Πανελλήνιες 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Οσο περναει ο καιρος θα συνειδητοποιειτε ολο και περισσοτερο πως οσα ακουτε για την γ' λυκειου και τις πανελληνιες δεν ισχυουν... Εξω απο τον χορο, πολλα τραγουδια λεγονται.Μην κανετε υπερβολες, μην ξενυχτατε αν δεν αντεχετε, καντε διαλειμματα, μην ειστε χωμενοι συνεχεια πανω απο ενα βιβλιο (και η ξεκουραση ειναι απαραιτητη) και να θυμαστε πως του χρονου τετοια μερα θα δινετε την ιδια συμβουλη στο θρεντ "Πανελληνιες 2016" (αν και αυτο ειναι αλλη υποθεση τωρα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!!!!!!!
Είμαι και εγώ ένας απο τους 97'αρηδες, δίνω φέτος και είμαι στη θεωρητική κατεύθυνση!!!
Γενικά οι επιδόσεις μου είναι αρκετά καλές και ο στόχος μου είναι η νομική καθώς υπάρχει το γραφείο απο την θεία μου και θα ήταν "βολικό" να δουλέψω εκεί! Ωστόσο δεν με εντυπωσιάζει η ιδέα του να γίνω δικηγόρος... Απο την άλλη όλες οι σχολες που υπάρχουν απο τη θεωρητική μου αρέσουν χωρίς να εκπλήσσομαι με το περιεχόμενο κάποιας απο όλες αυτες!! Για να είμαι ειλικρινης το όνειρό μου είναι να ασχοληθώ με το θέατρο και την τηλεόραση, την "υγιή" και σοβαρή τηλεόραση!!! Οι γονείς μου θεωρούν ότι κάτι τέτοιο είναι πολύ λίγο για τις δυνατότητές μου, όπως και οι καθηγητές! Έτυχε μια φορά να πω ότι ενας απο τους στόχους μου ειναι η νομική και έκτοτε κανείς δεν με ρωτάει, όλοι λένε πως θέλω να μπω στη νομική ...
Τι μου προτείνετε να κάνω με την όλη φάση !;;:!
οπως σου απαντησε και από κάτω:
Άγγελε, έπεσες στην κλασσικη περίπτωση όπου ο καλός μαθητής πρέπει αναγκαστικά να περάσει σε μια σχολη "κύρους", δηλαδη στη νομική. Ακολούθησε το όνειρο σου και μην ακούς τετοια! Θα σπουδάζεις ένα αντικείμενο για 5+ χρονια και μετα πιθανότατα η δουλειά που θα αναζητήσεις θα σχετίζεται με αυτο το αντικείμενο, οποτε κανε κατι που σε ευχαριστεί αλλιώς θα απογοητευτεις. Εξάλλου στην εποχή μας, το κάθε επάγγελμα μαστίζεται απο την κρίση. Τουλάχιστον, αν κανεις κατι που αγαπάς με μεράκι, θα εχεις περισσότερες πιθανότητες να πετύχεις σ'αυτο.
κι εγω αυτο πιστεύω οτι πρέπει να κυνηγησεις το ονειρο σου. Μπορεί το όνειρο σου να είναι η μελισσοκομία κι εσύ να βγάζεις 20 στο σχολειο, δεν εχει σχέση με αυτό. Και οι σχολές δε θα έπρεπε να είναι έτσι πχ είσαι καλός μαθητής θα πας Ιατρική/Νομική. Χανεται η όλη μαγεία των άλλων σχολών. Αν θες να επιλέξεις σωστά μια σχολή μην το σκέφτεσαι μόνο ως κλάδο αλλά κοίταξε τα μαθηματα που προσφέρει κάθε τμήμα ώστε να μπορείς να βρεις αυτό που θες πραγματικά.
ίσως -αν πρώτα ο Θεός- αν βγάλω τα μόρια και μπορώ να μπω στη νομική, να εγγραφώ, να το παλέψω και παράλληλα να ψάξω κάτι που να φορά το βασικό μου στόχο, την υποκριτική!!! Τι λέτε; Θα είναι καλό;
με το θέατρο νομίζομαι είμαστε πολλοί τρελαμένοι :P κι εγώ όταν με το καλό περάσω θα γραφτώ σε μια σχολή γιατί μ'αρέσει
Αντε να μαζευομαστε και οι 96αριδες που ξαναδινουμε.Και εμεις δεν συμπερειλμαβανομαστε σε αυτο το thread?:)
και 96, 95 και όλοι οι καλοί χωράμε δεν κανουμε διακρίσεις ενώνει όλους ο κοινός σκοπός! :D
Καλημέρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 824270

