Στόχος η Ιατρική

AngelinaYouSuck

Νεοφερμένος

Η AngelinaYouSuck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γεια σας, με λενε Αγγελικη. Φετος στο λυκειο τα πραγματα ειναι εμφανως πιο δυσκολα απο οτι στο γυμνασιο, γιατι μας περιμενει το ''νεο συστημα'' και καλα :clapup: Εχω αρχισει λοιπον να πηγαινω φροντιστηριο για να καλυψω ορισμενα κενα κυριως Αλγεβρα και Φυσικη αλλα κανω και Γεωμετρια και Χημεια γιατι η καθηγητες στο στο σχολειο περα βρεχει κυριολεκτικα! :whistle: Στα θεωρητικα τα παω τελεια και ξερω οτι εχω δυνατοτητες οπως και στη βιολογια και την χημεια. Το ονειρο μου ειναι να γινω γιατρος. Το θελω πραγματικα, αλλα τοσο καιρο δεν το ειχα καταλαβει. Αυτο που εχω να ρωτησω ειναι αξιζει να στρωθω στο διαβασμα απο τωρα? Προσπαθω πραγματικα να καλυψω τα κενα μου Αλγεβρα και Φυσικη αλλα δεν ξερω αν τελικα θα τα καταφερω..ειναι εφικτο με διαβασμα πολυ να τα καταφερω και να παω θετικη? :cry_x:

Υ.Γ sorry για τα ορθογραφικα οπου και αν υπαρχουν..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
ΓΑυτο που εχω να ρωτησω ειναι αξιζει να στρωθω στο διαβασμα απο τωρα?

Με το νέο σύστημα είσαι. Μετράει ο βαθμός και των 3 τάξεων. Αρα πρέπει να στρωθείς απο τώρα, αλλιώς bye bye ιατρική :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Γεια σας, με λενε Αγγελικη. Φετος στο λυκειο τα πραγματα ειναι εμφανως πιο δυσκολα απο οτι στο γυμνασιο, γιατι μας περιμενει το ''νεο συστημα'' και καλα :clapup: Εχω αρχισει λοιπον να πηγαινω φροντιστηριο για να καλυψω ορισμενα κενα κυριως Αλγεβρα και Φυσικη αλλα κανω και Γεωμετρια και Χημεια γιατι η καθηγητες στο στο σχολειο περα βρεχει κυριολεκτικα! :whistle: Στα θεωρητικα τα παω τελεια και ξερω οτι εχω δυνατοτητες οπως και στη βιολογια και την χημεια. Το ονειρο μου ειναι να γινω γιατρος. Το θελω πραγματικα, αλλα τοσο καιρο δεν το ειχα καταλαβει. Αυτο που εχω να ρωτησω ειναι αξιζει να στρωθω στο διαβασμα απο τωρα? Προσπαθω πραγματικα να καλυψω τα κενα μου Αλγεβρα και Φυσικη αλλα δεν ξερω αν τελικα θα τα καταφερω..ειναι εφικτο με διαβασμα πολυ να τα καταφερω και να παω θετικη? :cry_x:

Υ.Γ sorry για τα ορθογραφικα οπου και αν υπαρχουν..;)

Αν έχεις θέληση και διαβάσεις θα τα καταφέρεις,φυσικά αυτό είναι ανάλογα και με το επίπεδο σου,το οποίο δεν το ξέρω για να σε απαντήσω,εσύ διάβασε φέτος σε όλα τα μαθήματα,δες του βαθμούς σου,ρώτα και τους καθηγητές σου και αποφάσισε.Έχεις χρόνο μπροστά σου για να επιλέξεις κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AngelinaYouSuck

Νεοφερμένος

Η AngelinaYouSuck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ο συντελεστης ειναι πολυ μικρος για τους βαθμους των τριων ταξεων οποτε απλα πρεπει να σε καλος και οχι του 11 π.χ αλλα και παλι ενα 18 Μ.Ο πρεπει να το εχεις απο οτι εχω καταλαβει και μας εχουν πει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Δεν σου χρειαζονται τα Μαθηματικα για την Ιατρικη.. Απλα να ξερεις να μαθαινεις παπαγαλια λογω Βιολογιας... Εξεταζεσαι σε
Βιολογια
Φυσικη
Χημεια
Εκθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piatobananalama

