Πιο φθηνή φέτος η φοιτητική στέγη

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Οι ιδιοκτήτες μειώνουν τις τιμές, για να μη μείνουν ανοίκιαστα τα διαμερίσματα τους. Πιο φθηνή φέτος η φοιτητική στέγη Πολλές οι αναρτημένες αγγελίες ενοικιαοτηρίων έξω από σχολές και πανεπιστήμια, προς εξυπηρέτηση των νεόφερτων φοιτητών
Το... σαφάρι αναζήτησης φοιτητικής στέγης ήδη άρχισε και η κρίση φαίνεται πως είναι σύμμαχος πολλών οικογενειών που, αν ψάξουν, θα βρουν συμφέρουσες λύσεις, ακόμη και σε δυνατές φοιτητοπεριοχές της θεσσαλονίκης. Πέρυσι οι τιμές είχαν υποχωρήσει από 5% έως 15% σε γειτονιές κοντά στο Κέντρο και στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο. Φέτος καταγράφεται νέα πτώση, της τάξης ακόμη και του 30%, κυρίως για τα μεγάλα διαμερίσματα, που είναι κτισμένα m δεκαετία του 70.

Οι νεόφερτοι κάτοικοι της συμπρωτεύουσας ίσως δυσκολευτούν να παζαρέψουν τις τιμές στις γκαρσονιέρες, για τις οποίες, όμως, επίσης οι ιδιοκτήτες βάζουν συχνά νερό στο κρασί τους, προκειμένου να μην τους μείνουν αδιάθετες. Από 200 ευρώ Στούντιο πενταετίας κοστίζουν από 200 έως 300 ευρώ τον μήνα, τα δυάρια από 250 έως 350 ευρώ, ενώ τα μεγαλύτερα τριάρια και με περισσότερα δωμάτια περασμένων ετών από 400 ευρώ μηνιαίως, το πολύ. Σε αυτά, βέβαια, μπορούν να συγκατοικήσουν τρεις ή και περισσότεροι φοιτητές, με αποτέλεσμα το κόστος να είναι χαμηλότερο.

Πτώση των τιμών καταγράφεται και στην Ανατολική θεσσαλονίκη, με τις μεγαλύτερες υποχωρήσεις στις οδούς όπου υπάρχουν παλαιές πολυκατοικίες. Λόγω, όμως, του ότι εξυπηρετεί η συγκοινωνία για την πανεπιστημιούπολη, αρκετοί ιδιοκτήτες σπιτιών δύσκολα διαπραγματεύονται τις ήδη πεσμένες σε σχέση με προηγούμενες χρονιές τιμές, όπως ισχυρίζονται, δεδομένου : του ότι είναι μειωμένες έως και 25%.

Είναι χαρακτηριστικό ότι φέτος ενοικιάζεται γκαρσονιέρα στην Καλαμαριά προς 150 ευρώ με αυτόνομη θέρμανση. Λιγότερο δαπανηρή θα είναι η διαμονή για όποιον φοιτητή επιλέξει τις δυτικές συνοικίες για όσο σπουδάζει στη Νύμφη του Θερμαϊκού. Σύμφωνα με μεσίτες, στους Αμπελοκήπους, στη Νεάπολη και στην Πολίχνη μπορεί κάποιος να βρει δυάρι με 200 ευρώ, χωρίς κοινόχρηστα, καθώς υπάρχουν πολλά διώροφα κτίρια.

Συρρίκνωση τιμών καταγράφεται και στην επαρχία, σε πόλεις της Βόρειας Ελλάδας, όπου υπάρχουν πανεπιστημιακές ή τεχνολογικές σχολές. Εκεί, μάλιστα, που έχει χαθεί μεγάλο μέρος των φοιτητών, λόγω του ότι έκλεισαν τμήματα ή συγχωνεύτηκαν, ο ανταγωνισμός είναι ακόμη μεγαλύτερος και οι τιμές πιο δελεαστικές.

Στην Κοζάνη τα ενοίκια διαμορφώνονται στα 160 με 260 ευρώ το πολύ, στη Φλώρινα μπορεί κάποιος να νοικιάσει γκαρσονιέρα σε καλή κατάσταση ακόμη και με 150 ευρώ, ενώ στην Καστοριά στούντιο και μικρά δυάρια εκμισθώνονται από 200 έως 250 ευρώ. Μεγάλη ζήτηση Λίγο πιο τσιμπημένες, αν και μειωμένες σε σχέση με πέρυσι, είναι οι τιμές σε Ξάνθη, Κομοτηνή και Αλεξανδρούπολη, όπου η ζήτηση είναι μεγάλη σε σχέση με την προσφορά.

