Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) - Σώματα

JohnyDaPir

Νεοφερμένος

Ο JohnyDaPir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι.Θα ήθελα να μάθω αν γίνεται απο θεωρητική κατεύθυνση να πας σε:Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) - Σώματα (4ο πεδίο ειναι νομίζω).Επίσης τί μαθηματα θα πρεπει να έχω πάρει στην τρίτη λυκείου εκτός από μαθηματικά και αν θα έχω κάποια απώλεια μορίων.Και επίσης κατά πόσο κυμαίνονται οι βάσεις για αυτή την σχολή?Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
πρεπει να παρεις μαθηματικα μονο.Αν δεν εχεις σχεση με τα μαθηματικα θα το μετανιωσεις πολυ πικρα (ειναι σαν να παρει ενας απο θετικη αρχαια)
ρωτησε αποφοιτους που πηραν μαθηματικα απο θεωριτικη να σου πουν ποσοι κοιταγαν το ταβανι οταν εγραφαν πανελληνιες :P
H σμυ δεν εχει μεγαλη βαθμολογια 13600 περιπου θα κυμανθει εφετος αλλα γενικα δεν μπορεις να ξερεις αν θα μυωσουν θεσεις αν θα βαλουν δυσκολα σε θεωριτικη και ευκολα σε θετικοτεχνολογικη για να μην ευνοηθεις παιζουν πολλοι παραγοντες αλλα γενικα πρεπει να δεις τι θα κανεις με τα μαθηματικα
αρχισε τωρα το καλοκαιρι να δεις αν τα καταφερνεις..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnyDaPir

Νεοφερμένος

Ο JohnyDaPir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Τα πάω μια χαρά στα μαθηματικά παρόλο που είμαι θεωρητικής (θεωρητική πήρα επειδή δεν αντέχω την φυσική),τα μαθηματικά μου αρέσουν.Δηλαδή για να επιβεβαιώσουμε πρέπει να ακολουθήσω θεωρητική και να πάρω και μαθηματικά για να ανοίξω το 4ο πεδίο?ή θέλει και κάποιο άλλο μάθημα?Επίσης αν γνωρίζεις αν έχει καλό μισθό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
φιλε περυσι τετοια εποχη ημον στην θεση σου εβλεπα πως να πας να σπουδασεις ειναι μια ανοησια και καλητερα να μπεις στο δημοσιο και ηθελ και εγω σμυ.. οσο περναγε ο καιροε ομως σκεφτηκα αξιζει σε ολη μου την ζωη να κανω κατι που δεν μ αρεσει μονο και μονο επειδη βαριεμενα διαβασω και να ρισκαρω οχι φυσικα.. ο μισθος απο την σμυ ειναι 759 ευρω οταν αποφοιτησεις και με το 12% που θα μειωθει μεσα στον μηνα αυτο παει 667 ευρω αλλα θα μου πεις μισθολογικα θα ανεβαινω ναι.. αλλα εχεις την υπομονη να ζεις με αυτα τα χρηματα 12 χρονια μεχρι να περασεις το 1000?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnyDaPir

Νεοφερμένος

Ο JohnyDaPir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Και δηλαδή από τη στιγμή που θα αποφοιτήσω για να αυξηθεί ο μισθός μου πρέπει να περιμένω 12 χρόνια?Και μετά απο 12 χρόνια θα ανεβαίνει σταδιακά ανάλογα με το τί αξίωμα θα έχω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και δηλαδή από τη στιγμή που θα αποφοιτήσω για να αυξηθεί ο μισθός μου πρέπει να περιμένω 12 χρόνια?Και μετά απο 12 χρόνια θα ανεβαίνει σταδιακά ανάλογα με το τί αξίωμα θα έχω?

