Απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Γεια σας παιδια λοιπον θελω και γω να παρω απαλλαγη απο το μαθημα (αν και μεχρι τον σεπτεμβρη γινονται μου ειπε η καθηγητρια οτι μπορει να μου το κανει και τωρα αν θελω)αλλα μου ειπε η καθηγητρια οτι επειδη παιρνω απολυτηριο δεν ειναι ωραιο να φαινεται οτι δεν εχω κανει θρησκευτικα και να εχει εκει κενο με την εννοια οτι δεν αρεσει αν πχ το χρησιμοποιησω :)

Οσο να 'ναι, θα έχεις σ' όλα τα μαθήματα βαθμούς και στα θρησκευτικά μια παύλα. Δεν φαίνεται ωραίο... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Υποχρεωτική η παρακολούθηση των Θρησκευτικών από ορθόδοξους

Απόφαση Εφετείου στα Χανιά

Απόφαση για υποχρεωτική παρακολούθηση του μαθήματος των Θρησκευτικών από Ορθόδοξους μαθητές, εξέδωσε το Διοικητικό Εφετείο Χανίων. Το δικαστήριο έλαβε την απόφαση μετά από αίτηση θεολόγων καθηγητών των Χανίων οι οποίοι προσέφυγαν στο Εφετείο καθώς απορρίφτηκε από το Διευθυντή Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης αίτηση τους με την οποία ζητούσαν παρέμβασή του για να μην απαλλάσσονται οι Ορθόδοξοι μαθητές. Στην απόφαση του το Διοικητικό Εφετείο Χανίων σημειώνει, ότι με βάση το Σύνταγμα, δικαίωμα απαλλαγής από την παρακολούθηση των Θρησκευτικών έχουν μόνο οι αλλόθρησκοι και ετερόδοξοι μαθητές, ενώ και ο χαρακτήρας του μαθήματος θα πρέπει να παραμείνει σε Ορθόδοξο προσανατολισμό.


Πηγή: www.lifo.gr


Τι σημαινει πρακτικα αυτο?Οτι αμα στην ταυτοτητα σου αναγραφεται ως Θρησκευμα οτι εισαι Χριστιανος Ορθοδοξος,πρεπει να παρακολουθησεις εξ αναγκασμου το μαθημα των θρησκευτικων στο σχολειο.Δηλαδη,δεν θα γινεται καποιος οντας Χ.Ο να υποβαλλει αιτηση για μη παρακολουθηση του μαθηματος.Αυτο θα μπορει να γινεται μονο αν γινει αλλαγη θρησκευματος στην ταυτοτητα,κατι που αποτελει μια χρονοβορα γραφειοκρατια.
Και ποιο ειναι το αστειο της υποθεσης?Πολυ απλα,το παιδι,που ηταν 1 ετους,δεν αποφασισε φυσικα το ιδιο να βαπτιστει ως Ορθοδοξο,και τωρα πρεπει αυτο να το λουστει και στην εκπαιδευση.

Μεσσαιωνας.


Σημείωση!!!Τα μηνύματα #62 - #89 προέρχονται απο το θέμα "Υποχρεωτική η παρακολούθηση των Θρησκευτικών από ορθόδοξους"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Από πότε ξαναεμφανίστηκε θρήσκευμα στην ταυτότητα; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Από πότε ξαναεμφανίστηκε θρήσκευμα στην ταυτότητα; :confused:

Στο Ελλαδισταν απο παντα.Ο καθενας εχει τις δικες του πνευματικες αποψεις αλα εδω τους βαπτζουν ολους ορθοδοξους χριστιανους ακομα και αν δεν πιστευουν.Βασικα πιστευω οτι το εκαναν επειδη οι θεολογοι δεν εχουν δουλεια..οχι για τιποτα αλλο γιατι αν μπορουσες να δηλωσεις αν θες να παρακολουθεις η οχι ποιος θα δηλωνε να παρακολουθει θρησκευτικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Από την άλλη τα ευκόλως εννοούμενα ( όπως ότι το θρήσκευμα είναι προσωπικό δεδομένο και δε δηλώνεται ) παραλείπονται. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ολόκληρο θέμα το κάνατε για 2 ώρες την εβδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Από πότε ξαναεμφανίστηκε θρήσκευμα στην ταυτότητα; :confused:

Στην ληξιαρχικη πραξη εστω,ή σε αλλο επισημο εγγραφο του κρατους.Αυτο εννοουσα με το ταυτοτητα.


