Γενικό -  Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!θα ήθελα να σας ρωτήσω δυο πράγματα ακόμα!υπάρχουν βλέπω δυο τεχνολογικές κατευθύνσεις !ποια από τις δυο πιστέυτε ότι είναι ποιο εύκολη;και κάτι ακόμα ! γίνεται να πάρω κάποιο ειδικό μάθημα όπως τα Αγγλικά ώστε να βάλω παραπάνω μόρια;

Σχετικά με τις τεχνολιγικές έχω ακούσει πως αυτή με την Βιοχημεία και την Ηλεκτρολογία με βασικό διάβασμα είναι εύκολο να γράψεις. Για τα αγγλικά τα μορια μετράνε μόνο για τις σχολές που το ζητάνε. Για να ανεβάσεις μόρια μπορείς να πάρεις ΑΟΘ που με 20 σου δίνει 200 μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgaras.97

Νεοφερμένος

Ο giorgaras.97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
και κατι ακομα!κατι εχω ακουσει για παραπνω μορια με τα αγωνισματα που εξετάζεσαι!ισυει κατι τετοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
υπάρχουν βλέπω δυο τεχνολογικές κατευθύνσεις !ποια από τις δυο πιστέυτε ότι είναι ποιο εύκολη;
Οι δύο τεχνολογικές είναι στη Γ λυκείου. Ναι, η Τ-1 (Ηλεκτρολογία - Βιοχημεία) είναι (κατά τη γνώμη μου) πιο εύκολη, αλλά είναι πολύ δύσκολο να την βρεις, καθώς αποτελεί είδος υπό εξαφάνιση.
Για να ανεβάσεις μόρια μπορείς να πάρεις ΑΟΘ που με 20 σου δίνει 200 μόρια.
Μπορεί να σου δώσει και παραπάνω από 200 μόρια, (ΑΝ γράψεις 20). Όσο πιο χαμηλά είσαι, τόσο πιο πολλά δίνει, (ΑΝ γράψεις 20), καθώς ανεβάζει τον ΓΒΠ. Όμως είναι σίγουρο το 20? Ένα μάθημα παραπάνω δεν είναι πρόβλημα? Μήπως ο χρόνος που θα ξοδέψει κάποιος για το 20 του ΑΟΘ, θα είναι σε βάρος των άλλων μαθημάτων? Τα 200-300 μόρια τα έχεις αν αυξήσεις το βαθμό σου στα άλλα μαθήματα κατά 0,5 στο καθένα. Θέλει σκέψη το θέμα και όχι βιαστική απόφαση.
εχω ακουσει για παραπνω μορια με τα αγωνισματα που εξετάζεσαι!ισχυει κατι τετοιο
Τα μόρια των αγωνισμάτων που εξατάζεσαι αφορούν μόνο τα ΤΕΦΑΑ.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ninja.