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλή επιτυχία σας εύχομαι παιδιά. Όλοι το περάσαμε(εγώ φέτος έδινα) και δεν είναι τίποτα απολύτως, πράγμα το οποίο θα το καταλάβετε στο τέλος. Στις στιγμές του άγχους,του εκνευρισμού, της βαρεμάρας και της απελπισίας(δυστυχώς θα υπάρξουν πολλές τέτοιες στιγμές), σκεφτείτε το καλοκαίρι και τις διακοπές με τους φίλους σας. Δοκιμασμένο!(σε τέτοιες στιγμές, εγώ σκεφτόμουνα το Mundial και τα ματς της Εθνικάρας που θα έβλεπα με τους φίλους μου).

ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

Και μη με κράξετε για αυτά που λέω περί απελπισίας κτλ. Πρέπει να είμαστε ρεαλιστές!!

Νομιζω οτι αυτο το μηνυμα τα λεει ολα. Παιδια, οπως εχετε ακουσει απο πολλους, η χρονια αυτη θα ειναι πραγματι κουραστικη. Οχι ομως απο την αρχη της. Να ξερετε οτι η δυναμη σας θα ειναι αυτο που θα σας κρατησει, η υπομονη σας, η επιμονη σας και η πιστη σας. Να μην αμφιβαλλετε ποτε για τον εαυτο σας τις δυσκολες στιγμες. Αυτες θα υπαρξουν και να τις περιμενετε, αλλα ακομη και εκεινοι που βγαζουν εναν αξιολογο βαθμο τα ιδια εχουν περασει. Υπομονη λοιπον και κουραγιο. Αυτη τη χρονια θα τη θυμαστε για πολυ καιρο και να ξερετε οτι περισσοτερο θα σας μεινουν οι καλες αναμνησεις, γιατι εχει και απο αυτες. ;) Δεν θα πω καλη επιτυχια. Λιγο καιρο πριν δωσετε εξετασεις θα καταλαβετε οτι το εχετε περισσοτερο αναγκη απο οτι τωρα, που οι πιο πολλοι θα το προσπερασουν. Γι'αυτο ειμαι σιγουρη πως θα ανατρεχετε σε αυτες τις πρωτες σελιδες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Ας πω κι γω καλή αρχή στα παιδιά που δίνουν! :P
Λοιπόν η χρονιά που έρχεται δε θα είναι καθόλου εύκολη...είναι μια χρονιά με τα όλα της βασικά αλλά δυσκολότερη από τις υπόλοιπες..είναι η πρώτη φορά που αγωνίζεστε με τέτοιο τρόπο και ανταγωνίζεστε με όλα τα παιδιά που δίνουν..ναι θα περάσει γρήγορα αυτός ο χρόνος αλλά θα νιώσετε πολλές φορές αγανάκτηση, κούραση και αηδία για τους πάντες και τα πάντα..χρειάζεται καλή οργάνωση και ξεκούραση φυσικά για να λειτουργείτε όσο το δυνατόν καλύτερα σωματικά και ψυχικά..θα δοκιμαστείτε πάρα πολλές φορές, θα φανούν οι αδυναμίες σας αλλά πρέπει να τις κοιτάτε στα μάτια και να κερδίζετε τον αγώνα κάθε φορά..μην το βάζετε κάτω..συχνά θα αναρωτιέστε γιατί στο διάολο διαβάζετε και προσπαθείτε ειδικά όταν δε βλέπετε αποτέλεσμα..και πάλι θα το ξεπεράσετε..σκεφτείτε το στόχο σας και αν δεν έχετε σκεφτείτε ότι πρέπει να κάνετε ό,τι περνάει απ' το χέρι σας να τα καταφέρετε για να έχετε όλες τις πόρτες ανοιχτές όταν έρθει η ώρα του μηχανογραφικού..και κάτι σημαντικό για μένα: μην δώσετε το 100% του ευατού σας από τώρα γιατί θα κουραστείτε πάρα πολύ γρήγορα και όταν χρειαστείτε ενέργεια και κουράγιο να ανταπεξέλθετε μετά τον Ιανουάριο-Φεβρουάριο δε θα τα έχετε..
Δε θέλω να σας τρομάξω..απλώς είμαι ρεαλίστρια..ψυχραιμία,υπομονή,μεθοδικότητα και μελέτη όπως έγραφε ο μαθηματικός στο φροντηστήριο στο τέλος των διαγωνισμάτων :P
όλα χρειάζονται αλλά το διάβασμα είναι αυτό που χρειάζεται περισσότερο :P;)