Λόγω του ότι οι περισσότεροι φοιτητές επιλέγουν να νοικιάσουν στο κέντρο, η πτώση στα μισθώματα φέτος κυμαίνεται από 5% έως 10%. Οι γκαρσονιέρες κοστίζουν μηνιαίως όσο και στη θεσσαλονίκη, από 300 έως και 350 ευρώ, ανάλογα με το πόσο καινούργιες είναι. Πάντως, λόγω της οικονομικής στενότητας των περισσότερων ελληνικών νοικοκυριών, οι ιδιοκτήτες ακινήτων φροντίζουν να επιπλώνουν ή να εφοδιάζουν τα προς ενοικίαση σπίτια τουλάχιστον με ηλεκτρικές συσκευές, ελαφρύνοντας από επιπλέον έξοδα τους νέους τους ενοικιαστές.


https://www.edu4u.gr/Comments.aspx?qId=17736
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Καλύτερα για μας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Εγω πάντως που ψάχνω αυτές τις μέρες, το πιο χαμηλό που έχω βρει, είναι 180 ευρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Όσο και να ρίξουν τις τιμές, πιστεύω πως λίγοι είναι αυτοί που θα νοικιάσουν σπίτι και ειδικά αν πρόκειται να μείνουν μόνοι τους. Οι περισσότεροι ή θα σπουδάσουν στη πόλη τους ή αν φύγουν, θα μείνουν σε συγγενείς (όπως κι εγώ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Φυσικά και για τα Γιάννενα δεν λέει τίποτα. "Γιάννενα" και "φθηνό" δεν πάνε στην ίδια πρόταση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Εγω πάντως που ψάχνω αυτές τις μέρες, το πιο χαμηλό που έχω βρει, είναι 180 ευρω.
Πόσα τετραγωνικά είναι??
Αρχική Δημοσίευση από Θάλεια:
Φυσικά και για τα Γιάννενα δεν λέει τίποτα. "Γιάννενα" και "φθηνό" δεν πάνε στην ίδια πρόταση!
Εντάξει, αν είχαμε μειώσεις και στα Γιάννενα θα μιλούσαμε για θαύμα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εντάξει, αν είχαμε μειώσεις και στα Γιάννενα θα μιλούσαμε για θαύμα :D

Αν γινόταν τέτοιο πράγμα θα πήγαινα γονατιστή στην Παναγιά Φανερωμένη στη Μηχανιώνα και θα μιλούσα για θαύμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Εμένα πάντως από το τέλος της περσινής ''σχολικής'' χρονιάς μου έκανε μείωση 20 ευρώ στο ενοίκιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μην ξεχναμε ομως και το ποσο εχουν συρυκνωθει τα εσοδα των γονιων...!
Οταν σου εχουν κοψει 100-500 ευρο μηνιαιος και το σπιτι σου ερχετε 20-50 ευρο πιο φθηνα, δεν λες ευτιχος που μειωσανε τα νοικια, λες την εβαψα!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
παιδια η λυση ειναι συγκατοικιση και τα οφελη πολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
απορω και εγω..γιατι στα Γιαννενα τα ενοικια ειναι τοσο τσιμπημενα?? σιγα πια! παντως Θεσσαλονικη που εψαξα, ειναι αρκετα καλες οι τιμες δηλαδη μπορεις να βρεις σπιτι σε αξιοπρεπη κατασταση απο 240-270 ευρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
απορω και εγω..γιατι στα Γιαννενα τα ενοικια ειναι τοσο τσιμπημενα?? σιγα πια! παντως Θεσσαλονικη που εψαξα, ειναι αρκετα καλες οι τιμες δηλαδη μπορεις να βρεις σπιτι σε αξιοπρεπη κατασταση απο 240-270 ευρω.

Μπορώ να σου πω πολλούς λόγους αν θες tête à tête. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Εγώ, πάντως, που μέχρι τώρα έχω ψάξει από το ίντερνετ, βρήκα στη Θεσ/νίκη ακόμη και γκαρσονιέρα 45τ.μ. με ενοίκιο 150ευρώ/μήνα σε μέρος αρκετά κοντά στο Α.Π.Θ., δηλαδή η απόσταση περπατιέται. Επίσης, βρήκα πολλές ακόμη ευκαιρίες τέτοιου είδους. Άνετα κάποιος βρίσκει ένα πολύ καλό μικρό διαμέρισμα με 200ευρώ το πολύ στη Θεσ/νίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wizard2011

Νεοφερμένος

Ο wizard2011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Αν γινόταν τέτοιο πράγμα θα πήγαινα γονατιστή στην Παναγιά Φανερωμένη στη Μηχανιώνα και θα μιλούσα για θαύμα!

