Τελικές Εκτιμήσεις Βάσεων 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Κοιτάξτε, επειδή δεν έχω λάβει υπόψη πολλές διαρροές και αλληλεπικαλήψεις, δεν νομίζω ότι πρέπει να αλλάξουν οι αρχικές εκτιμήσεις. Αν είναι να αλλάξουν θα έπερεπε αυτό να γίνει προς τα κάτω, μάλλον κάποια μόρια.
Συμφωνώ, σας ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
ρε παιδια με τις νομικες τι παιζει; εχω τρομαξει; να βγαλουμε τα χειμερινα και τη βαλιτσα σιγα σιγα ή να αφησουμε τ ρουχα στη ντουλαπα;;;;; μεγαλε Chris κανε την πιο δυνατη επανεμφανιση σου αναφορικα με τ νομικες! ο λαος διψαει αν θ βαλει κουστουμι δικηγορου! χαιρετισματα απο τ πανεμορφο ναυπλιο
Για να λένε όλοι οι εκτιμητές ότι θα έχουμε πτώση , θεωρώ απίθανα τα σενάρια περί ανόδου . Προσωπικά , έχω 17.510 και αγωνιώ για την Νομική Κομοτηνής , αν και με βάση όλες τις εκτιμήσεις είμαι μέσα . Καλή επιτυχία και ελπιζω σε λίγους μήνες να γίνουμε συνάδελφοι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drdude9

Νεοφερμένος

Ο drdude9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Λοιπον οςον αφορα τις νομικές που λιγο διχάζουν σχετικά με μικρη πτωση ή μικρη ανοδο

μεχρι στιγμης εχουν προβλεφθεί: απο ολους τους εκτιμητές μικρη αλλα σαφής και σίγουρη πτωση και τωρα τελευταια κατι αρθρα(αναμφιβόλου,οπως κ ολες οι προβλέψεις, αξιοπιστίας) που μιλούν για σταθερές βασεις(οκ) με αυξομειώσεις (γουατ;) ή και πιθανότητα μικρής ανόδου.

Λοιπον πειτε τις δικές σας γνώμες

1)για το πώς θα κινηθούν

2)για το ποσο υπολογίζετε τη μικρη άνοδο (καποιοι υποστηρίζουν οτι ειναι της τάξης των 50-100 μορίων και ΑΝΤΕ να φτασει λενε η Αθηνα τα 18300)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto 18676

Νεοφερμένος

Η myrto 18676 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Συμφωνώ, σας ευχαριστώ.


Μήπως γνωρίζεις τον αριθμό των διαρροών στα 14 τμήματα (όπως ίσχυαν το 2015): 2 Οδοντ/κές + 3 Φαρμ/κές + 4 Βιολογικά + 1 Κτηνιατρική (μόνο της Θεσ/νίκης) + 1 Μορ. Βιολογίας + 1 Βιοτεχνολογίας + 1 Βιολογικών Εφαρμ. +1 Φυσικ/πείας.


Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto 18676

Νεοφερμένος

Η myrto 18676 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Τι είναι η υποκλαση;
Το σύνολο είναι 300. Από ποτε το 4 είναι το 12.5% του 300, το 51 το 11.86% και το 109 το 11.35%;
Κατι δεν καταλαβαίνω.


Το σύνολο είναι 1422 (960+430+32), 300 είναι στο δείγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

19581962

Νεοφερμένος

Ο 19581962 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Το 10% δεν ειναι σιγουρα αντιπροσωπευτικο Νομιζω

Το αντιπροσωπευτικο(αξιοπιστο)βγαζει αποτελεσματα το ενδεικτικο οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζεις τον αριθμό των διαρροών στα 14 τμήματα (όπως ίσχυαν το 2015): 2 Οδοντ/κές + 3 Φαρμ/κές + 4 Βιολογικά + 1 Κτηνιατρική (μόνο της Θεσ/νίκης) + 1 Μορ. Βιολογίας + 1 Βιοτεχνολογίας + 1 Βιολογικών Εφαρμ. +1 Φυσικ/πείας.


Ευχαριστώ.

