Νομική - Εθνική Σχολή Δικαστικών Λειτουργών

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Γεια σας.
Άνοιξα αυτό το θέμα γιατί έχω μερικές απορίες.
Ενδιαφέρομαι για Νομική, αλλά αφού τελειώσω τη σχολή δεν θα ήθελα να ασκήσω το επάγγελμα του δικηγόρου αλλά του δικαστή.
Διάβασα ότι υπάρχει η Εθνική Σχολή Δικαστικών Λειτουργών. Εκεί μπαίνεις αφού τελειώσεις τη Νομική; Πρέπει αρχικά να έχεις ασκήσει ήδη το επάγγελμα του δικηγόρου για να σε δεχτούν;
Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει, γιατί η βοήθειά του θα μου είναι πολύτιμη.
Ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Οι προϋποθέσεις είναι αυτές.
Επομένως, «ναι» στο ότι είναι απαραίτητο το πτυχίο της Νομικής, και «ναι» στο ότι πρέπει να υπάρχει στο βιογραφικό δίχρονη άσκηση δικηγορίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Εκεί που λέει όμως "την ιδιότητα του Ειρηνοδίκη" ή "δικαστικοί υπάλληλοι με πτυχίο νομικού τμήματος, νομικής σχολής και πενταετή υπηρεσία στη θέση αυτή" δεν αναφέρει ότι πρέπει να υπάρχει διετής άσκηση δικηγορίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Εκεί που λέει όμως "την ιδιότητα του Ειρηνοδίκη" ή "δικαστικοί υπάλληλοι με πτυχίο νομικού τμήματος, νομικής σχολής και πενταετή υπηρεσία στη θέση αυτή" δεν αναφέρει ότι πρέπει να υπάρχει διετής άσκηση δικηγορίας.
Ακριβώς. Στην πρώτη περίπτωση πρέπει ο υποψήφιος να τελεί καθήκοντα Ειρηνοδίκη. Στη δεύτερη να έχει υπάρξει δικαστικός υπάλληλος με 5ετη προϋπηρεσία. Επίσης, στην περίπτωση κατόχου διδακτορικού τίτλου, τότε είναι απαραίτητος ένας χρόνος άσκησης του δικηγορικού επαγγέλματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Γεια σας.
Άνοιξα αυτό το θέμα γιατί έχω μερικές απορίες.
Ενδιαφέρομαι για Νομική, αλλά αφού τελειώσω τη σχολή δεν θα ήθελα να ασκήσω το επάγγελμα του δικηγόρου αλλά του δικαστή.
Διάβασα ότι υπάρχει η Εθνική Σχολή Δικαστικών Λειτουργών. Εκεί μπαίνεις αφού τελειώσεις τη Νομική; Πρέπει αρχικά να έχεις ασκήσει ήδη το επάγγελμα του δικηγόρου για να σε δεχτούν;
Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει, γιατί η βοήθειά του θα μου είναι πολύτιμη.
Ευχαριστώ! :)
Και εγώ και εγώ!!!:clapup:
Οι προϋποθέσεις είναι αυτές.
Επομένως, «ναι» στο ότι είναι απαραίτητο το πτυχίο της Νομικής, και «ναι» στο ότι πρέπει να υπάρχει στο βιογραφικό δίχρονη άσκηση δικηγορίας.

Θέλω και εγώ να ασκήσω το επάγγελμα του δικαστή και όχι του δικηγόρου αλλά μου είπε ένας φίλος μου που είναι δικηγόρος ότι απαιτείται 5ετής άσκηση της δικηγορίας και έπειτα ειδικές εξετάσεις για να γίνεις δικαστής(γραπτές & προφορικές!)...Μήπως αυτό ίσχυε παλιά και αυτός έκανε λάθος;;;λέω εγώ μήπως:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Θέλω και εγώ να ασκήσω το επάγγελμα του δικαστή και όχι του δικηγόρου αλλά μου είπε ένας φίλος μου που είναι δικηγόρος ότι απαιτείται 5ετής άσκηση της δικηγορίας και έπειτα ειδικές εξετάσεις για να γίνεις δικαστής(γραπτές & προφορικές!)...Μήπως αυτό ίσχυε παλιά και αυτός έκανε λάθος;;;λέω εγώ μήπως:P
Είπαμε, 2ετής άσκηση δικηγορίας!:P
Δεν τήν γλιτώνετε τη δικηγορία, αν τελικά αποφοιτήσετε από τη Νομική και θελήσετε να επιτύχετε στο Δικαστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Είπαμε, 2ετής άσκηση δικηγορίας!:P
Δεν τήν γλιτώνετε τη δικηγορία, αν τελικά αποφοιτήσετε από τη Νομική και θελήσετε να επιτύχετε στο Δικαστικό.

