Γνώμη για σπουδές στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγώ στο Μητροπολιτικό σκέφτομαι να πάω μόλις τελειώσω το λύκειο (φέτος) αλλά δεν το έχω ψάξει πολύ και με επηρεάζουν κάπως όλα όσα διαβάζω εδώ...:/: Όσο για τα μαθήματα το πρόγραμμα που θέλω να ακολουθήσω έχει 24, σας φαίνονται λίγα;:worry:
Πρώτον μην επηρεάζεσαι με ότι διαβάζεις στο ίντερνετ, ιδίως σε όχι τόσο σόβαρα site όπως αυτό.

Δεύτερον ΓΙΑΤΙ να πας σε κολλέγιο αφού ήδη μπορείς να το αλλάξεις. ΓΙΑΤΙ να πληρώσεις χρήματα για χειρότερες σπουδες ; 'Εχε περισσότερες απαιτήσεις από τον εαυτό σου. Δε πειράζει καθόλου να ξαναδώσεις(δεδομένου ότι δν περάσεις εκεί που θέλεις τώρα).

Ο πληθικός αριθμός των μαθημάτων δεν υποδηλώνει και πολλά γενικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Και εγώ στο Μητροπολιτικό σκέφτομαι να πάω μόλις τελειώσω το λύκειο (φέτος) αλλά δεν το έχω ψάξει πολύ και με επηρεάζουν κάπως όλα όσα διαβάζω εδώ...:/: Όσο για τα μαθήματα το πρόγραμμα που θέλω να ακολουθήσω έχει 24, σας φαίνονται λίγα;:worry:


Μην σε επηρεάζουν αυτά που διαβάζεις εδώ, ούτε το τελευταίο, ότι και καλά οι σπουδές σου θα είναι χειρότερες απ'ότι αν φοιτήσεις στο ''τεράστιο'' ελληνικό δημόσιο πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Είναι πολλοί οι λόγοι που δεν θέλω να δώσω πανελλήνιες Φαστ και δεν αλλάζει η απόφαση μου. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι οι σπουδές μου μετά το λύκειο. Ψάχνω περισσότερες πληροφορίες για το κολέγιο γιατί δεν έχω έρθει σε επαφή με τους ίδιους ακόμα και θέλω να ακούσω απόψεις από σπουδαστές και άλλα άτομα και προφανώς επηρεάζομαι από όσα διαβάζω.

Γενικότερα έχω καταλάβει πως είναι αρκετοί αυτοί που πιστεύουν πως "τα ιδιωτικά ιδρύματα δεν είναι άξια να συγκριθούν με τα πανεπιστήμια της Ελλάδας", που δεν αντιλέγω, μπορεί όντως να είναι αξιόλογα, όμως δυστυχώς ο μοναδικός δρόμος που σε οδηγεί σε αυτά είναι οι πανελλήνιες εξετάσεις.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όπως και να 'χει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικότερα έχω καταλάβει πως είναι αρκετοί αυτοί που πιστεύουν πως "τα ιδιωτικά ιδρύματα δεν είναι άξια να συγκριθούν με τα πανεπιστήμια της Ελλάδας", που δεν αντιλέγω, μπορεί όντως να είναι αξιόλογα, όμως δυστυχώς ο μοναδικός δρόμος που σε οδηγεί σε αυτά είναι οι πανελλήνιες εξετάσεις.

Ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψή του. Αυτό που πρέπει να διερευνήσεις πολύ καλά (μα πάρα πολύ καλά όμως) είναι η επαγγελματική σου αποκατάσταση μετά το τέλος των σπουδών σου τη στιγμή μάλιστα που θα έχεις ξοδέψει μια μικρή περιουσία γι αυτές. Αν πας να μιλήσεις με τους αρμόδιους των κολλεγίων σίγουρα θα σου πουν αυτά που θέλεις να ακούσεις. Το θέμα όμως είναι αν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Πάντως εγώ δεν ξέρω κάποιον εργοδότη (και ξέρω αρκετές περιπτώσεις) που να έχει προτιμήσει έναν αρχιτέκτονα του Μητροπολιτικού από έναν αρχιτέκτονα του Μετσόβιου ούτε έναν οικονομολόγο του Aegean από έναν οικονομολόγο του ΟΠΑ ούτε έναν γραφίστα της ΑΚΤΟ από έναν γραφίστα του ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψή του. Αυτό που πρέπει να διερευνήσεις πολύ καλά (μα πάρα πολύ καλά όμως) είναι η επαγγελματική σου αποκατάσταση μετά το τέλος των σπουδών σου τη στιγμή μάλιστα που θα έχεις ξοδέψει μια μικρή περιουσία γι αυτές. Αν πας να μιλήσεις με τους αρμόδιους των κολλεγίων σίγουρα θα σου πουν αυτά που θέλεις να ακούσεις. Το θέμα όμως είναι αν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Πάντως εγώ δεν ξέρω κάποιον εργοδότη (και ξέρω αρκετές περιπτώσεις) που να έχει προτιμήσει έναν αρχιτέκτονα του Μητροπολιτικού από έναν αρχιτέκτονα του Μετσόβιου ούτε έναν οικονομολόγο του Aegean από έναν οικονομολόγο του ΟΠΑ ούτε έναν γραφίστα της ΑΚΤΟ από έναν γραφίστα του ΤΕΙ.


Έχεις δίκιο σε αυτά που λες σχετικά με τις πληροφορίες που θα μου δώσουν οι ίδιοι. Είμαι πολύ επιφυλακτική αν και όπως είπα δεν έχω επικοινωνίσει με το κολέγιο ακόμα. Λογικό είναι να μου τα πλασάρουν όλα ιδανικά, πελάτες θέλουν και αυτοί! Ελπίζω να μπορέσω να βγάλω άκρη όταν πάρω απόφαση να έρθω σε επαφή μαζί τους.
Όσον αφορά τους εργοδότες, ειλικρινά δεν ήξερα πως υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός σε τόσο μεγάλο βαθμό.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liaki-m

Νεοφερμένος

Η Liaki-m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγω παλι πιστευω οτι, στον ιδιωτικο τομεα τουλαχιστον γιατι στο δημοσιο υπαρχουν αλλα κριτηρια, δεν εχει σημασια τοσο το πτυχιο οσο οι ικανοτητες, και ο χαρακτηρας του εργαζομενου. Ενας εργοδοτης θα προτιμησει τον πιο δυναμικο υποψηφιο ή αυτον που πιστευει οτι θα του βγαλει πιο ευκολα, γρηγορα και ταυτοχρονα σωστα τη δουλεια, και σε μια συνεντευξη ενας εμπειρος εργοδοτης μπορει να το δει αυτο.
Δεν θα "κολλησει" στο πτυχιο εαν δει οτι του κανει καποιος υποψηφιος και ευτυχως πολλοι εργοδοτες ειναι ετσι...γιατι τους ενδιαφερει να προχωρησει η επιχειρηση τους πανω απ ολα και δεν δινουν σημασια στο πτυχιο αλλα στον ανθρωπο που εχουν απεναντι τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liaki-m

Νεοφερμένος

Η Liaki-m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Συγγνωμη για την οποια επαναληψη, αλλα μου κολλαει συνεχεια η σελιδα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ε καλά πώς το ένα αναιρεί το άλλο; Προφανώς αν είσαι μαμούχαλος το καλό πτυχίο δε θα βοηθήσει και πολύ τη κατάσταση. Αυτό δε σημαίνει πως δε θα αναζητήσεις ποιοτικές σπουδές στο βαθμό που είναι δυνατό. Αλλά κι αυτά ακόμα καλλιεργούνται κατά τη διάρκεια των σπουδών. Αλλάζουν οι άνθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μερικοι βγαινουν πιο μαμουχαλοι απο το πανεπιστημιο σε σχεση με το πως μπηκαν παντως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
κοιτα εχω ακουσει οτι εχει προοπτικες πολλες και αν σε ενδιαφερει θα εχεις εξελιξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonz

Νεοφερμένος

Ο antonz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
κοιτα εχω ακουσει οτι εχει προοπτικες πολλες και αν σε ενδιαφερει θα εχεις εξελιξη.