Απ' ότι έχω διάβασει το 2014 οι διαρροές ηταν 35 τοις εκατό και το 2015 30 (πολύ καλό φαινεται ε; - μακάρι...), δεν ξερω ομως αν υπάρχει κάπου σαν επίσημο στατιστικό, από γνωστό μου περισυ έχοντας υπολογίσει σύμφωνα με τα στατιστικά οτι ηταν περίπου στους 1.300 συν τελικα πέρασε χαλαρά και με καλη σειρά στο Ηρακλειο ... εσύ ξερεις κατι σχετικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto 18676

Νεοφερμένος

Η myrto 18676 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Απ' ότι έχω διάβασει το 2014 οι διαρροές ηταν 35 τοις εκατό και το 2015 30 (πολύ καλό φαινεται ε; - μακάρι...), δεν ξερω ομως αν υπάρχει κάπου σαν επίσημο στατιστικό, από γνωστό μου περισυ έχοντας υπολογίσει σύμφωνα με τα στατιστικά οτι ηταν περίπου στους 1.300 συν τελικα πέρασε χαλαρά και με καλη σειρά στο Ηρακλειο ... εσύ ξερεις κατι σχετικό;


Το ποσοστό πέρσι ήταν περίπου στο 33%, αλλά περιλαμβάνει και τα πολυτεχνεία (απόλυτα νούμερα δεν γνωρίζω).
Αν γνωρίζαμε ξεχωριστά τις διαρροές εντός πεδίου και εκτός πεδίου θα βγάζαμε πιο ασφαλή συμπεράσματα.
Όταν λες 1.300 τι εννοείς; (Μου φαίνεται υπερβολικός αριθμός). Αναφέρεσαι προφανώς στο σύνολο του πεδίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Το ποσοστό πέρσι ήταν περίπου στο 33%, αλλά περιλαμβάνει και τα πολυτεχνεία (απόλυτα νούμερα δεν γνωρίζω).
Αν γνωρίζαμε ξεχωριστά τις διαρροές εντός πεδίου και εκτός πεδίου θα βγάζαμε πιο ασφαλή συμπεράσματα.
Όταν λες 1.300 τι εννοείς; (Μου φαίνεται υπερβολικός αριθμός). Αναφέρεσαι προφανώς στο σύνολο του πεδίου;

Άρα μάλλον πάνω κάτω τα ίδια έχουμε ακούσει... γιατί το 1.300 σου φαινεται υπερβολικό; Αν σκεφτείς ότι η βάση περισυ ηταν 18.174 και πόσοι ήταν πάνω από 18.000 ο τελευταίος θα ήταν σιγουρα γύρω στο 1.400 συν σε φθίνουσα βαθμολογική σειρά - εσύ το έχεις τσεκάρει καθόλου αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto 18676

Νεοφερμένος

Η myrto 18676 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Άρα μάλλον πάνω κάτω τα ίδια έχουμε ακούσει... γιατί το 1.300 σου φαινεται υπερβολικό; Αν σκεφτείς ότι η βάση περισυ ηταν 18.174 και πόσοι ήταν πάνω από 18.000 ο τελευταίος θα ήταν σιγουρα γύρω στο 1.400 συν σε φθίνουσα βαθμολογική σειρά - εσύ το έχεις τσεκάρει καθόλου αυτό;


Μιλάω για το πόσοι - σε απόλυτα νούμερα - ήταν αυτοί που ενώ έπιαναν την βάση ΔΠΘ πήγαν σε άλλα τμήματα του ίδιου πεδίου. (ως συνημμένο αρχείο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • baseis-eisagwghs-lykeia-90-epalb-2015-klimaka.xlsx
    64.2 KB · Εμφανίσεις: 272

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Μιλάω για το πόσοι - σε απόλυτα νούμερα - ήταν αυτοί που ενώ έπιαναν την βάση ΔΠΘ πήγαν σε άλλα τμήματα του ίδιου πεδίου. (ως συνημμένο αρχείο)


Δυστυχώς - νομίζω - ότι τέτοια στατιστικά δεν υπάρχουν, σίγουρα οι οδοντιατρικές έχουν μεγάλο βάθος, αν δεις και ο πρώτος της νοσηλευτικής ΣΣΑΣ περνούσε πέρυσι ιατρική, η παραπάνω σύγκρισή μου με το 2014 είναι άσχετη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto 18676

Νεοφερμένος

Η myrto 18676 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Δυστυχώς - νομίζω - ότι τέτοια στατιστικά δεν υπάρχουν, σίγουρα οι οδοντιατρικές έχουν μεγάλο βάθος, αν δεις και ο πρώτος της νοσηλευτικής ΣΣΑΣ περνούσε πέρυσι ιατρική, η παραπάνω σύγκρισή μου με το 2014 είναι άσχετη;


Άρα μιλάμε για συνολικά περίπου 285 άτομα (ήτοι 30% περίπου) που πέρσι επέλεξαν άλλα τμήματα του 3ου πεδίου + πολυτεχνεία.
Καλό θα ήταν να ξέραμε τον επιμερισμό (εντός και εκτός πεδίου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Άρα μιλάμε για συνολικά περίπου 285 άτομα (ήτοι 30% περίπου) που πέρσι επέλεξαν άλλα τμήματα του 3ου πεδίου + πολυτεχνεία.
Καλό θα ήταν να ξέραμε τον επιμερισμό (εντός και εκτός πεδίου).

