[24/5/2013] Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 54)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 30 55.6%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 14 25.9%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 5 9.3%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 3 5.6%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 1.9%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 1 1.9%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

AnastGR

Νεοφερμένος

Ο AnastGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ε καλα. Ηταν το μαθημα που ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ να κανω τετοια πατατα.


Το ηξερα το βιβλιο ΤΕΛΕΙΑ! Ειδικα το 3ο κεφαλαιο και πηγα ο βλακας και μπερδευτικα στο β3α.

Αντι για μεταδοση εγραψα την σκατοδιαδικασια της διαπροσωπικης επικοινωνιας(ολοσωστα βεβαια αλλα...)

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΟΥΝ τα τρια αυτα που πρεπει να γραψουμε οπως ειχαν κανει τοτε στην σαφηνια-ακριβεια κλπ;;

Μολις βγηκα απο την αιθουσα και μου ειπαν που εκανα λαθος πραγματικα μου επεσαν στα αυτια. Πραγματικα.
Ειμαι τοσο νευριασμενος με τον εαυτο μου!!!
Τζαμπα τοσος κοπος!
Και τωρα θα χαροπαλευω για την σχολη μου ;(


:cry_x::cry_x: :ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Τι να διευκρινισουν, ΜΕΤΑΔΟΣΗ λεει η ασκηση και στο βιβλιο λεει ξεκαθαρα ενα κομματι "ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ" τι αλλο να σου πει ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔημήτρηςΠ95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔημήτρηςΠ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είσαι συγκεκριμένος, δηλαδή δε μπορώ να εκτιμήσω με μεγάλη προσέγγιση μόνο με όσα αναφέρεις. Αν , όπως λες, έχεις γράψει τα βασικά σημεία, θα πάρεις κάποιες μονάδες αλλά πόσες δε μπορώ να σου πω.

δεν πειράζει τότε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το ενδιαφερον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos2013

Νεοφερμένος

Ο manos2013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ε καλα. Ηταν το μαθημα που ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ να κανω τετοια πατατα.


Το ηξερα το βιβλιο ΤΕΛΕΙΑ! Ειδικα το 3ο κεφαλαιο και πηγα ο βλακας και μπερδευτικα στο β3α.

Αντι για μεταδοση εγραψα την σκατοδιαδικασια της διαπροσωπικης επικοινωνιας(ολοσωστα βεβαια αλλα...)

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΟΥΝ τα τρια αυτα που πρεπει να γραψουμε οπως ειχαν κανει τοτε στην σαφηνια-ακριβεια κλπ;;

Μολις βγηκα απο την αιθουσα και μου ειπαν που εκανα λαθος πραγματικα μου επεσαν στα αυτια. Πραγματικα.
Ειμαι τοσο νευριασμενος με τον εαυτο μου!!!
Τζαμπα τοσος κοπος!
Και τωρα θα χαροπαλευω για την σχολη μου ;(


:cry_x::cry_x: :ermm:
.
Χαχαχαχαχχα αμα σου ελεγα οτι και εγω μια απο τα ιδια θα με πιστευες?!? Μαλιστα αρκετοι τουλαχιστον στο σχολειο μου την πατησαν ετσι αρα δεν εισαι μονος! Αμα δεν εχεις αλλα λαθη παντως πεφτεις στο 18,2 και με 20 στα προφορικα παει 18.8 αμα σε παρηγορει! (Ουτε εμενα με παρηγορει ιδιαιτερα γιατι χρειαζομουνα το 20)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔημήτρηςΠ95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔημήτρηςΠ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.

τσιμπουκάι ε ?? μια συμμαθητρια μου μόλις ειδε τον fayol χτυπάει το κεφάλι της με το χερι και λεει΄''Ω ρε πουστη παλι κλαρινο'' :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
τσιμπουκάι ε ?? μια συμμαθητρια μου μόλις ειδε τον fayol χτυπάει το κεφάλι της με το χερι και λεει΄''Ω ρε πουστη παλι κλαρινο'' :P

Προφανώς θα ήταν αδιάβαστη...εκείνη η σελίδα ήταν σοσάρα...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔημήτρηςΠ95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔημήτρηςΠ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Προφανώς θα ήταν αδιάβαστη...εκείνη η σελίδα ήταν σοσάρα...:clapup:

ναι ρε μόνο αυτη δε διαβασε η ψυχουλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

ΔημήτρηςΠ95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔημήτρηςΠ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Σήμερα το 80% (τουλάχιστον) έγραψε πάνω από 15...
μια χαρα ηταν τα θεματα ! γελασε και λιγο το χειλακι μας !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crusader

Νεοφερμένος

Ο crusader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Προσωπικά,θέλω να ευχαριστήσω με τον πιο ένθερμο τροπο τον κύριο Καμαρινό(geokam)για τις καθοδηγητικες του σημειώσεις στην προσωπική του ιστοσελίδα ΜΑ ΚΥΡΙΩΣ για την χθεσινή του υποδειξη(η οποία χωρίς να υπερβαλλω μου έδωσε μια καλή βαθμολογία σημερα).Σας ευχαριστώ για ακόμη φορά κύριε καμαρινε!