σε ποιο πράγμα αναφέρεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Στη ψυχολογια τι γινεται παιδια? Ειναι αναγνωρισμενο? και ξερετε πανω/κατω ποοσο ειναι τα διδακτρα? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos2002

Νεοφερμένος

Ο Giorgos2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, (Civilara, επειδή βλέπω ότι είσαι καλά ενημερωμένος σχετικά με αυτά απάντησε μου σε παρακαλώ το συντομότερο δυνατόν)

Μπορεί ένας απόφοιτος ψυχολογίας (από κολέγιο με αναγνώριση από το ΣΑΕΠ) να κάνει μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή (σε άλλο αναγνωρισμένο κολέγιο με αναγνώριση από ΣΑΕΠ) και να μπει κανονικά στους πίνακες αναπληρωτών ειδικής αγωγής του δημοσίου;

Ευχαριστώ εκ, των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Καταρχήν θέλω να πω πως το the student room ως forum είναι αξιόπιστο
και αυτό φαίνεται από το γεγονός πως το site της Independent το αναφέρει https://www.independent.co.uk/student...of-754697.html

Το East London παρατηρούμε στο forum που προείπα είναι σταθερά στο τοπ 5 των χειρότερων πανεπιστημίων του Ηνωμένου Βασιλείου και
το νήμα που ποστάρω είναι του 2015 https://www.thestudentroom.co.uk/show....php?t=3282919

Μη χάνετε τα λεφτά σας ρε παιδιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

magos999

Νεοφερμένος

Ο magos999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ρε παιδιά για να καταλάβω απαντήστε λίγο είναι ισότιμο ένα πτυχίο από το μητροπολιτικο κέντρο Θεσ/νίκης με αυτό από ένα τει - αει ? απαντήστε παρακαλώ.
Υ.Γ : υπάρχει κάποιος απόφοιτος του κολεγίου ή που να φοιτά αυτή τη στιγμή ; θα με βοηθούσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianna.z

Νεοφερμένος

Η marianna.z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Τον χρονο που περασε σπουδασα επαρχια αλλα κατεληξα στο οτι το αντικειμενο των σπουδων δεν με καλυπτε οποτε αποφασισα να στραφω σε καποιο ιδιωτικο πανεπιστημιο αφου δεν καταφερα κατι με το 10% συγκεκριμενα στο metropolitan στις βιοιατρικες επιστημες.Θα ηθελα την γνωμη σας και αν καποιος εχει φοιτησει η σπουδαζει ακομα εκει να μ δωσει καποιες πληροφοριες.Εχω κλεισει ενα ραντεβου με τους υπευθυνους αλλα θα ηθελα να ειμαι προετοιμασμενη.Βασικα απο ολα ειναι αναγνωρισμενο εδω η στο εξωτερικο αν οχι πως αναγνωριζεται και γενικοτερη οποιαδηποτε πληροφορια η γνωμη ειναι ευπροσδεκτη.
ευχαριστω εκ των προταιρων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deva

