Δέρμα και γυμναστική

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Άν θες να αδυνατίσεις + να γίνεις φυσιολογικό-νορμάλ τούμπανο δώσε βάση. Ξεκίνα το πρωι με ενα μπολ δημητριακά σκέτα και 1 ποτήρι γάλα ή 4 φρυγανιές-σκέτες. Μετά 3 ώρες ποδήλατο, να λιώσεις όμως, δηλαδή σε σημείο που να μην νιώθεις τις γάμπες σου να πονάνε(αυτό σημαίνει ότι καις θερμίδες-κάνεις δουλειά). Επιστροφή στο σπίτι για μεσημεριανό ότι έχει μαγειρέψει η κυρά-μαμά. Εν συνεχεία, με το που τελειώσεις κάνε μια 1 ώρα χαλαρή βόλτα ίσα-ίσα για να χωνέψεις και να κάψεις ότι μπορείς. Μετά, ξεκουράσου εώς το απόγευμα μέχρι τις 7. Άν σ'αρέσει το τέννις είναι εκπληκτικό για να εκτονωθείς, να ξεσπάσεις τα νεύρα σου+ ότι θα σου φύγει ο "πάτος" από το τρέξιμο αριστερά-δεξιά, πάνω-κάτω. Τέλος, το βράδυ, 10 με 11 1 ώρα κολύμβηση. Προσωπικά, εγώ, εκτελώ, απολύτως κατα γράμμα-το εν λόγω πρόγραμμα και πέρα του ότι έχω αδυνατίσει υπέρ του δέοντος(καις πάααα...αααρα πολλές θερμίδες με το εν λόγω πρόγραμμα), έχω φτιάξει σώμα, το οποίο μάλιστα δεν το είχα προγραμματίσει καν. Φιλικά

Αν προσπαθήσω παντως εγώ να τηρήσω αυτό το πρόγραμμα θα έχω πεθάνει μέχρι το μεσημέρι. Αχαχα! Όλη μέρα γυμνάζεσαι εσύ; Θεέ μου! :P
Ίσως επειδή είσαι αγόρι, μια κοπέλα δεν θα μπορούσε νομίζω να τηρήσει αυτό το πρόγραμμα κατά γράμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Αν προσπαθήσω παντως εγώ να τηρήσω αυτό το πρόγραμμα θα έχω πεθάνει μέχρι το μεσημέρι. Αχαχα! Όλη μέρα γυμνάζεσαι εσύ; Θεέ μου! :P
Ίσως επειδή είσαι αγόρι, μια κοπέλα δεν θα μπορούσε νομίζω να τηρήσει αυτό το πρόγραμμα κατά γράμμα.
Ναι, αυτό εξυπακούεται. Το "βαρύ" πρόγραμμα που εκτελώ και θα συνεχίσω να το εκτελώ μέχρι να μπω το νοέβρη στρατό είναι γιατί θέλω να "φτιάξω" λίγο τις αναλογίες μου για να μπω ειδικές δυνάμεις;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Άν θες να αδυνατίσεις + να γίνεις φυσιολογικό-νορμάλ τούμπανο δώσε βάση. Ξεκίνα το πρωι με ενα μπολ δημητριακά σκέτα και 1 ποτήρι γάλα ή 4 φρυγανιές-σκέτες. Μετά 3 ώρες ποδήλατο, να λιώσεις όμως, δηλαδή σε σημείο που να μην νιώθεις τις γάμπες σου να πονάνε(αυτό σημαίνει ότι καις θερμίδες-κάνεις δουλειά). Επιστροφή στο σπίτι για μεσημεριανό ότι έχει μαγειρέψει η κυρά-μαμά. Εν συνεχεία, με το που τελειώσεις κάνε μια 1 ώρα χαλαρή βόλτα ίσα-ίσα για να χωνέψεις και να κάψεις ότι μπορείς. Μετά, ξεκουράσου εώς το απόγευμα μέχρι τις 7. Άν σ'αρέσει το τέννις είναι εκπληκτικό για να εκτονωθείς, να ξεσπάσεις τα νεύρα σου+ ότι θα σου φύγει ο "πάτος" από το τρέξιμο αριστερά-δεξιά, πάνω-κάτω. Τέλος, το βράδυ, 10 με 11 1 ώρα κολύμβηση. Προσωπικά, εγώ, εκτελώ, απολύτως κατα γράμμα-το εν λόγω πρόγραμμα και πέρα του ότι έχω αδυνατίσει υπέρ του δέοντος(καις πάααα...αααρα πολλές θερμίδες με το εν λόγω πρόγραμμα), έχω φτιάξει σώμα, το οποίο μάλιστα δεν το είχα προγραμματίσει καν. Φιλικά