Νεοφερμένος

Η Ninja. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άγιος Γεώργιος (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Καλησπερα, ειμαι κοπελα τριτης γυμνασιου και εχω αγχωθει αρκετα για το λυκειο. Σκεφτομουν να ακολουθησω θετικη ή τεχνολογικη κατευθυνση αλλα εχω αρχισει να δισταζω γιατι δεν τα καταφερνω στα περιπλοκα. Απο την μια ειναι πρακτικα και καταφερνω να αποφυγω την θεωρια, απο την αλλη ειναι απροβλεπτα. Με αυτο θελω να πω οτι στα μαθηματικα, φυσικη και αυτα οσο και να εχεις διαβασει, επειδη τα θεματα στις πανεληνιες ειναι απροβλεπτα υπαρχει μεγαλη περιπτωση να αποτυχεις. Και δεν ξερω αν εγω μπορεσω να αντεπεξελθω σε αυτο. Σε αντιθεση στην θεωρητικη κατευθυνση παρ;ολη αυτη την θεωρια και το σκληρο διαβασμα η επιτυχια στις πανελληνιες ειναι σχετικα σιγουρη. Τι πιστευετε εσεις για αυτο? Πιστευω οτι ειναι επισης σημαντικο να προσθεσω εδω οτι εξαιτιας του οτι πιο παλια ημουν αποφασισμενη για θετικη κατευθυνση εχω ξεκινησει μαθηματα μαθηματικων και φυσικης με τον πατερα μου. Δυσκολευομαι αρκετα και δεν εχω τις ικανοτητες που ειχε ο αδερφος μου στην ηλικεια μου και χρειαζομαι αρκετη δουλεια. Εξαιτιας ολων αυτων εχω αφησει πισω τα αρχαια και καπψς την ιστορια. Η ερωτηση μου ειναι: αμα ξεκινησω στην 1η λυκειου φροντηστηριο αρχαια θα ειναι δυσκολο να μαζεψω ολες τις γνωσεις που εχασα? Πως θα μπορουσα να καλυψω τα κενα?
Υστερα ειμαι αρκετα αναποφασιστη με το τι θα ηθελα να ασχοληθω. Καιρο τωρα περιμενα να ερθει απο μονο του αλλα προφανως εγω ειμαι η μονη που μπορω να με διφωτισω σε αυτο. Οι γονεις μου με εχουν επισης αγχωσει στο κομματι αυτο. Ξερω οτι μαρεσουν οι ξενες γλωσσες και ιδιαιτερα τα αγγλικα. Ειμαι σε επιπεδο proficiency στα αγγλικα και σε γαλλικα b2 delf. Στο φροντηστηριο αγγλικων που παω με εχουν εμπνευσει ιδιαιτερα και η αγγλικη φιλολογια μου εχει φανει αρκετα ενδιαφερον.Δυστηχως ομως δεν υπαρχει καθολου ζητηση. Ετσι λοιπον οι γονεις μου μου προτιναν την ιδεα ως μεταφραστρια. Το σκεφτηκα λοιπον και ειναι αρκετα καλη ιδεα γιατι εκτος απο ζητηση εχει ικανοποιητικο εισοδημα και κανεις και ταξιδια. Ομως δεν το γνωριζω ιδιαιτερα. Εσεις τι θα μου προτεινατε και γιατι?
Ευχαριστω.

Επισήμανση: Τα μηνύματα 10-26 προήλθαν απο νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Πρώτον, κατεύθυνση να πας αυτό που σ' αρέσει. Δηλαδή αν δεν σ αρέσουν τα μαθηματικά πας θεωρητική ή αντίστοιχα αν δεν σ αρέσουν τα μαθήματα της θεωρητικής πας θετική/τεχνολογική. Mην είσαι σίγουρη ακόμα για καμια σχολη γιατί είσαι μικρή ακόμα και μπορεί να αλλάξεις γνώμη στο μέλλον. Και κατευθυνση και σχολή το μόνο κριτίριο για να επιλέξεις θα είναι αν θα σ αρέσει και όχι η απορόφηση στην αγορά εργασίας! Δεν ξες πως θα πηγαίνουν τα πράγματα σε 10 χρόνια που θα βγεις στην αγορά εργασίας! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Πρώτον, κατεύθυνση να πας αυτό που σ' αρέσει. Δηλαδή αν δεν σ αρέσουν τα μαθηματικά πας θεωρητική ή αντίστοιχα αν δεν σ αρέσουν τα μαθήματα της θεωρητικής πας θετική/τεχνολογική. Mην είσαι σίγουρη ακόμα για καμια σχολη γιατί είσαι μικρή ακόμα και μπορεί να αλλάξεις γνώμη στο μέλλον. Και κατευθυνση και σχολή το μόνο κριτίριο για να επιλέξεις θα είναι αν θα σ αρέσει και όχι η απορόφηση στην αγορά εργασίας! Δεν ξες πως θα πηγαίνουν τα πράγματα σε 10 χρόνια που θα βγεις στην αγορά εργασίας! ;)