Νεοφερμένος

Η deva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα, υπάρχει κάποιος που έχει σπουδάσει φυσικοθεραπεια στο Μητροπολιτικό Κολλεγίο ή σκεφτεται να σπουδασει εκει; Μετά από σύντομη έρευνα που έκανα φαίνεται πως είναι το πιο οργανωμένο που να προσφέρει bachelor φυσικοθεραπειας. Προσπαθώ να ζυγίσω τα υπέρ και τα κατά ώστε να φτάσω στην τελική απόφαση. Θα ήθελα όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικές απόψεις ειδικά σε ό,τι έχει να κάνει με την σχέση που έχουν γενικά τα κολλέγια με την αγορά εργασίας, με την προετοιμασία που γίνεται στο συγκεκριμένο κολλέγιο στην φυσικοθεραπεία και εἀν τελικά προσφέρεται κατάρτιση επιπέδο. Γνωρίζετε την άποψη του συλλόγου φυσικοθεραπευτων; Βλέπω συχνά πως οι απόψεις διύστανται, προσωπικά με ενδιαφέρει να ολοκληρώσω τις σπουδές μου όσο πιο σύντομα και ποιοτικά γίνεται. Είμαι εργαζόμενη και σε περίπτωση εγγραφής θα χρηματοδοτήσω μόνη μου τις σπουδές μου. Ορεξη και διάθεση για διάβασμα υπάρχουν, πανελλήνιες δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι λόγω ηλικίας. Ευχαριστώ όλους όσους μπουν στον κόπο να απαντήσουν :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ποια η γνώμη σας για μεταπτυχιακό σ' αυτό το Πανεπιστήμιο? Ξέρει κανείς κάτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tom13

Νεοφερμένος

Ο Tom13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εχω τελειωσει φυσικοθεραπεια σε ιεκ ,θα ηθελα να συνεχισω σε κολλεγιο αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν ξερετε ποιο ας πουμε εχει καλυτερο ονομα στην αγορα και αν οντως ολα τα κολλεγια δινουν κανονικο πτυχιο φυσικοθεραπευτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
γιατί; σου είπε κανείς ότι είναι δίκαιος ο τρόπος εισαγωγής στο ελληνικό πανεπιστήμιο; Για να σπουδάσεις Ιατρική π.χ. στη Γαλλία μπαίνεις στο 1ο έτος αλλά από τους 30.000 που μπήκαν περνάνε στο 2ο έτος οι 5.000. Αυτοί που πραγματικά μπορούν. Πουθενά στο εξωτερικό δεν γίνεται αυτό το δήθεν εισαγωγικό σύστημα που πλουτίζει την παραπαιδεία και γιατί πήρες 14 στην έκθεση και 19 στα βασικά μαθήματα δεν μπαίνεις στη σχολή. Μπαίνουν όμως ειδικές κατηγορίες που δεν είναι καν Έλληνες ενώ τα Πανεπιστήμια έξω πρώτα προωθούν τους δικούς τους. Εκτός των άλλων αν μπείς μετά χρωστάς 20 μαθήματα στο 2ο έτος. Εάν χρωστάς πάνω από 1 μάθημα στα Ευρωπαικά Πανεπιστήμια δεν περνάς στο 2ο έτος αλλά πας σπίτι σου!! Τι είναι λοιπόν δίκαιο, να κριθείς από μια στιγμή έχοντας πληρώσει τα μαλλιοκέφαλά σου πριν και όχι να περάσεις εκεί που θέλεις (σε μια δύσκολη και ανώριμη ηλικία διαβάζοντας παράλληλα με το λύκειο) ή να περάσεις στη σχολή και αν έχεις τα κότσια να προχωρήσεις; Ξυπνήστε!! Όλα για την παραπαιδεία γίνονται!!!! Γιατί εμείς μόνο κρινόμαστε από μια στιγμή και δεν πατάμε ούτε στις παρουσίες όταν περάσουμε και δεν τρέχει τίποτα δίνοντας εξεταστική με σημειώσεις; Στα ευρωπαικά πανεπιστήμια μην πας στις παραδόσεις και θα σου πούνε δεν πειράζει, έλα μετά τον καφέ σου..... Ξυπνήστε!!

Συμφωνώ 100%. Πρέπει να μπαίνουν όσοι θέλουν εκεί που θέλουν, και να μένουν όσοι μπορούν και τους ενδιαφέρει πραγματικά. Οι πανελλαδικές είναι το πιο άθλιο σύστημα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση στον κόσμο. Και οι αιώνιοι φοιτητές... Στο εξωτερικό, αν χάσεις έναν αριθμό μαθημάτων κατά επανάληψη, σε στέλνουν σπίτι σου! και έτσι πρέπει να γίνεται. Μόνο αν φύγουν τα κόμματα από τα πανεπιστήμια θα εξυγιανθεί η κατάσταση εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top