Wow! Το είχα διαβάσει στην παράθεση και δεν ήξερα ότι πήγαινε σε εμένα. Θενξ.:P

Μια χαρά ακούγεται το πρόγραμμα. Μόνο το κολύμπι 10-11 το βράδυ δε με εξιτάρει και τόσο.:P
(Γενικά, δεν παλεύεται τόση γυμναστική στο φυσικό περιβάλλον με ΤΕΤΟΙΑ ζέστη...)

Καλά, εσύ τρως μια φορά το πρωί και μια το μεσημέρι ΜΟΝΟ;:worry:

Υγ. Με 3 ώρες ποδήλατο γυρίζω το μισό νησί μου.:P

Πόσο καιρό το έκανες αυτό το «πρόγραμμα»; Εγώ θέλω να χάσω ακόμη 6-7 κιλά. Συνολικά, από την αρχή τις χρονιάς -με τις Πανελλήνιες- πήρα 9 κιλά περίπου. Έχω χάσει τα 4-5.
Δηλάδή, ξεκίνησα 82-83 κιλά και τελείωσα 92.:P Τώρα είμαι 87 περίπου - με ύψος 1.84.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Άσε τις κρέμες και ξεκίνα τη γυμναστική. Θα δεις τρομερές αλλαγές στο σώμα σου, στην υφή του δέρματος και στην εμφάνιση. Εγώ δεν ήμουν ποτέ της γυμναστικής και πριν 4 μήνες ήμουν 64 κιλά με ύψος 1,68. Ξεκίνησα λοιπόν πιλάτες και σήμερα που ζυγίστηκα είμαι 56. Έχω γράμμωση στα χέρια μου και φαίνονται πολύ έντονα τα collar bones, στο λαιμό, κάτι που πάντα ήθελα! Στην αρχή έλεγα και γω ότι σιγά μην αλλάξει τελείως το σώμα με 1 ώρα γυμναστική την μέρα. Αν σ'ενδιαφέρει στείλε μου προσωπικό μήνυμα να σου πω τι πρόγραμμα ακολουθώ και να σου στείλω και βίντεο. Μία ώρα την ημέρα πιλάτες στο σπίτι σου και θα δεις σε 1 μήνα αλλαγές. ;)

Δεν έπρεπε καν να με ρωτήσεις, στείλε!!!! :D
Άρχισα να κάνω κάτι ασκήσεις στο σπίτι, αλλά νιώθω κάπως σαν χαζή όταν τα κάνω, σκέφτομαι "τι κάθεσαι και κανείς μαρή τρελή" :redface: ελπίζω να μου φύγει!
Περιμένω να μου στείλεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Wow! Το είχα διαβάσει στην παράθεση και δεν ήξερα ότι πήγαινε σε εμένα. Θενξ.:P

Μια χαρά ακούγεται το πρόγραμμα. Μόνο το κολύμπι 10-11 το βράδυ δε με εξιτάρει και τόσο.:P
(Γενικά, δεν παλεύεται τόση γυμναστική στο φυσικό περιβάλλον με ΤΕΤΟΙΑ ζέστη...)

Καλά, εσύ τρως μια φορά το πρωί και μια το μεσημέρι ΜΟΝΟ;:worry:

Υγ. Με 3 ώρες ποδήλατο γυρίζω το μισό νησί μου.:P

Πόσο καιρό το έκανες αυτό το «πρόγραμμα»; Εγώ θέλω να χάσω ακόμη 6-7 κιλά. Συνολικά, από την αρχή τις χρονιάς -με τις Πανελλήνιες- πήρα 9 κιλά περίπου. Έχω χάσει τα 4-5.
Δηλάδή, ξεκίνησα 82-83 κιλά και τελείωσα 92.:P Τώρα είμαι 87 περίπου - με ύψος 1.84.
Θα υπολογίζεις πάντα ανάλογα με το ύψος. Δηλαδή, άν δεν κάνω λάθος αφαιρέις 100. Π.χ. είσαι 1.84-100 πρέπει να είσαι 84 κιλά, το φυσιολογικό. Τώρα, αν θές τόσο λίγα κιλά να χάσεις κόψε το βραδυνό και ξεκίνα τρέξιμο ας πούμε ενα 2 ωρο την ημέρα και είσαι εντάξει.

