου αρεσουν
κακα τα ψεματα, μπορει να σου αρεσουν τ αρχαια αλλα αν και διαβαζεις να μην πηγαινεις καλα (ενα πχ λεω) και τα μαθηματικα να τα νιωθεις ουδετερα, και με νορμαλ διαβασμα να γραφεις τελεια

μην αγνοες την οποια κλιση εχεις

πρεπει να ισορροπησεις τι σου αρεσει και τι επαγγελμα θες να ακολουθησεις
αν κανεις μονο το 1 θα αποτυχεις
πρεπει επισης να εχεις (τουλαχιστον γ μενα) εναλλακτικες
πχ "θελω ιατρικη, αν δεν περασω ομως μ αρεσει και το βιολογικο και η νοσηλευτικη)
γιατι αμα στην θεωρητικη πχ, σου αρεσει μονο η νομικη αθηνας, ενω στην θετικη σ αρεσουν ολες οι ιατρικες και τα πολυτεχνεα το 2ο ειναι πιο ελκυστικο
απο εκει και περα συζητα με γονεις σου και κανε οτι σε φωτισει ο Θεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Αα έχω ακούσει για αυτά. Λοιπόν και κάτι ακόμα ένα τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού που είχα κάνει μου έβγαλε ταύτιση 100% για επαγγέλματα που έχουν σχέση με τους υπολογιστές ( πληροφιρική και τηλεπικοινωνίς, προγραμματισμός και τέτοια). Δεν μπορώ να πω μου αρέσουν αλλά όχι και για πρώτη επιλογή.
Παντως τετοιου ειδους σχολες που σχετιζονται με υπολογιστες νομιζω πως επιλεγουν κυριως παιδια της τεχνολογικης κατευθυνσης! Παντως,βλεποντας τους βαθμους σου καταλαβαινω οτι εισαι καλος και στα θεωρητικα και στα θετικα(ενταξει στα θεωρητικα λιγο παραπανω). Και επειδη και εσυ ο ιδιος αναφερεις οτι εχεις θεσει ως στοχο στρατιωτικη ιατρικη,γιατι δεν επιλεγεις θετικη κατευθυνση; Ουτως η αλλως η θετικη μπορει να σου προσφερει πιστευω περισσοτερες επιλογες για σχολες(σε περιπτωση που δεν γραψεις αριστα), ενω οι θεωρητικες σχολες ειναι λιγες και κυμαινονται πανω κατω στους ιδιους βαθμους 15-18,5.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Ασε τους βαθμους του σχολειου παραμυθακια για μικρα παιδακια ειναι,πρεπει να σκεφτεις τι επαγγελμα φανταζεσαι να κανεις στο μελλον,οταν το φανταστεις δες σε ποιο πεδιο ειναι και αναλογα επελεξε κατευθυνση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ

Νεοφερμένος

Ο ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Και επειδη και εσυ ο ιδιος αναφερεις οτι εχεις θεσει ως στοχο στρατιωτικη ιατρικη,γιατι δεν επιλεγεις θετικη κατευθυνση;

Γιατί μπορώ να πάω από θεωριτική και να γίνω ψυχολόγος στον στρατό. Στην θετική θα έχω αυτούς τους καθηγητές που είναι πολύ άσχετοι.

κακα τα ψεματα, μπορει να σου αρεσουν τ αρχαια αλλα αν και διαβαζεις να μην πηγαινεις καλα (ενα πχ λεω) και τα μαθηματικα να τα νιωθεις ουδετερα, και με νορμαλ διαβασμα να γραφεις τελεια

Το πρόβλημα εδώ είναι ότι και τα δύο μου αρέσουν και διαβάζω ένα νορμάλ χρονικό διάστημα και αποδίδω το ίδιο δηλαδή αυτό που λες δεν ισχύει για 'μενα τόσο πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Γιατί μπορώ να πάω από θεωριτική και να γίνω ψυχολόγος στον στρατό. Στην θετική θα έχω αυτούς τους καθηγητές που είναι πολύ άσχετοι.
Κοιτα εχεις δικιο! Αλλα μην επιλεγεις κατι μονο απο τους καθηγητες του σχολειου! Εγω φετος σημασια δεν εδινα,εκτος απο εναν καθηγητη που πραγματικα μας βοηθησε παρα πολυ! Τους υπολοιπους,επειδη δεν με βοηθουσαν,ουτε απο θεμα μαθηματων ουτε απο θεμα ψυχολογιας τους αγνοουσα! Επισης,σου προτεινα να πας θετικη επειδη ανεφερες ως πρωτο στοχο σασσ ιατρικη και δεν ειπες κατι αλλο για ψυχολογια. Παντως καλο ειναι να το συζητησεις με τους γονεις σου και με καποιον ειδικο στην επαγγελματικη αποκατασταση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Ασε τους βαθμους του σχολειου παραμυθακια για μικρα παιδακια ειναι,πρεπει να σκεφτεις τι επαγγελμα φανταζεσαι να κανεις στο μελλον,οταν το φανταστεις δες σε ποιο πεδιο ειναι και αναλογα επελεξε κατευθυνση

