«Λουκέτο» στην ΕΡΤ;

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Τα 40 εκ αφορούν στον ισολογισμό του 2012.

Και τι μ'αυτό... πριν την καταστροφή οι ελληνικές τράπεζες είχαν λαμπρούς ισολογισμούς ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Βασίζομαι στα στοιχεία. Τον τελευταίο καιρό επί της συγκεκριμένης κυβέρνησης η ΕΡΤ είχε αρχίζει να εκφυλίζεται πλήρως. Μα να πάρει, διευθυντής ειδήσεων ο Λιάτσος; Είμαστε με τα καλά μας; Επιπλέον έχουμε το ότι δεν ανανεώθηκε η σύμβαση με τους δημοσιογράφους μιας επιτυχημένης πρωινής εκπομπής που "τόλμησε" να αποσπάσει μερίδιο τηλεθέασης και η σύμβαση με την εκπομπή "το κουτί της Πανδώρας". Συν αυτά που είπα παραπάνω. Σε τι στηρίζεσαι και υποστηρίζεις ότι η κατάσταση στην ΕΡΤ μετά από αυτή την αλλαγή θα βελτιωθεί; Υπάρχουν άπειρα στοιχεία που δείχνουν το αντίθετο και κανένα που να δείχνει ότι πράγματι θα γίνει κάτι καλό.

Προσεγγίζεις το θέμα πολύ μονόπλευρα μέσα από κάποιες εκπομπές κλπ προσωπικού γούστου. Δεν σου κάνει καθόλου αίσθηση από οικονομικής πλευράς πόσο στοίχιζε στην τσέπη των φορολογουμένων; Τόση απάθεια πια. Η κακοδιαχείριση της ΕΡΤ Α.Ε. έγινε επειδή υπήρχε τόσα χρόνια η οικονομική συνδιοίκηση και συνεισφορά από τα κομματικά "καταστήματα". Για να υπάρχουν πόροι επιβίωσης είχε θεσπιστεί η "αρπαχτή" μέσω τιμολογίου της ΔΕΗ και φυσικά από Εθνικούς πόρους οι οποίοι με το μοντέλο ανάπτυξης που έχει η χώρα μας, δεν είναι επαρκείς και ανεξάντλητοι, αν σκεφτούμε πόσοι άνθρωποι ζουν άμεσα από αυτούς (βλ. μισθούς). Ο ιδιωτικός τομέας που αναφέρει ο jack παραπάνω, εδώ και 2 δεκαετίες εξαντλημένος από την φορολογική λαίλαπα των κυβερνήσεων με τα ασταθή πολυνομοσχέδια, έκανε την ουσιαστική πλάτη για το "όνειρο" της δεκαετίας 1995-2005 που ζήσαμε, εν γνώση των κυβερνήσεων πάντα. Όμως αν ο ιδιωτικός τομέας ήταν κατεστραμμένος, με το μοντέλο διοίκησης του δημοσίου, αμφιβάλλω αν θα είχαμε προλάβει να είχαμε ΕΡΤ εδώ και 1 δεκαετία, διότι πολύ απλά η πτώχευση θα ερχόταν πολύ πιο νωρίς από ότι δεν φανταζόταν κανείς: εφόσον λεφτά υπήρχαν. Ο λαός του 2009 είναι ο ίδιος λαός που ψάχνει για λεφτά χωρίς δουλειά, το έτος 2013. Αντιθέτως, θα ήταν καλή ιδέα να στρώσουμε όλοι τον κώλο μας κάτω και να δημιουργήσουμε ευκαιρίες για δουλειά, ο καθένας με στόχο το συλλογικό συμφέρον και ας αφήσουμε τους "λαϊκισμούς" περί 2.500 ανέργων. Αντί να σας πειράζει ότι θα προκύψουν άλλοι 2.500 άνεργοι, να ντρεπόμαστε που και η σημερινή μέρα δεν έριξε το ποσοστό 70% της ανεργίας. Το ίδιο και η αυριανή, ..και ούτω καθεξής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα μπορούσαν να το είχαν κάνει αυτό και πριν από 10 χρόνια.