Δυστυχώς, δε νομίζω να υπάρχει κάπου επίσημα αυτό το στατιστικό, ειναί σαφές όμως - νομίζω - ότι η πλειοψηφία των διαρροών ήταν εντός του 3ου πεδίου (πχ λέω εγώ 20/13) φέτος γιατί να είναι λιγότερο ή έστω κατω από 15;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria k

Νεοφερμένος

Η Maria k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Υπαρχει κανενα νεο για τη νομικη?τελικα θα υπαρχει ανοδος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Υπαρχει κανενα νεο για τη νομικη?τελικα θα υπαρχει ανοδος?
Όλοι μιλούν για πτώση 100-150 μορίων . Ο Στρατηγάκης χτες επιβεβαίωσε την πτώση με τη νομική δπθ στα 17.350 . Όλα τα υπόλοιπα περί ανόδου έχουν γραφεί πριν την ανακοίνωση των στατιστικών και επομένως δεν ειναι αξιόπιστα . Εξάλλου , είναι παράλογο όλοι οι εκτιμητές να συγκλίνουν στην πτώση των βάσεων και να υπάρξει άνοδος . Καλή επιτυχία και ελπίζω να είμαστε συμφοιτήτριες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgia1

Νεοφερμένος

Η Georgia1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Όλοι μιλούν για πτώση 100-150 μορίων . Ο Στρατηγάκης χτες επιβεβαίωσε την πτώση με τη νομική δπθ στα 17.350 . Όλα τα υπόλοιπα περί ανόδου έχουν γραφεί πριν την ανακοίνωση των στατιστικών και επομένως δεν ειναι αξιόπιστα . Εξάλλου , είναι παράλογο όλοι οι εκτιμητές να συγκλίνουν στην πτώση των βάσεων και να υπάρξει άνοδος . Καλή επιτυχία και ελπίζω να είμαστε συμφοιτήτριες .
παιδια μην απορριπτετε τελειως την περιπτωση της ανοδου και δεν ισχυει οτι γραφτηκαν πριν την ανακοινωση των στατιστικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikhon

Νεοφερμένος

Η nikhon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Μιλάω για το πόσοι - σε απόλυτα νούμερα - ήταν αυτοί που ενώ έπιαναν την βάση ΔΠΘ πήγαν σε άλλα τμήματα του ίδιου πεδίου. (ως συνημμένο αρχείο)

Ηστήλη δίπλα στους βαθμούς πρόσβασης τι είναι;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ηστήλη δίπλα στους βαθμούς πρόσβασης τι είναι;:redface:

Εννοείς το ... βάθος των άλλων επιλογών πλην ιατρικών (ενώ κάποιος περνούσε ιατρική), δε νομίζω να υπάρχει σε στατιστικά, το ποσοστό πχ του 30 τοις εκατό βγαίνει σύμφωνα με τις βάσεις (πχ αν φέτος είναι 18.600 υπολογίζει κάποιος πόσοι ήταν πάνω απο αυτή οποτε συνάγεται και το ποσοστό αυτών που επέλεξαν άλλες σχολες),
ο αριθμός δίπλα σχετίζεται -νομίζω- με το Γ.ΒΠ. που δε μας αφορά πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreaspap

Νεοφερμένος

Ο Andreaspap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Gia sas paidia..eimai apo kypro.Mporite na mou pite ti kladoi iparxun sta likia tis elladas kai ti mathimata iparxun ston kathe klado?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoniZer

Νεοφερμένος

Η NoniZer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά, θεωρείτε πως τα σενάρια περί ανόδου των σχολών του πρώτου επιστημονικού πεδίου ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα; Όλοι οι εκτιμητές προέβλεψαν σαφή πτώση, αλλά όπως διαβάζω το -προ της δημοσίευσης των στατιστικών- σενάριο επανήλθε. Επίσης, ο γραμματέας του ΟΕΦΕ, που μίλησε για άνοδο, προσπάθησε να δικαιολογηθεί λέγοντας πως ο αριθμός των αριστούχων έχει αυξηθεί σε σχέση με πέρυσι, κάτι που όπως αποδεικνύουν τα στατιστικά δεν ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top