Τώρα για τις βάσεις αναμένονται πτώσεις(εκτός απο το πρώτο πεδιο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔημήτρηςΠ95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔημήτρηςΠ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
ας μην προτρέχουμε για τις βάσεις αλλά, αν όντως ισχύει θα κάνω πάρτι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
εκανα ακριβως το ιδιο λαθος και σε νιωθω...κοιτα να γραψεις καλα στα βαρυτητας και δεν εγινε και τιποτε με το σημερινο,εχασες 2 μοναδες

Ρεσιταλ αυτοσχεδιασμου στο β3
κατα τα αλλα οι αλλες αναπτυξης ηταν πολυ χτηπητα κομματια,δυσκολα κανεις λαθος,μια χαρα θεματα βαλανε και ασκησουλα
ολα καλα παιδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Προσωπικά,θέλω να ευχαριστήσω με τον πιο ένθερμο τροπο τον κύριο Καμαρινό(geokam)για τις καθοδηγητικες του σημειώσεις στην προσωπική του ιστοσελίδα ΜΑ ΚΥΡΙΩΣ για την χθεσινή του υποδειξη(η οποία χωρίς να υπερβαλλω μου έδωσε μια καλή βαθμολογία σημερα).Σας ευχαριστώ για ακόμη φορά κύριε καμαρινε!

Τώρα για τις βάσεις αναμένονται πτώσεις(εκτός απο το πρώτο πεδιο).
Φίλε crusader σε ευχαριστώ για τα υπερβολικά καλά σου λόγια και χαίρομαι ειλικρινά που βοήθησα κάποιους να γράψουν καλύτερο βαθμό. Πάντως, μολονότι η συγκεκριμένη πρόβλεψη προέκυψε από ένα συνδυασμό σκέψεων, δε θα αδικούσα και κάποιον που θα θεωρούσε ότι ήταν μια τυχερή ζαριά.
Προσωπικά πιστεύω ότι συνέβαλα περισσότερο με την πρόβλεψη του συγκεκριμένου ερωτήματος, το οποίο έδωσα με τη διατύπωση των πανελλαδικών και παράλληλα έδωσα τον αριθμό σελίδας για να μη μπερδευτείτε με το κομμάτι της επικοινωνίας. Δηλαδή με αυτή την αφορμή, προσέξατε μία πιθανή παγίδα - παρερμηνεία.
Εύχομαι σε όλους καλή συνέχεια και με με ρικούς από εσάς θα τα πούμε και στο ΑΟΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Πόσο χαζό λάθος παίζει να κάνατε ρε παιδιά;
Είναι λογικό ο δέκτης να κωδικοποιεί το μήνυμα;;
Το συγκεκριμένο Σ-Λ έβγαινε και απο έναν που δεν έχει διαβάσει ΑΟΔΕ καθόλου.
50 σελίδες βιβλίο μια ολόκληρη χρονιά και λέτε αυτοσχεδίασα στο Β3 γιατί δεν ήταν ΣΟΣ και δεν το έμαθα;
Πόσο πιο σαφή παίζει να ήτανε τα θέματα;
Και ειδικά στο Β3!!!
Διαδικασία μετάδοσης μηνύματος [3.3.4.6] -> Προετοιμασία Επικοινωνίας,Μετάδοση Μηνύματος,Έλεγχος (feedback) 3 Χ 3 μόρια = 9 μόρια
Κατανοήση των διαφορών μεταξύ πομπού και δέκτη [3.3.4.7 (β)] , αναφέροντας μάλιστα όλο το υποκεφάλαιο [κρίσιμα ζητήματα της μετάδοσης του μηνύματος]

Επίσης,πιο ΣΟΣ απο τις λειτουργίες και απο τους Fayol,Weber κτλπ ΔΕΝ παίζει να υπάρχει.
Τέλος, τα θέματα ήταν πάρα πολύ εύκολα και απο τα μικρότερα σε έκταση έβερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

shadowstep00

Νεοφερμένος

Ο shadowstep00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Πόσο χαζό λάθος παίζει να κάνατε ρε παιδιά;
Είναι λογικό ο δέκτης να κωδικοποιεί το μήνυμα;;
Το συγκεκριμένο Σ-Λ έβγαινε και απο έναν που δεν έχει διαβάσει ΑΟΔΕ καθόλου.

Προφανώς δεν κατάλαβες ότι οι περισσότεροι πέρασαν τον ΔΕΚΤΗ για το ΠΟΜΠΟ... (λόγο άγχους, απροσεξίας κτλπ.)