Δηλαδη δεν θα παιρνουν οσοι γουσταρουν απαλλαγες,οπως μεχρι και φετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Ολόκληρο θέμα το κάνατε για 2 ώρες την εβδομάδα.

συμφωνω..τι θα παθουν με 2 ωρες την εβδομαδα θρησκευτικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Αχχχ, πάει και η τελευταία ελπίδα για απαλλαγή στην Γ΄ Λυκείου :mad:
συμφωνω..τι θα παθουν με 2 ωρες την εβδομαδα θρησκευτικα?
θα έλεγες το ίδιο άμα αντί για τον Χριστιανισμό σου έλεγαν ας πούμε για μία θρησκεία που διαφωνείς, πχ. (τυχαία) το Ισλαμ; :whistle:
και θα έπρεπε να εξετάζεσαι στις ενδείξεις για την ύπαρξη του θεού όπως περιγράφεται στο Κοράνι ;
(btw, *πόσο* γελοίες οι "ενδείξεις για την ύπαρξη του θεού" στο βιβλίο της β, έλεος δηλαδή )
και δες το έτσι, τι θα πάθουν αυτοί αν αφήσουν όποιον δεν θέλει να παρακολουθήσει ένα μάθημα προσηλυτισμού να πάει σε άλλη τάξη να κάνει άλλο μάθημα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αχχχ, πάει και η τελευταία ελπίδα για απαλλαγή στην Γ΄ Λυκείου :mad:

θα έλεγες το ίδιο άμα αντί για τον Χριστιανισμό σου έλεγαν ας πούμε για μία θρησκεία που διαφωνείς, πχ. (τυχαία) το Ισλαμ; :whistle:
και θα έπρεπε να εξετάζεσαι στις ενδείξεις για την ύπαρξη του θεού όπως περιγράφεται στο Κοράνι ;
(btw, *πόσο* γελοίες οι "ενδείξεις για την ύπαρξη του θεού" στο βιβλίο της β, έλεος δηλαδή )
και δες το έτσι, τι θα πάθουν αυτοί αν αφήσουν όποιον δεν θέλει να παρακολουθήσει ένα μάθημα προσηλυτισμού να πάει σε άλλη τάξη να κάνει άλλο μάθημα; :hmm:

Μην την ψαχνεις,και οι δυο ειναι Χρυσαυγουλα :P

Please :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Αχχχ, πάει και η τελευταία ελπίδα για απαλλαγή στην Γ΄ Λυκείου :mad:

θα έλεγες το ίδιο άμα αντί για τον Χριστιανισμό σου έλεγαν ας πούμε για μία θρησκεία που διαφωνείς, πχ. (τυχαία) το Ισλαμ; :whistle:
και θα έπρεπε να εξετάζεσαι στις ενδείξεις για την ύπαρξη του θεού όπως περιγράφεται στο Κοράνι ;
(btw, *πόσο* γελοίες οι "ενδείξεις για την ύπαρξη του θεού" στο βιβλίο της β, έλεος δηλαδή )
και δες το έτσι, τι θα πάθουν αυτοί αν αφήσουν όποιον δεν θέλει να παρακολουθήσει ένα μάθημα προσηλυτισμού να πάει σε άλλη τάξη να κάνει άλλο μάθημα; :hmm:

απο τη στιγμη που επισημα το θρησκευμα μου θα ηταν το Ισλαμ θα εκανα μαθημα κανονικοτατα και ας ημουν Χριστιανη..
μα και το Συνταγμα να κοιταξεις το λεει ξεκαθαρα οτι η παιδεια πρεπει να ενισχυει την εθνικη και θρησκευτικη συνειδηση(επισημη θρησκεια ειναι η Ορθοδοξια)..αν δεν σου αρεσει αυτο,οπως και σε πολλους, με γεια σου και χαρα σου αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι..
ηδη δινονται απαλλαγες σε αλλοθρησκους..αφου γραφεσαι ως Χριστιανος λογικο ειναι να κανεις θρησκευτικα αλλιως μπορεις να αλλαξεις θρησκευμα κατι που ναι μεν ειναι χρονοβορο αλλα ολα στην Ελλαδα χρονοβορα ειναι..τι να κανουμε???και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο??

και οσο για το τελευταιο με τα χρυσαυγουλα..ο,τι γουσταρω θα ειμαι!συνεννοηθηκαμε?

ποσο ηλιθιο εκ μερους καποιων να το παιζουν ανοιχτομυαλοι ενω ειναι τοσο κολλημενοι ωστε να βαζουν ταμπελες...η υποκρισια σε ολο της το μεγαλειο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Από την στιγμή που σε βαφτίζουν χωρίς την θέληση σου, είναι βλακεία να σε υποχρεώνουν να παρακολουθήσεις το μάθημα των θρησκευτικών, επειδή απλά λέγεσαι χριστιανός, αν δεν γουστάρεις.
Το να σε υποχρεώνουν να το παρακολουθήσεις είναι εξαναγκασμός.
Σε περίπτωση που είσαι χριστιανός με την θέληση σου, τότε ναι, είσαι υποχρεωμένος να το παρακολουθήσεις.

Ολόκληρο θέμα το κάνατε για 2 ώρες την εβδομάδα.

2 ώρες την εβδομάδα * 12 χρόνια + τις γνώσεις που σου δίνει = είναι μία τεράστια επιρροή στον χαρακτήρα σου που είναι εφόδιο στην συνέχεια της ζωής σου.

και οσο για το τελευταιο με τα χρυσαυγουλα..ο,τι γουσταρω θα ειμαι!συνεννοηθηκαμε?

Βρε ουστ...

αν δεν σου αρεσει αυτο,οπως και σε πολλους, με γεια σου και χαρα σου αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι

Την παλεύεις; Για ποιο λόγο να μην μπορώ να κάνω κάτι; Για ποιο λόγο πρέπει να μου πουν ΚΑΠΟΙΟΙ ,που είναι εξουσιοδοτημένοι να έχουν άποψη, τι θα κάνω; Είμαι δηλαδή υποχρεωμένος να ζω με το κεφάλι κάτω επειδή θέλω να ζω ελεύθερος; Για να βγω δηλαδή σωστός πολίτης πρέπει να στήσω τον κώλο να με γαμήσει η εξουσία;

αφου γραφεσαι ως Χριστιανος

Γράφεσαι ως Χριστιανός; Από πότε; Από τότε που είσαι 1έτους και σε βαφτίζουν; Τότε ναι...γράφεσαι.

μπορεις να αλλαξεις θρησκευμα κατι που ναι μεν ειναι χρονοβορο αλλα ολα στην Ελλαδα χρονοβορα ειναι..τι να κανουμε???

Χρονοβόρα είναι ό,τι συμφέρει μερικούς-μερικούς.Και αυτό τους συμφέρει να είναι χρονοβόρο.

και την πιτα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο??

Η πίτα ποια είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
και οσο για το τελευταιο με τα χρυσαυγουλα..ο,τι γουσταρω θα ειμαι!συνεννοηθηκαμε?