Ελπιζω να ξερεις οτι σε αυτην την σχολη δεν θα φτασεις πολυ ψηλα απο πλευρας βαθμων... Μεχρι λοχαγος το ανωτερο νομιζω φτανεις. Γιατι δεν προσπαθεις για ευελπιδων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Και δηλαδή από τη στιγμή που θα αποφοιτήσω για να αυξηθεί ο μισθός μου πρέπει να περιμένω 12 χρόνια?Και μετά απο 12 χρόνια θα ανεβαίνει σταδιακά ανάλογα με το τί αξίωμα θα έχω?
καθε 3 χρονια ανεβενεις αλλα μεχρι να φτασεις βαθμο οπου θα περνεισ πανω απο 1000 ευρω θα περιμενεισ 12 χρονια αλλα σταδιακα καθε 3 χρονια θα ανεβενεισ μισθολογικα (αν δεν τα κοψουν και αυτα)
θα συμφωνησω με τον φιλο να πας ευελπιδων για καλυτερο μισθο βεβαια ειναι πιο σκληρη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnyDaPir

Νεοφερμένος

Ο JohnyDaPir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Πόσα μόρια θέλει περίπου η ευελπίδων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πόσα μόρια θέλει περίπου η ευελπίδων?

νομιζω περσυ τα οπλα γενικης σειρας ειχαν 15,7 ενω τα σωματα ειχαν 17,4. Βεβαια στα οπλα η εκπαιδευση ειναι απο οτι ξερω ιδιαιτερα σκληρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnyDaPir

Νεοφερμένος

Ο JohnyDaPir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Πληρώνεσαι καλύτερα δηλαδή??Και πόσα χρόνια είναι η θητεία.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πληρώνεσαι καλύτερα δηλαδή??Και πόσα χρόνια είναι η θητεία.?

Τι ενοεις θητεια?:/: Να ξερεις οτι απο την σχολη ευελπιδων μπορεις να φτασεις μεχρι και Αρχηγος του γενικου επιτελειου εθνικης αμυνας ενω αν τελειωσεις την σχολη μονιμων αξιωματικων το πολυ να φτασεις μεχρι λοχαγος... Αρα απο την πρωτη σχολη εχεις μεγαλυτερη εξουσια ως αξιωματικος. Μισθολογικα οι διαφορες ειναι μικροτερες απο τους βαθμους απο οτι ξερω αλλα δεν ειμαι σιγουρος να σου πω. Φανταζομαι οτι ενας συνταγματαρχης (που μπορεις να γινεις μονο αν πας ευελπιδων) αμοιβεται με υψηλοτερο μισθο σε σχεση με εναν λοχαγο που ειναι ο μεγιστος βαθμος ενος υποαξιωματικου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
νομιζω περσυ τα οπλα γενικης σειρας ειχαν 15,7 ενω τα σωματα ειχαν 17,4. Βεβαια στα οπλα η εκπαιδευση ειναι απο οτι ξερω ιδιαιτερα σκληρη.

Απ'όσο γνωρίζω,τα 3 πρώτα χρόνια κάνουν μάθημα μαζί και όπλα και σώματα. Στο τέταρτο παίρνουν την εξειδίκευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
πρεπει να παρεις μαθηματικα μονο.Αν δεν εχεις σχεση με τα μαθηματικα θα το μετανιωσεις πολυ πικρα (ειναι σαν να παρει ενας απο θετικη αρχαια)
ρωτησε αποφοιτους που πηραν μαθηματικα απο θεωριτικη να σου πουν ποσοι κοιταγαν το ταβανι οταν εγραφαν πανελληνιες :P
H σμυ δεν εχει μεγαλη βαθμολογια 13600 περιπου θα κυμανθει εφετος αλλα γενικα δεν μπορεις να ξερεις αν θα μυωσουν θεσεις αν θα βαλουν δυσκολα σε θεωριτικη και ευκολα σε θετικοτεχνολογικη για να μην ευνοηθεις παιζουν πολλοι παραγοντες αλλα γενικα πρεπει να δεις τι θα κανεις με τα μαθηματικα
αρχισε τωρα το καλοκαιρι να δεις αν τα καταφερνεις..!
τι εννοεις δυσκολα σε θεωρητικη ευκολα σε θετικοτεχνολογικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnyDaPir

Νεοφερμένος

Ο JohnyDaPir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Και μετά από πόσα χρόνια βγαίνεις σε σύνταξη??Μετρώντας απο τον χρόνο που θα μπεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnyDaPir

Νεοφερμένος

Ο JohnyDaPir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Και μετά από πόσα χρόνια βγαίνεις σε σύνταξη??Μετρώντας απο τον χρόνο που θα μπεις??