Σας εύχομαι ολόψυχα καλή δύναμη και καλή επιτυχία!!

ΑΝ ΚΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι η χρονιά προετοιμασίας για τις Πανελλήνιες είναι και τόσο δύσκολη. Μην μεγιστοποιούμε κάποια πράγματα. Γενικά η πορεία που επιλέγουν αρκετοί προς το Πανεπιστήμιο δεν είναι δρόμος στρωμένος με ροδοπέταλα ούτε σας έχει εξασφαλίσει κάποιος κάτι. Από εδώ και πέρα, φροντίστε να έχετε υπομονή και αποθέματα ψυχικής αντοχής για το υπόλοιπο της ζωής σας. Να θυμάστε ότι: το διάβασμα και η πίεση δεν τελειώνουν ποτέ, για όποιον έχει βάλει υψηλά τον πήχη. Πιστεύω ότι το όλο πακέτο είναι δύσκολο. Αντικειμενικά δεν κάνουν όλοι για Γ/θμια εκπαίδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Την έκθεση να προσέχεις γιατί τα ορθογραφικά σου πάνε και έρχονται..και τους τόνους :P:P:hehe::hehe:
Μπα δεν εχω προβλημα με τα ορθογραφικα απλως εγραφα απο κινητο και δεν ειδα αν εκανα λαθη
Τονοι?
ΑΧΑΧΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σε όσους θα επιλέξουν την οδό αυτή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι η χρονιά προετοιμασίας για τις Πανελλήνιες είναι και τόσο δύσκολη. Μην μεγιστοποιούμε κάποια πράγματα. Γενικά η πορεία που επιλέγουν αρκετοί προς το Πανεπιστήμιο δεν είναι δρόμος στρωμένος με ροδοπέταλα ούτε σας έχει εξασφαλίσει κάποιος κάτι. Από εδώ και πέρα, φροντίστε να έχετε υπομονή και αποθέματα ψυχικής αντοχής για το υπόλοιπο της ζωής σας. Να θυμάστε ότι: το διάβασμα και η πίεση δεν τελειώνουν ποτέ, για όποιον έχει βάλει υψηλά τον πήχη. Πιστεύω ότι το όλο πακέτο είναι δύσκολο. Αντικειμενικά δεν κάνουν όλοι για Γ/θμια εκπαίδευση.
Kοίτα για κάποιον που το περνάει 1η φορά και δεν έχει ξαναζήσει κάτι ανάλογο είναι αρκετά δύσκολη..ίσως όταν τελειώνει αυτή η χρονιά καταλαβαίνουμε ότι δεν ήταν και τόσο τραγικά τα πράγματα αλλά αυτό δε γίνεται κατά τη διάρκεια θεωρώ :worry::confused:
Όσο για τα υπόλοιπα που λες, συμφωνώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Για την πεσμένη ψυχολογία και το άγχος παίζουν ρόλο πολύ τα ΜΜΕ και τα φροντιστήρια. Τα ΜΜΕ απλώς λαϊκίζουν με το θέμα των πανελληνίων για περισσότερη πολιτική σκοπιμότητα, κέρδη από εφημερίδες κλπ, ενώ τα φροντιστήρια, με τους «αριστούχους» και τους αρκετούς «επιτυχόντες» αυξάνουν την πελατεία της επόμενης σεζόν. Σε κάθε περίπτωση ο μαθητής είναι ο σάκος του μπόξ...στην απέξω. Οι γραπτές εξετάσεις είναι δύσκολες, εκ φύσεως. Όμως όχι υπερβολικά δύσκολες σε σημείο να χάνουμε τη ζωή. Επίσης οι μαθητές δεν εκτίθενται πρώτη φορά σε εξετάσεις. Υποτίθεται ότι είναι ώριμοι άνθρωποι και έχουν μάθει πως διαχειρίζονται τέτοιες διαδικασίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Δεν είναι το ίδιο..όπως είπες τα ΜΜΕ υπερβάλλουν και παρουσιάζουν τραγική την όλη κατάσταση κάνοντάς μας να πιστεύουμε πως αν δε γράψουμε καλά θα τελειώσει η ζωή μας στα 18..κι εμείς το παίρνουμε κατάκαρδα και μεγενθύνουμε τα πράγματα..οι άλλες εξετάσεις που δίνουμε πριν τη χρονιά των πανελληνιών, οποιεσδήποτε κι αν είναι αυτές (αγγλικών, γαλλικών, γερμανικών..πληροφορικής κλπ κλπ) πολύ απλά δεν είναι Πανελλήνιες.. δεν κρίντεται το μέλλον σου σε τέτοιο βαθμό..σαφώς υπάρχει πάλι δαπάνη χρημάτων, άγχος, 3χρονη και βάλε προετοιμασία για ένα καλό επίπεδο αλλά δεν είναι το ίδιο με τις Πανελληνίες..δεν ξέρω πώς αλλιώς να το εξηγήσω..στο κεφάλι μας είναι όλα αλλά δε φταίμε μόνο εμείς γι' αυτό..η ελληνική κοινωνία φταίει ως επί το πλείστον με ό,τι συνεπάγεται αυτό.. :worry::hmm: :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