Άν θες τώρα να φτιάξεις και super-duper-ουαυα σώμα ξεκινάς το άνωθι πρόγραμμα που εκτελώ και εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Θα υπολογίζεις πάντα ανάλογα με το ύψος. Δηλαδή, άν δεν κάνω λάθος αφαιρέις 100. Π.χ. είσαι 1.84-100 πρέπει να είσαι 84 κιλά, το φυσιολογικό. Τώρα, αν θές τόσο λίγα κιλά να χάσεις κόψε το βραδυνό και ξεκίνα τρέξιμο ας πούμε ενα 2 ωρο την ημέρα και είσαι εντάξει.
Αχά. Λοιπόν, απ' ό,τι έχω ψάξει, όπως τα λες είναι, μόνο που με 1.84 ύψος, αν είσαι στα 84 κιλά, είσαι στα όρια του υπέρβαρου, και αν είσαι στα 74, είσαι στα όρια του λιπόβαρου. Οπότε, νομίζω πως μια μέση λύση είναι τα 79-80.
Το τρέξιμο είναι το χειρότερό μου. Στο δεκάλεπτο θα τα έχω φτύσει, σταντέ.:P

[Το βραδινό είναι η καλύτερη απόλαυση.:redface: (:P)]

Εσύ πόσο καιρό τηρείς αυτό το πρόγραμμα και πόσα κιλά έχεις χάσει - ποιες αλλαγές είδες στο σώμα σου;

Άν θες τώρα να φτιάξεις και super-duper-ουαυα σώμα ξεκινάς το άνωθι πρόγραμμα που εκτελώ και εγώ.

Μην τρολλάρειςςςςςςς.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Πόσο καιρό το έκανες αυτό το «πρόγραμμα»;
Τέλειωσα την εξεταστική στο ΠΑΠΕΙ αρχές Ιουλίου, αν δεν κάνω λάθος. Οπότε βάλε αρχές Ιουλίου μέχρι τώρα. Όσον αφορά για το βραδυνό εκεί είναι το κλειδί, κόψτο τελείως, μαχαίρι, αν πεινάς φάε οτιδήποτε φρούτο πλην πεπόνι, καρπούζι,γενικά φρούτα που έχουν πολλές θερμίδες ή αν θες ένα γιαούρτι-σκέτο- με 2% λιπαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Τέλειωσα την εξεταστική στο ΠΑΠΕΙ αρχές Ιουλίου, αν δεν κάνω λάθος. Οπότε βάλε αρχές Ιουλίου μέχρι τώρα. Όσον αφορά για το βραδυνό εκεί είναι το κλειδί, κόψτο τελείως, μαχαίρι, αν πεινάς φάει οτιδήποτε φρούτο πλην πεπόνι, καρπούζι,γενικά φρούτα που έχουν πολλές θερμίδες ή αν θες ένα γιαούρτι-σκέτο- με 2% λιπαρά.

Xμμ... Οk. Καλύτερα τίποτα. Το σκέτο γιαούρτι είναι αηδία. Μπορώ να το αντικαταστήσω με frozen yogurt;:mpliaks:
(Πλάκα κάνω. Ούτε το frozen μ'αρέσει.:P)

Πάντως, ναι. Το σκεφτόμουν κι εγώ αυτό με το βραδινό.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Εσύ πόσο καιρό τηρείς αυτό το πρόγραμμα και πόσα κιλά έχεις χάσει - ποιες αλλαγές είδες στο σώμα σου;
Τα πρώτα σημάδια, συνήθως, για να μην πω πάντα στους άνδρες είναι 1) το στομάχι-κοιλιακή χώρα και 2) το πρόσωπο. Οι άνδρες, εκ φύσεως, ακόμη και να γυμνάζονται μια ζωή την μπάκα ή αν θες την "κοιλίτσα":clapup: δεν την γλυτώνουμε. Εγώ είδα αλλαγές αμέσως στα 2 άνωθι και μετά ξεκινάει σιγα-σιγα και σταθερά το υπόλοιπο σώμα.