Ναι αλλα τι γινεται αν, ενω εισαι θετικη αποκτησεις μεγαλο ενδιαφερον για μια σχολη 1ου πεδιου πχ, η το αντιστροφο (να εισαι θεωρητικη και να σου ερθει η λοξα για ιατρικη ξρω γω). :hmm::hmm::hmm:
Γιαυτο φοβαμαι κι εγω την κατευθυνση στο λυκειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Ναι αλλα τι γινεται αν, ενω εισαι θετικη αποκτησεις μεγαλο ενδιαφερον για μια σχολη 1ου πεδιου πχ, η το αντιστροφο (να εισαι θεωρητικη και να σου ερθει η λοξα για ιατρικη ξρω γω). :hmm::hmm::hmm:
Γιαυτο φοβαμαι κι εγω την κατευθυνση στο λυκειο...

τι σχολη μπορει να θες που να ειναι σε λαθος κατευθυνση; Εγω για παραδειγμα, ξερω οτι η σχολη που θελω να περασω, π.χ. θελω να εχει μαθηματικα και φυσικη. Δεν γινετε ξαφνικα να πω θα γινω φιλολογος. Ομως, αν επιλεξεις μια κατευθυνση που νομιζες πως ησουν σιγουρη πως ηθελες να επιλεξεις αυτην αλλα αλλαξεις γνωμη, κανεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ για να ικανοποιησεις και να πετυχεις τους στοχους και τα ονειρα σου, ακομα κι αν χρειαστει να χασεις 1-2 χρονια απο την ζωη σου! Χωρις θυσιες δεν μπορεις να πετυχεις! Και θα ηθελα να σας δωσω ενα παραδειγμα τωρα γι αυτο που σας λεω πως να κανετε τα παντα ακομα κι αν χρειαστει να χασετε 1-2 χρονια απο την ζωη σας αλλα θα βγει αρκετα μεγαλο το ποστ, παρολ' αυτα αν θελετε να σας το πω σας το λεω για να δειτε πως πρεπει να κανεις θυσιες και να ''χασεις πολλα πραγματα και στιγμες'' αλλα μετα αυτες θα σου ερθουν θα ειναι επι 1000!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
τι σχολη μπορει να θες που να ειναι σε λαθος κατευθυνση; Εγω για παραδειγμα, ξερω οτι η σχολη που θελω να περασω, π.χ. θελω να εχει μαθηματικα και φυσικη. Δεν γινετε ξαφνικα να πω θα γινω φιλολογος. Ομως, αν επιλεξεις μια κατευθυνση που νομιζες πως ησουν σιγουρη πως ηθελες να επιλεξεις αυτην αλλα αλλαξεις γνωμη, κανεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ για να ικανοποιησεις και να πετυχεις τους στοχους και τα ονειρα σου, ακομα κι αν χρειαστει να χασεις 1-2 χρονια απο την ζωη σου! Χωρις θυσιες δεν μπορεις να πετυχεις! Και θα ηθελα να σας δωσω ενα παραδειγμα τωρα γι αυτο που σας λεω πως να κανετε τα παντα ακομα κι αν χρειαστει να χασετε 1-2 χρονια απο την ζωη σας αλλα θα βγει αρκετα μεγαλο το ποστ, παρολ' αυτα αν θελετε να σας το πω σας το λεω για να δειτε πως πρεπει να κανεις θυσιες και να ''χασεις πολλα πραγματα και στιγμες'' αλλα μετα αυτες θα σου ερθουν θα ειναι επι 1000!