legisperitus

Νεοφερμένος

Ο legisperitus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 70 μηνύματα.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Ο,τι θελησεις,πες μου

Καλη δυναμηη!!

Οκ, ευχαριστώ. :D

Και ξαναγράφω...
Είμαι σε τρίλλημα όσο αφορά τι θα έχω ως 1η επιλογή.
Παιδ. Δημ. Εκπ. ή Γλ. Φιλ. & Πολ. Παρ. Χωρών(ή Σλαβικών Σπουδών) ή Ιστορία και Εθνολογία(κατεύθυνση: Εθνολογία)
Απόψεις θέλω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Ασχετο αλλα επειδη θα δωσω φετος ξανα, το εχω κανει λιγο χομπι να δινω πανελλαδικες, και θελω γυρω στα 12.000 μορια να βγαλω για να ειμαι μεσα στη σχολη που θελω:

Κρητικο δεν εβαλαν προπερσι; Παιζει να ξαναβαλουν; Νομιζω το 2011 και 2013 ειχε γινει κατι παρομοιο, αλλα ξανα; :worry:
Ελεγα μηοως Παπαδιαμαντη που εχουν να βαλουν απο τοτε που εδωσα 1η φορα το 2006...

Και αρχαια ειδα πολυ Αριστοτελη, τα τελευταια χρονια, δεν παιζει να βαλυν Πλατωνα;:whistle:

ΥΓ Και καλη επιτυχια στους 17αρηδες που δινουν πρωτη χρονια, μακαρι να μπειτε εκει που θελετε!

Κοίτα με την επιτροπή των πανελλαδικών ( :whatever: ) τα πάντα είναι πιθανά. Εγώ φέτος με καρδιοχτύπι πήγα να δώσω λογοτεχνία γιατί Κρητικό δεν είχα διαβάσει και το μετάνιωσα γιατί θα είχα πολύ καλύτερη ψυχολογία αν τα είχα βγάλει όλα. Τελικά έπεσε Αμάρτημα που ένας Θεός ξέρει πόσες φορές έχει μπει σε κανονικές και επαναληπτικές και που επειδή το κάναμε στην αρχή της χρονιάς λογικό είναι να το έχεις περάσει πολλές φορές στην επανάληψη. Ήμουν δηλαδή αρκετά τυχερή. Και πιστεύω ότι ούτε φέτος είναι η χρονιά του Πλάτωνα, θα βάλουν πάλι Αριστοτέλη για σπάσιμο. Ήξερα πολλά παιδιά που το είχαν σίγουρο ότι θα πέσει Πρωταγόρας και έδωσαν μεγαλύτερη έμφαση σε αυτόν. Κι όμως, έπεσαν Ηθικά και τα ίδια αποσπάσματα με εκείνα του '09. Οπότε τα διαβάζουμε όλα για να είμαστε υπερκαλυμμένοι.
Βέβαια το μόνο που έχω διαπιστώσει είναι ότι στη λογοτεχνία ποτέ δεν έχουν βάλει συνεχόμενα δυο χρονιές το ίδιο κείμενο. Αλλά και πάλι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ματθαιος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ματθαιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Ιατρική βιολογικο χημικό γενικά σχολες απο τις οποίες θα μπορώ να κανω ερευνα

