Διόρθωση γραπτών Πανελληνίων

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Υπάρχουν απαντήσεις στη σελίδα της ΕΡΤ σε συνεργασία με το υπουργείο παιδείας.
Απ' ότι φαίνεται οι απαντήσεις είναι από τις ενώσεις των εκπαιδευτικών και όχι από το υπουργείο, χωρίς αυτό απαραίτητα να σημαίνει ότι δεν είναι έγκυρες. Απλά δεν είναι αυτές που δίνονται στους βαθμολογητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Από το υπουργείο δίνονται ενδεικτικές (και σε κάποια σημεία γενικές) απαντήσεις, την ίδια ώρα που γράφουν οι μαθητές, στους εξεταστές των μαθητών που εξετάζονται προφορικά. Την επόμενη μέρα το απόγευμα, και αφού τα γραπτά των μαθητών έχουν φτάσει στα βαθμολογικά κέντρα, σε συνεδρία όλων των βαθμολογητών δίνονται οι ίδιες απαντήσεις με επιμέρους όμως επεξεργασία από το συντονιστή. Στη συνεδρία συζητούνται και αναλύονται επίμαχα σημεία καθώς και πιθανά προβλήματα που θα εμφανιστούν κατά τη βαθμολόγηση (παράλληλα πραγματοποιείται πειραματική βαθμολόγηση). Τη μεθεπόμενη μέρα ξεκινά η βαθμολόγηση.

Δηλαδή, οι εκθέσεις μας έχουν αρχίσει ήδη να βαθμολογούνται;:spasiklas: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝικοςΡ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Αν καποιος καθηγητης-διορθωτης δει αυτο, θα τον παρακαλουσα να κανει τον κοπο να μου στειλει ενα μυνημα γιατι θελω να τον ρωτησω κατι σχετικα με το γραπτο μου. ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Δηλαδή, οι εκθέσεις μας έχουν αρχίσει ήδη να βαθμολογούνται;:spasiklas: :)
Ναι από την Τετάρτη

Αν καποιος καθηγητης-διορθωτης δει αυτο, θα τον παρακαλουσα να κανει τον κοπο να μου στειλει ενα μυνημα γιατι θελω να τον ρωτησω κατι σχετικα με το γραπτο μου. ευχαριστω.
ΝικοςΡ τι θέλεις να ρωτήσεις ; Αν είναι κάτι διαδικαστικό-γενικό μπορώ να σε βοηθήσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArminVanBuuren

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ArminVanBuuren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
προς τεχνοθετικους:

Σε ενα βαθμολογικο κεντρο απτα 150 γραπτα το μεγαλυτερο ηταν 7 οποτε οσοι δεν γραψατε μη σας περνει απο κατω εχει γινει σφαγη.. με 10+ εισαι θεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σε ενα βαθμολογικο κεντρο απτα 150 γραπτα το μεγαλυτερο ηταν 7 οποτε οσοι δεν γραψατε μη σας περνει απο κατω εχει γινει σφαγη.. με 10+ εισαι θεος

Πηγη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Και από την ενδεικτική-πειραματική πώς την λένε βαθμολόγηση που κάνουν μην βγάζουμε συμπεράσματα...στην λογοτεχνία έδειξαν χειρότερες επιδόσεις τα πρώτα γραπτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
παιδια εχουν ξεκινησει να βαθμολογουν τα γραπτα??????

που τα ξερετε ολα αυτα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Μια γνωστη του πατερα μου ειναι βαθμολογητρια Εκθεσης στα Γιαννενα οπου βαθμολογουνται τα γραπτα της Αθηνας (εγω ειμαι απο Κερκυρα για να μην ακουσω πικροχολα σχολια) και του ειπε οτι οσα γραπτα εχει διορθωσει εως τωρα δεν ειναι κανενα πανω απο τη βαση! Αχ, τι ναπω! Εγω τα πηγα εξαιρετικα στην Εκθεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
παιδια εχουν ξεκινησει να βαθμολογουν τα γραπτα??????

που τα ξερετε ολα αυτα??

Γίνεται η προβαθμολόγηση ή πειραμαντική βαθμολόγηση δνε θυμάμαι πώς ακριβώς λέγεται, για να δουν μια π΄ρωτη εικόνα στο υπδβμθ και να ρωτήσουν απορίες οι βαθμολογητές σχετικά με τα γραπτά και τις απαντήσεις που τους στέλνουν οι σοφοί του Αμαρουσίου. Και μετά από τον πρώτο δειγματοληπτικό έλεγχο αρχίζει (λογικά την Δευτέρα θα αρχίσουν τα της Παρασκευής) η βαθμολόγηση και των υπολοίπων γραπτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Μια γνωστη του πατερα μου ειναι βαθμολογητρια Εκθεσης στα Γιαννενα οπου βαθμολογουνται τα γραπτα της Αθηνας (εγω ειμαι απο Κερκυρα για να μην ακουσω πικροχολα σχολια) και του ειπε οτι οσα γραπτα εχει διορθωσει εως τωρα δεν ειναι κανενα πανω απο τη βαση! Αχ, τι ναπω! Εγω τα πηγα εξαιρετικα στην Εκθεση!