Άρα λιγότερα χρόνια θα ασκήσουμε το επάγγελμα του δικηγόρου έτσι;:redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Άρα λιγότερα χρόνια θα ασκήσουμε το επάγγελμα του δικηγόρου έτσι;:redface::redface::redface:

Αν δε σκοπεύεις να γίνεις δικαστής για ένα χρόνο, τότε ναι.:worry:
Απλή λογική;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Αν δε σκοπεύεις να γίνεις δικαστής για ένα χρόνο, τότε ναι.:worry:
Απλή λογική;:P

Δουλεύω με χρονοκαθυστέρηση οπότε μην με παρεξηγείς:redface::redface::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Αξίζει, βέβαια, να σημειωθεί ότι οι δικαστές σε όλες τις βαθμίδες πληρώνονται αρκετά καλά, για τα σημερινά δεδομένα. Η εισαγωγή είναι πολύ δύσκολη, αλλά αν επιτύχει κανείς, θεωρώ ότι το βιοποριστικό έχει λυθεί αυτομάτως. Και η ευθύνη του επαγγέλματος, είναι εξίσου μεγάλη. Θέλει γερό στομάχι και υπευθυνότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Εχει και τα "τυχερά" του το επάγγελμα :hehe:




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Τραβέλι δεν είναι αυτή;:confused:
Ναί.Το γνωστό λαβ στόρυ που είχε κάνει πάταγο εκεί γύρω στις αρχές των 90ς.:P
Εχει βγεί και τραγούδι "Γειά σου κύρ Εισαγγελέα με την Τζένη την ωραία" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Παιδια επειδη κι εγω το σκεφτομαι λεει αρκετα πραγματα εδω https://www.esdi.gr/a/index.php
Να ξερετε παντως ειναι ζορι πολυ διαβασμα και συνηθως οχι τοσο ενδιαφεροντα πραγματα και μετα ο φοβος συνεχων μεταθεσεων σε ολη την Ελλαδα απορρεοντος και ενος ακομη φοβου, αυτου της δημιουργιας οικογενειας...Ωστοσο οι μισθοι οπως ειπωθηκε ισως υποκαθιστουν τα οποια προβληματα..ειναι βεβαια πολυ νωρις να τα σκεφτεστε αυτα, μπειτε πρωτα στη Νομικη, τελειωστε την και ισως τοτε να κατασταλαηξετε τι θελετε να κανετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Αξίζει, βέβαια, να σημειωθεί ότι οι δικαστές σε όλες τις βαθμίδες πληρώνονται αρκετά καλά, για τα σημερινά δεδομένα. Η εισαγωγή είναι πολύ δύσκολη, αλλά αν επιτύχει κανείς, θεωρώ ότι το βιοποριστικό έχει λυθεί αυτομάτως. Και η ευθύνη του επαγγέλματος, είναι εξίσου μεγάλη. Θέλει γερό στομάχι και υπευθυνότητα.

Γερό στομάχι παίζεται θα το δούμε:redface::redface::redface:τώρα για την υπευθυνότητα μίλησες στο άτομο που αντιπροσωπεύει αυτή την λέξη:PΥπευθυνότητα=Νεφέλη:P
Το ξέρουμε Νίκο ότι είναι δύσκολα και έχει πολύ διάβασμα αλλιώς αν δεν θέλαμε θα επιλέγαμε κάτι τέτοιο;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Γερό στομάχι παίζεται θα το δούμε:redface::redface::redface:τώρα για την υπευθυνότητα μίλησες στο άτομο που αντιπροσωπεύει αυτή την λέξη:PΥπευθυνότητα=Νεφέλη:P
Το ξέρουμε Νίκο ότι είναι δύσκολα και έχει πολύ διάβασμα αλλιώς αν δεν θέλαμε θα επιλέγαμε κάτι τέτοιο;):P

Είναι νωρίς ακόμη.;) Προς το παρόν επικεντρώσου στα του σχολείου, και μην αφήνεις κενά στα μαθήματα κατεύθυνσης ιδίως.
Καλά τα λέει ο Νίκος. Είναι θεμιτό και λογικό να έχετε βλέψεις (και όλοι να έχουμε, φυσικά), αλλά ακόμη δεν έχετε μπει στα βαθιά, για να καταλάβετε τί σημαίνει πολύ διάβασμα. Πού να δεις τί θα έχεις να αντιμετωπίσεις στη Νομική, και φαντάζομαι πόσο «χειρότερα» μπορεί να είναι στο δικαστικό. Αλλά, ξαναλέω, είναι καλό να υπάρχουν στόχοι. Προς το παρόν, κοιτάς το σχολείο, και ύστερα τη Νομική.