Xμμ... Οk. Καλύτερα τίποτα. Το σκέτο γιαούρτι είναι αηδία. Μπορώ να το αντικαταστήσω με frozen yogurt;:mpliaks:
(Πλάκα κάνω. Ούτε το frozen μ'αρέσει.:P)

Πάντως, ναι. Το σκεφτόμουν κι εγώ αυτό με το βραδινό.:P
Η κοπέλα μου έτσι ακριβώς τρώει το γιαούρτι για να της θυμίζει ότι τρώει παγωτο.:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Παίδες,το βραδινό δεν πρέπει να παραλείπεται.Το αργότερο στις 8 το βράδυ να τρώτε βραδινό και μετά αν θέλετε να δαμάσετε την πείνα σας,μια φρουτοσαλάτα ή μια σαλάτα με λαχανικά(χωρίς φέτα κατά προτίμηση,και με λίγο ψωμί) είναι κατάλληλη.
Τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα πριν 2 χρόνια το καλοκαίρι(με είχαν πιάσει τα κόμπλεξ περί βάρους) απο μέσα Ιουλίου μέχρι τέλη Αυγούστου και έχασα 7 κιλά...έφτασα τα 52.
Κατά τα άλλα,έτρωγα πρωινό και μεσημεριανό κανονικά,απέφευγα όμως τα αναψυκτικά.
Το πρόβλημά μου είναι άλλο ...η αδερφή μου είναι 13 χρονών, κόκκαλο και της μπήκε η ιδέα οτι έχει παχύνει.Έχει βαλθεί να διαβάζει αφερέγγυες δίαιτες στο διαδύκτιο και να τις ακολουθεί πιστά.Έχει γίνει ανορεξικό μπροστά στα μάτια μας.Δεν ξέρουμε πώς να την πείσουμε να το σταματήσει....και το χειρότερο είναι οτι αυτή η συμπεριφορά αντιβαίνει στην ηλικία της ...κάνει σαν μια υστερικιά που πρέπει επειγόντως να χάσει τα ''περιττά'' κιλα ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Διαφωνώ πλήρως με το κόψιμο του βραδινού, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τρως πρωτεϊνούχου γεύμα, ειδικά αν κάνεις βαρύ πρόγραμμα.Αν θες να κάψεις τις θερμίδες που σου δίνει να πας για ένα 30-40λεπτο περπάτημα. Γενικά, τα κιλά που ανέφερες ότι θέλεις να χάσεις, πρέπει να τα χάσεις σε περίοδο 3-6 μήνες και όχι τόσο δραστικά. Επίσης τα φυσιολογικά κιλά είναι +- 10 του ύψους για τους άνδρες, ανάλογα με το σωματότυπό του (δλδ για το δικό σου 1.84 στα 74-94 κιλά είσαι κομπλέ).

Α και κάτι τελευταίο, μη δοκιμάσεις ποτέ ανάλατη δίαιτα για να χάσεις κιλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Παίδες,το βραδινό δεν πρέπει να παραλείπεται.Το αργότερο στις 8 το βράδυ να τρώτε βραδινό και μετά αν θέλετε να δαμάσετε την πείνα σας,μια φρουτοσαλάτα ή μια σαλάτα με λαχανικά(χωρίς φέτα κατά προτίμηση,και με λίγο ψωμί) είναι κατάλληλη.
Τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα πριν 2 χρόνια το καλοκαίρι(με είχαν πιάσει τα κόμπλεξ περί βάρους) απο μέσα Ιουλίου μέχρι τέλη Αυγούστου και έχασα 7 κιλά...έφτασα τα 52.
Κατά τα άλλα,έτρωγα πρωινό και μεσημεριανό κανονικά,απέφευγα όμως τα αναψυκτικά.
Το πρόβλημά μου είναι άλλο ...η αδερφή μου είναι 13 χρονών, κόκκαλο και της μπήκε η ιδέα οτι έχει παχύνει.Έχει βαλθεί να διαβάζει αφερέγγυες δίαιτες στο διαδύκτιο και να τις ακολουθεί πιστά.Έχει γίνει ανορεξικό μπροστά στα μάτια μας.Δεν ξέρουμε πώς να την πείσουμε να το σταματήσει....και το χειρότερο είναι οτι αυτή η συμπεριφορά αντιβαίνει στην ηλικία της ...κάνει σαν μια υστερικιά που πρέπει επειγόντως να χάσει τα ''περιττά'' κιλα ....
Όσο για το βραδινό εξαρτάται τον τύπο του ανθρώπου. Αλλά, ναι, σε γενικές γραμμές καλά το θέτεις μέχρι 8 το μέγιστο, χωρις φέτες, αναψυκτικά, μπύρες και ψωμί. Επίσης, μακριά και από αλκοολ, έχουν πολλά λιπαρά.... Η αδελφ'η σου πόσα κιλά είναι ; και το κυριότερο τι ύψος έχει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Διαφωνώ πλήρως με το κόψιμο του βραδινού, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τρως πρωτεϊνούχου γεύμα, ειδικά αν κάνεις βαρύ πρόγραμμα.Αν θες να κάψεις τις θερμίδες που σου δίνει να πας για ένα 30-40λεπτο περπάτημα. Γενικά, τα κιλά που ανέφερες ότι θέλεις να χάσεις, πρέπει να τα χάσεις σε περίοδο 3-6 μήνες και όχι τόσο δραστικά. Επίσης τα φυσιολογικά κιλά είναι +- 10 του ύψους για τους άνδρες, ανάλογα με το σωματότυπό του (δλδ για το δικό σου 1.84 στα 74-94 κιλά θεώρησε κομπλέ).