Στο σχολείο μου (Θεσσαλονίκη), ο μεγαλύτερος βαθμός που έχει μπει μέχρι χθες το πρωί, που μίλησα με μια καθηγήτρια που διορθώνει, είναι 65% δηλαδή 13/20 :( :hmm: :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν είναι έτσι οι βαθμοί μάλλον βαθμολόγησαν αυστηρά την περίληψη και την ανάπτυξη, παρόλο που ήταν δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Μια γνωστη του πατερα μου ειναι βαθμολογητρια Εκθεσης στα Γιαννενα οπου βαθμολογουνται τα γραπτα της Αθηνας (εγω ειμαι απο Κερκυρα για να μην ακουσω πικροχολα σχολια) και του ειπε οτι οσα γραπτα εχει διορθωσει εως τωρα δεν ειναι κανενα πανω απο τη βαση! Αχ, τι ναπω! Εγω τα πηγα εξαιρετικα στην Εκθεση!

Έκθεση και λογοτεχνία και γενικά τα φιλολογικά (πλήν λατινικών) είναι πολύ υποκειμενικό το θέμα. Μπορεί αυτή η κυρία να είναι πολύ αυστηρή και κάποια άλλη το αντίθετο. Γι αυτό υπάρχουν και τα κλασικά 50-80 και αναβαθμολόγηση 40 ή 85.....



Στο σχολείο μου (Θεσσαλονίκη), ο μεγαλύτερος βαθμός που έχει μπει μέχρι χθες το πρωί, που μίλησα με μια καθηγήτρια που διορθώνει, είναι 65% δηλαδή 13/20 :( :hmm: :eek:

Καλά, στην Θεσσαλονίκη είναι πολύ κομπλεξικοί οι βαθμολογητές...θυμάμαι την χρονιά που είχε γίνει το αλαλούμ με τις αγγλικούδες που δεν διόρθωναν γραπτά και έβαζαν βαθμούς στην τύχη (2007) ή διόρθωνε η μία και η άλλη έβλεπε βαθμό και έβαζε +-χ μόρια έβγαιναν τότε και έλεγαν όλοι οι Θεσσαλονικείς ότι "εμείς βαθμολογούμε αυστηρά, ώστε αυτοί που θέλουν να έλθουν Θεσσαλονίκη να πέσουν και να πάνε σε πόλεις της επαρχίας και τα παιδιά της Θεσσαλονίκης να μείνουν στις σχολές της πόλης".....ο Θεός να μας φυλάει από τέτοιους βαθμολογητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Στο σχολείο μου (Θεσσαλονίκη), ο μεγαλύτερος βαθμός που έχει μπει μέχρι χθες το πρωί, που μίλησα με μια καθηγήτρια που διορθώνει, είναι 65% δηλαδή 13/20 :( :hmm: :eek:

Δεν θελω να αρχισω να αγχωνομαι ΚΑΙ για την Εκθεση αλλα αυτα που ακουω με προβληματισαν για την Εκθεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Η κατασταση ειναι το ιδιο απογοητευτικη στην εκθεση και στο βαθμολογικο κεντρο της Κοζανης,συμφωνα με την αποψη 2 καθηγητων που διορθωνουν.Το χασμα δε αναμεσα στις βαθμολογιες αγεφυρωτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
στην αθηνα πως ειναι οι βαθμολογητες..εκει θα πανε τα γραπτα μας.πφφφφφφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Άκουσα ότι τα δικά μας τα γραπτά πήγαν στον Βόλο. Ξέρουμε πώς είναι εκεί οι βαθμολογητές; Επιεικείς, της μεσότητας ή αυστηροί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μια υποσημειωση:Ο βαθμολογητης εν ετη 2012 ειναι ανθρωπος ακομη και οχι μηχανη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zelatina

Νεοφερμένος

Η Zelatina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
^Αμφιβάλλω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
O βαθμολογητής δεν χαρακτηρίζεται σύμφωνα με τον τόπο του.
Καλή σας νύχτααααα...

(πειράζει αν πω ότι χαίρομαι που η έκθεση έχει χάλια βαθμούς;:) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top