Ε αντε τωρα τι να σου πουμε, μην το λες? Πες το.... :mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Ε αντε τωρα τι να σου πουμε, μην το λες? Πες το.... :mad::mad::mad:

To παραδειγμα που ηθελα να σας πω ηταν πως ενας γιατρος πηγε στην οδοντιατρικη, σπουδασε για 2 ολοκληρα χρονια και εμπαινε στο 3ο ετος, αλλα είδε οτι δεν του άρεσε κι οτι δεν θα πετυχει αφου δεν θα του αρεσει αυτη η σχολη κι αυτο το αντικειμενο. Ετσι, αλλαξε σχολη αφου εφαγε 2 ολοκληρα χρονια στην οδοντιατρικη και πηγε ιατρικη! Ειδε οτι του άρεσε κι οτι πετυχε αυτο που ηθελε και σημερα ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους γιατρους που υπαρχουν και δουλευει σε μεγαλα νοσοκομεια της ευρωπης και εδω στην ελλαδα. Γι αυτο σας λεω, μην φοβαστε να κανετε θυσιες όσο κι αν χρειαστει να χασετε απο την ζωη σας και οτι κι αν χρειαστει να χασετε. δεν εχει σχεση αυτο βεβαια με την κατευθυνση που μιλαμε εδω τωρα, αλλα εδωσα ενα παραδειγμα για να σας πω να μην φοβαστε να ρισκαρετε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
To παραδειγμα που ηθελα να σας πω ηταν πως ενας γιατρος πηγε στην οδοντιατρικη, σπουδασε για 2 ολοκληρα χρονια και εμπαινε στο 3ο ετος, αλλα είδε οτι δεν του άρεσε κι οτι δεν θα πετυχει αφου δεν θα του αρεσει αυτη η σχολη κι αυτο το αντικειμενο. Ετσι, αλλαξε σχολη αφου εφαγε 2 ολοκληρα χρονια στην οδοντιατρικη και πηγε ιατρικη! Ειδε οτι του άρεσε κι οτι πετυχε αυτο που ηθελε και σημερα ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους γιατρους που υπαρχουν και δουλευει σε μεγαλα νοσοκομεια της ευρωπης και εδω στην ελλαδα. Γι αυτο σας λεω, μην φοβαστε να κανετε θυσιες όσο κι αν χρειαστει να χασετε απο την ζωη σας και οτι κι αν χρειαστει να χασετε. δεν εχει σχεση αυτο βεβαια με την κατευθυνση που μιλαμε εδω τωρα, αλλα εδωσα ενα παραδειγμα για να σας πω να μην φοβαστε να ρισκαρετε! :)

Ναι αλλα αν επιλεξεις μια κατευθυνση, μετα δεν μπορεις να την αλλαξεις... Ενω την σχολη μπορεις. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Ναι αλλα αν επιλεξεις μια κατευθυνση, μετα δεν μπορεις να την αλλαξεις... Ενω την σχολη μπορεις. :hmm:

Φυσικα και μπορεις να αλλαξεις κατευθυνση! Στην δευτερα μπορεις να πας σε καποια και στην τριτη να αλλαξεις.Μεχρι την τριτη πρεπει να εχεις αποφασισει και λογικο ειναι... και επισης μπορεις απο θετικη/τεχνολογικη να πας σε σχολη που ειναι στο 1ο πεδιο απλως πας με απωλια μοριων, δηλαδη πρεπει να γραψεις περισσοτερο απο οτι ειναι η βαση. αλλα αν ειναι το ονειρο σου, διαβαζεις πολυ και πρεπει να διαβαζεις!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Φυσικα και μπορεις να αλλαξεις κατευθυνση! Στην δευτερα μπορεις να πας σε καποια και στην τριτη να αλλαξεις.Μεχρι την τριτη πρεπει να εχεις αποφασισει και λογικο ειναι... και επισης μπορεις απο θετικη/τεχνολογικη να πας σε σχολη που ειναι στο 1ο πεδιο απλως πας με απωλια μοριων, δηλαδη πρεπει να γραψεις περισσοτερο απο οτι ειναι η βαση. αλλα αν ειναι το ονειρο σου, διαβαζεις πολυ και πρεπει να διαβαζεις!!:)