κι όμως, τα έλεγαν πχ στην Πρωινή Γραμμή ή σε άλλες εκπομπές, γι' αυτό και δεν ανανέωσαν τις συμβάσεις μαζί τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Και τι μ'αυτό... πριν την καταστροφή οι ελληνικές τράπεζες είχαν λαμπρούς ισολογισμούς ;)

Ποια καταστροφή, ρε άνθρωπέ μου;
Για ισολογισμό του 2012 μιλάμε. Αν δεν το ξέρεις η «καταστροφή» ξεκίνησε το 2008...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ποια καταστροφή, ρε άνθρωπέ μου;
Για ισολογισμό του 2012 μιλάμε. Αν δεν το ξέρεις η «καταστροφή» ξεκίνησε το 2008...

Και οι ισολογισμοί του 2007 στις τράπεζες ήταν λαμπροί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Και οι ισολογισμοί του 2007 ήταν λαμπροί :P

Αδερφέ, αλήθεια, κάποιο πρόβλημα κατανόησης έχεις και δε φταίω εγώ σε αυτό.
Δυστυχώς δεν ξέρω Γαλλικά για να στο πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
26 άτομα ακριβώς + συγκεκριμένες εξωτερικές παραγωγές ήταν όσοι έπαιρναν υψηλούς μισθούς
Απόδειξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Αδερφέ, αλήθεια, κάποιο πρόβλημα κατανόησης έχεις και δε φταίω εγώ σε αυτό.
Δυστυχώς δεν ξέρω Γαλλικά για να στο πω...


Κάποιος έχει σίγουρα πρόβλημα κατανόησης. Οι ισολογισμοί πάντα διαψεύδονται από τα γεγονότα. Οι κομμουνιστές π.χ παρουσίαζαν λαμπρούς ισολογισμούς και μετά απέλυαν το 70% των υπαλλήλων τους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
1)Όταν έχεις μέσα παραγωγής που μένουν και σκουριάζουν και χαλάνε, επειδή ο ιδιώτης δεν έχει ικανοποιητικό κέρδος, ποιος φταίει;
2)Αυτό ζούμε τώρα στην Ελλάδα και αλλού, ό,τι μέσα παραγωγής είχαμε πριν 5 χρόνια που ήμαστε σε καλύτερη κατάσταση, έχουμε και τώρα. Αυτά μπορούμε να τα απαλλοτριόσουμε απ΄τον ιδιώτη που τα έχει και κάθονται και να τα χρησιμοποιήσουμε για παραγωγή πλούτου υπέρ του δημοσίου οφέλους.
1)Έχεις βάλει 3 φράσεις με διαφορετική κατεύθυνση και νόημα στην ίδια πρόταση...ξαναγράψτο αργά και καθαρά να το καταλάβουμε και οι υπόλοιποι!