Νεοφερμένος

Ο piatobananalama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρααα ... ειμαι μαθητης Α' Λυκειου και εχω σκοπο να παω ιατρικη ! Η επιστημη με συγκινει , αναπνεω για να παω ιατρικη και δεν υπαρχει τιποτα αλλο απολυτως που φανταζομαι να κανω ( ζητω η ιατρικη ! ) .. βεβαια ολα ωραια και καλα στα λογια αλλα.... στο γυμνασιο επαιρνα 19,8 .. στο λυκειο ειμαι ετοιμος για σφαγη ... κατι 11 θρησκευτικα , κατι 12 χημεια και μαθηματικα εκει ... δεν καταλαβαινω χριστο σε μαθηματικα και πλεον εχω σκοπο να παω φροντηστηριο ... ωστοσο χημεια και βιολογια ( παρα το πραγματικα ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ απο 3 λαθη 12 στην χημεια) τα καταλαβαινω και τα λατρευω ^_^ στους βαθμους μυριζομαι ενα 16 ( θα πω και το "πιστευω" μηπως ανεβασω το κοντερ) .. σκοπευω βεβαια να στρωσω οπισθια αλλα ειλικρινα , με βλεπετε να περναω ιατρικη και καμια συμβουλη ? :/ και γενικα καμια συμβουλη επιβιωσης στο λυκειο απο την εμπειρια σας... μερσιιι ^_^ :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διάβαζε τα όλα και μην κάνεις υποχωρήσεις και συμβιβασμούς. Φροντιστήριο θες μόνο στη Γ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
τι σε νοιαζουν τα θρησκευτικα;;; κοιτα να μαθηματικα ωστε να μην αφησεις κενα και εισαι μια χαρα. και να ξερεις χημεια και βιολογια και μην σε νοιαζουν τα αλλα.α, και φυσικη να ξερεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Μην παραμελείς κανένα μάθημα, γιατί απ'όσα γνωρίζω μέχρι τώρα, σε εσάς θα μετράνε και οι βαθμοί του τετραμήνου για τις πανελλήνιες. 11 στα θρησκευτικά;; :P Η συμπεριφορά μέσα στην τάξη παίζει και αυτή τον ρόλο της, αν θες καλούς βαθμούς στο τετράμηνο, να προσέχεις τον καθηγητή και να δείχνεις ενδιαφέρον κατά την παράδοση του μαθήματος! Αφού λες ότι η ιατρική είναι το όνειρό σου, πρέπει να παλέψεις για αυτό. Όσο και να λένε όλοι πως δεν χρειάζονται φροντιστήρια, εγώ πιστεύω ότι αν έχεις κενά, χρειάζονται έστω και λίγα ιδιαίτερα μαθήματα γιατί θα τα βρεις σκούρα αργότερα. Αν βέβαια δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα για φροντιστήρια, τότε δείξε μεγάλη προσοχή κατά την ώρα της παράδοσης και αν έχεις απορίες, ρώτα τον καθηγητή, είτε εκείνη τη στιγμή, είτε στο διάλειμμα. Αλλιώς ρώτα τους φίλους σου, αλλά πάλεψέ το, μην το βάλεις κάτω σε καμιά περίπτωση, αφού η ιατρική είναι το όνειρό σου και μην απογοητεύεσαι από αυτούς τους βαθμούς. Απλά προσπάθησε περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Να δίνεις βαρύτητα σε όλα τα μαθήματα γιατί η Α' Λυκείου είναι τάξη γενικής παιδείας.
Είναι καταστροφικό να προτρέπουμε τα παιδιά να εξειδικεύονται από τα 15 τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Το ότι είχες μια ατυχία δε σημαίνει τίποτα, ούτε και ο καθηγητής πρόκειται να σε κρίνει μόνο από αυτό. προσπάθησε να καλύψεις κενά και μην τα παρατάς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Αν ειναι το ονειρο σου κανε τα πάντα να το πετυχεις! Κι εγώ φέτος Β Λυκειου σε πολλά διαγωνίσματα δεν έγραψα καλά. Δε σημαίνει κάτι αυτό και ο βαθμός δε βγαίνει ντε και καλά από το διαγώνισμα. Συνέχισε όσο εσύ μπορείς και θέλεις. Αυτή είναι η συμβουλή μου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος00753684

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Δεν χάνεις όταν αποτυγχάνεις (παίρνεις 11 ,12 ..κλπ) αλλά όταν τα παρατάς ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piatobananalama

Νεοφερμένος

Ο piatobananalama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Λοιπον ... παω 1η λυκείου και θέλω ιατρική ... μένω καλαμάτα και διαβαζω απο 2 τετραμηνο σαν μουρλος ... ακουω προτασεις πως θα μπω ιατρικη , που ειναι το καλυτερο και σε τι να επικεντρωθω για να το καταφερω και ο,τι αλλες συμβουλες πιστευετε θα χρειαστουν ... ΠΑΜΕ !:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Πρώτον, πρέπει να χαλαρώσεις. Μην πιέζεις τον εαυτό σου αρκετά και κράτα τις ισορροπίες.

Δεύτερον, ως μαθητής πρώτης λυκείου, δίνε σημασία σε όλα τα μαθήματα. Έχω αναφέρει ξανά, σε άλλο θέμα, ότι, αφού η πρώτη λυκείου είναι τάξη αμιγώς γενικής παιδείας, πρέπει να μάθεις όλα τα αντικείμενα στο ίδιο επίπεδο και να μην υποτιμήσεις κάποιο.

Απλά φρόντισε να μην αφήνεις κενά.

Μην αγχώνεσαι από τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ακουω προτασεις πως θα μπω ιατρικη , που ειναι το καλυτερο


Εμμ... από πού και ως πού είναι το καλύτερο; Επειδή είναι για πολλούς και καλά η πιο μουράτη σχολή; Αντί να ακούς προτάσεις, άκου τον εαυτό σου και ακολούθησε αυτό που θες είτε το λένε ιατρική είτε και εγώ δεν ξέρω τι. :P Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Νομιζω εννοει που ειναι το καλυτερο ΤΜΗΜΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομιζω εννοει που ειναι το καλυτερο ΤΜΗΜΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ!

Δεν ξέρω. Υπάρχει ασάφεια. :P Ας το διευκρινίσει αν θέλει. Πάντως ξαναλέω πως ό,τι το είπα το είπα φιλικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ναι βρε ...σιγα...συμβουλες θελει το παιδι!Οτι λεμε φιλικα το εννοουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ισχύει πάντως, πως δεν χρειάζεται ν' αγχώνεσαι. Ακόμα κι αν δεν περάσεις με την πρώτη, αν ήσουν κοντά θα κάνεις 10% και λογικά μπαίνεις, αλλιώς ξαναδίνεις πανελλήνιες. Άμα το θες πραγματικά, τότε με κάποιον τρόπο θα μπεις. Στην χειρότερη, πάρε κάνα πτυχίο ιατρικής από τα σκόπια. Αν θες ντε και καλά να περάσεις ιατρική στην Ελλάδα, με την πρώτη χρονιά, μία είναι η λύση. Φυτούκλιασμα, εκτός αν μπορείς να μάθεις τα θέματα με κάποιον τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top