Μα πως γινεται αυτο, να χασεις μια ολοκληρη χρονια? Γινεται απο θεωρητικη πχ να πας θετικη? :confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Μα πως γινεται αυτο, να χασεις μια ολοκληρη χρονια? Γινεται απο θεωρητικη πχ να πας θετικη? :confused::confused::confused:

Φυσικά και γινετε να αλλαξεις κατευθυνση στην γ λυκειου! Απλως καποιες φορες πρεπει να καλυψεις καποια κενα, αναλογα με την κατευθυνση.Αλλα γινετε στην β' λυκειου να πας σε καποια κατευθυνση και μετα να αλλαξεις στην γ'.;) και πιστεψε με, το κανουν παρα πολυ, ειδικα απο θετικη σε τεχνολογικη! Και οχι, δεν χανεις καμια χρονια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Καλησπερα, ειμαι κοπελα τριτης γυμνασιου και εχω αγχωθει αρκετα για το λυκειο. Σκεφτομουν να ακολουθησω θετικη ή τεχνολογικη κατευθυνση αλλα εχω αρχισει να δισταζω γιατι δεν τα καταφερνω στα περιπλοκα. Απο την μια ειναι πρακτικα και καταφερνω να αποφυγω την θεωρια, απο την αλλη ειναι απροβλεπτα. Με αυτο θελω να πω οτι στα μαθηματικα, φυσικη και αυτα οσο και να εχεις διαβασει, επειδη τα θεματα στις πανεληνιες ειναι απροβλεπτα υπαρχει μεγαλη περιπτωση να αποτυχεις. Και δεν ξερω αν εγω μπορεσω να αντεπεξελθω σε αυτο. Σε αντιθεση στην θεωρητικη κατευθυνση παρ;ολη αυτη την θεωρια και το σκληρο διαβασμα η επιτυχια στις πανελληνιες ειναι σχετικα σιγουρη. Τι πιστευετε εσεις για αυτο? Πιστευω οτι ειναι επισης σημαντικο να προσθεσω εδω οτι εξαιτιας του οτι πιο παλια ημουν αποφασισμενη για θετικη κατευθυνση εχω ξεκινησει μαθηματα μαθηματικων και φυσικης με τον πατερα μου. Δυσκολευομαι αρκετα και δεν εχω τις ικανοτητες που ειχε ο αδερφος μου στην ηλικεια μου και χρειαζομαι αρκετη δουλεια. Εξαιτιας ολων αυτων εχω αφησει πισω τα αρχαια και καπψς την ιστορια. Η ερωτηση μου ειναι: αμα ξεκινησω στην 1η λυκειου φροντηστηριο αρχαια θα ειναι δυσκολο να μαζεψω ολες τις γνωσεις που εχασα? Πως θα μπορουσα να καλυψω τα κενα?
Υστερα ειμαι αρκετα αναποφασιστη με το τι θα ηθελα να ασχοληθω. Καιρο τωρα περιμενα να ερθει απο μονο του αλλα προφανως εγω ειμαι η μονη που μπορω να με διφωτισω σε αυτο. Οι γονεις μου με εχουν επισης αγχωσει στο κομματι αυτο. Ξερω οτι μαρεσουν οι ξενες γλωσσες και ιδιαιτερα τα αγγλικα. Ειμαι σε επιπεδο proficiency στα αγγλικα και σε γαλλικα b2 delf. Στο φροντηστηριο αγγλικων που παω με εχουν εμπνευσει ιδιαιτερα και η αγγλικη φιλολογια μου εχει φανει αρκετα ενδιαφερον.Δυστηχως ομως δεν υπαρχει καθολου ζητηση. Ετσι λοιπον οι γονεις μου μου προτιναν την ιδεα ως μεταφραστρια. Το σκεφτηκα λοιπον και ειναι αρκετα καλη ιδεα γιατι εκτος απο ζητηση εχει ικανοποιητικο εισοδημα και κανεις και ταξιδια. Ομως δεν το γνωριζω ιδιαιτερα. Εσεις τι θα μου προτεινατε και γιατι?
Ευχαριστω.
Όσο για αυτό μην ακούς τι σου λένε οι άλλοι!!!
Επειδή δηλαδή η Θεωρητική έχει μόνο θεωρία, πρέπει οπωσδήποτε να είναι και εύκολη; Όλες οι κατευθύνσεις, έχουν την δική τους δυσκολία και όλες είναι απρόβλεπτες ως προς το θέμα της εξέτασης! Το λέω επειδή, δεν έχεις δει πολλά ακόμα στην ύλη των Αρχαίων, δεν έχεις εξοικιωθεί με τα άγνωστα κείμενα, δεν έχεις ξανακάνει ποτέ Λατινικά. Οπότε δεν είναι και σίγουρος βαθμός.
Αν θες να πετύχεις, θα πετύχεις από την ορθότερη κατεύθυνση, που έχει σχέση με το αντικείμενο που θες να σπουδάσεις και θα τα καταφέρεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ninja.