2)Δύο απλά παραδείγματα:
-Από τότε που ο ΟΤΕ εξαγοράστηκε από την Deutsche Telekom,όχι μόνο οι εργαζόμενοι του είδαν τους μισθούς τους να αυξάνονται και να παραμένουν σε υψηλά standards μέχρι και σήμερα,αλλά βελτιώθηκαν και οι παρεχόμενες υπηρεσίες προς τους καταναλωτές (γιατί προφανώς άρχισαν να βλέπουν την προαναφερθείσα αγελάδα με άλλο μάτι)...
-Εδώ και καιρό έχουν μπει στο στόχαστρο οι υψηλοί μισθοί των εργαζομένων στα Ελληνικά Πετρέλαια...ποιος θέτει ακόμη και σήμερα βέτο ώστε να συνεχίσουν οι εργαζόμενοι να παίρνουν 17 μισθούς;Ο ΛΑΤΣΗΣ!
Κατά τ'άλλα λέγε εσύ για παραγώμενους πλούτους και πράσινα άλογα...κάτι σαν την Eldorado Gold στη Χαλκιδική να φανταστώ;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσεγγίζεις το θέμα πολύ μονόπλευρα μέσα από κάποιες εκπομπές κλπ προσωπικού γούστου. Δεν σου κάνει καθόλου αίσθηση από οικονομικής πλευράς πόσο στοίχιζε στην τσέπη των φορολογουμένων; Τόση απάθεια πια. Η κακοδιαχείριση της ΕΡΤ Α.Ε. έγινε επειδή υπήρχε τόσα χρόνια η οικονομική συνδιοίκηση και συνεισφορά από τα κομματικά "καταστήματα". Για να υπάρχουν πόροι επιβίωσης είχε θεσπιστεί η "αρπαχτή" μέσω τιμολογίου της ΔΕΗ και φυσικά από Εθνικούς πόρους οι οποίοι με το μοντέλο ανάπτυξης που έχει η χώρα μας, δεν είναι επαρκείς και ανεξάντλητοι, αν σκεφτούμε πόσοι άνθρωποι ζουν άμεσα από αυτούς (βλ. μισθούς). Ο ιδιωτικός τομέας που αναφέρει ο jack παραπάνω, εδώ και 2 δεκαετίες εξαντλημένος από την φορολογική λαίλαπα των κυβερνήσεων με τα ασταθή πολυνομοσχέδια, έκανε την ουσιαστική πλάτη για το "όνειρο" της δεκαετίας 1995-2005 που ζήσαμε, εν γνώση των κυβερνήσεων πάντα. Όμως αν ο ιδιωτικός τομέας ήταν κατεστραμμένος, με το μοντέλο διοίκησης του δημοσίου, αμφιβάλλω αν θα είχαμε προλάβει να είχαμε ΕΡΤ εδώ και 1 δεκαετία, διότι πολύ απλά η πτώχευση θα ερχόταν πολύ πιο νωρίς από ότι δεν φανταζόταν κανείς: εφόσον λεφτά υπήρχαν. Ο λαός του 2009 είναι ο ίδιος λαός που ψάχνει για λεφτά χωρίς δουλειά, το έτος 2013. Αντιθέτως, θα ήταν καλή ιδέα να στρώσουμε όλοι τον κώλο μας κάτω και να δημιουργήσουμε ευκαιρίες για δουλειά, ο καθένας με στόχο το συλλογικό συμφέρον και ας αφήσουμε τους "λαϊκισμούς" περί 2.500 ανέργων. Αντί να σας πειράζει ότι θα προκύψουν άλλοι 2.500 άνεργοι, να ντρεπόμαστε που και η σημερινή μέρα δεν έριξε το ποσοστό 70% της ανεργίας. Το ίδιο και η αυριανή, ..και ούτω καθεξής.

1. Η οικονομική κατάσταση των ιδιωτικών καναλιών ΔΕΝ είναι καλύτερη, αλλά και πάλι απλώς ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να πτωχεύσει πχ το star ή το mega. Δεν έχεις καταλάβει ότι όλες οι εταιρίες ΔΕΝ είναι ίσες απέναντι στο νόμο (πχ τράπεζες).

2. Τις διαφημίσεις που παίζουν σε όλα τα κανάλια, μάντεψε ποιος τις πληρώνει έμμεσα... :whistle:

3. Τα δάνεια που εχουν πάρει τα μεγάλα κανάλια από τις τράπεζες και που δεν μπορούν να τα αποπληρώσουν μάντεψε πώς καλύπτονται. Ναι, ναι, από τα χρήματα του φορολογούμενου! Ή μάλλον ούτε καν αυτά, κάτι ακόμα χειρότερο: δανείζεται το κράτος για να καλύψει αυτό το έλλειμμα!

Αντικειμενικά, ποιο κανάλι είναι καλύτερο από όσα υπάρχουν στην Ελληνική τηλεόραση; Νομίζω ότι η απάντηση είναι εύκολη.

ΥΓ: Προσοχή, δε λέω ότι δε γινόταν ο χαμός στην ΕΡΤ και ότι πολλοί δεν εκμεταλλεύονταν την κατάσταση. Όμως αυτός ο τρόπος είναι εντελώς λάθος και επιπλέον δεν έχω ΚΑΜΙΑ εμπιστοσύνη σε όσους διοικούν αυτή την περίοδο για τους λόγους που ανέλυσα παραπάνω. Σε ρωτώ, για ποιο λόγο πιστεύεις ότι αυτοί οι συγκεκριμένοι άνθρωποι θα ανανεώσουν την ΕΡΤ;


το είπαν στην ΕΡΤ, δεν έχω άλλη απόδειξη και τώρα που χάνουν τα πάντα, μιλούν όλοι οι δημοσιογράφοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
1)Έχεις βάλει 3 φράσεις με διαφορετική κατεύθυνση και νόημα στην ίδια πρόταση...ξαναγράψτο αργά και καθαρά να το καταλάβουμε και οι υπόλοιποι!