Α και κάτι τελευταίο, μη δοκιμάσεις ποτέ ανάλατη δίαιτα για να χάσεις κιλά.

Σε 3-6 μήνες τα 6-7 κιλά; Πολλούς λες. Γενικά, χάνω και παίρνω εύκολα.
Τα 94 κιλά είναι πάρα πολλά. 74-84 είναι το φυσιολογικό...

Γιατί όχι ανάλατα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Διαφωνώ πλήρως με το κόψιμο του βραδινού, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τρως πρωτεϊνούχου γεύμα, ειδικά αν κάνεις βαρύ πρόγραμμα.Αν θες να κάψεις τις θερμίδες που σου δίνει να πας για ένα 30-40λεπτο περπάτημα. Γενικά, τα κιλά που ανέφερες ότι θέλεις να χάσεις, πρέπει να τα χάσεις σε περίοδο 3-6 μήνες και όχι τόσο δραστικά. Επίσης τα φυσιολογικά κιλά είναι +- 10 του ύψους για τους άνδρες, ανάλογα με το σωματότυπό του (δλδ για το δικό σου 1.84 στα 74-94 κιλά θεώρησε κομπλέ).

Α και κάτι τελευταίο, μη δοκιμάσεις ποτέ ανάλατη δίαιτα για να χάσεις κιλά.
Όχι, δεν κατάλαβες. Την δίαιτα + την άσκηση την έκανα σχεδόν όλη τη χρονιά, αλλά ΠΑΝΤΑ στις εξετάσεις, θες λόγω άγχους, θες λόγω ότι είσαι πιεσμένος και θες να φας κάτι γρήγορο φαστ φουντ κ.ο.κ. παίρνεις θες, δεν θες κιλά. Εγώ το κάνω πιο εντατικό αν θες γιατί θέλω ειδικές δυνάμεις. Για κάποιον, που έχει άπλετο χρόνο κάνει το ίδιο ακριβώς πρόγραμμα πιο "ήσυχα", πως να το πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εγω παντως με τις πανελληνιες που εβαλα πολλα κιολα.. με διατροφη μονο και χωρις γυμναστικη απο τον Ιουνιο μεχρι τωρα εχω χασει 12 κιλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
εγω και 3 μερες νηστικη να κατσω δεν προκειται να χασω ουτε 100 γραμμαρια :rant::'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Σε 3-6 μήνες τα 6-7 κιλά; Πολλούς λες. Γενικά, χάνω και παίρνω εύκολα.
Τα 94 κιλά είναι πάρα πολλά. 74-84 είναι το φυσιολογικό...