Χαχα ακριβως ετσι ειναι το μηχανογραφικο μου μονο που μετα την Ιατρικη εβαλα Οδοντιατρικη...

Καλη επιτυχια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Άντε καλή μας επιτυχία:clapup:

Η πιο γεμάτη αλλά ταυτόχρονα και η καλύτερη χρονιά θα είναι φέτος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Την επόμενη φορά, να στέλνετε σε εμένα τα κείμενα για ορθογραφικό έλεγχο (Γιάννη!!).
_____________________________________________________
Ας μιλήσω λίγο για εμένα, άσχετα που τα έχω πει 200 φορές, αλλά δε βαριέσαι... Μερικοί είστε καινούριοι :P

Εγώ, λοιπόν, είμαι μαθητής της θεωρητικής κατεύθυνσης και στοχεύω για το τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης. Θέλω πολύ να ασχοληθώ με την αγγλική γλώσσα, την αγγλική κουλτούρα, την αγγλική γλωσσολογία, την αγγλική φωνολογία και γενικότερα είμαι λάτρης του Ηνωμένου Βασιλείου και της "Κοινοπολιτείας των Εθνών" (Commonwealth of Nations).

Στην προσπάθειά μου, φέτος, είμαι μόνος μου. Δεν σκοπεύω να κάνω φροντιστήριο σε κάποιο μάθημα, συνεχίζοντας την "παράδοση" των 11 χρόνων μου ως μαθητής. Ξέρω ότι πολλοί από εσάς θα αποδοκιμάσετε την απόφασή μου λέγοντας ότι είναι αδύνατη η εισαγωγή σε ένα υψηλόβαθμο τμήμα, χωρίς κάποια εξωτερική βοήθεια. Πιστεύω, όμως, στον εαυτό μου και τις δυνατότητές μου, οπότε φέτος θα προσπαθήσω ολομόναχος. Αν αποτύχω, ίσως ξαναπροσπαθήσω με εξωτερική βοήθεια, ειδάλλως θα συνεχίσω τη ζωή μου ως φοιτητής. Άλλωστε, η Αγγλική Φιλολογία δεν είναι το μόνο αντικείμενο που με ενδιαφέρει.

Φέτος λέω να "ξεζουμίσω" τους καθηγητές του σχολείου με ερωτήσεις και απορίες μου. Μερικοί, μάλιστα, προτίθενται να με βοηθήσουν δίνοντάς μου additional homework. Αρκετοί μού είχαν πει φέτος (στη Β' λυκείου) ότι θέλουν να δίνουν ασκήσεις για το σπίτι, θέματα εκθέσεων, κλπ, αλλά οι μαθητές είναι αυτοί που τους "απογορεύουν" κάτι τέτοιο, αφού έχουν ήδη την πίεση από τα φροντιστήρια, οπότε δεν "αντέχουν" πολλές απαιτήσεις από το σχολείο. Μου φάνηκε πολύ λυπηρό αυτό, γιατί βλέπεις ανθρώπους που θέλουν να βοηθήσουν, όμως κανείς δε δέχεται τη βοήθειά τους :/: Νομίζω ότι φέτος θα έχω πολύ καλή συνεργασία με τους καθηγητές αυτούς.