2)ΤΔύο απλά παραδείγματα για να σε βραχυκυκλώσω:
-Από τότε που ο ΟΤΕ εξαγοράστηκε από την Deutsche Telekom,όχι μόνο οι εργαζόμενοι του είδαν τους μισθούς τους να αυξάνονται και να παραμένουν σε υψηλά standards μέχρι και σήμερα,αλλά βελτιώθηκαν και οι παρεχόμενες υπηρεσίες προς τους καταναλωτές (γιατί προφανώς άρχισαν να βλέπουν την προαναφερθείσα αγελάδα με άλλο μάτι)...
-Εδώ και καιρό έχουν μπει στο στόχαστρο οι υψηλοί μισθοί των εργαζομένων στα Ελληνικά Πετρέλαια...ποιος θέτει ακόμη και σήμερα βέτο ώστε να συνεχίσουν οι εργαζόμενοι να παίρνουν 17 μισθούς;Ο ΛΑΤΣΗΣ!
Κατά τ'άλλα λέγε εσύ για παραγώμενους πλούτους και πράσινα άλογα...κάτι σαν την Eldorado Gold στη Χαλκιδική να φανταστώ;:whistle:

Για το 1, τι να σου κάνω, μην το καταλάβεις.

Ο ΟΤΕ ξεπουλήθηκε και αυτός. Οι εγκαταστάσεις και το δίκτυό του κοστίζει πολύ περισσότερο από όσο πουλήθηκε και είχε και αυτός ΚΕΡΔΟΣ. Όσο για τις υπηρεσίες που βελτιώθηκαν, δεν βελτιώθηκαν λόγω του ξεπουλήματος στη γερμανική εταιρεία, αλλά λόγω συνεχών επενδύσεων αρκετά χρόνια πριν που γίνονταν πανελλαδικά για να αναβάθμιση του δικτύου. Και αυτό το γνωρίζω πολύ καλά και εκ των έσω.
Όσο για το άλλο... Δεν ξέρω αν αυξήθηκαν οι μισθοί των εργαζομένων τότε, αλλά ξέρω σίγουρα ότι υπήρξαν πάλι μερικές χιλιάδες εργαζομένους.

Τώρα τι μου λες για τον Λάτση και για 17 μισθούς, δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι πρέπει να σταματήσετε να θέλετε να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα(ανέκδοτο, google it).


Και btw χαρείτε τη δημοκρατία σας...
Πολλοί σταθμοί μεταξύ των οποίων ο 902 (ραδιόφωνο και τηλεόραση), ο ΡΙΚ (Κύπρος) και άλλοι, αποφάσισαν να μεταδίδουν το συνεχές δελτίο της ΕΡΤ που κόπηκε χτες τα μεσάνυχτα και του έκοψαν τη μετάδοση από την digea στο ψηφιακό, αλλά και το αναλογικό από τις τοπικές αρχές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
1)Για το 1, τι να σου κάνω, μην το καταλάβεις.

2)Ο ΟΤΕ ξεπουλήθηκε και αυτός. Οι εγκαταστάσεις και το δίκτυό του κοστίζει πολύ περισσότερο από όσο πουλήθηκε και είχε και αυτός ΚΕΡΔΟΣ. Όσο για τις υπηρεσίες που βελτιώθηκαν, δεν βελτιώθηκαν λόγω του ξεπουλήματος στη γερμανική εταιρεία, αλλά λόγω συνεχών επενδύσεων αρκετά χρόνια πριν που γίνονταν πανελλαδικά για να αναβάθμιση του δικτύου. Και αυτό το γνωρίζω πολύ καλά και εκ των έσω.
3)Όσο για το άλλο... Δεν ξέρω αν αυξήθηκαν οι μισθοί των εργαζομένων τότε, αλλά ξέρω σίγουρα ότι υπήρξαν πάλι μερικές χιλιάδες εργαζομένους.
1)Με συγχωρείς αλλά δεν είμαι εκπαιδευμένος στον τρόπο σκέψης σου,όπως και κανένας άλλος εδώ μέσα!Αν θες αντίλογο προσπάθησε να είσαι σαφής σ'αυτά που γράφεις,αν ΔΕΝ θες αντίλογο μίλα στον καθρέφτη σου ή σε καμιά αριστερίστικη πανεπιστημιακή παράταξη να συμφωνείτε σε όλα...