+1 Αυτο , ποτε δεν καταλαβα γιατι καποιος να δωσει την παραμικρη σημασια στους βαθμους του σχολειου στο λυκειο. Ποσους ξερω με 19-20 που εγραψαν φετος πανελληνιες το μισο... Τι σχεση εχουν αυτοι οι ασημαντοι "βαθμοι" με την πολυ σημαντικη επιλογη κατευθυνσης? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
+1 Αυτο , ποτε δεν καταλαβα γιατι καποιος να δωσει την παραμικρη σημασια στους βαθμους του σχολειου στο λυκειο. Ποσους ξερω με 19-20 που εγραψαν φετος πανελληνιες το μισο... Τι σχεση εχουν αυτοι οι ασημαντοι "βαθμοι" με την πολυ σημαντικη επιλογη κατευθυνσης? :confused:
Εγω πιστευω πως εγραψε τους βαθμους κυριως για να μας δειξει οτι ειναι καλος και στα θεωρητικα και στα θετικα μαθηματα,και φυσικα αυτο ειναι και το ''προβλημα'':δεν ξερει τι κατευθυνση να επιλεξει γιατι και στα δυο ειναι καλος και,επισης,και τα δυο του αρεσουν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ

Νεοφερμένος

Ο ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
+1 Αυτο , ποτε δεν καταλαβα γιατι καποιος να δωσει την παραμικρη σημασια στους βαθμους του σχολειου στο λυκειο. Ποσους ξερω με 19-20 που εγραψαν φετος πανελληνιες το μισο... Τι σχεση εχουν αυτοι οι ασημαντοι "βαθμοι" με την πολυ σημαντικη επιλογη κατευθυνσης? :confused:
Εεε δεν δείχνουν και οι βαθμοί κάτι όμως;:hmm: Δεν μπορεί αυτός που θα παίρνει 14 να έχει υψηλές βλέψεις. Το Λύκειο είναι για αυτόυς που θέλουν να πάνε σε πανεπιστήμια, για αυτό είναι και προαιρετικό.

Εγω πιστευω πως εγραψε τους βαθμους κυριως για να μας δειξει οτι ειναι καλος και στα θεωρητικα και στα θετικα μαθηματα,και φυσικα αυτο ειναι και το ''προβλημα'':δεν ξερει τι κατευθυνση να επιλεξει γιατι και στα δυο ειναι καλος και,επισης,και τα δυο του αρεσουν!!
Ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis16

Νεοφερμένος

Ο giannis16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Φιλε Σπυριδων να επεμβω και εγω...!Θελω να σε προσγειωσω στο συγχρονο ελληνικο εκπαιδευτικο Συστημα....! Ολα κομπλε με τις δημοσιευσεις σου που διαβασα,αλλα το τελευταιο με ξενισε αρκετα...'' Δεν μπορεί αυτός που θα παίρνει 14 να έχει υψηλές βλέψεις.... Οι εξετασεις των πανελλαδικων ειναι οτι πιο αχρηστο εχει η ελλαδα....μυαλα συχνα δεν αξιοποιουνται ,και εκεινος που πραγματικα αξιζε το 20αρι να βρεθει στο 10 και στο 12....ξερω πολλα ατομα που ολα τα χρονια ηταν αριστοι,συνεπεις κτλ,αλλα στις πανελλαδικες απετυχαν! αυτο δεν σημαινει πως δεν ειχαν υψηλες βλεψεις.....προς Θεου μην Θεοποιουμαι τις πανελληνιες.....απο τοτε που πατησαμε το ποδι μας στο λυκειο ,αυτη η καραμελα για τις πανελληνιες συνεχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Εεε δεν δείχνουν και οι βαθμοί κάτι όμως;:hmm: Δεν μπορεί αυτός που θα παίρνει 14 να έχει υψηλές βλέψεις. Το Λύκειο είναι για αυτόυς που θέλουν να πάνε σε πανεπιστήμια, για αυτό είναι και προαιρετικό.

Μορε προαιρετικο ειναι, αλλα ξερω τουλαχιστον 10 ατομα που με ολα 19-20 τοσα χρονια, εγραψαν 5000 κατω απο μενα που ειχα τα ταπεινα 15αρια

Βαθμος σχολειου και πανελληνιες, ειναι ανεξαρτητα πραγματα. Καποιοι εστιαζουν και ασχολουνται με το ενα, καποιοι με το αλλο, καποιοι και με τα 2 αλλα τελικα ο βαθμος στις πανελληνιες μετραει μονο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ

Νεοφερμένος

Ο ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι αυτά μας λένε στο σχολείο. Είναι απόψεις που έχουν μπει στο κεφάλι μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis16

Νεοφερμένος

Ο giannis16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Παιδια δεν μπορουμε να ισοπεδωνουμε οτι εχουμε μαθει τα τελευταια 12 χρονια! δεν μετραει μονο αυτο...!Οι πανελληνιες μετρανε εν μερει στην επαγγελματικη σταδιοδρομια, οι γνωσεις του σχολειου ολα τα χρονια, στη μορφωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ

Νεοφερμένος

Ο ΣΠΥΡΙΔΩΝΧ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μορε προαιρετικο ειναι, αλλα ξερω τουλαχιστον 10 ατομα που με ολα 19-20 τοσα χρονια, εγραψαν 5000 κατω απο μενα που ειχα τα ταπεινα 15αρια

Βαθμος σχολειου και πανελληνιες, ειναι ανεξαρτητα πραγματα. Καποιοι εστιαζουν και ασχολουνται με το ενα, καποιοι με το αλλο, καποιοι και με τα 2 αλλα τελικα ο βαθμος στις πανελληνιες μετραει μονο :D
Θα συμφωνήσω και εγώ ακού τέτοιες περιπτώσεις και ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται αυτό;; :giveup:. Π.χ. ο "καλός" μαθητής να πέφτει τόσο και αυτός που ήταν πιο "αδύναμος" να γράφει καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top