Επίσης ποιος σου δίνει το δικαίωμα να είσαι εσύ ό,τι γουστάρεις; Εκείνος που σου δίνει το δικαίωμα να είσαι εσύ ό,τι γουστάρεις είναι εκείνος που μου αφαιρεί το δικαίωμα να είμαι σε θέση να πάρω απαλλαγή ...περίεργο μου φαίνεται...
Το να είσαι σε θέση να ζεις ελεύθερος από κάθε λογής εξαναγκασμούς είναι αρνητικό.Το να κυκλοφορούν κάποιοι σαν εσένα έξω στην κοινωνία είναι θετικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Στην Ελλάδα έχουμε ανεξιθρησκεία.Το να επιβάλεται να διδάσκεται οποιαδήποτε θρησκεία στα σχολεία είναι απαράδεκτο.
Ιδίως όταν γίνεται σε μορφή προσυλητισμού και κατιχισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Για να καταλάβεις για τι στημένο παιχνίδι μιλάμε:
Εγώ προσωπικά πιστεύω στον Θεό και σε πολλά πράγματα που υποστηρίζει ο Χριστιανισμός.
Τα ίδια με εμένα , και περισσότερα , πιστεύουν οι μάγκες που πήραν το συγκεκριμένο μέτρο.
Μέσα σ'αυτά τα πράγματα που πιστεύουν εγώ και εκείνοι (οι μάγκες) είναι ότι ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο ΕΛΕΥΘΕΡΟ να επιλέξει ποιο δρόμο θα ακολουθήσει, ελεύθερο να επιλέξει ανάμεσα στο καλό και στο κακό.
Και έρχονται λοιπόν τα παπαδικά και καταπατούν αυτή την ελευθερία.Αυτή την ελευθερία που υποτίθεται που πιστεύουν ότι δόθηκε από τον Θεό.

στείλε μου την φάτσα σου σε φωτογραφία

Στην Ελλάδα έχουμε ανεξιθρησκεία.Το να επιβάλεται να διδάσκεται οποιαδήποτε θρησκεία στα σχολεία είναι απαράδεκτο.
Ιδίως όταν γίνεται σε μορφή προσυλητισμού και κατιχισμού.

Πες τα κολλητέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Νταξ, χαλάρωσε ρε αντώνη με την επιρροή που σου ασκούν τα θρησκευτικά. Είναι από τα "μαθήματα" που το μόνο που κάνουμε είναι χαβαλέ για να περνάει η ώρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Δεν ξερω αν το μετρο αυτο ειναι σωστο ή οχι,αλλα αυτο με την απαλλαγη ειχε καταντησει ξεφτιλα,οι περισσοτεροι παιρνανε για να λουφαρουνε, ειδικα τριτη λυκειου,οχι επειδη το πιστευανε πραγματικα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
2 ώρες την εβδομάδα * 12 χρόνια + τις γνώσεις που σου δίνει = είναι μία τεράστια επιρροή στον χαρακτήρα σου που είναι εφόδιο στην συνέχεια της ζωής σου.
Κραυγάζεις, έτσι για να κάνεις θόρυβο;

Πληροφοριακά, στα χρόνια μου κάναμε μάθημα με παπάδες. Αν δεν πηγαίναμε εκκλησία, ο βαθμός έκανε ελεύθερη πτώση. Είχαμε όλη τη γκάμα του εορτολογίου, τις τελετουργίες κλπ. Μία χαρά ολοκληρωμένες προσωπικότητες γίναμε, δίχως συμπλέγματα. Χώρια ο τζερτζελες. Ωραίες εποχές. :P

Δε μπορώ να πω το ίδιο για την τωρινή μαλθακή γενιά. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Νταξ, χαλάρωσε ρε αντώνη με την επιρροή που σου ασκούν τα θρησκευτικά. Είναι από τα "μαθήματα" που το μόνο που κάνουμε είναι χαβαλέ για να περνάει η ώρα :P

Επιρροή... και καλά.:P
Απλά ήθελα να τονίσω ότι δεν είναι απλά 2 ώρες την εβδομάδα.(Σε εμάς είναι 1.)

Κραυγάζεις, έτσι για να κάνεις θόρυβο;

Κραυγάζω όπως πρέπει.Μα να μου λέει ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι; :ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top