Και εγω θέλω να ευχαριστήσω θερμά τον κύριο geokam που μας είπε εκείνο το ΣΟΣ μιας και δεν θα το είχα δώσει τόσο πολύ σημασία αλλιώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πόσο χαζό λάθος παίζει να κάνατε ρε παιδιά;
Είναι λογικό ο δέκτης να κωδικοποιεί το μήνυμα;;
Το συγκεκριμένο Σ-Λ έβγαινε και απο έναν που δεν έχει διαβάσει ΑΟΔΕ καθόλου.
50 σελίδες βιβλίο μια ολόκληρη χρονιά και λέτε αυτοσχεδίασα στο Β3 γιατί δεν ήταν ΣΟΣ και δεν το έμαθα;
Πόσο πιο σαφή παίζει να ήτανε τα θέματα;
Και ειδικά στο Β3!!!
Διαδικασία μετάδοσης μηνύματος [3.3.4.6] -> Προετοιμασία Επικοινωνίας,Μετάδοση Μηνύματος,Έλεγχος (feedback) 3 Χ 3 μόρια = 9 μόρια
Κατανοήση των διαφορών μεταξύ πομπού και δέκτη [3.3.4.7 (β)] , αναφέροντας μάλιστα όλο το υποκεφάλαιο [κρίσιμα ζητήματα της μετάδοσης του μηνύματος]

Επίσης,πιο ΣΟΣ απο τις λειτουργίες και απο τους Fayol,Weber κτλπ ΔΕΝ παίζει να υπάρχει.
Τέλος, τα θέματα ήταν πάρα πολύ εύκολα και απο τα μικρότερα σε έκταση έβερ.

Man αντί να κάτσουν να μάθουν αυτό το μάθημα τέλεια για να πάρουν σίγουρο 20ρι κάθονται και διαβάζουν με τις ώρες φυσική για να κάνουν ένα 14,16 ....................
Προφανώς δεν κατάλαβες ότι οι περισσότεροι πέρασαν τον ΔΕΚΤΗ για το ΠΟΜΠΟ... (λόγο άγχους, απροσεξίας κτλπ.)
..
Αλλάξανε μια λέξη από το μπλα μπλα και αμέσως το βαφτίσανε παγίδα..... την λέξη άγχος δεν την δέχομαι. Άγχος έχεις πριν τις εξετάσεις και ίσως προς το τέλος κατά την διάρκεια είναι μειωμένο εκ φύσεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Προφανώς δεν κατάλαβες ότι οι περισσότεροι πέρασαν τον ΔΕΚΤΗ για το ΠΟΜΠΟ... (λόγο άγχους, απροσεξίας κτλπ.)

Και εγω θέλω να ευχαριστήσω θερμά τον κύριο geokam που μας είπε εκείνο το ΣΟΣ μιας και δεν θα το είχα δώσει τόσο πολύ σημασία αλλιώς...

Και από που κι'ωσπού θεωρείται αυτό το Σ-Λ παγίδα?

Όσο αφορά αυτό που λες fockos δεν ισχύει. Όποιος θέλει να γράψει 20, διαβάζει και γράφει.
Εγώ όλη τη χρονιά είχα βγάλει το 1ο κεφάλαιο και όχι ολόκληρο. Έκατσα λοιπόν το πάσχα και το έβγαλα όλο το βιβλίο.
Είναι ένα μάθημα όπως όλα τα άλλα. Επίσης, είναι ένα μάθημα που σε ανεβάζει πολύ.
Είναι αδικαιολόγητο όμως να σου πέφτουν 3 ερωτήσεις εκ των οποίων οι 2 ήταν ΚΑΡΑΣΟΣΑΡΕΣ και η άλλη ήταν από το κεφάλαιο που μόλις απο το 2011 έχει μπεί στην ύλη μας, πολύ απλά Σ-Λ και πολλαπλής που ακόμα και ένας αδιάβαστος μπορούσε να γράψει και να βγαίνουν και να λένε για ΑΝΤΙΣΟΣ και για ΠΑΓΙΔΕΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Και από που κι'ωσπού θεωρείται αυτό το Σ-Λ παγίδα?
Όσο αφορά αυτό που λες fockos δεν ισχύει. Όποιος θέλει να γράψει 20, διαβάζει και γράφει.
Εγώ όλη τη χρονιά είχα βγάλει το 1ο κεφάλαιο και όχι ολόκληρο. Έκατσα λοιπόν το πάσχα και το έβγαλα όλο το βιβλίο.
Είναι ένα μάθημα όπως όλα τα άλλα. Επίσης, είναι ένα μάθημα που σε ανεβάζει πολύ.

Και ποιός δεν θέλει να γράψει καλά ; Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν , ειδικά όταν έχεις και το άγχος σου .
Όσο για αυτό που είπες (γιατί το έχεις ξαναπεί σε άλλο θέμα) ότι διάβασες μόνο το Πάσχα και πήγες και έγραψες τέλεια δεν νομίζω να το εννοείς ... Τέτοια ψέματα λέγονται και πολλοί θεωρούν ότι η Διοίκηση είναι ένα γελοίο μάθημα που με λίγο διάβασμα καταφέρνεις και γράφεις !!! Άλλωστε εσύ το είπες είναι ένα μάθημα σαν όλα τα άλλα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Man αντί να κάτσουν να μάθουν αυτό το μάθημα τέλεια για να πάρουν σίγουρο 20ρι κάθονται και διαβάζουν με τις ώρες φυσική για να κάνουν ένα 14,16 ....................
Bέβαια ένα 14-16 στην φυσική είναι ένα 30-35 στο ΑΟΔΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top