Ήρθε η ώρα να πας...Μείωσαν το ενοίκιό μου 50 ευρώ:D:D:D:D:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Όσο και να ρίξουν τις τιμές, πιστεύω πως λίγοι είναι αυτοί που θα νοικιάσουν σπίτι και ειδικά αν πρόκειται να μείνουν μόνοι τους. Οι περισσότεροι ή θα σπουδάσουν στη πόλη τους ή αν φύγουν, θα μείνουν σε συγγενείς (όπως κι εγώ).

Και να υπολογίζετε ότι στην τιμή του ενοικίου (π.χ. 200 Ευρώ), θα πρέπει να προσθέσουμε: κοινόχρηστα, ΔΕΗ, ΟΤΕ ή κινητό, νερό. Οπότε δεν είναι μόνο 180 ή 200 ευρώ. Τώρα όσον αφορά τη συγκατοίκιση, ναι συμφέρει και μάλιστα πολύ, αλλά δεν θα πρέπει να έχεις γνωρίσει πρώτα αυτόν/η που θα συγκατοικήσεις; Άρα οι πρωτοετείς δεν έχουν αυτή την πολυτέλεια, εκτός αν έχουν περάσει με τον κολλητό/ή τους στην ίδια πόλη. Γιαυτό και εγώ έβαλα σαν 1η επιλογή (μετά από Αθήνα), την Καλαμάτα. Γιατί είναι 2,5 ώρες από Αθήνα, οπότε το κάνεις και αυθημερόν σε περίπτωση ανάγκης και έχω συγγενείς, που μπορώ να μείνω για λίγες μέρες όποτε χρειάζεται. Γιατί για ενοίκιο την 1η χρονιά... δεν το βλέπω!!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Εγώ, πάντως, που μέχρι τώρα έχω ψάξει από το ίντερνετ, βρήκα στη Θεσ/νίκη ακόμη και γκαρσονιέρα 45τ.μ. με ενοίκιο 150ευρώ/μήνα σε μέρος αρκετά κοντά στο Α.Π.Θ., δηλαδή η απόσταση περπατιέται. Επίσης, βρήκα πολλές ακόμη ευκαιρίες τέτοιου είδους. Άνετα κάποιος βρίσκει ένα πολύ καλό μικρό διαμέρισμα με 200ευρώ το πολύ στη Θεσ/νίκη.
αυτό το πρώτο μου φαίνεται αρκετά περίεργο:/: Λογικά,θα πρέπει να είναι αρκετά παλιό το σπίτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
αυτό το πρώτο μου φαίνεται αρκετά περίεργο:/: Λογικά,θα πρέπει να είναι αρκετά παλιό το σπίτι

λογικα παλιο θα ειναι...και απο οσο μου ειπαν ανθρωποι εκει,δεν συμφερει να μενεις σε σπιτι στο κεντρο-κεντρο της Θεσσαλονικης γιατι υπαρχουν πολλοι λαθρομεταναστες που νοικιαζουν εκει κτλ..οποτε καλυτερα να αποφευγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ήρθε η ώρα να πας...Μείωσαν το ενοίκιό μου 50 ευρώ:D:D:D:D:D:P

:eek: Εμένα από 380 μου το έκανε 345. Με άπειρα παρακάλια βέβαια. Ακόμη είναι ακριβό. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
αυτό το πρώτο μου φαίνεται αρκετά περίεργο:/: Λογικά,θα πρέπει να είναι αρκετά παλιό το σπίτι

λογικα παλιο θα ειναι...και απο οσο μου ειπαν ανθρωποι εκει,δεν συμφερει να μενεις σε σπιτι στο κεντρο-κεντρο της Θεσσαλονικης γιατι υπαρχουν πολλοι λαθρομεταναστες που νοικιαζουν εκει κτλ..οποτε καλυτερα να αποφευγεται.

Κοίτα, αν περάσω εκεί, θα πάω, εννοείται, πρώτα να δω τα σπίτια και μετά θα πράξω ανάλογα. Το θέμα, όμως, είναι ότι ήταν πολλά σπίτια σε τέτοιες τιμές. Μια συμμαθήτριά μου, π.χ., που περνάει σίγουρα στη Θεσ/νίκη, νοίκιασε ήδη σπίτι με 200ευρώ/μήνα, το οποίο είναι δυάρι σχεδόν νεόκτιστο χωρίς κοινόχρηστα και είχε μέσα κάποιες συσκευές, σε περιοχή ασφαλή-κανένα τέταρτο από το Πανεπιστήμιο με συγκοινωνία, νομίζω, αλλιώς κανένα μισάωρο το πολύ με τα πόδια.

Αυτό με τους λαθρομετανάστες δεν το σχολιάζω καν.
:eek: Εμένα από 380 μου το έκανε 345. Με άπειρα παρακάλια βέβαια. Ακόμη είναι ακριβό. :redface:

Σε τριάρι μένεις;:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top