Το κακό με εμένα είναι ότι δεν μπαίνω εύκολα σε πρόγραμμα. Ελπίζω να το ξεπεράσω γρήγορα, γιατί δε θέλω να μου στερήσει η βαρεμάρα μου τη σχολή που θέλω :P

Τέλος πάντων, αυτά από εμένα. Σειρά μας τώρα. Θα τα λέμε καθημερινά σ'αυτό το θέμα :P
God save the queen!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Κοίτα με την επιτροπή των πανελλαδικών ( :whatever: ) τα πάντα είναι πιθανά. Εγώ φέτος με καρδιοχτύπι πήγα να δώσω λογοτεχνία γιατί Κρητικό δεν είχα διαβάσει και το μετάνιωσα γιατί θα είχα πολύ καλύτερη ψυχολογία αν τα είχα βγάλει όλα. Τελικά έπεσε Αμάρτημα που ένας Θεός ξέρει πόσες φορές έχει μπει σε κανονικές και επαναληπτικές και που επειδή το κάναμε στην αρχή της χρονιάς λογικό είναι να το έχεις περάσει πολλές φορές στην επανάληψη. Ήμουν δηλαδή αρκετά τυχερή. Και πιστεύω ότι ούτε φέτος είναι η χρονιά του Πλάτωνα, θα βάλουν πάλι Αριστοτέλη για σπάσιμο. Ήξερα πολλά παιδιά που το είχαν σίγουρο ότι θα πέσει Πρωταγόρας και έδωσαν μεγαλύτερη έμφαση σε αυτόν. Κι όμως, έπεσαν Ηθικά και τα ίδια αποσπάσματα με εκείνα του '09. Οπότε τα διαβάζουμε όλα για να είμαστε υπερκαλυμμένοι.
Βέβαια το μόνο που έχω διαπιστώσει είναι ότι στη λογοτεχνία ποτέ δεν έχουν βάλει συνεχόμενα δυο χρονιές το ίδιο κείμενο. Αλλά και πάλι...

Nα ναι καλα ο Βιζυηνος.
Με εσωσε φετος στις πανελληνιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Την επόμενη φορά, να στέλνετε σε εμένα τα κείμενα για ορθογραφικό έλεγχο (Γιάννη!!).
_____________________________________________________
Ας μιλήσω λίγο για εμένα, άσχετα που τα έχω πει 200 φορές, αλλά δε βαριέσαι... Μερικοί είστε καινούριοι :P

Εγώ, λοιπόν, είμαι μαθητής της θεωρητικής κατεύθυνσης και στοχεύω για το τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης. Θέλω πολύ να ασχοληθώ με την αγγλική γλώσσα, την αγγλική κουλτούρα, την αγγλική γλωσσολογία, την αγγλική φωνολογία και γενικότερα είμαι λάτρης του Ηνωμένου Βασιλείου και της "Κοινοπολιτείας των Εθνών" (Commonwealth of Nations).

Στην προσπάθειά μου, φέτος, είμαι μόνος μου. Δεν σκοπεύω να κάνω φροντιστήριο σε κάποιο μάθημα, συνεχίζοντας την "παράδοση" των 11 χρόνων μου ως μαθητής. Ξέρω ότι πολλοί από εσάς θα αποδοκιμάσετε την απόφασή μου λέγοντας ότι είναι αδύνατη η εισαγωγή σε ένα υψηλόβαθμο τμήμα, χωρίς κάποια εξωτερική βοήθεια. Πιστεύω, όμως, στον εαυτό μου και τις δυνατότητές μου, οπότε φέτος θα προσπαθήσω ολομόναχος. Αν αποτύχω, ίσως ξαναπροσπαθήσω με εξωτερική βοήθεια, ειδάλλως θα συνεχίσω τη ζωή μου ως φοιτητής. Άλλωστε, η Αγγλική Φιλολογία δεν είναι το μόνο αντικείμενο που με ενδιαφέρει.