Νεοφερμένος

Η Ninja. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άγιος Γεώργιος (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Καταρχας θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για το ενδιαφερον.Ισως οντως ειμαι μικρη, ισως οντως να εχω αρκετο χρονο μπροστα μου, ισως οντως δεν πρεπει να ειμαι τοσο σιγουρη αλλα ξερω οτι ειμαι τελειομανης και θελω η επιλογη που τελικα θα κανω να προσεγγισει το τελειο. Γι;αυτο και αγχωνομαι και ψαχνομαι. Αυτο εχω σκοπο του χρονου, να διαπιστωσω ποια κατευθυνση μου ταιριαζει περισσοτερο. Το ερωτημα μου ειναι το εξης; ενας χρονος φροντιστηριο αρχαια στην πρωτη λυκειου θα με βοηθησει να καλυψω ολα τα κενα μου απο το γυμνασιο ετσι ωστε απο δευτερα λυκειου (εαν τελικα καταληξω σε θεωρητικη) να συνεχισω φροντιστηριο για προετοιμασια πανελληνιων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Καταρχας θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για το ενδιαφερον.Ισως οντως ειμαι μικρη, ισως οντως να εχω αρκετο χρονο μπροστα μου, ισως οντως δεν πρεπει να ειμαι τοσο σιγουρη αλλα ξερω οτι ειμαι τελειομανης και θελω η επιλογη που τελικα θα κανω να προσεγγισει το τελειο. Γι;αυτο και αγχωνομαι και ψαχνομαι. Αυτο εχω σκοπο του χρονου, να διαπιστωσω ποια κατευθυνση μου ταιριαζει περισσοτερο. Το ερωτημα μου ειναι το εξης; ενας χρονος φροντιστηριο αρχαια στην πρωτη λυκειου θα με βοηθησει να καλυψω ολα τα κενα μου απο το γυμνασιο ετσι ωστε απο δευτερα λυκειου (εαν τελικα καταληξω σε θεωρητικη) να συνεχισω φροντιστηριο για προετοιμασια πανελληνιων?

Πρέπει να ψαξεις τι θες να κανεις. Βεβαια, εγω πιστευω πως εχεις χρονο ακομα να δεις τι θες να κανεις. Παντως, μπορεις να σκεφτεις κατι πιο απλο. Δες τι μαθηματα εχει η καθε κατευθυνση, δες ποια μαθηματα σ αρεσουν και αναλογα διαλεξε κατευθυνση. Αν θες παντως ποικιλια σε σχολες ωστε να εχεις πολλες επιλογες ξεκαθαρα η θετικη και μετα η τεχνολογικη εχει τις περισσοτερες επιλογες. Και αν θες την γνωμη μου, η θετικη και η τεχνολογικη εχει πολυ περισσοτερες ευκαιριες στην αγορα εργασιας. Αλλα ειπαμε, θα κανεις αυτο που σου αρεσει.