2)Για την τιμή πώλησης του ΟΤΕ το συζητάμε,αλλά για τις υπηρεσίες σε παρακαλώ πολύ σοβαρέψου!Θυμίζεις τους πρωθυπουργούς στα χρόνια προετοιμασίας για τους Ολυμπιακούς Αγώνες που μόλις άλλαζε η κυβέρνηση ο παλιός πρωθυπουργός ισχυριζόταν ότι οι Αγώνες έγιναν τόσο ωραίοι λόγω των έργων επί των δικών του ημερών!:knife:

3)Αυτό με τα ΕΛ.ΠΕ. (όπως και για τον ΟΤΕ που το άφησες ασχολίαστο) είναι απάντηση στα όσα ισχυρίζεστε όλοι εσείς οι Αριστεροί,ότι και καλά "ο ιδιώτης πίνει το αίμα του εργαζόμενου" και "ο ιδιώτης παίρνει τα λεφτά και φεύγει" κ.λπ. κ.λπ.!
Μεγαλύτερος κλέφτης από το ίδιο το κράτος δεν υπάρχει,σε διαβεβαιώ...

Υ.Γ. "Δεν ξέρω αν αυξήθηκαν οι μισθοί των εργαζομένων τότε, αλλά ξέρω σίγουρα ότι υπήρξαν πάλι μερικές χιλιάδες εργαζομένους" ξαναδιάβασε αυτή την πρόταση και πες μου αν βγάζεις νόημα...ποτς γκένεν αυτό;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος, κρατική ενημέρωση υπάρχει μόνο σε χώρες με ολοκληρωτικά καθεστώτα κόκκινου ή μαύρου φασισμού. Η χώρα μας γιατί πρέπει να έχει ενημέρωση "ελεγχόμενη" από το κράτος, δηλαδή, τα κοινοβουλευτικά κομματικά καταστήματα; :eek: Υποτίθεται ότι έχουμε κοινοβουλευτική δημοκρατία και όχι φασισμό στρατιωτικού τύπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

μην απομονώνεις επιλεκτικά αυτά που λέω :)
επιπλέον το ανέφεραν δημοσιογράφοι που τους είχαν διώξει από την ΕΡΤ και που κατά τη γνώμη μου έχουν αποδειξει από τη δουλειά τους ότι είναι αξιόπιστοι

Αν δεν κάνω λάθος, κρατική ενημέρωση υπάρχει μόνο σε χώρες με ολοκληρωτικά καθεστώτα κόκκινου ή μαύρου φασισμού. Η χώρα μας γιατί πρέπει να έχει ενημέρωση "ελεγχόμενη" από το κράτος, δηλαδή, τα κοινοβουλευτικά κομματικά καταστήματα; :eek: Υποτίθεται ότι έχουμε κοινοβουλευτική δημοκρατία και όχι φασισμό στρατιωτικού τύπου.

:whistle: ΡΙΚ, BBC, ZDF, TV5...
Σε ρώτησα παραπάνω κάτι πολύ συγκεκριμένο και δεν έχω πάρει απάντηση.

για ποιο λόγο πιστεύεις ότι αυτοί οι συγκεκριμένοι άνθρωποι θα ανανεώσουν την ΕΡΤ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Σε ρώτησα παραπάνω κάτι πολύ συγκεκριμένο και δεν έχω πάρει απάντηση.