Φέτος λέω να "ξεζουμίσω" τους καθηγητές του σχολείου με ερωτήσεις και απορίες μου. Μερικοί, μάλιστα, προτίθενται να με βοηθήσουν δίνοντάς μου additional homework. Αρκετοί μού είχαν πει φέτος (στη Β' λυκείου) ότι θέλουν να δίνουν ασκήσεις για το σπίτι, θέματα εκθέσεων, κλπ, αλλά οι μαθητές είναι αυτοί που τους "απογορεύουν" κάτι τέτοιο, αφού έχουν ήδη την πίεση από τα φροντιστήρια, οπότε δεν "αντέχουν" πολλές απαιτήσεις από το σχολείο. Μου φάνηκε πολύ λυπηρό αυτό, γιατί βλέπεις ανθρώπους που θέλουν να βοηθήσουν, όμως κανείς δε δέχεται τη βοήθειά τους :/: Νομίζω ότι φέτος θα έχω πολύ καλή συνεργασία με τους καθηγητές αυτούς.

Το κακό με εμένα είναι ότι δεν μπαίνω εύκολα σε πρόγραμμα. Ελπίζω να το ξεπεράσω γρήγορα, γιατί δε θέλω να μου στερήσει η βαρεμάρα μου τη σχολή που θέλω :P

Τέλος πάντων, αυτά από εμένα. Σειρά μας τώρα. Θα τα λέμε καθημερινά σ'αυτό το θέμα :P
God save the queen!!

αμα διαβασεις μια χαρα θα τα πας.....το διάβασμα το ιδιο είναι ειτε από φροντιστηρια ειτε απο μονος σου.....σοσν αφορα αυτό που λες για τους καθηγητές εχεις απολυτο δικιο....ούτως η αλλως είναι εκει για να βοηθησουν......αν προσπαθήσεις εχεις είμαι σιγουρος ότι θα καταφερεις να περασεις οπου θελεις......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Δεν είναι το ίδιο..όπως είπες τα ΜΜΕ υπερβάλλουν και παρουσιάζουν τραγική την όλη κατάσταση κάνοντάς μας να πιστεύουμε πως αν δε γράψουμε καλά θα τελειώσει η ζωή μας στα 18..κι εμείς το παίρνουμε κατάκαρδα και μεγενθύνουμε τα πράγματα..οι άλλες εξετάσεις που δίνουμε πριν τη χρονιά των πανελληνιών, οποιεσδήποτε κι αν είναι αυτές (αγγλικών, γαλλικών, γερμανικών..πληροφορικής κλπ κλπ) πολύ απλά δεν είναι Πανελλήνιες.. δεν κρίντεται το μέλλον σου σε τέτοιο βαθμό..σαφώς υπάρχει πάλι δαπάνη χρημάτων, άγχος, 3χρονη και βάλε προετοιμασία για ένα καλό επίπεδο αλλά δεν είναι το ίδιο με τις Πανελληνίες..δεν ξέρω πώς αλλιώς να το εξηγήσω..στο κεφάλι μας είναι όλα αλλά δε φταίμε μόνο εμείς γι' αυτό..η ελληνική κοινωνία φταίει ως επί το πλείστον με ό,τι συνεπάγεται αυτό.. :worry::hmm: :whistle:

Ναι,δεν πρέπει να σκεφτόμαστε έτσι. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Καλή προετοιμασία χρειάζεται και όχι σκέψεις του τύπου "θα πέσουν δύσκολα","θα είμαι άρρωστη εκείνη την ημέρα και δεν θα γράψω τίποτα","δεν θα κοιμηθώ την προηγούμενη νύχτα". Καλό είναι να βάζει ο καθένας μικρούς στόχους για κάθε μέρα,για κάθε εβδομάδα και να μην σκέφτεται από τώρα τον Μάιο.
Παιδιά, στις εξετάσεις δεν θα πάτε με άγχος, αλλά με αυτοπεποίθηση ότι μπορείτε να τα καταφέρετε και εξάλλου, θα είστε μαζί με τους συμμαθητές σας και μέχρι να πάρετε τα θέματα θα μιλάτε. Αν είστε συνεπείς και προετοιμασμένοι, δεν υπάρχει λόγος να έχετε άγχος. Και εγώ που το πέρασα, έχω να πω ότι τελικά δεν ήταν κάτι το τραγικό. Μια δοκιμασία είναι και στο τέλος βγαίνετε πιο ώριμοι από αυτή, ακόμα και με όμορφες αναμνήσεις (ναι,όμορφες :P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μιας και τελείωσαν για μένα οι διακοπές :( να ευχηθώ καλή τύχη και κάθε επιτυχία στον καθένα μας ξεχωριστά :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top