Γιατί όχι ανάλατα;
Εξαρτάται από τον μεταβολισμό του ανθρώπου. Εγώ π.χ. παίρνω και χάνω κιλά έτσι για την πλάκα, όπως και εσύ. Για παράδειγμα, αν δεν κάνω άσκηση, και κάνω μια "τυπική" δίαιτα που ανέφερε πιο πάνω και η κοπελιά χάνω μέσα στο μήνα από 3 έως 5 κιλά.Αποδεδειγμένα. Τώρα για το αλάτι πρώτη φορά το ακούω και εγώ. Α, και κάτι τελευταίο για τη ζάχαρη-πολύ βασικό. Επειδή, η ζάχαρη παχαίνει του κερατά, εάν πίνει καφέ θα κάνεις το εξής. 1 καφέ την ημέρα με 2 κουταλίές ζάχαρη.that's it! Ή 2 καφέδες, αλλά με 1 κουταλιά ζάχαρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Όχι, δεν κατάλαβες. Την δίαιτα + την άσκηση την έκανα σχεδόν όλη τη χρονιά, αλλά ΠΑΝΤΑ στις εξετάσεις, θες λόγω άγχους, θες λόγω ότι είσαι πιεσμένος και θες να φας κάτι γρήγορο φαστ φουντ κ.ο.κ. παίρνεις θες, δεν θες κιλά. Εγώ το κάνω πιο εντατικό αν θες γιατί θέλω ειδικές δυνάμεις. Για κάποιον, που έχει άπλετο χρόνο κάνει το ίδιο ακριβώς πρόγραμμα πιο "ήσυχα", πως να το πω...
To προηγούμενο ποστ μου πήγαινε στο άλλο παιδί που είναι noobaki :P
Να φανταστείς, εκεί που γράφω όχι <<τόσο δραστικά>> σκεφτόμουνα να προσθέσω "μη κοιτάς τον άλλον που πάει ΟΥΚάδες είναι άλλη περίπτωση" ;)

Σε 3-6 μήνες τα 6-7 κιλά; Πολλούς λες. Γενικά, χάνω και παίρνω εύκολα.
Τα 94 κιλά είναι πάρα πολλά. 74-84 είναι το φυσιολογικό...

Γιατί όχι ανάλατα;
Δε λέω πολλά, όλα πρέπει να γίνονται με μέτρο, ο μεταβολισμός δεν είναι παιχνίδι.
Οι γρήγορες αυξομειώσεις βάρους μπορούν σου προκαλέσουν προβλήματα.
Η υπερβολική γυμναστική μπορεί να σου προκαλέσει προβλήματα.
Και σε συνδυασμό με κακή διατροφή αυξάνεται ο κίνδυνος.
Με 1.84 ύψος και τα 94 ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ είναι. Ίσως όχι γι' εσένα αλλά για πολλούς άλλους. Όπως σου είπα το +- εξαρτάται από το σωματότυπο του καθενός.
Η ανάλατη δίαιτα έχει ως αποτέλεσμα της μείωσης του όγκου των υγρών σου. Ουσιαστικά δηλαδή, χάνεις νερό, ούτε λίπη ούτε τίποτα. Πέρα απ' ότι αυτό δεν είναι καλό, με το που κόψεις τη δίαιτα η αναπλήρωση του όγκο γίνεται άμεσα, άρα δε κερδίζεις τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Εξαρτάται από τον μεταβολισμό του ανθρώπου. Εγώ π.χ. παίρνω και χάνω κιλά έτσι για την πλάκα, όπως και εσύ. Για παράδειγμα, αν δεν κάνω άσκηση, και κάνω μια "τυπική" δίαιτα που ανέφερε πιο πάνω και η κοπελιά χάνω μέσα στο μήνα από 3 έως 5 κιλά.Αποδεδειγμένα. Τώρα για το αλάτι πρώτη φορά το ακούω και εγώ. Α, και κάτι τελευταίο για τη ζάχαρη-πολύ βασικό. Επειδή, η ζάχαρη παχαίνει του κερατά, εάν πίνει καφέ θα κάνεις το εξής. 1 καφέ την ημέρα με 2 κουταλίές ζάχαρη.that's it! Ή 2 καφέδες, αλλά με 1 κουταλιά ζάχαρη.

Από τις τελευταίες δύο εβδομάδες πριν την έναρξη των πανελληνίων ξεκίνησα το σκέτο.
Μείωνα τη ζάχαρη κάπως σταδιακά.

Το θέμα δεν είναι μόνο να χαθούν τα κιλά, αλλά και να γεμίσει ο χώρος που θα αδειάσει από το λίπος με μυική μάζα. Ε;

Για να πας ειδικές δυνάμεις απαιτούνται συγκεκριμένες αναλογίες;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Γενικά, για να χάσει καποιος μόνο κιλά το κάνει ΑΝΕΤΑ με διατροφή μπλα μπλα... Τώρα, όπως αναφέρει και ο φίλος από πάνω , εάν πρόκειται για ειδική περίπτωση:D, την άσκηση-γυμναστική την κάνεις για να φτιάξεις τις αναλογίες, το σώμα σου + οτι βοηθάει ακόμη περισσότερο το μεταβολισμό σου, δηλαδή στη δίαιτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top