Οι κρατικές τηλεοράσεις ξένων χωρών δεν λειτουργούν όπως η ΕΡΤ. :) Πιστεύω στην μακροπρόθεσμη αναμονή διότι μόνο τότε βλέπεις αν πετυχαίνει ή όχι ένα μέτρο. Στη χώρα μας, έχουμε μάθει να ακυρώνουμε τα πάντα εφόσον μεγαλώσαμε με τη νοοτροπία του αλάθητου. Κανείς δεν εγγυάται ότι πράττει το τέλειο. Δεν υπάρχει τέλειο είτε μιλάμε καπιταλιστικά, είτε σοσιαλιστικά είτε σοβιετικά. Όμως η κατρακύλα της χώρας μας έχει συγκεκριμένα αίτια: εταιρίες του δημοσίου με χρηματοδότη το λαό, ευνοιοκρατία "ημέτερων" και υπέρογκα έξοδα λειτουργίας που οι δράσεις της εταιρίας δεν τα δικαιολογούν. Ένα καρκίνωμα πρέπει να το κόψεις από τη ρίζα αλλιώς θα κάνει μετάσταση..είσαι και φοιτήτρια ιατρικής, οπότε γνωρίζεις καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Λοιπόν, τέλος. Εγώ με ανθρώπους που θεωρούν αναγκαία την εξαθλίωση ενός ολόκληρου λαού, που θεωρούν λογική την διακοπή άλλων καναλιών και ραδιοφώνων που επιλέγουν να μεταδώσουν το πρόγραμμα της ΕΡΤ και με ανθρώπους που δεν βλέπουν την πραγματικότητα γύρω τους, συνομιλίες ούτε θέλω, ούτε μπορώ να κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Όταν έκλεισε το 902, δεν μπορούσες να βλέπεις την Παπαρήγα δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Μα αυτό δε σχεδιάζεται να γίνει;Αυτό δε φώναζαν όλοι οι Έλληνες τόσα χρόνια;

Αλλά όχι,τώρα άρχισαν πάλι οι πύρινοι λόγοι περί "δημόσιας τηλεόρασης","κάτω η Χούντα" κ.λπ. (όπως πριν κάτι μήνες με το "σχέδιο Αθηνά") και το νταβαντούρι σε blogs και πεζοδρόμια!

Έννοια σας και το 80% όσων δούλευαν εκεί αργόμισθοι ήταν,ακόμη και 200 εργαζόμενους να αφήσουν πάλι θα περισσέψει αρκετή μούργα!
Πως θα τη βγάλουν αυτοί και οι οικογένειες τους;Σκασίλα μου,πολύ καλύτερα σαφώς απ'αυτόν που πριν χάσει τη δουλειά του έπαιρνε 3 κι 60 κι ακόμα κάθεται...να πάνε τώρα σε ιδιωτικά κανάλια και ραδιόφωνα να δουν πόσα απίδια παίρνει ο σάκος!

Υ.Γ. Ποιος από εσάς βλέπει/ακούει Ε.Ρ.Τ.;!
Δεν ξέρω τι σχεδιάζει ο πρωθυπουργός πάντως έχει δείξει ότι έχει τα αρχ... να αλλάξει καταστάσεις και σ'αυτό του βγάζω το καπέλο.
Όλοι μιλάνε για τους πολλούς ανέργους, αυτούς τους βολεψάκηδες με τους παχυλούς μισθούς και τους άλλους με τους κανονικούς μισθούς που έκαναν 6 μια δουλειά για έναν και συ μαλάκα Ελληνάρα αυτούς τους πληρώνεις.
Αυτοί που σφύραγαν αδιάφορα σε κάθετι τραγικό συνέβαινε στην χώρα.
Η άλλη χθες μου μιλούσε για τις παραγωγές που έχει η ΕΡΤ, αυτές τις παραγωγές που τις είχε χρυσοπληρώσει 10 φορές παραπάνω από την αξία τους.
Μια ΕΡΤ που είχε μπάτζετ κάθε χρόνο 300 εκατ. και αντί να βάζει κάτω όλα τα υπόλοιπα κανάλια είχε τηλεθέαση 1,5%!
Καμιά αλληλεγγύη πλέον σε κανέναν, μόνο σε αυτούς που πραγματικά δουλεύουν και αξίζουν την θέση τους, οι υπόλοιποι που βρήκαν χαραμάδα και μπήκαν από κει θα φύγουν κιόλας και δεν μου καίγεται καρφί.
Το μόνο που με πείραξε χθες το βράδυ ήταν έτσι όπως έκλεισε η ΕΡΤ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top