Και αν μπορεί κάποιος αναλυτικά να γράψει τους μισθούς απο το χρόνο που ξεκινάς μέχρι όπου μπορείς να φτάσεις καθώς και τα χρόνια που έχει κάθε αξίωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και αν μπορεί κάποιος αναλυτικά να γράψει τους μισθούς απο το χρόνο που ξεκινάς μέχρι όπου μπορείς να φτάσεις καθώς και τα χρόνια που έχει κάθε αξίωμα.

Δες αυτο: https://www.axortagos.gr/neo-misthologio-aksiomatikoi-400-euro-kathara-mina.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
τι εννοεις δυσκολα σε θεωρητικη ευκολα σε θετικοτεχνολογικη?
ενοω οτι εγινε και φετος αν ενα της θεωρητικης ηθελε σμυ με τα ευκολα θεματα που τ εβαλαν εχει γραψει ανετο βαθμο που τον βαζει στην σχολη ενω ενβας απο τεχνολογικη με τα δυσκολα μαθηματικα-φυσικη δεν εγραφε ανετο βαθμο σε σχεση με καποιον απο θεωρητικη ασ υποθεσουμε ιδιου επιπεδου μαθητες.. ελπιζω να καταλαβαινεις την διαφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnyDaPir

Νεοφερμένος

Ο JohnyDaPir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
εσύ OLSon-X πού δήλωσες να περάσεις και τι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
γεωπονικο πανεπιστημιο αθηνων δηλωσα και περναω ειμαι 400 μορια πανω απο την βαση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Λοιπόν η Σμυ για να καταλάβεις είναι 2 χρόνια και με το που βγεις γίνεσαι μόνιμος λοχίας δηλαδή ο κατώτερος βαθμός ενός υπαξιωματικού.Η Ευελπίδων είναι 4 χρόνια και με το που την τελειώνεις βγαίνεις ανθυπολοχαγός που είναι ο κατώτερος βαθμός ενός αξιωματικού.Για να γίνεις από σμυ ανθυπολοχαγός θα χρειαστείς περίπου 21 χρόνια υπηρεσίας αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο.Ο μισθός δεν έχει καμία ιδιαίτερη διαφορά (+-100-200 ευρώ) για τα πρώτα χρόνια καθώς από ευελπίδων ανεβαίνεις αρκετά ψηλά στην ιεραρχία και θα παίρνεις καλά λεφτά αφού γίνεις ανώτατος αξιωματικός(πάνω από συνταγματάρχης,αλλά δεν γίνονται όλοι).Βαθμό δεν αλλάζεις κάθε τρία χρόνια όπως προαναφέρθηκε αλλά κάθε βαθμός έχει συγκεκριμένα έτη(π.χ ο λοχαγός είναι 6 χρόνια νομίζω,ενώ ο λοχίας 3).Τώρα για τον μισθό δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο.Κάθε βαθμός έχει σταθερό μισθό αλλά διαφοροποιείται σε μεγάλο βαθμό ανάλογα με το όπλο που βρίσκεσαι,το μέρος που υπηρετείς ή την ειδικότητα σου.Π.Χ οι αξιωματικοί που βρίσκονται στα πιο επίλεκτα σώματα του ελληνικού στρατού(ΕΤΑ,Ζ'ΜΑΚ,ΟΥΚ(Ναυτικό)) μπορεί να φτάνουν πάνω από 3000 λόγω τις επικυνδυνότητας αλλά και τις σκληρής δουλειάς τους.Επίσης τα χρόνια που θα παραμείνεις στο στράτευμα είναι διαφορετικά για τον καθένα.Ενας που είναι στέλεχος στις ειδικές δυνάμεις ή πιλότος στην αεροπορία στρατού θα βγει πιο γρήγορα στην σύνταξη από εναν που είναι σε λίγοτερο επικίνδυνα πόστα.Συνήθως βγαίνεις στα 55 στην σύνταξη(συνήθως) δηλαδή περίπου 35 χρόνια υπηρεσίας.Τώρα για σένα που θέλεις σώματα,να ξέρεις ότι τα σώματα δεν ανεβαίνουν τόσο ψηλά στην ιεραρχία όσο τα όπλα με ότι συνεπάγεται αυτό για τον μισθό αλλά και για την καριέρα.Ελπίζω λίγο να βοήθησα.Και εννοείται πως τα σώματα από θεωρητική είναι πολύ δύσκολα.Ειδικά για την ευελπίδων σχεδόν αδύνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top