Κι εμένα μού φαίνεται ενδιαφέρων κλάδος αυτός του Δικαστικού, αλλά δεν ξέρω αν κάποιος χωρίς «πλάγιο» χαρακτήρα μπορεί να ανελιχθεί. Από άτομο που τώρα είναι δικαστής, ξέρω επίσης ότι παίζουν πολλές απειλές κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Αυτό με τις απειλές είναι αναπόφευκτο...
Όσο για το διάβασμα φαντάζομαι, αλλά αν σου αρέσει κάτι το ανέχεσαι ...
Ειρηνοδίκης μπορείς να γίνεις αμέσως μόλις τελειώσεις τη Νομική, χωρίς προϋπηρεσία δικηγόρου ή φοίτηση στη σχολή δικαστών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Αυτό με τις απειλές είναι αναπόφευκτο...
Όσο για το διάβασμα φαντάζομαι, αλλά αν σου αρέσει κάτι το ανέχεσαι ...
Ειρηνοδίκης μπορείς να γίνεις αμέσως μόλις τελειώσεις τη Νομική, χωρίς προϋπηρεσία δικηγόρου ή φοίτηση στη σχολή δικαστών;

Ειρηνοδίκης, νομίζω, είναι ο κατώτατος βαθμός δικαστικού λειτουργού. Γίνεται κανείς αν επιτύχει σε καθορισμένες εξετάσεις, οι οποίες δε γνωρίζω κάθε πόσα χρόνια γίνονται. Επίσης, προφανώς, δε θα μπορεί να προαχθεί σε δικαστικός λειτουργός ανώτερου/ανώτατου βαθμού, σε ανώτερα/ανώτατα δικαστήρια - εξ ου και το απαραίτητο της αποφοίτησης από την Εθνική Σχολή Δικαστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Αυτό με τις απειλές είναι αναπόφευκτο...
Όσο για το διάβασμα φαντάζομαι, αλλά αν σου αρέσει κάτι το ανέχεσαι ...
Ειρηνοδίκης μπορείς να γίνεις αμέσως μόλις τελειώσεις τη Νομική, χωρίς προϋπηρεσία δικηγόρου ή φοίτηση στη σχολή δικαστών;

Αν μου τα έχουν πει σωστά(φίλος δικηγόρος!!) κάνεις και εκεί αν θυμάμαι καλά προϋπηρεσία ως δικηγόρος όσα χρόνια και για να γίνεις δικαστής, δίνεις πιο εύκολες εξετάσεις σχετικά με των δικαστών και επίσης μου είπαν ότι εκεί χρειάζεται κάποιος και γνώσεις 2 ξένων γλωσσών για να μπορέσεις να γίνεις...Ψάξε το όμως εσύ μην στηριχτείς μόνο σε αυτά που λέμε εμείς εδώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Ειρηνοδίκης, νομίζω, είναι ο κατώτατος βαθμός δικαστικού λειτουργού. Γίνεται κανείς αν επιτύχει σε καθορισμένες εξετάσεις, οι οποίες δε γνωρίζω κάθε πόσα χρόνια γίνονται. Επίσης, προφανώς, δε θα μπορεί να προαχθεί σε δικαστικός λειτουργός ανώτερου/ανώτατου βαθμού, σε ανώτερα/ανώτατα δικαστήρια - εξ ου και το απαραίτητο της αποφοίτησης από την Εθνική Σχολή Δικαστών.
Εάν όμως έχεις αποκτήσει ήδη την ιδιότητα του Ειρηνοδίκη, τότε σου παρέχεται το δικαίωμα εισαγωγής στη Σχολή Δικαστών και από όσο κατάλαβα χωρίς να έχεις ασκήσει το επάγγελμα του δικηγόρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top