Υ.Γ. Ενας χρονος φροντιστηριο ειναι μαλλον αρκετος για να καλυψεις τα κενα σου, αν αφοσιωθεις φυσικα κι εσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Πριν ξεκινησεις απο την επιλογη κατευθυνσης σκεψου αυτο : ξερεις ποσες μα ποσες σχολες που δε γνωριζεις καν την υπαρξη τους μπορει να σε ενδιαφερουν;
Τωρα που ερχεται το καλοκαιρακι λοιπον μπες στο internet , κατεβασε εναν οδηγο σπουδων και ψαξου.
Ειλικρινα πριν απο ενα χρονο ημουν στην ιδια ακριβως θεση με εσενα...
Απο θετικη κατευθυνση με ενδιεφερε μονο το Βιολογικο...φετος οι επιλογες μου εχουν δεκαπλασσιαστει.
Κι εγω φοβαμαι για ολα αυτα που λες για τη θετικη ...Ωστοσο βλεπω οτι ουτε ψυχολογος , ουτε δικηγορος ουτε τιποτα αλλο που να περιλαμβανεται στις σχολες του 1ου πεδιου.
Τελος μη ξεχνας οτι εχεις μια χρονια σημαντικη μπροστα σου , καθοριστικη θα ελεγα καθως τα μαθηματα : τα Μαθηματικα , η Φυσικη και ειδικα η Χημεια δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με το γυμνασιο :)
ειναι ακομη καλυτερα :D:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IwannaPulp

Νεοφερμένος

Η IwannaPulp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Θεωρω πως ειναι πολυ νωρις για να προβληματιζεσαι για το θεμα της κατευθυνσης. Προσπαθησε στην 1η λυκειου να τα διαβαζεις ολα οσο γινεται για να καταληξεις στο τελος της χρονιας. Οσο για το θεμα των κενων στα αρχαια, εγω ξεκινησα φετος φροντιστηριο και απο εκει που δεν ηξερα σχεδον τιποτα πλεον ειμαι σε πολυ καλο επιπεδο. Μπορεις ευκολα να καλυψεις τα κενα σου οποτε μη σε απασχολει αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Καλά, Α λυκείου κι εγώ έτσι έλεγα, πάμε για όλα, Homo universalis φάση. Ε, μετά έφαγα 6 ώρες Αρχαία στη μάπα κι άλλαξα γνώμη. :P

Και δεν ήμουν κι απ' τους πολύ άσχετους τώρα που το σκέφτομαι, τους είχαμε πολλούς θεωρητικούς θυμάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ninja.

Νεοφερμένος

Η Ninja. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άγιος Γεώργιος (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους ξανα. Συμφωνα με οσα μου ειπατε και με μια μικρη συζητηση με την μητερα μου αποφασισα να καθησω το καλοκαιρι να ψαξω λιγο τις σχολες και να δω ποιες σχολες μ;αρεσουν απο καθε κατευθυνση. Του χρονου θα δωσω προσοχη οσο γινεται σε ολα τα μαθηματα. Θα κανω ταυτοχρονα φροντιστηριο Αρχαια για να καλυψω τα κενα μου. Πιστευω οτι ετσι θα εχω δημιουργησει μια καθαρη αποψη για την καθε κατευθυνση εως το τελος της Α λυκειου. Θα ηθελα να κανω μια τελευταια ερωτηση: θα ηταν καλυτερο , για να καλυψω τα κενα στα αρχαια, να κανω ιδιαιτερο μαθημα ή να ειμαι μεσα σε ομαδα. Εγω προς στιγμης πιστευω οτι θα ηταν καλυτερο στην α λυκειου να κανω ιδιαιτερο μαθημα και απο β λυκειου να συνεχισω (εαν επιλεξω θεωρητικη) σε ομαδα. Εσεις τι πιστευετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top